Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

HBV’den “Nefes Nefese”ye tepki
Antakya Yanlış Anlatılıyor
Star TV ekranlarında haftanın Çarşamba günleri yayınlanan “Nefes Nefese” adlı diziye tepkiler var. Dizide ilimizde, Antakya ilçesi ve diğer yerleşim birimlerinde savaş bölgesi algısı oluşturan anlatıma karşı çıkılıyor.
Tepki gösteren kuruluşlardan biri Hatay Birlik Vakfı oldu.
İhsan Aydeğer’in başkanı olduğu, genel sekreterliğini ise Kenan Bozkurt’un üstlendiği Hatay Birlik Vakfı açıklamasında şu görüşler savunuldu:
“Antakya, adeta teröristlerin cirit attığı, herkesin Arapça konuştuğu, insanların silahlarla dolaştığı, güvenlik güçlerinin bir telefon mesajını takip edip teröristleri göremediği, çarşı pazarda sakallı, sarıklı, çarşaflı insanların bolca kullanıldığı, Suriye sınırından kontrolsüz geçişlerin olduğu güvenlikten uzak bir şehir gibi gösterilmiştir.
Sınırımızın ötesindeki iç savaş sebebi ile 6 yıldır ekonomiden ve turizmden bir çok kayba uğrayan şehrimiz, Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı ile yaralarını sarıp hayata dönmeye çalışırken, ne amaca hizmet ettiği anlaşılmayan söz konusu dizi ile bir darbe daha yaşanmıştır.
İlimizin çok hassas bir dönemden geçtiği, ekonomimizin ve özellikle turizmimizin çok kırılgan olduğu bu zaman diliminde bu türlü kara propagandalar yerine beyaz propagandalara ihtiyacımız olduğu bilinmelidir. Biz; gerçekleri yansıtmayan, uydurma, iyi niyet taşımayan bu tür diziler yerine, farklı dinlerin ve medeniyetlerin beşiği olduğumuzu, mutfağımızın zenginliğini, tarihimizin derinliğini, insan sevgimizin yüceliğini, kültürümüzün genişliğini, doğal güzelliklerimizi, dil, din, ırk, mezhep, renk ayırımı gözetmeksizin birlik içinde yaşadığımız gerçek hayatımızı anlatan ve aktaran projeler filmler, diziler istiyoruz. Bu nedenle Star TV televizyon kanalını ve bu kanalda yayınlanan Nefes Nefese adlı dizi yapımcısı TMC yapımı, Sanat Yönetmeni İskender Değirmenci’yi, dizinin yönetmeni ve başrol oyuncularından olan Uğur Yücel’i şiddetle kınıyoruz. Dizinin 15 Ağustos 2018 tarihinde, gelecek hafta akşam yayınlanacak olan 3. bölümünün yayınlanmamasını, yapılan hatadan dönülerek şehrimizin yukarıda saydığımız gerçeklerini, anlatan bir dizi haline getirilmesini, bu yapılmayacaksa derhal yayından kaldırılmasını istiyoruz.”

Suriye’den yurda geçirilen 25 kg.TNT dolu araç Hatay’da yakalandı
Suriye’den getirilip ilimiz üzerinden ülkemizin batı illerine gönderilmesi planlanan 25 kg TNT patlayıcı, Hatay Emniyeti ile MİT’in ortak işbirliği çalışması ile ele geçirildi. Olayla ilgili Suriye uyruklu 5 kişi gözaltında bulunuyor. Edinilen bilgilere göre, Hatay’da MİT ve Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, terör örgütü PKK-PYD/YPG’nin Suriye’den getirdiği ileri sürülen yüklü miktarda patlayıcıyı batı illerine götürüp eylemlerde kullanacağı bilgisi üzerine, patlayıcı madde yüklü olduğu belirlenen 33 MC 897 plakalı hafif ticari araç ile ona önden giderek gözcülük yapan 31 SAA 184 plakalı otomobili Hassa- Gaziantep Karayolu’nda durdurdu. Araçta yapılan aramada, 25 kilogram TNT patlayıcı madde ele geçirildi. Olayla Suriye uyruklu Ahmad K., Ömer A. ve Ali A ile Ali A. ile irtibatlı olduğu belirlenen Suriye uyruklu Hasan G. de gözaltına alındı. 4 zanlı, Hatay Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanıyor.

İskenderun’da işyerine silahlı saldırı
Ölü, Yaralı Yok…
İskenderun’da, dün, sanayi sitesindeki bir işyerine silahlı saldırı yapıldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
Saldırı, İskenderun sanayi sitesindeki Hüseyin Saklar’a ait oto elektrik işyerine henüz kimliği belirlenemeyen motosikletli iki kişi tarafından gerçekleştirildi. İki el ateş sonrası saldırganlar kaçtı, olayda ölen yaralanan olmadı.

