Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Altın Defne genç şiir ödülü duyurusu
30 yaş altı gençlerin katılabileceği yarışma başvuruları 1 Ağustos’a kadar yapılabilecek. Sonuçlar 4 Kasım’da.
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Defne Belediyesi ve Aalen-Antakya Kültür Derneği, 2015 yılında vermeye başlanan “Altın Defne Edebiyat Ödülü”ne ek olarak, 2016 yılından başlayarak “Yasak Meyve Şiir Dergisi” işbirliğinde her yıl “Altın Defne Genç Şiir Ödülü” vermeyi kararlaştırdı. Ödülün amacı, yaratıcı ve nitelikli şiir dosyaları destekleyerek, genç yeteneklerin okurla buluşmasını sağlamak ve şiir dünyamızın zenginleşmesine katkıda bulunmak şeklinde açıklandı.
2017 yılı için, 1987 doğumlu veya daha küçük yaşta olanların gerçek isimleriyle katılabileceği ödülde, dosyaların daha önce ödül almamış olması gerekiyor. Yarışma ile ilgili koşulları sıralayan AAKD Başkanı Mehmet Karasu, kriterleri şöyle açıkladı:
“Dosyalar, 7 nüsha halinde gönderilecektir. Ayrıca dosyanın CD’ye kaydedilmiş bir kopyası da gönderiye eklenecektir. Dosyada; şairin kısa yaşam öyküsü ve iletişim adresi yanı sıra telefonu da bulunması gerekmektedir. Son katılma tarihi 1 Ağustos 2017’dır. Ödül töreni, 4 Kasım 2017 tarihinde yapılacaktır.
Ödül alan dosya, Yasak Meyve tarafından kitaplaştırılacaktır. Dosyaların gönderileceği adres; Aalen Antakya Kültür Derneği-Kurtuluş Caddesi No:31 Nur Apt. Kat 3 (Hatay Gazeteciler Cemiyeti üstü) Antakya/ HATAY.
Ayrıntılı bilgi için telefon, 0505 6474629 (Mehmet Karasu)…”
Bu arada, Seçici Kurul’un 5 ismi de şöyle sıralandı:
Enver Ercan (Başkan), Gonca Özmen, Gülce Başer, Betül Dünder, Nilay Özer

MKÜ Ev sahipliğinde bugün
50 REKTÖR HATAY’DA
“Türk Yükseköğretim Sisteminde Suriyeli Öğrenciler” konulu uluslararası konferansa katılmak üzere 50 civarında Üniversite Rektörü bugün Hatay’da olacak. MKÜ ev sahipliğindeki bu çok önemli toplantı bu sabah 09.30’da kampüs Atatürk Konferans Salonu’nda yapılıyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın da katılacağı toplantıda, Suriyeli öğrenciler ile akademisyenlerin gelecekleri konusu ele alınacak.

YAYLICA’DA ORMAN YANGINI
Samandağ’a bağlı Yaylıca Mahallesi dağ eteklerinde dün öğleden sonra orman yangını çıktı. Yangında, 2 hektarlık alan zarar gördü.
Yangına Orman İtfaiye ekipleri müdahale etti. Akşam saatlerinde çıkan yangın, tamamen kontrol altına alındı. Yangında, çam ağırlıklı 2 hektarlık bölüm zarar gördü.

ATAKAŞ, 3 ARAÇ HİBE ETTİ
İskenderunlu İşadamı Recep Atakaş, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 3 araç hibe etti. Araç teslimi dolayısıyla İskenderun’da tören düzenlendi. Törene; 39.Tugay Komutanı Tuğg. Tevfik Erkan Olgay, İlçe Kaymakamı ve diğer yetkililer katıldı. Bu arada, ATAKAŞ’a Kaymakam Hasan Özyiğit tarafından “Teşekkür Belgesi” verildi.

