Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Türk Polisi’nden Dünyaya insanlık dersi
Reyhanlı’da bir Polis Memuru, ülkemize geçmek isterken düşerek yaralanan Suriyeli kadını 2 kilometre sırtında taşıyarak ambulansa ulaştırdı.
5 ve 8 yaşlarındaki iki çocuğuyla Suriye sınırında çaresiz bekleyen kadının çığlık seslerini duyan Reyhanlı Emniyeti’nde görevli Polis Memuru, bölgeye gitti ve zor arazi koşullarında kadını sırtında 2 km taşıyarak ambulansa ulaştırdı ve yaralı kadın ambulansla Reyhanlı Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı.
Türk Polisi’nin bu insanlık dersi, ajans ve TV’lerde görüntülendi.

MKÜ ev sahipliğindeki uluslararası çalışma Hatay’da
Bugün Başlıyor…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından, bugünden başlamak üzere 4 gün süreyle, Atatürk Konferans Salonu’nda “Uluslararası 3D Printing ve Simülasyon Kongresi-Multiplier Event” konulu bir etkinlik düzenlenecek. Dört gün süreli etkinlikler her gün 08.00-17.00 saatleri arasında yapılacak.
MKÜ’den yapılan açıklamada, 4 gün süreli organizasyonun; antik uygarlık ve sağlık teknolojilerine yön veren, sağlık ve mühendislik bilimlerini buluşturan bir kongre olacağı duyuruldu.

Amanoslar Yanıyor
Amanosların ilimiz eteklerinde bu yaz çıkan sayısız yangına yenisi eklendi. Dün Hassa ilçesi Yoluklar Mahallesi Yoncalık mevkiinde henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangında 2 hektarlık alanın tamamen yandığı, muadelenin geç saatlere dek sürdüğü ve yangının kontrol altına alındığı öğrenildi.

“Tampon Bölge” olsun!
Hatay kamuoyunun da yakından izlediği Suriye’nin İdlib kentindeki siviller, bölgede can güvenliğinin sağlanması ve yaşanacak göç dalgalarının önüne geçilmesi için Türkiye’nin İdlib’i tampon bölge yapması taleplerini dile getirdi. Bu arada, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de olası bir askeri operasyonuna karşı endişeli bekleyiş ise sürüyor.

Öğretmenlerde 2.Mazeret Tayin Süreci
Başvurular Dün, Bugün Ve Yarın…
Atamalar 10 Eylül’de
Milli Eğitim Bakanlığı, kadrolu Öğretmenlere yönelik mazeret sağlık durumu atama isteklerinde yeni bir kapı açtı. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, konuyla ilgili bilgilendirme amaçlı şu duyuruyu yayınladı:
“2018 Yılı yaz tatili kadrolu Öğretmenlerin, ‘Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme Duyurusu’ kapsamında başvuruda bulunanların atamaları 17 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmişti. Ancak söz konusu atama döneminde ataması yapılamayanlar için, Bakanlığımızca 5-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yeniden tercih hakkı verilecektir. Atamalar ise 10 Eylül 2018 tarihinde yapılacaktır.”
.
MKÜ’de; YDS
Pazar günü
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) yeni kayıt yaptıran öğrencilere yönelik “Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı” hafta sonunda yapılıyor. YDS, 9 Eylül Pazar günü yapılacak. Pazar günkü YDS’nin başlama saati 10.15, süresi 180 dakika ve bitiş saati de 13.15 olarak duyuruldu.

Sözleşmeli Öğretmenlerde Eş Mazereti
Başvuru 10 Eylül’e Kadar
Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli Öğretmenlere yönelik eş durumundan kaynaklı atama isteklerinin 10 Eylül tarihine kadar yapılabileceğini bildirdi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden dün bu konuda şu duyuru yapıldı:
“Bakanlığımıza bağlı resmî eğitim kurumlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında, her ikisi de sözleşmeli Öğretmen olarak görev yapanların, 30 Eylül 2018 tarihi itibarıyla görev yaptıkları ilde 1 yıllık çalışma süresini doldurmaları şartıyla, sözleşmeli diğer eşin görev yaptığı İl’de birleştirilmek istediklerine ilişkin dilekçelerini 10 Eylül 2018 tarihine kadar görev yaptıkları İl Millî Eğitim Müdürlüklerine verebileceklerdir.”