FETÖ’nün Ankara sorumlusu Hatay’da yakalandı
Fetullahçı Terör Örgütü’nün Ankara Kızılay bölgesi sorumlusu Kimya Mühendisi M.Y. ilimiz Hatay’da yakalandı.
Konya’da özel sektörde kimya mühendisi olarak çalıştığı öğrenilen M.Y.’nin İskenderun’da bir noterde iş takibi sırasında polis tarafından yakalandığı ve çıkarıldığı adliyede tutuklanarak cezaevine konulduğu bildirildi.

MKÜ-Resim İş’e 40 öğrenci alımı:
Ön Kayıtta Bugün Son…
MkÜ Eğitim Fakültesi bünyesindeki Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği Anabilim Dalı’na YGS-Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile 40 öğrenci alımına ilişkin uygulamada ön kayıt başvuruları bugün sona eriyor. 40 Resim-İş Öğretmenliği kontenjanı için ön kayıtlar 6 Ağustos Pazartesi günü başladı, bugün tamamlanıyor. MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı ise 14-16 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Sınav Sonuçları 17 Ağustos’ta ilan edilecek olan Resim İş Öğretmenliği için kesin kayıtlar ise 3-5 Eylül arası yapılabilecek. Bu arada kontenjan dolmaması durumunda yedek kesin kayıt tarihi de 6-7 Eylül oldu.

Güvenliğin 3 tepe ismi yıllık izinde
Vali, Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanı
Hatay’ın güvenliğinden sorumlu en üst kademedeki 3 isim izinde. Hatay Valisi Erdal Ata, yıllık izninin bir bölümünü geçirmek üzere il dışına çıkarken, yerine Emniyetten sorumlu Vali Yardımcısı Orhan Mardinli vekalet ediyor. Hatay Emniyet Müdürü Kamil Karabörk de il dışında olduğundan yerine Cemal Gülerik vekâlette bulunurken, Hatay İl Jandarma Komutanlığı’na da Yarbay Halit Şahin vekalet ediyor.

Antakya Belediyesi Kültür Hizmeti
Lise Mezunlarına LKS Rehberliği
Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonu bünyesinde hizmet veren rehber öğretmenler, YKS (Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı) Sınavı’na giren tüm öğrencilere tercihleri konusunda hizmet veriyor. Antakya Belediyesi’nin ücretsiz kültür hizmeti ile YKS grubu öğrencilerin tercihlerine, Rehber Öğretmenler Tufan Urfalı ve Berhan Güldür tarafından 14 Ağustos tarihine kadar hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde destek verileceği belirtildi.

MKÜ’de Dr. Öztürk’ün baba acısı
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne bağlı (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Rıfat ÖZTÜRK, baba acısı yaşadı. Baba Öztürk’ün cenazesi dün saat 10.00’da Antakya- Narlıca Mahallesi mezarlığından kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

2 Yaban Keçisi avına astronomik ceza
41.000 TL…
Arsuz’da yaban keçisi avı yapan iki kişiye 41.000 TL ceza verildi.
Arsuz’un Söbeci mevkiinde Dörtyol Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği ekipleri tarafından kaçak 2 yaban keçisi avlayan 2 kişiye 41 bin lira para cezası verildi. Kaçak avlandıkları gerekçesiyle H.K. ve A.K.’ye 4 bin 370 TL idari ve avlamış oldukları iki adet koruma altındaki yaban keçisi için 36 bin 630 TL tazminat olmak üzere toplam 41 bin lira para cezası uygulandığı öğrenildi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Erbaşı ve Kılıçtutan Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesine 13:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Zirve Sokağa 8:30-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Çevreyolu Sokağa 14:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Atatürk Sokağa 13:30-16:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Toygarlı Mahallesi 2 ve 7. Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi Ortayol, 4, 5, 6 ve Namık Kemal Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpagedik Mahallesi Okul Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Çelebi, Cumhuriyet, Erzurumlu, Şehit Uzman Jandarma Ali Delice, Doktor Bahadır Amaç, Edikli, Kurbanyurdu, 4 Nolu, 7 Nolu ve 5 Nolu Çıkmaz Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi Öğme İş Site, 4. Deniz Yolu, Deniz, Selvi, Öğme İş, 3 Nolu Deniz Yolu ve 743 Nolu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Kaledibi Mahallesi ile Bitişik Mahallesi Kozluçukur Sokak, Akarca Mahallesi Ecevit, Dahar, Bedrik, Atoynağı ve Pendirlik Sokaklarına 9:00-16:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni ve Gündüz Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tekebaşı Mahallesi Set Yolu Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yoncakaya, Çatbaşı ve Turfanda Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek. -Adil Yeşildağ-