Referandum’da 10 Mart
Yurtdışı listeler kesinleşiyor
16 Nisan’da yapılacak referandumda yurt dışında oy kullanacakları belirleyen listeler yarın kesinleşiyor.
Referandum takviminde 10 Mart şöyle tanımlanıyor:
“Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenler için oy kullanılacak temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri ‘www.ysk.gov.tr’ adresinden ilan edilecek.”

Yayladağı’nda DEAŞ’lı yakalandı
Yayladağı ilçesi Suriye sınırında DEAŞ üyesi olduğu belirtilen bir kişi yakalandı. Yayladağı Güveççi Mahallesi’nde Suriye’ye geçmek isterken yakalanan DEAŞ üyesi A.M. adlı Türk vatandaşı tutuklanıp cezaevine konuldu.

Lafını Balla Kestim YARIN…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tiyatro Balans Topluluğu tarafından, 10 Mart Cuma günü “Lafını Balla Kestim” adlı tiyatro gösterisi düzenlenecek. Oyun, yarın saat 17.30’da sahneleniyor.

Öğrt.HARPUTLU’nun acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya ilçesindeki Narlıca Mahallesi’nde bulunan Narlıca Kardeşler İlkokulu Öğretmeni Mustafa Harputlu, Baba acısı yaşadı.
Harputlu’nun babası vefat etti ve dün Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılan cenazesi toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ’de Tıp Balosu 14 MART’TA
Hatay MKÜ Tıp Fakültesi Doktorları “14 Mart Tıp Bayramı”nı aynı gece kutluyor.
Yapılan duyuruda, “Üniversitemiz Tıp Fakültesi tarafından 14 Mart 2017 tarihinde saat 14:00’da 14 Mart Tıp Bayramı adlı etkinlik düzenlenecektir” denildi.

KİMYECİ TAKSİCİLERLE BULUŞTU
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek Mahallesi’nde faaliyet gösteren Emek Taksi Durağı esnafı ile bir araya geldi. Başkan Kimyeci, taksicilere hayırlı işler ve bol kazançlar dileğinde bulundu.
Taksiciler ile sohbet eden Başkan Kimyeci, yapılan hizmetler ve yaklaşan referandum süreci hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Cezaevi Personeli Yükselme Sınav Tarihi
20 MAYIS…
Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü personelinin daha önce iki kez ertelenen Görevde Yükselme Sınavı için yeni tarih belirlendi. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, sınavın 20 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı.
Açıklamada, daha önce ertelendiği duyurulan Ceza ve Tevkif Evleri Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın 20 Mayıs 2017 tarihinde yapılmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

“Pembe Aslında Siyahtır”
OYUN YARIN MKÜ’DE
MKÜ’de Tiyatro Balans Topluluğu, “Pembe Aslında Siyahtır “adlı oyunu sahneliyor. Üniversite Tiyatro Balans Topluluğu tarafından yarın saat 14:00’da “Pembe Aslında Siyahtır” adlı tiyatro gösterisi düzenlenecek.

HBB’den Evde Bakım
1158 EVE ULAŞILDI
HBB ekipleri, Antakya’da 663, İskenderun’da ise 495 eve hizmet ulaştırdı. Vatandaşların evlerinin temizlenmesi ve günlük ihtiyaçlarının karşılanması gibi yaşamı kolaylaştıracak daha birçok zorunlu gereksinime cevap veren ‘Evde Bakım Hizmet Ekibi’ il genelinde memnuniyet yaratıyor.

ASDEP’E 52 PERSONEL ALINACAK
Başvurular 6-17 Mart arası
Aile ve Sosyal Politikalar Hatay İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Sosyal Hizmet Merkezleri’nde görevlendirilmek üzere 52 danışma-yönlendirme elemanı alımı yapılacak. Alınacak 52 kişinin 40’ı Antakya, 12’si ise İskenderun’da görevlendirilecek.
Alınacaklar arasında, kamu çalışanı olabilme koşuları taşıyan; Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümleri mezunları ve bu bölümlere denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olma koşulları aranıyor.
Alınacaklarda, (KPSS), KPSS P3 puan türünden en az 60 (altmış) puan almış olma koşulu da aranıyor. Başvurular, 6 Mart – 17 Mart tarihleri arasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne yapılabilecek.

