Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Başsavcılık soruşturması sürüyor
Cumhuriyet Başsavcılığı’nca geçtiğimiz hafta içinde ilimiz Antakya ilçesinde yürütülen fuhuş ve insan ticareti olayına dair soruşturma sürerken, yakalananlardan 12 kişinin tutuklandığı kaydedildi.
Başsavcılık, geçtiğimiz hafta ortasında yaşanan olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“İnsan ticareti yapma, nitelikli yağma, 6136 Sayılı Kanuna Muhalefet, çocuğun cinsel istismarı, küçük yaşta erkek çocuğuna fuhuş yaptırma, fuhuş yapmak için yer temin etmek, fuhuş yaptırmak, fuhuşa aracılık etmek, kasten yaralama, zorla alıkoyma, tehdit ve hakaret suçları ile ilgili olarak yürütülmekte olan soruşturma kapsamında;
İl merkezinde yapılan eş zamanlı operasyon sonucu;
2 adet ruhsatsız tabanca, 139 adet muhtelif çaplarda fişek, 1 adet otomatik av tüfeği, bu tüfeğe ait 3 adet şarjör ve 106 adet av tüfeği fişeği, 2 adet kamera kayıt cihazı, 2 adet Dizüstü Bilgisayar, 29 adet cep telefonu ve yabancı uyruklu şahıslara ait pasaportlar ele geçirilmiş,
Toplam 30 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, 12 şüpheli kolluk ifadesinden sonra serbest bırakılmış, 12 şüpheli tutuklama, 6 şüpheli de adli kontrol talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir.
Şüpheliler hakkında soruşturma işlemlerinin halen sürmekte olduğu, soruşturmanın gizliliğine
zarar vermeyecek şekilde, ayrıntılar gerekli hallerde daha sonra paylaşılacaktır.”

KOCASAKAL’ın Konferansı Cumartesi günü
“DEMOKRASİ ve HUKUK”
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubesi girişimiyle, Doç. Dr. Ümit Kocasakal hafta sonunda Hatay’a geliyor. Kocasakal, 4 Mart Cumartesi günü geleceği ilimizde, “Demokrasi ve Hukuk” konulu bir sunumda bulunacak. ADD etkinliği konferans, stadyum yanındaki Hatmek salonunda yapılıyor. ADD Yönetimi, siyasi görüşü ne olursa olsun, tüm Hatay halkını bu konferansı dinlemeye davet ettiklerini bildirdi.

S. Arabistan’dan gelen 66 TIR yardım malzemesi
HATAY’DAN SURİYE’YE
Suudi Arabistan’dan gelen 66 Tır dolusu yardım malzemesi, Suriye’deki ihtiyaç sahibi kişilere dağıtılmak üzere ilimizden komşu ülkeye aktarıldı.
Yardım TIR’ları olayında, kısa adı IHH olan, İNSAN Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı aracılık ediyor. Yardım TIR’ları, Suudi Arabistan ‘Kral Selman Vakfı’ işbirliği ile toplandı ve ilimize gönderildi.
Yardım malzemeleri içinde; kışlık, hijyen paketi, bebek paketi, mutfak malzemesi, 550 gaz sobası ve 9 bin 200 battaniye bulunuyor.

CEZAEVİNE ALINACAK 3 ŞOFÖR BELLİ OLDU
Hatay Cezaevi’ne alınacak sözleşmeli 3 şoförün isimleri belli oldu.
Hatay Adliye Komisyonu Başkanlığı, çok sayıda başvurucu içinde ilk eleme itibariyle alınacak şoför saylısının 10 katı olan ilk 30 kişiyi yazılı ve sözlü aşamalardan geçirdi.
Sınavlar ortalaması ardından oluşan puan durumuma göre en yüksek puanı alan 3 kişinin şoför olarak alınması kararlaştırıldı. Komisyon kararıyla cezaevine şoför alınması kararlaştırılan isimler şunlar:
-Emrah Tuzcu
-Yakup İspir
-Ahmet Özdelmir
Bu arada 3 kişiden herhangi biri iş başvurusu yapmadığı takdirde, 3 yedek isim belirlendi. Bu yedek isimler de şunlar:
-İbrahim Koşar
-Bünyamin Ateş
-Soner Usanmaz

MOĞOLLAR, 8 MART’TA ANTAKYA’DA
Moğollar Orkestrası, 8 Mart Salı günü Antakya’da konser veriyor. Moğollar, muhteşem bir konserle, Dünya Kadınlar Günü’nde Antakyalı kadınlar ve beylerle Kaktüs Bar’da buluşuyor. Konsere giriş ücretinin 30 TL olduğu, konukların Cem Karaca ve Barış Manço şarkılarıyla coşacağı duyuruldu.

