Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Hatay Jandarması takibi sonucu

Hatay Jandarması takibi sonucu
5 TERÖR ŞÜPHELİSİ YAKALANDI,
1 KİŞİ ARANIYOR
Hatay İl Jandarma istihbarat ekiplerinin çalışmaları sonunda, ilimizde 5 kişi terörist şüphelisi olarak yakalandı, 1 kişi de aranıyor. Hatay Valiliği, geçtiğimiz Cuma günkü gelişmeyle ilgili şu duyuruyu yayınladı:
“Bölücü terör örgütü PKK/KCK şehir yapılanması ve işbirlikçilerine yönelik olarak Hatay İl Jandarma Komutanlığı Terörle Mücadele Şube ve İstihbarat Şube Müdürlükleri’nce yapılan istihbari çalışmalar neticesinde başlatılan soruşturma kapsamında, 22 Haziran 2018 Cuma günü Hatay, Adana, Diyarbakır ve İstanbul illerini kapsayan eş zamanlı bir operasyon yapılmıştır. Hatay İl Jandarma Komutanlığı birimlerince icra edilen operasyon ile 5 şüpheli şahıs yakalanmış olup, 1 şüphelinin yakalaması için çalışmalar sürdürülmektedir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

“Defne’de ÖSO Mensupları Oy Kullanıyor” İddiasına
Hatay Valiliği Açıklaması…
Hatay Valiliği, bu sabah ilimiz Defne ilçesinde, Afrin’den getirtilen Özgür Suriye Ordusu militanlarına oy kullandırıldığına ilişkin iddialarla ilgili açıklama yaptı.
Hatay Valiliği açıklaması şöyle:
“Bazı sosyal medya platformlarında ‘Defne ilçesinde Özgür Suriye Ordusu mensuplarına oy kullandırılıyor’ şeklinde iddiaların gündeme getirilmesi üzerine kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
1. Zeytindalı Operasyonu kapsamında Afrin bölgesinde halen görev icra eden Özel Harekât Polislerinin oy kullanmaları için Hatay İl Seçim Kurulu tarafından Aşağıokçular İlkokulu on gün önceden belirlenmiştir.
2. Bu husus ile ilgili olarak Aşağıokçular Mahalle Muhtarına aynı tarihte bilgi verilmiştir.
3. İl Seçim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda Özel Harekat personeli Aşağıokçular İlkokulu’na gelerek görev belgeleri ve seçmen kartlarını ibraz etmek suretiyle oylarını kullanmaya başlamıştır.
Dolayısıyla sosyal medyada gündeme getirilen iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Konu ile ilgili olarak gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

A.Okçular’daki oy kullandırma iddialarına CHP açıklaması:
HERŞEY YASALARA GÖRE…
Defne ilçesi Aşağı Okçular Mahallesi’nde dün öğle saatlerinde Afrin’den getirtilen Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) mensup kişilere oy kullandırıldığı şeklindeki sosyal medya iddiaları üzerine Hatay Valiliği yanı sıra CHP İl Başkan Halil İbrahim Özgün ile aynı Partinin 1.sıra adayı Mehmet Güzelmansur ayrı ayrı açıklamalarla, olayda yasa dışı bir uygulama olmadığını duyurdu.
CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün’ün açıklaması şöyle:
“Defne İlçemize bağlı Aşağıokçular Mahallesi’nde Emniyet güçlerine bağlı Afrin”de görevli polis memurlarının otobüsle getirilip oy kullanma hususu Partimizce bilinen bir husustur. Bu konuda herhangi bir usulsüzlük saptanmamıştır. Emniyet görevlilerimizin oy kullanma işlemi kanuna uygun olarak gerçekleşmiştir. Sosyal medyada paylaşılan yanlış bilgilere itibar etmeyiniz. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.”
CHP’nin 1.sıra adayı Mehmet Güzelmansur’un da aynı saatlerdeki açıklaması şöyle:
“Sayın vatandaşlarımız… Aşağıokçular’da görevli polis memurlarının oy kullanma işlemi yasal prosedürler çerçevesinde gerçekleşmekte olup, kaygı duymanızı gerektirecek herhangi bir durum yoktur. Sandıkların takipçisiyiz.”

Samandağ Denizi 1 can aldı
Samandağ sahili, hafta sonunda bir can aldı. Mithat Çiftçi adlı 56 yaşlarındaki bir kişi, serinlemek üzere girdiği Samandağ/ Meydanköy sahilinde yüzerken kayboldu. Kurtarma ekiplerince uzun uğraşlar sonunda cesedine rastlanabilen Mithat Çiftçi’nin öldüğü anlaşıldı.
Çiftçi’nin cesedi Hatay Devlet Hastanesi morguna getirildi. Boğulma olayı inceleniyor.

Böke’den OHAL uyarısı
Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi Selin Sayek Böke, “Seçim öncesinde gündemi belirleyen ekonomideki negatif göstergelerin sorumlusu Saray rejimidir. TL dört kat fazla değer kaybetti. Evin çatısını delip sonra da yağmurdan ıslanıyorum diye şikâyet etmeye hakkınız yok. Yaşadığımız OHAL devalüasyonudur” dedi.