Hatay’da sağlıkta veri çalışması
Hatay’daki sağlık kurulları arası çalışmalarda düzenli ve güvenilir veri akışını sağlamak amacıyla, İl Sağlık Müdürlüğü Ahmet Faik Türkmen toplantı salonunda, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve KHB Genel Sekreterliği’nde görev yapan veri temsilcilerinin katılımıyla ‘Veri Temsilcileri Toplantısı’ gerçekleştirildi. Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Adnan Esmerligil başkanlığında yapılan toplantıda, sağlık kurumlarındaki veriler karşılaştırıldı, bileştirildi.

Anadolu’ya Vakıf Üniversiteleri
Vakıf Üniversitelerinin İstanbul ağırlıklı olması yerine Anadolu illerinde yaygınlaştırılması yönünde yeni düzenlemeler yapıldı, kararlar alındı. Bu konuda yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de bulunan toplam 71 vakıf yükseköğretim kurumunun 47’si İstanbul’da bulunuyor. Bu yığılma ve mevcut talepler değerlendirilerek, hem nitelik hem de nicelik açısından “kalite ve sürdürülebilirlik” amacı ile “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Kuruluş ve İşleyişine Dair Usul ve Esaslar”da değişiklik yapıldı.
Daha önceki düzenlemede, vakıf üniversitesi açılması için il bazında herhangi bir ayrım yapılmıyordu. YÖK Genel Kurulu’nda, vakıf üniversitelerinin kuruluşu için Türkiye genelinde üç yükseköğretim bölgesi belirlendi. Bölgelerin belirlenmesinde, mevcut yükseköğretim kurumlarının niceliği, niteliği ve bölge nüfusu gibi kriterler dikkate alındı. Asgari mal varlığı ölçütleri ile birlikte bir takım yeni kriterler de getirildi.
YÖK’ün A Grubu Vakıf Yükseköğretim Bölgesi olarak belirlediği il sadece İstanbul oldu. İstanbul’da kurulacak vakıf yükseköğretim kurumları için vakıf mal varlığı bedeli diğer gruplara göre en yüksek oranda belirlendi.
B Grubu Vakıf Yükseköğretim Bölgesi olarak da İstanbul dışındaki büyükşehirler dikkate alınacak. Bu illerde kurulacak üniversiteler için, vakıf mal varlığı değeri olarak A Grubu bölgesinden daha az bir miktar belirlendi.
C Grubu Vakıf Yükseköğretim Bölgesi olarak ise Büyükşehirler dışındaki il ve ilçeler belirlendi. Bu bölgede kurulacak üniversiteler için, vakıf mal varlığı değeri diğer gruplara nazaran en düşük miktar olarak belirlendi ve bir takım kolaylıklar sağlandı.

AV YASAĞI BAŞLADI
Ülke genelinde av yasağı başladı
Çevre Orman Bakanlığı bünyesindeki Merkez Av Komisyonu kararı ile av yasağı devreye girdi ve 28 Şubat tarihi itibariyle de av yasağı başlatıldı. Av yasağının ne zamana kadar süreceği açıklanmadı.
Av sezonunun kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanlarının üreme döneminin başladığı, avın açılacağı Ağustos ayına kadar bu dönemde avcılık faaliyetlerinin yasak olduğu, özellikle av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme evrelerini içine alan bu süre zarfında toplumun tüm kesimlerinin tabii ortamlara çıkarken daha hassas hareket etmesi ve av ve yaban hayvanlarının yavru ve yumurtalarının toplanmaması gerektiği kaydedilerek, 2017-2018 yılı av dönemine ilişkin av sezonu, Mayıs ayında toplanacak Merkez Av Komisyon toplantısı neticesinde belirlenecek ve alınacak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)