Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Ertem’den “Ramazan Ayı” Mesajı

Ertem’den “Ramazan Ayı” Mesajı
CHP Milletvekili Birol Ertem, bir mesajla, birkaç gün sonra idrak edeceğimiz Ramazan ayını kutladı. Milletvekili Birol Ertem’in mesajı şöyle:
“Ramazan ayı sadece bir oruç ayı, sadece bir nefis terbiyesi ayı değildir. Yurtta, bölgemizde ve dünyada barışın sağlanmasını terörün bitmesini, şehit haberi almamayı temenni ettiğimiz bu ay kötü sözden arınma, yetim hakkına el uzatmama, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendirdiğimiz ve kucaklaşarak bayram ettiğimiz bir aydır. Rahmet, mağrifet ve bereketin bol olduğu bu mübarek ayda paylaşımın bizlere huzur vereceğini unutmamayı, küslük ve kırgınlıkları bitirmeyi dilerim. Bu vesile ile vatandaşlarımızın ve İslam dünyasının mübarek ramazan ayını en içten duygularla kutlar, sağlık, mutluluk ve huzur dileklerimle sevgilerimi, saygılarımı sunarım.”

Yılmaz’dan “Hemşire Günü” Mesajı
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “ 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası” nedeniyle bir mesaj yayınladı. İl Sağlık Müdürü Dr.Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Hemşirelik temelinde insan sevgisi olan fedakârlık, sevgi, şefkat ve özveri isteyen kutsal ve saygın bir meslektir. Hemşirelerimiz, gerek koruyucu sağlık hizmetlerinde gerekse tedavi edici sağlık hizmetlerinde çok önemli görevler üstlenerek bireyin, ailenin ve toplum sağlığının korunması, geliştirilmesi ve hastalık halinde iyileştirilmesi adına her şart altında, gece gündüz demeden mesleklerini büyük bir özveri ile icra etmektedirler.
İnsan hayatının ve insana hizmet etmenin kutsallığına inanarak büyük bir sabır ve sevgiyle çalışan, ülkemizdeki sağlık hizmetlerinin bugünlere gelmesine çok önemli katkı sağlayan hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.
Sağlığımız için özverili çalışmalarda bulunan kutsal ve saygın hemşirelik görevini ifa eden bütün hemşirelerimizin Dünya Hemşireler Günü ve Hemşireler Haftası’nı en içten dileklerimle kutlar; sağlık, esenlik ve meslek hayatlarında başarılar dilerim.”

Kimyeci’den “Anneler Günü” Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, dün kutlanan Anneler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Anneler, hoşgörünün, merhametin ve bilginin tükenmez kaynağıdır. Hayatımızı şekillendiren değerlerin başında annelerimiz gelir. Sevgili Peygamberimizin ‘Cennet, anaların ayakları altındadır’ Hadis-İ Şerifi ile önemi bir kat daha artan değerli annelerimize ne kadar saygı, sevgi ve hürmet, onlara ne derece hizmet etsek asla yeterli gelmez. Bizler, annelerimize karşı olan gönül borcumuzu her ne yapsak ödeyemeyiz. İşte bu nedenle, annelerimizi yılda bir defa hatırlamak yerine her gün hayır dualarını almak bizlerin en şerefli görevi olmalıdır.
Hepimize düşen görev; birlik, beraberlik ve hoşgörü içerisinde, annelerimize bu anlamlı ve özel günlerinde ellerini öperek hayır dualarını almamızdır. Bu duygularla; başlarımızın tacı, kalplerimizin ilacı yuvalarımızın mimarı annelerimizin gününü kutluyor, her birini ayrı ayrı sevgi saygı ve hürmetlerimle selamlıyor, ellerinden öpüyorum.”

Hemşire Yemini Bugün…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Acil Yardım ve Afet Yönetimi-Hemşirelik Bölümü mezunları, bugün düzenlenecek törenle yemin ediyor.
Üniversite Hatay Sağlık Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından 14 Mayıs Pazartesi günü (bugün) 13.00-16.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda “Acil Yardım ve Afet Yönetimi-Hemşirelik Bölümü Yemin Töreni” düzenleneceği duyuruldu.

Defne Fen Lisesi açılıyor
Antakya’da Defne Koleji bünyesinde Fen Lisesi açılıyor. Antakya-İskenderun Honda kavşağı karşısındaki Defne Koleji Fen Lisesi’ne öğrenci alımında, 700 üzerinden 600 ve 500 üzerinden 429 puan kriterinin dikkate alınacağı duyuruldu.

Liseler Müzik Yarışması 30 Mayıs’ta
Başvurular Cuma Gününe
İlimizde Defne Koleji girişimi ile liseli öğrenciler arasında müzik yarışması düzenleniyor. Yarışma, 30 Mayıs’ta yapılıyor. Yarışmaya katılım için başvuruların 18 Mayıs Cuma gününe kadar yapılması gerekiyor. Yarışmaya atılan okullar arasındaki ön elemelerin 24-26 Mayıs tarihlerinde yapılacağı duyuruldu.

