Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Tosyalı Gururu Gemi Yarın

Tosyalı Gururu
Gemi Yarın Körfezde
Türkiye’nin sayılı holdingleri arasında yerini alan İskenderun Tosyalı grubu, gemi satın aldı. Tosyalı holdinge ait geminin büyük olasılıkla yarın şehrimize geleceği ve İskenderun körfezinde demirleneceği belirtiliyor.

Afrin’de terörün kalıntıları temizleniyor
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terörden arındırılan Suriye’nin Afrin bölgesinde terörün kalıntıları, Hatay Valiliği koordinesinde temizleniyor. Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütü YPG/PKK’dan arındırılan Afrin’de Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü ile Hatay Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü ekipleri, yol ve çevre temizliği çalışmalarını sürdürüyor.

Milletvekili Atay, yemin ederken yuhalandı
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay, Meclis’teki yemin töreni sırasında bir izleyici tarafından yuhalandı. Meclis Başkanı Durmuş Yılmaz’ın talimatı üzerine izleyici locasında bulunan kişi, güvenlik görevlileri tarafından dışarı çıkarıldı.

Savaş: 8 Temmuz cesaretin simgesi
Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Reyhanlı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluş Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.
Başkan Savaş, yayımladığı mesajda, Kahraman Türk Ordusunun 80 yıl önce göstermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin gururunu yaşadıklarını belirtti. Dörtyol’da ilk kurşunun atılmasını ardından bütün Hatay’a yayılan bağımsızlık mücadelesine Reyhanlı’dan da destek geldiğini ifade eden Savaş, mesajında şunlara yer verdi: “Kahraman ecdadımızın Dörtyol’da ilk kurşunu sıkarak başlattığı milli mücadele kararlılığı ordumuzun Hatay’a gelişine kadar sürmüştür. Kuvay-i Milliye ruhundan bir an olsun vazgeçmeyen Reyhanlı ve Hatay halkı, kendini anavatandan ayrı görmemiştir. 8 Temmuz 1938 günü azmin, inancın, fedakârlığın, cesaretin ve vatan toprağına bağlılığın en önemli simgelerinden biridir. Her bir köşesinde ayrı bir destanın yazıldığı ülkemizde geleceğe yön veren şanlı ordumuzun izinden devam edeceğiz. Bu topraklarda tarih yazarak bizim geleceğimizi kurtaran ve bayrağımızın dalgalandığı her karış için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanın birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Ecdadımız tarafından tarihimize altın harflerle yazılan bu önemli kurtuluş gününü kutluyorum.”

Yavuz: Verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, yürütülen kilit taşı döşeme çalışmalarını yerinde inceleyerek Birim Müdürlerinden çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Başkan Yavuz devam eden çalışmalarla ilgili yaptığı açıklama da “Hemşerilerimize vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek için bütün birimlerimizle gece gündüz demeden koordineli olarak çalışmaktayız. İlçemizde bozulan yolların bir kısmını Kilit taşı döşeyerek bir kısmını da asfalt çalışmaları yaparak yürütüyoruz. Şu anda Kilit Taşı döşeme çalışmalarını Fen İşleri ve Muhtarlıklar Müdürlüğü ekiplerimiz Tayfur Sökmen Caddesinde sürdürmektedir. En kısa sürede ilçemizin diğer mahallelerinde de asfaltlama ve kilit parke çalışmaları başlayacak. Kırıkhan’da asfalt ve kilit taşı yapılmayan yolumuz kalmayacaktır. Halkımıza ne söz verdiysek yerine getirmeye devam ediyoruz” dedi.

TÜRKOĞLU’dan Tümg. İLBAŞ’a ziyaret
AK Parti Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu, geçtiğimiz hafta sonunda milletvekili mazbatasını aldıktan sonra geldiği seçim bölgesinde protokol ziyaretlerinde bulunmayı sürdürdü. TÜRKOĞLU; Çukurova Üniversitesi Rektörü. Prof. Dr. Mustafa Kibar ve bazı partililerle birlikte Adana Jandarma Bölge Komutanı Tümg. Hacı İlbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu.

HEM Kantini Kiralanıyor
İHALE 12 TEMMUZ’DA
Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi kantini kiralanıyor.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 300 kursiyerin devam ettiği Halk Eğitim Merkezi kantini için yıllık 6000 TL kira ücreti istendiğini duyurdu. Kiralama ihalesi 12 Temmuz Perşembe günü yapılıyor.
Antakya ile Milli Eğitim Müdürlüğündeki saat 10.00’da yapılacak ihalede en yüksek fiyat veren kişiye kantin 1 yıl süreyle kiralanacak.

Yolcu otobüsü refüje çarptı …
Antakya İskenderun yolunda seyir halindeki bir yolcu otobüsü direksiyon hakimiyetini kaybetti ve refüje çarptı.
Olay, Ekinci mevkiinde bulunan çevre yolunda meydana geldi. Sürücüsü öğrenilemeyen 06 JT 267 plakalı şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan bir firmaya ait yolcu otobüsü, belirlenemeyen bir nedenle refüje çarptı. Otobüsün içerisinde yolcunun olmaması olası faciayı önlerken, şoför ve muavin hafif yaralandı. İskenderun yoluna doğru ilerleyen şeritleri kapatan otobüs, trafiğin uzun süre kilitlenmesine neden oldu. Otobüsün çekici yardımıyla kaldırılmasının ardından trafik normale döndü.

Suriye’ye 6 ayda 55 bin Tır’lık ihracat …
Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan Suriye’ye yılın ilk 6 ayında 55 bin tırlık ihracat yapıldı. İç savaşın yaşandığı Suriye’de güvenli bölgelere yapılan çeşitli ürünlerin ihracatı devam ediyor. Cilvegözü ile 4,5 km karşısında bulunan Suriye’nin Bab-El Hava Gümrük Kapısı arasında bulunan aktarma alanında boşaltılan yükler buradan da ülkedeki güvenli bölgelere sevk ediliyor.
Bu yılın ilk 6 ayında Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan 55 bin tır ile yapılan ihracat sürerken, gönderilen ürünler arasında temel gıda maddeleri, inşaatlarda kullanılan demir, çimento, kullanılmış otomobil ve kamyonetler, giyim eşyaları, mefruşat, oto yedek parçaları ve ev aletleri ile mutfak malzemeleri bulunuyor.

Kabak reçeli yapmayı öğrendiler
Altınözü ilçesinde Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı katkılarıyla hazırlanan “Pamuk Eller Yöresel Ürünleri Üretiyor” projesi kapsamında kursiyerlere yöresel gıda ürünleri yapımı öğretiliyor.
Altınözü ilçesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile hayata geçirilen “Pamuk Eller Yöresel Ürünleri Üretiyor” projesi kapsamında kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi ve işsiz sayısının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla 20 işsiz kadına yönelik “Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı” kurslarında eğitimler devam ediyor.
Proje kapsamında eğitim gören kursiyerler, ilçenin yöresel lezzeti olan kabak reçeli üretimini yapmaya başladı.

Kiralama 10-11 Ve 12-16 Temmuz’da
Vakıflar; Arsuz’da 375 daire,7 villa,19 işyerini kiralıyor.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü, ilimiz Arsuz tatil ilçesinde mülkiyetindeki daire, işyeri şeklindeki çok sayıda mülkü kiralıyor.
Hatay Vakıflar Bölge müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
“Mülkiyeti Bölge Müdürlüğü olarak idaresinde ve temsilinde bulunduğumuz vakfa ait Hatay İli, Arsuz İlçesi, Micana Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesinde bulunan, İdaremizce Kat Karşılığı Yöntemiyle yapılan Kuğu Park projesinde, 66 adet daire, 7 adet Triplex Villa, 1 adet market, 1 adet Kafe ilgili malik vakfa kazandırılmıştır.
Kuğupark sitesinde toplam 66 daireden oluşan dairelerin Kiralama ihalesi için İhale; 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. Maddesine göre açık teklif usulü ile 10-11 Temmuz (Salı-Çarşamba günleri) Saat 09:30’dan itibaren Cumhuriyet Mah. Şehit Mustafa Sevgi Cad. No:2 Antakya/Hatay adresindeki Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası 4. Kat ihale salonunda kiralama ihalesi yapılacaktır.
Yine Mülkiyeti Bölge Müdürlüğü olarak idaresinde ve temsilinde bulunduğumuz vakfa ait Fahura Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesinde bulunan taşınmaz üzerinde, İdaremizce Kat Karşılığı yöntemi ile yapılan Green Park-Vakıfpark projesinde, 319 daire ve 17 adet İşyeri ilgili malik vakfa kazandırılmıştır.
İçerisinde her türlü sosyal donatıların yer aldığı Greenpark projesi ile gerçekleşen Vakıfpark konutlarında bulunan toplam 10 ayrı bloktan oluşan 319 dairelerin Kiralanması için 2,3 ve 18. Blokta yer alan dairelerin İhalesi; 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45. Maddesine göre açık teklif usulü ile 12 ile 16 Temmuz tarihleri arasında Saat 09:30’dan itibaren Cumhuriyet Mah. Şehit Mustafa Sevgi Cad. No:2 Antakya/Hatay adresindeki Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası 4. Kat ihale salonunda kiralama ihalesi yapılacaktır”.

Ücretsiz keman kursları başladı …
Antakya Belediyesi sosyal belediyecilik çatısı altında kurduğu Gençlik Merkezinde, yeni etap ücretsiz keman kuşlarının başladığı bildirildi. Yapılan açıklamada, eğitmen Burak Parlakyiğit eşliğinde başlayan kurs hakkında şunlara yer verildi: “Her yaştan insana hitap eden keman, öğrenmesi eğlenceli, eğlenceli olduğu kadar emek isteyen, her yere taşınabilir ve her ortamda çalınabilir, insanların gıpta ettiği, popülerliği oldukça yüksek bir müzik aletidir. Her yaştan ve seviyeden öğrencilerle bireysel olarak yapılan keman derslerimizin ilk amacı öğrencinin müzik sevgisini uyandırmak, hayal dünyasında müzik imgesini geliştirmek, ritim duygusunu vermektir. Müziği seven insanı sever, toplumu sever, yaşamı sever, eşsiz bir ruh gücü ve zenginliği kazanır. Enstrüman eğitimi, öğrencinin kişisel gelişiminde çok yönlü ve olumlu etkiler yaratır. Solfej, armoni ve diğer teorik bilgiler tamamlayıcı olarak keman kurslarımızın içeriğinde yer almaktadır. Kurumumuzda gençlerin yanı sıra yetişkinler de keman kurslarımıza katılabilirler.”