İskenderun’da toz bulutu
GÖZ GÖZÜ GÖRMEDİ
İskenderun, dün toz bulutuna teslim oldu. İlçede görüş mesafesi kimi zaman 3-5 metreye kadar düştü. Bu arada deniz seferlerinde kısmi aksamalar yaşandı.
Ortadoğu’dan geldiği belirtilen toz bulutu, dün İskenderun’da, özellikle de solunum rahatsızlığı olan hastaları zor durumda bıraktı ve dışarı çıkmak zorunda olanlar bu nedenle sıkıntı yaşadı. Toz bulutunun esiri olan İskenderun’da hava sıcaklığı ise mevsim normallerinde idi.

Samandağ Belediyesi başardı
KREŞ BUGÜN AÇILIYOR
Samandağ Belediyesi’nce oluşturulan Kreş ve Gündüz Bakımevi bugün açılıyor.
Samandağ Belediyesi, Kreş ve Gündüz Bakımevi oluşturmak suretiyle ilçede bir ilki gerçekleştirdi. Oyun odaları, eğitsel amaçlı odalar, kütüphane, spor odası gibi pek çok bölüme ayrılan Kreş ve Gündüz Bakımevi, merkez ilçe tarihinde bu alanda Belediye tarafından yapılan ilk çalışma olarak tarihe geçti. Büyük bir titizlikle yapılan Kreş ve Gündüz Bakımevi, kapılarını Samandağlı çocuklara bugün açıyor.

Hatay Büyükşehir’den yeni Spor Tesisi
2 TENİS KORTU
Hatay Büyükşehir Belediyesi, mülkiyetindeki spor kompleksi bünyesinde iki tenis kortu yaptırdı ve hizmete soktu. Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, gelişmeyle ilgili olarak, “Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezimiz bünyesine, son olarak, halkın kullanımına sunmak amacıyla yeni tenis kortları kazandırdık” açıklaması yaptı.

Cezaevine alınacak 10 şoför belli oldu
5’i Üniversite mezunu
Hatay Cezaevi’ne kadrolu olarak alınmaları kesinleşen şoförler belli oldu. Alınan 10 şoförden 5’i üniversite mezunu. Edinilen bilgiye göre, Adalet Komisyonu Başkanlığı alınacak kadrolu 10 şoförün ismini belirledi ve duyurdu. Kazanan adayların işe başlama dilekçelerini vermeleri süresi de dün itibariyle son buldu. İşe alınan sözleşmeli şoförler şunlar:
Halit Bakkal
Mehmet Yalçın
Onur Öztürk
Serkan Yılmaz
Harun Ergen
Mehmet Yavşan
Gökhan Kara
Fatih Doğrul
Mustafa Uçman
Ömer Engin Atak

3890 SAĞLIKÇI ALINACAK
Başvurular bugün başlıyor
Sağlık Bakanlığı, 3890 sözleşmeli personel alacak. Başvurular, bugün başlayacak ve 8 Mart tarihine kadar sürecek. Başvuru koşulları arasında, Tercih işlemlerinde lisans düzeyindeki pozisyonlar için 2016-KPSS Lisans ve ön lisans ve ortaöğretim düzeyindeki pozisyonlar için 2016-KPSS Ortaöğre-tim – Ön Lisans sınav sonuçları kullanılacağı kaydedildi. Adaylar, tercihlerini, 2 – 9 Mart 2017 tarihleri arasında tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden ve T.C. Kimlik Numarası ile şifresini girerek yapabilecekler.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, yarın, Antakya ilçesi Maşuklu bölgesinde kesinti uyguluyor. Yarınki kesinti programına göre; Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesi ile Hatay Spor Tesisleri, Maşuklu İçme Suyu, Antakya Beldesi İçme Suyu ve Yılmaz Aslan Biriket Fabrikası’na 9:00-16:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KIŞ ORTASINDA YANGIN
Dörtyol-Amanoslar alev alev…
Dörtyol ilçesi kenarındaki Amanos-lar’da önceki gün kış ortasında yangın çıktı. Amanoslar’da neden çıktığı belirlenemeyen yangın nedeniyle Amanoslarda önemli zayiat yaşandı, güzelim çam ağaçları yandı. Yangın, Çölek Yaylası civarında çıktı ve 2 dekar alan zarar gördü.

HAC KAYITLARI YARIN BAŞLIYOR
Bu yıl kutsal topraklara gitme hakkı elde eden hacı adaylarının kesin kayıt işlemleri yarın başlıyor. Kurada kesin kayıt hakkı elde edenler, 3 – 13 Mart 2017 tarihleri arasında kesin kayıt yaptırabilecekler. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayan-ların yerine, kura sırası gözetilerek, 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacağı duyuruldu. 2017 yılı haccına müracaat eden; Şehit yakını (anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları) ve Gazilerin (kendisi ve eşi) kayıtlarının ise 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında, konaklama türüne ait hac ücretini yatırmaları şartıyla İl Müftülüklerinde yapılacağı belirtildi.

(Visited 2 times, 1 visits today)