Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Mazbatalar Bugün…
Hatay Milletvekilliğine seçilen 11 kişi mazbatalarını alıyor. Hatay İl Seçim Kurulu mazbataları partilerine göre teslim etmek üzere farklı saatlerde program oluşturdu.
Mazbata dağıtımı AKP-CHP-MHP ve HDP olmak üzere 4 siyasi partinin seçilen isimlerine ayrı ayrı saatlerde verilecek.
CHP’liler bugün 14.00’da mazbata alıyor.

MKÜ Araştırma Hastanesine 61 Personel Alımı
Başvurular Dün Sona Erdi
Hatay MKÜ Araştırma Hastanesi’ne, değişik branşlarda olmak üzere 61 sağlık-teknik eleman alımı yapılıyor.
Yapılan duyuru kapsamında başvurular dün tamamlandı.
MKÜ Araştırma Hastanesi’ne alınması öngörülen 61 personelle ilgili kadro ve sayısal bilgileri şöyle:
40 Hemşire
2 Ebe
8 Anestezi Teknisyeni
3 Laboratuvar Teknisyeni
4 Radyoloji Teknisyeni.

İlimizde de kayıp çocuk vakası
Hassa’da 6 yaşındaki Ufuk Tatar adlı çocuk kayboldu. Kayıp çocuğu bulma çalışmaları Amanos dağı eteklerinde yürütülüyor.
Hassa ilçesi Arpalıuşağı Mahallesi’nde Pazar günü kaybolan 6 yaşındaki çocuğun bulunması için yürütülen çalışmalara komando, jandarma özel harekat ve AFAD ekipleri katılıyor. Jandarma ekipleri, arama faaliyetlerinde yer alan iz takip köpeğinin hassasiyetinin artması amacıyla Ufuk’a benzerliği nedeniyle ikiz kardeşi Uğur’dan yararlanıyor. Uğur Tatar’ın iz takip köpeği “Eyvah” ile vakit geçirmesine imkan sağlayan ekipler, bu sayede aranan çocuğun davranış ve yürüyüş şekilleri hakkında da bilgi ediniyor. Ekiplerin bölgedeki arama çalışmaları devam ediyor.

Hatay FETÖ’de: 23 Gözaltı
Hatay Cumhuriyet başsavcılığının yürütmekte olduğu FETÖ-PDY soruşturması kapsamında 23 kişi gözaltında bulunuyor. Dün sabah itibariyle elde ettiğimiz bilgiler şöyle:
Açığa alınan : 356 memur
İdari soruşturulan : 250 memur
İhraç edilen : 1772 memur
Halen gözaltında : 23 kişi
Halen tutuklu : 1383 kişi
Adli kontr, Serbest : 1312 kişi
Tutuksuz yargılanan : 1104 kişi
İl dışı sevk : 302 kişi
Firari : 265 kişi
Adli soruşturulan : 4388 kişi
Bu arada halen gözaltındaki 234 kişinin asli mesleklere göre dağılımı şöyle:
1 asker
15 il dışı asker
1 polis
6 il dışı Jandarma

Savaş’tan Sivas Katliamı’nı Kınama Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2 Temmuz 1993’te ülkenin yakın tarihine kara bir leke düşüren Sivas Madımak Otel katliamının yıldönümünde, kınama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş’ın kınama mesajı şöyle:
“25 yıl önce yaşanan bu elim olay tarihimizde bir kara leke olmuştur. Ayrımcılığın, nefretin, ötekileştirmenin ve vicdansızlığın dünyanın hiçbir yerinde insanlığa bir faydası olmamıştır ve olmayacaktır. ‘Yaratılanı severim Yaradan’dan ötürü’ diyen Yunus Emre’nin sevgi anlayışıyla yoğrulan Anadolu topraklarında bir daha böylesine bir acının asla yaşanmamasını umut ederek, katliamda yaşamını yitiren canlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum.”

Diyanete 500 Vaiz, 110 Murakıp Alınacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, kurumu içinden 500 vaiz ile 110 murakıp alımı yapıyor. Başvurular dün başladı. 16 Temmuz tarihine kadar başvuruda bulunan din kategorisindeki 4 yıllık yüksek okul mezunu olanların başvurabileceği 500 vaiz ile 110 murakıp kadrosu için başvuruculardan 23.07.2018 tarihinde DİBBYS üzerinden isimleri ilan edilen adayların ayrıca yazılı sınav için 28 Ağustos-7 Eylül 2018 tarihlerinde (aday.ankara.edu.tr) adresi üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

LGS Tercihleri başladı
13 Temmuz’a Kadar…
Geçtiğimiz Salı günü sonuçları açıklanan 8. sınıf öğrencileriyle ilgili LGS tercih işlemleri dün başladı. LGS tercih işlemlerine 13 Temmuz’a kadar devam edilecek. LGS tercih işlemleri E-okul platformu üzerinden gerçekleştirilebilecek.
Tercih işlemi, “https://e-okul.meb.gov.tr” internet adresinden yapılabileceği gibi öğrencinin mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden de gerçekleştirilebilecek. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.
Özel liselere kayıt işlemleri ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları da 13 Temmuz’da tamamlanacak. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz’da açıklanacak. Nakil tercih başvurularının ilki 6-10 Ağustos’ta, ikincisi 13-17 Ağustos’ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos’ta, dördüncüsü 3-6 Eylül’de yapılacak. Yatılılık başvuruları, 10-14 Eylül’de okul ve kurumlarca alınacak. Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.
Bu arada Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için yerleştirme talebinde bulunmaları halinde, ikamet adresleri dikkate alınarak il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca 10-14 Eylül’de yapılacak. Başkanlığımız taşra teşkilatında münhal bulunan; aşağıda sınıfı, unvanı ve adedi belirtilen vaiz kadrolarına yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre kurum içi naklen atama yapılacaktır. -Adil Yeşildağ-