Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Bisiklet turu iptal
Yarın yapılması programlanan Antakya ilçe içi ‘BİSİKLET TURU’ iptal edildi. Yetkililer, meteorolojinin hava tahmin raporuna göre yarın kentte yağış beklendiğinden, yarın saat 15.00’te Antakya Toplum Sağlığı önünden başlaması öngörülen Bisiklet Turu etkinliğinin ileri bir tarihe ertelediğini bildirdiler.

KOM Operasyonu:
54.000 adet Captagon ve 10.5 Kg. Esrar
Hatay Emniyeti KOM Polisi, 3 ayrı operasyonda çok miktarda uyuşturucu ele geçirdi. Ele geçirilen uyuşturucunun 54.000 adet cinsel uyarıcı captagon hapı, 10.5 kg esrar ile 271 adet ekstazi olduğu açıklandı. KOM Polisi, 3 operasyonda, uyuşturucularla birlikte 39 kişiyi yakaladı. Yakalananların 6’sı mahkemede tutuklandı.

SINIRDA 5 DEAŞ’LI YAKALANDI
Yayladağı ilçesi Güveççi Mahallesi’nde, Suriye sınırından ülkemize girmek isteyen ve DEAŞ üyesi oldukları tahmin edilen 5 kişi yakalandı. 3.Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı askerlerin yakaladığı 5 DEAŞ’lı gözaltına alındı.

YAĞIŞ GELİYOR
Meteoroloji, ilimizin de yer aldığı Doğu Akdeniz bölgesinin yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceğini duyurdu. Meteoroloji tahminine göre, bugünden itibaren 4 gün süreyle, ilimiz ilçeleri ve bölgede zaman zaman sağanak yağışlar görülecek. Hava sıcaklıkları da gece 7-8, gündüzleri ise 17-18 derece civarında olacak.

MKÜ’de “Herkes İçin Spor”
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nda “Herkes İçin Spor” etkinliği düzenlenecek.
Bu konudaki duyuru şöyle:
“Üniversitemiz Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından, 13 Mart 2017 tarihinde saat 15:30’da ‘Herkes İçin Spor’ adlı etkinlik düzenlenecektir.”

Arsuz Özel İdare Kampı
BAŞVURULAR BAŞLADI
Eski Özel İdare Kampı olarak bilinen ve Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Müdürlüğü’ne bağlı
Arsuz’daki sosyal tesisten yararlanmak isteyenler için başvurular başladı. Başvurular, direk Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’na yapılıyor.

Muhalifler ihraç edildi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Disiplin Kurulu, oy birliği ile 4 ismi ihraç etti.
MHP, geçtiğimiz ay, başkanlık sistemini öngören anayasal düzenlemeye ‘hayır’ diyen, Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Isparta Milletvekili Nuri Okutan ve eski milletvekili Sinan Oğan’ı partinin disiplin kuruluna sevk etmişti.

Yayladağı Belediyesi “Şiir Yarışması” düzenledi
Yayladağı Belediyesi, “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı” konulu liselerarası bir şiir yarışması düzenlendi. Jüri, yarışmada ilk 3’e girenler dışındaki ilk 10’u duyurdu. Şiir yarışmasında para ödülü kazanan ilk 3 şiirin sahibi ise bugün açıklanıyor. Ödüller, sadece ilk 3’e verilecek. Birinciye 1000 TL, ikinciye 750 TL ve üçüncüye de 500 TL ödül verilmesi kararlaştırıldı.
Yarışmada, ilk 3 dışındaki ilk 10 sıralamasında şu isimler yer aldı:
4- B.Erdem Cila – Sarıseki Meslek Lisesi
5- Ozan Ali Karadaş-S. Tevfik Eskiocak A.L.
6- Burak Tuntay- Yayladağı İHL
7- Alper Yıldırım- Erol Bilecik A.L.
8- Yusuf Kılıç – TOBB İmam Hatip Lisesi
9- Büşra Bayram – Hz. Ayşe Kız İHL
10- Hazal Gül- Özel Güneş Temel Lisesi

Hatay’da 55.633 Suriyeli okula gidiyor
MKÜ’de 154, İSTE’de 30 Suriyeli var
Hatay’da toplam 55.633 kişinin okullarda öğrenim gördüğü belirtildi. Açıklamayı, Vali Erdal Ata yaptı. Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’da 4’ü kamp içi ve 113’ü kamp dışı olmak üzere toplam 117 geçici eğitim merkezi bulunduğunu belirterek şunları kaydetti:
“Eğitimin temel ve evrensel bir insan hakkı olduğu bilinciyle bizler ilk andan itibaren Suriyeli çocuk ve gençlerin eğitimine devam etmelerini sağlamak adına tüm imkanlarımızı devlet olarak seferber ettik. İlimizde 4’ü kamp içi, 113’ü kamp dışı olmak üzere toplam 117 geçici eğitim merkezi bulunmaktadır. Kamp içinde 3 bin 482, kamp dışında 40 bin 953, bakanlığımıza bağlı okullarda 11 bin 198 olmak üzere toplam 55 bin 633 Suriyeli öğrenci ilimizdeki eğitim kurumlarında eğitim görmektedir. Bakanlığımıza bağlı 23 resmi okulumuz farklı zamanlarda kullanılmak üzere geçici eğitim merkezlerine tahsis edilmiştir. Geçici eğitim merkezlerine devredilen bu okullarda da 7 bin 442 Suriyeli öğrenci eğitim görmektedir. Bakanlığımız tarafından geçici eğitim merkezlerinde öğrenim gören Suriyeli öğrencilerin tamamına Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bastırılan ders kitapları, Arapça olarak bastırılmış ve ücretsiz olarak dağıtılmıştır. İlimizde yüksek öğrenim gören Suriyeli sayısı 154’ü Mustafa Kemal Üniversitesi, 30’u İskenderun Teknik Üniversitesi olmak üzere, 184 öğrenci eğitim görmektedir.”

BŞB, Protokolü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptı
Hafta başında Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi’nde İngilizce öğretilmesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir