Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Ramazan İmsakiyesi
Bugün Yarın
İmsak : 03.35 03.35
Güneş : 05.14 05.14
Öğle : 12.39 12.39
İkindi : 16.26 16.26
Akşam : 19.51 19:52
Yatsı : 21.23 21.24

İşyerine ateş açılmasına ikinci tutuklama
İskenderun ilçesinde 10 gün önce bir işyerine motosiklet ile gelerek silahla ateş açtığı iddiasıyla gözaltına alınan bir şüpheli daha tutuklandı. Alınan bilgiye göre, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekiplerinin 17 Mayıs Perşembe günü meydana gelen silahlı saldırının ardından yaptığı geniş çaplı çalışmada, motosikletli iki kişi olduğu öğrenilen ve geçtiğimiz günlerde motosikleti kullandığı tespit edilen F. K.’nın tutuklanmasının ardından, motosikletten silahla ateş ettiği iddia edilen L. K. da yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen L. K. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bölgesel yağmur şaşırttı
İskenderun ilçesinde yaklaşık 2 metre eninde 5 metre uzunluğundaki bir alana yağan yağmur herkesi şaşkına çevirdi. İskenderun’un işlek bölgesi olan Şehit Pamir caddesi Pac Meydanı’nda akşam saatlerinde gök gürültüsüyle birlikte yağmur başladı. Ancak meydanda yaklaşık 2 metre eninde 5 metre uzunluğundaki bir alana yağan yağmur görenleri şaşkına çevirdi. Bazı yayalar yağmurun altına girip çıkarken kimileri de ilginç olayı cep telefonuyla görüntülemeye çalıştı. Bazı vatandaşlar ise, “Binalardan su dökülüyor galiba” diyerek ilginç doğa olayına inanmakta güçlük yaşadı. Belli bir bölgeye yağan yağmur nedeniyle araç trafiği de kilitlen-di. Yaklaşık yarım saat süren yağmurun kesilmesiyle hayat normale döndü.

Hatay dahil 73 ilde
7 bin yeni bekçi alınacak
İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda, Emniyet teşkilatı bünyesine 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi daha katılacak. Bekçi alımı için başvuru tarihi ve şartları, Polis Akademisinin “www.pa.edu.tr” internet sitesinden duyurulacak. Başvuruları kabul edilen ve şartları yerine getiren 7 bin bekçi, Polis Akademisi Başkanlığınca verilecek eğitimin ardından 73 ilde görevlendirilecek.

AVM’lerde yeni dönem
Antakya’ya da yansır mı?
Ankara Emniyet Müdürlüğü’nce, başkentteki 25 alışveriş merkezinde (AVM) üst araması, araç araması, çanta, paket kontrolü ve çevre güvenliği gibi güvenlik hizmetlerinin daha kontrollü ve sağlıklı yürütülmesini sağlamak amacıyla polis irtibat büroları açıldı. Benzer uygulamaların Hatay’daki AVM’lerde hayata geçirilip geçirilmeyeceği merak konusu.

İşçiye promosyon ikramiyesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, belirledikleri bir banka ile imzalanan protokol anlaşmasına istinaden elde edilen promosyon gelirinin belediye şirket işçisi personellerine dağıtıldığını ifade etti.
Başkan Kimyeci konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Taşeron yasası ile belediyemiz şirketinde istihdam edilen sürekli işçi kadrosundaki 913 personelimizi kapsayan promosyon ödemesi için gerekli işlemleri tamamladık. Bu kapsamda 913 şirket işçisi personelimiz 3 yıl süresince maaşlarını belirlediğimiz bir bankadan alacak. Buna mukabil hakkettikleri promosyon ikramiyeleri de hesaplarına yatırıldı.
Antakya Belediyesi olarak personelimizin alın teri kurumadan maaş ve ikramiyelerini ödemeye her daim önem verdik. Promosyon ikramiyelerini de alacak olan taşerondan belediyemiz şirketinde istihdamı sağlanan sürekli işçi kadrosundaki personellerimize ikramiyelerini aileleri ile birlikte güle güle harcamalarını dilerim” dedi.

Babasını av tüfeğiyle öldürdü
Yayladağı ilçesinde tartıştığı babasını av tüfeğiyle öldüren şüpheli tutuklandı. Alınan bilgiye göre, Yukarı Okçular Mahallesi’ndeki bahçelerinde meyve toplayan H. Ç. ile oğlu Y. Ç. arasında henüz belirlenemeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Y.Ç, babasını av tüfeğiyle vurarak kaçtı.
Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine giden sağlık ekipleri, H. Ç.’nin (70) hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekipleri, Y. Ç.’yi Antakya’daki alışveriş merkezinde yakaladı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı tutuklandı.

Anaokulundan Gökyüzü Gözlem Şenliği
Defne ilçesinde Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu tarafından Gökyüzü Gözlem Şenliği düzenlendi. Sofular Mahallesi’nde gerçekleşen etkinliğe öğrenciler, öğretmenler ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ethem Derman’ın da katıldığı şenlikte 11 teleskopla gökyüzü gözlemi yapıldı.