TOBB Yönetiminde
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Barış İçin Sanayi Yönetim
Kurulu üyeliğine seçildi.
Yıldırım, açıklamasında,
“İlimizi ve ilçemizi temsil noktasında şahsımıza tevdi edilen bu görevi layıkıyla yapmak temel hedefimiz olacak” dedi.

Mkü’de Kayıt Süreci
Kesin kayıtlarda yarın son gün…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Yönetimi, MKÜ tercihi tutan yeni öğrencilerine hitaben, “Üniversitemizi tercih edip kazanan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyoruz” mesajı verdi. MKÜ’de e-devlet şifresi ile kayıtların dün sona erdiği hatırlatılan duyuruda şu bilgiler verildi:
“Üniversitemize kayıt işlemlerinizi iki farklı şekilde yapabilirsiniz. e-Kayıt dün itibariyle sona erdi. Yeni kayıt olan öğrenciler için son ödeme ve kayıt tarihi 7 Eylül 2018’dir. Şahsen Kayıt (e-Kayıt sistemine dahil olmayan programlar için) yarına kadar yapılabilecek olup, e-Kayıt sisteminde dahil olmayan programlar şunlar:
Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
Hatay Sağlık Yüksekokulu
Acil Yardım ve Afet Yönetimi
Hemşirelik
Antakya Meslek Yüksekokulu
Özel Güvenlik ve Koruma
Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Anestezi
İlk ve Acil Yardım
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Yaşlı Bakım”

Sağlığa 5298 kişi alınacak
Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı hizmet birimlerinde, 4857 sayılı İş Kanunu ve ilgili Yönetmelik hükümleri kapsamında, İş-Kur üzerinden kura usulü ile en az ilköğretim düzeyinde 3.591 sürekli işçi, 431 engelli işçi ve 1.276 eski hükümlü işçi olmak üzere toplam 5.298 sürekli işçi alınacak. Sürekli işçi kadrolarının İş-Kur internet sitesi üzerinden yayımlanacağı duyuruldu. Şartlara uyan adayların, başvurularını, 13 Eylül 2018’e kadar İş-Kur www.iskur.gov.tr adresinden yapmaları gerektiği hatırlatıldı. Bu arada, Hatay ilinde görevlendirilecek sağlık personeli alımı kadroları arasında; 42 temizlik, 3 marangot,2 kayhnakçı,4 inşaat boyacısı ile 2 ısıtma tesisatçısı bulunuyor.

Küçük esnaf önemli…
Dövizde yaşanan spekülatif artışı bahane edilerek yapılan zamların önündeki en büyük engelin yine bakkal esnafı olduğunu belirten, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bugünkü ortamda küçük esnaf olmasa bu fiyatları bile çok daha önceden arardık. Demek ki küçük esnaf bu ülkenin vazgeçilmezidir ve her zaman korunması gerekir’ diye konuştu.

Yangın, tarihi eserlerin yanında…
Titus, Beşikli Mağara Tehdit Altında!
İlimiz Samandağ ilçesindeki Titus Tüneli ile Beşikli Mağara adıyla bilinen tarihi eserlerin hemen yanı başında yangın çıktı. Yöredeki bağ bahçelerde kuru yaprak ve ağaç dallarının tutuşmasıyla çıktığı tahmin edilen yangının tarihi eserlere sıçramaması için söndürme ekipleri özen gösterdi. Bölgede 5 hektarlık bir bağ-bahçe ile tarladaki ağaçların zarar gördüğü kaydedildi.