Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Mecdi Seyfettin Ruhuna Hatim
Yarın
Antakyalı İşadamı Mecdi Seyfettin, ölümünün 7.gününde yarın mezarı başında anılıyor. Seyfettin Ailesi, vefat eden değerli varlıkları Mecdi Seyfettin ruhuna yarın mezarı başında saat 08.30’da Kur’an hatmi okutulacağını, tüm dost ve sevenlerin davetli olduğunu duyurdu.

Briç Turnuvası Yarın Arsuz’da
Antakya Briç Kulübü, Büyükşehir ve Aruz Belediyeleri işbirliği ile Hatay’ın Kurtuluşu Bayramı kutlamaları kapsamında yarın Arsuz ilçesinde Briç Turrnuvası düzenleniyor. Briç Turnuvası, yarın Arsuz Altınkent’teki Arsuz Belediyesi’ne ait sosyal amaçlı salonda saat 11.00’de başlatacak. Mehmet Varavir ile Ender Mansuroğlu direktörlüğündeki Turnuva’ya dün itibariyle 69 çiftin katılacağı duyuruldu.
Arsuz Briç Turnuvası’nda dereceye girenlere ödüller şöyle olacak:
1.ye 3 gr ALTIN
2.ye 2 gr. ALTIN
3.ye 1 gr. ALTIN
Mix: 1 gr. ALTN
Senyör: 1 gr ALTIN

Çakmak gazı çekme iddiası:
Antakyalı Genç Öldü…
Antakya’da henüz 18 yaşındaki bir gencin çakmak gazı çekmekten ötürü fenalaştığı, komaya girdiği ve kurtarılamayarak öldüğü bildirildi. Bu arada, Hatay Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği’nin de ilimizde madde bağımlılığının son dönemde artış gösterdiğine dikkat çektiği belirtiliyor. Üzücü olay, yaklaşık 10 gün önce Antakya’da yaşandı. İddiaya göre, enerji içeceği içtikten sonra çakmak gazı çeken Kemal adlı 18 yaşındaki genç fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı. Yaklaşık 8 gün hastanede yoğun bakım servisinde tedavi gören genç kurtarılamadı ve Antakya Mezarlık Kompleksi’nde Cuma namazı sonrası toprağa verildi.
ANTAKYA, Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Dr. Bolgül için Kur’an Hatmi
Antakya’nın en eski doktorlarından, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yusuf Selahattin Bolgül’ün hakkın rahmetine erişmesinin 40. günü dolayısıyla yarın Kur’an Hatmi okutuluyor. Dr. Bolgül ruhuna, asri mezarlıkta kabri başındaki Kur’an Hatmi saat 11.00’de okutulacak. Ailesi, yarınki dini etkinliğe tüm sevenlerin daveti olduğunu duyurdu.

CHP’de imza tartışması
CHP’de olağanüstü kurultay talebiyle toplanan imzalar dün teslim edilirken, şimdi gözler imzaların incelendiği genel merkeze çevrildi.
“Değişim ve Umut Kurultayı” adı altında imza toplayan delegeler, kurultay için gerekli 622 sayısına ulaştıklarını açıklasalar da, Genel Merkez yöneticileri ilk incelemelere göre yeterli sayının olmadığını duyurdu.

Kamu ihalelerine ‘FREN’
Hükümetin, kamu yatırımlarına yönelik sert bir önlem aldığı öğrenildi. Paylaşılan bilgilere göre, ihalesi yapılmış ama başlanılmamış, ihale aşamasında ve henüz ihalesine çıkılmamış yapım, onarım ve büyük onarım işlerinin durdurulmasına yönelik talimat ilgili bakanlık ve kurumlara gönderildi.

Defne Belediyesi etkinliği bugün
HİBA BİLİM ŞENLİĞİ
Defne Belediyesi ve Defne Kent Konseyi işbirliğiyle düzenlenen, kısa adı HİBA olan Hevesli İnsan Bilim Atölyesi Projesi kapsamında 1. HİBA Bilim Şenliği bugün başlıyor. Bugün ve yarın saat 10.00- 18.00 saatleri arasında Hatay Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan HİBA Bilim Şenliği’nde; Meslek Seçim Paneli, Hümanizm, Tarih, Küresel Isınma, İnsan Evrimi, Yapay Zekâ, Antropoloji gibi bilimsel konular ele alınacak.
İki gün süreyle bilim stantları kurulurken, gökyüzü gözlemi de yapılacağı belirtilen Bilim Şenliği’nde Prof. Dr. Erol Eroğlu, Prof. Dr. Sinan Canan, Öğr. Üyesi Dr. Nuri Emrahoğlu, Prof. Dr. Mehmet Emin Özel, Öğr. Üyesi Dr. Kudret Eminoğlu ve Prof. Dr. Ergi Deniz Özsoy gibi akademisyenler konferans verecek.

Öğr.Üyesi Karakelle’nin acılı günü
Kızkardeşi Öldü
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ayşegül Karakelle, kardeş acısı yaşadı. Ayşegül Karakelle’nin genç kız kardeşi Esra Karakelle vefat etti. Vefat eden Esra Karakelle’nin cenazesi dün Yalova’da defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Sağlık Müdürlüğü BCG’nin önemine dikkat çekiyor
Ölümleri Önler
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, annelere, çocuklarına zamanında BCG aşısı yaptırmaları konusunda uyarıyor. Sağlık Müdürlüğü duyurusunda, “BCG aşısı; tüberküloz, menenjit ve yaygın tüberkülozdan ölümü önler. Bağışıklığı güçlendirerek, 5 yaş altı ölümlerde ciddi azalma sağlar” tanıtım ve uyarısı yapılıyor.

Esnafın zam şikayeti
Enflasyonla mücadele etmek için öncelikle enerji kalemlerindeki zamların önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Özellikle elektrik, su, doğal gaz ve akaryakıt zamlarının önüne geçilmeli ki enflasyonla mücadelemiz başarılı olsun” diye konuştu.

YKS’da TED’in ilk 5000’de 27 öğrencisi var
Sonuçları Salı günü açıklanan yükseköğretim sınavlarında Hatay TED Koleji’nin önemli bir başarı elde ettiği bildirildi. Hatay TED Yönetimi, 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk mezunları verdiklerini kaydetti ve şu bilgileri verdi:
“TED Hatay Koleji’nin 2018 YKS sonuçlarına göre ilk 5000’de % 27 öğrenci, 17 derece ve ilk 10.000’de % 33, 27 derecesi bulunuyor. Bu son derece başarılı bir sonuçtur.”
Okul Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mustafa Özat, bu yıl 12. sınıf öğrencilerine haftanın 6 günü 12 saat uygulanan Üniversite Destek Eğitim Programı ile öğrencilerini hedeflerine ulaştırdıklarını belirtti. Doç. Dr. Mustafa Özat, verimli ve etkili çalışmalar sonucunda bu onuru yaşatan TED Hatay Koleji öğrencileri, öğretmenleri, tüm çalışma arkadaşları ve velilere teşekkür etti.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti de uygulanıyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Narlıca Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuruyer Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 4, 28, 147, Namık Kemal, Konarlı ve Hacı Bektaş-ı Veli Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi Şehit Jandarma Er Metin Kirmit ve 66 Sokaklarına 13:00-14:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözcüler Mahallesi 41 ve 42 Sokaklara9:30-12:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Muhlisali Mahallesine 9:30-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Karataş, Delibekirli, Çamseki, 408 Evler, Yeni, Özyörük, Mimar Sinan, Menderes, Kurtuluş, Gündüz, Gazi, Fatih, Çankaya, Cumhuriyet, Barbaros, Bahçelievler, Aydınlı, Alparslan ve Alsancak Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Karadurmuşlu, Reşatlı ve Attutan Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları kapsamında kesinti de uygulanıyor.
İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Güzelburç 1. Sokağa 13:20-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi 8. Sokağa 13:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Arpahan Mahallesi Arpahan Sokağa 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Arpahan Mahallesi Arpahan 1.Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Çetin, Çelik, Karaçay, Güzel, Zeytin ve Kenan Evren Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpagedik Mahallesi Okul Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi 732 Sokağa 8:30-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygarlı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Akbez Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Düğünyurdu Mahallesi ile Buluttepe Mahallesi Otoban Üstü Kümeevler Sokağa 10:30-18:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Şahintepesi Mevki Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Mimar Sinan Mahallesine 10:00-12:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni ve Gündüz Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Çamsarı, Taşoluk, Söğütlüöz, Narlıhopur, Saylak, Kodallı, Karamankaşı, Karamağra, Karaelmaslı, Karaçağıl, Kamışlar, Ilıkpınar, Güzelce, Dedeçınar, Danaahmetli, Çataltepe ve Ceylanlı Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Beşaslan ve Gazimurseltepesi Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Hisarcık, Ayışığı, Arslanyazı ve Kışlak Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Olgunlar Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yoncakaya, Çatbaşı ve Turfanda Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)