KOBİ tanımı değişti
Bakanlar Kurulunun ”Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; Bir işletmenin ”küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ)” olarak tanımlanması için yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço üst sınırı 125 milyon lira olarak belirlendi. Bu rakam, daha önce 40 milyon liraydı.

Son 4 seçimin en sakini
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sırasında oy verme işlemine ilişkin ülke genelinde 362 olay meydana geldi.
7 Haziran 2015 seçimlerinde 581, 1 Kasım 2015 seçimlerinde 542, 16 Nisan 2017 halk oylamasında ise 519 olay yaşanmıştı.

Protestolu senette artış
Yılın ilk beş ayında yüzde 13’lük artışla 5.7 milyar liralık senet protesto edildi. Böylece, protesto edilen senetlerin ortalama tutarı geçen yılki 13 bin 315 liradan yüzde 19.6 artışla 15 bin 921 liraya yükseldi.

İhracatçıya destek
Türkiye’de ilk olarak Ekonomi Bakanlığı bünyesinde kurulan Davranışsal Kamu Politikaları Birimi, ihracat desteklerine ilişkin mevzuatın kolay anlaşılması ve bürokratik işlemlerdeki sıkıntıların giderilmesine katkı sunacak.

Esnafa ‘hırsız’ uyarısı
Hırsızlık olaylarının her yıl katlanarak arttığına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnafımız dükkânının güvenliği için her türlü önlemi almalı.
Güvenlik kamerasından alarmına ve güvenli bir kilit sistemine kadar hiçbir önlemi almaktan kaçınmamalı’ dedi.

Ücret alınmayacak
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun, “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Devlet yurdundaki öğrencilerden yaz ücreti alınmayacak.

Yürürlükten kaldırıldı
29 Haziran 2009 tarihli ve 2009/15154 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Arazi Toplulaştırılmasına İlişkin Tüzük yürürlükten kaldırıldı.

Prim borcuna düzenleme
Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olup, borç süresi 60 günü geçen vatandaşlar, yılsonuna kadar Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurumları ile üniversite hastanelerinden ücret ödemeden faydalanmaya devam edecek.

TİM’de başkanlık yarışı
Türkiye ihracatının lokomotif kuruluşu Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) yeni başkan 30 Haziran’da yapılacak genel kurulda belli olacak. TİM’de başkanlık için İsmail Gülle, Oğuz Satıcı ve Tahsin Öztiryaki yarışıyor.

Esnaftan duyarlılık
Plastik atıkların ve naylon poşet kullanımının doğaya ciddi boyutlarda zarar verdiğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Vatandaşlarımız da naylon poşet alışkanlığını bırakıp alışverişlerini file ve bez cantalarla ile veya evden getirdikleri bez cantalarla ile yapmalılar. Denizler ve ormanlar plastik şişeler, naylon çantalar ile kirletilmemeli’ dedi.

Bir milyonerimiz var
Milli Piyango idaresince düzenlenen Sayısal Loto’nun 1128’inci hafta çekilişi yapıldı. 6 bilen bir kişi, 3 milyon 345 bin 717 lira ikramiye kazandı. Bu haftaki çekilişte kazandıran numaralar 1, 3, 10, 19, 24 ve 42 olarak belirlendi.

Gözlemciler de izledi
Dün yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ni izlemek üzere, 8 uluslararası kuruluş ve parlamenter oluşumdan toplam 415 gözlemcinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) akreditasyonu sağlandı.

Yeterlilik Belgesi şart
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, “Mesleki Yeterlilik Kurumu ile bir protokol imzaladık, mesleki yeterlilik sınavları yapıyoruz ve başarılı olanlara belge veriyoruz. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak.” dedi.

Sigara içmeyen
Personele ödül
2018-2023 Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı’na göre, sigara kullanmayan personele yönelik pozitif ayrımcılık uygulamaları hayata geçirilerek, mesainin 30 dakika erken bitirilmesi, 1 yıl için 7 gün fazladan yıllık izin hakkı tanınması söz konusu olabilecek

Trafik Sigortası’nda
Yönetmelik değişikliği
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik-te değişikliğe gidildi. Hazine Müsteşarlı-ğının konuya ilişkin yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sigorta poliçesinin ilgili mevzuat çerçevesinde sonlandırılması durumunda, sigorta şirketine tahakkuk eden prim 25 liradan az olamayacak. Bu primin 20 lirası acente komisyonu olarak tahakkuk ettirilecek.

Hazine Arazileri
‘yeni düzenleme’
İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına kiralanması ve satışına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Tebliğ kapsamında Hazineye ait tarım arazileri hak sahiplerinin talepleri dikkate alınmak suretiyle 10 yıla kadar doğrudan kiralanabilecek. Hazineye ait tarım arazilerinin kiraya verilmesinde geçici teminat alınmayacak.