MEM’de il içi tayin süreci
Başvurular Perşembe’ye Kadar
2018 Yılı il içi isteğe bağlı yer değişikliği (eğitim öğretim hizmetleri sınıfı hariç) takvimi şekillendi. Takvime göre, il içi başvurular 17 Mayıs Perşembe gününe kadar yapılabilecek. Bundan sonraki süreç de şöyle:
21 Mayıs: Başvuruların İl’e Teslimi
25 Mayıs: Değerlendirme ve Sonuçlar
“Antakya Kültürü” Etkinliği
Perşembe Günü…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, bu hafta içerisinde, “Antakya Kültürü Bağlamında Sinema ve Antropoloji İlişkisi “etkinliği düzenleniyor.
“Antakya Kültürü Bağlamında Sinema ve Antropoloji İlişkisi” konulu etkinliğin, Üniversite Antropoloji Topluluğu ve Sinema Topluluğu tarafından 17 Mayıs Perşembe günü Atatürk Konferans Salonu’nda 13:00-15:00 saatleri arasında düzenleneceği duyuruldu.

HBB’de Çocuk Ve Gençlik Korosu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi bünyesinde Çocuk ve Gençlik Koroları oluşturuluyor.
İnsana ve doğaya karşı hassas, empati yeteneğine sahip nesiller yetiştirmek, çocukların kendini ifade edebilme, paylaşma, iş bölümü ve işbirliğine uygun olabilme gibi olumlu kişilik özellikleri kazanmalarını sağlamak amacıyla HATMEK bünyesinde kurulacağı belirtilen ‘Çok Sesli (Acapella) Çocuk ve Gençlik Korosu’ için başvurular başladı.
HATMEK’te yapılacak olan seçmeler ve çalışmalar için 7-12 yaş arası ‘Çocuk Korosu’, 12-17 yaş arası ‘Gençlik Korosu’ için başvuruların başladığını belirten yetkililer, müzik eğitmenlerinin yer aldığı seçmelerde adayların müzik kulaklarına, ses aralıklarına bakılacağı ve müziğe yatkınlıkları göz önünde bulundurulacağına dikkat çekti.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, kurulacak olan koro ile ilgili görüşlerini şöyle paylaştı:
“Çocuklar, bu topluluklarda müziğin yüceltici, birleştirici, dinlendirici, yaratıcı ve yaşama gücünü aşılayan yönleriyle de tanışacaklar ve en önemlisi bu da onların ruhsal yönlerini olumlu yönde etkileyecektir. Müzikal toplulukların, çocuklarımızın ve gençlerimizin genel eğitimlerinde ve kişiliklerinin oluşumunda çok önemli rol oynamaktadır.”

Seçim izdihamı yaşandı
Türkiye 24 Haziran’da sandık başına gidecek. Seçmen listeleri 2 Mayıs’ta askıya çıkarken, 12 Mayıs’ta askıdan indirildi. Askıda ismini göremeyen ya da taşınma nedeniyle yeni adres beyanında bulunmak isteyen seçmenler 12 Mayıs’a kadar nüfus müdürlüklerine akın etti. Nüfus müdürlükleri, 10 gün içinde 511 bin 597 işlem gerçekleştirdi.

Üniversite sınavı görev başvuruları
17 Mayıs Perşembe’ye Kadar
ÖSYM Hatay İl Sınav Koordinatörlüğü’nden yayınlanan duyuruda, 30 Haziran ve 1 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2018-YKS) için görev tercih işlemlerinin başladığı kaydedildi. ÖSYM duyurusunda, MKÜ bünyesinde görevliler için belirtilen tarihlerde sınav görevi almak isteyen görevlilerin http://gis.osym.gov.tr internet adresinden görev tercihinde bulunmaları gerektiği kaydedildi.
Görev tercihinde bulunmayan görevlilere merkez tarafından görevlendirme yapılmayacağı hatırlatılırken, görev tercih İşlemlerinin 9 Mayıs tarihinde başladığı ve 17 Mayıs Perşembe gününe kadar süreceği bildirildi.
Bu arada, görev alıp da sonradan bir nedenle iptal ettirmek isteyenler de, 23 Mayıs ile 11 Haziran tarihleri arasında başvuru yapabilecekler.

Emlak komisyonlarına sınır
Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’nın, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere gelecek hafta başında Başbakanlığa sevk edileceğini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, emlakçılık sektörüne ilişkin yönetmelik taslağına son şeklini verdiklerini belirterek, “Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde 4’ünden fazla olmayacak” dedi.

Emekliler için ucuz konut!
Listede Hatay yok…
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), emeklilerin konut ihtiyacını ucuza karşılayabilmek için başlattığı projenin ilk etabını Ankara’da hayata geçirecek. Kaliteli, ucuz, uygun vade ve ödeme koşullarıyla emeklileri ev sahibi yapmayı amaçlayan proje, Ankara’nın ardından İstanbul, İzmir, Antalya ve Mersin’de de hayata geçirilecek.

Torba Teklif Meclis’te
Meclis bu hafta, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27.Dönem Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle tatile girecek. Parlamento’nun tatile girmeden önce görüşeceği son konu ise bazı kanunlarda değişiklik yapan “torba teklif” olacak.

İmar barışı ve deprem!
Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı Yasa Tasarısı ile ilgili olarak, toplanan paranın depreme hazırlık için belediyelere sıfır faizli kredi olarak verilerek değerlendirileceğini söyledi.