Son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğu belirtildi.
Su borcuna yapılandırma
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), vadesi 31 Mart 2018 tarihi öncesine ait su ve atıksu borcu olan vatandaşların borçlarını tekrar yapılandırabileceğini duyurdu. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanunun Resmi Gazete’de yayınlandığını ve yapılandırmaların başladığını aktaran Genel Müdürlük, borcu olan vatandaşların abone numarası ve kimlik bilgileri ile 31 Temmuz 2018 tarihine kadar HATSU Genel Müdürlüğü hizmet binalarından müracaat edip yapılandırmayı gerçekleştirebileceklerini bildirdi. Vatandaşların 7143 sayılı kanun kapsamında peşin ödeme veya taksitlendirme yapma imkanı bulabileceklerini bildiren İdare, vatandaşların iki ayda bir ödeme yapabileceği şekilde 6 taksitten 18 taksite kadar ödeme kolaylığı sağlanacağını kaydetti.
Genel Müdürlük, yayımlanan kanun kapsamında borcunu peşin ödeyen vatandaşların gecikme faizinin yüzde 90’ının silineceğini duyurdu.

Dörtyol’da Ramazan etkinlikleri
Şair Gökçe’den şiir dinletisi
Dörtyol ilçesinde, ramazan etkinlikleri kapsamında müzisyen ve şair Bedirhan Gökçe şiir dinletisi sundu. Dörtyol Belediyesince Sanayi Mahallesi eski hal içinde düzenlenen etkinlikte dinleyicileriyle bir araya gelen Gökçe, şiir okudu.
Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, program sonunda yaptığı konuşma-da birlik ve beraberliğin güçlenmesinde önemli bir yer tutan ramazan ayının manevi havasını vatandaşlara yaşatmak için belediye olarak ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini belirtti. Gökçe de tarihte iz bırakan müstesna yerlerden biri olan Dörtyol’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Başkan Toksoy, Gökçe’ye plaket verdi.

‘Piyasayı rahatlatacak’
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “Temmuz sonuna kadar vadesi dolacak kredilerde TL cinsinden geri ödeme imkanının tanınmış olması, firmalarımız için mevcut ortamda rahatlatıcı bir etki yapacaktır” dedi.
Marka değerine göre kredi imkanı geliyor!
Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kurulan değerlendirme ve danışmanlık şirketi, firmaların tescili yapılmış marka, patent ve tasarım-larını değerlendirmeye tabi tutacak. Firmalar, değerlendirmesi yapılmış marka, patent ve tasarım-larını teminat olarak göstererek bankalardan kredi çekebilecek.

Resmi ilan tarifesinde artış
Basına can suyu …
Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen’in yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, resmi ilan fiyat tarifesi artışının yerel basına nefes aldıracağını söyledi.
Basın İlan Kurumu tarafından gazetelere verilen resmi ilanların sütün santim fiyatının tirajı 50 binin altında olan gazetelerde yüzde 20.19 artarak 10,40 TL’den 12.50 TL’ye, tirajı 50 binin üzerinde olan gazetelerde yüzde 9.59 artarak 36,50 TL’den 40,00 TL’ye yükselmesine ilişkin kararın Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra yazılı bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı şunlara değindi: “Basınımız can suyuna kavuştu” dedi.
Resmi İlan Fiyat Tarifesinin en son 2016 yılı Mart ayında arttırıldığını hatırlatan Nuri Kolaylı, açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Ekonomik sıkıntı çeken basınımız için büyük önem taşıyan resmi ilan fiyat tarifesi artışını gerçekleştiren başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere tüm bakanlar kuruluna ve bürokratlara basınımız adına teşekkür ediyorum.
Bugün yayınlanan tarife, Kasım 2017’de toplanan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Tüm bu süreçte büyük emekleri geçen başta BİK Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ertem olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan’a, Genel Kuruldaki temsilcilerimiz Nazmi Bilgin’e, Şevket Erzen’e, Şevket Karahan’a, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalayıp resmi gazetede yayınlanması için öncülük eden Genel Kurul üyesi ve Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Lütfullah Göktaş’a, BİK Genel Kurul üyeleri ve bürokratlarına, son olarak Türkiye’nin dört bir yanında yoğun çaba harcayan Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarımıza meslektaşlarımız adına sonsuz şükranlarımızı sunuyorum.
Bilindiği gibi, son 2 yılda yerel gazetelerin girdilerinde olağanüstü artışlar yaşanmış, örneğin gazete kalıbı, gazete kâğıdı ve gazete mürekkebi gibi zorunlu giderler son 2 yılda yüzde 50’lere varan oranlarda artmıştı. Bu durum, basınımız ekonomik olarak olumsuz etkilemekteydi. Resmi ilan fiyat tarifesi artışı, bu dönemde basın kuruluşlarımız ile çalışanlarına nefes aldıracaktır.
Türkiye’nin bugün ve yarınlarında milletimizin birliği, vatanımızın bütünlüğü esasında, mesleğimizin onurunu koruyarak, azim ve kararlılıkla yürüyüşümüze devam edeceğimizi vurguluyor, Türkiye genelindeki binlerce yerel gazete ile bu kurumlarda çalışan on binlerce meslektaşımız adına fiyat artışında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”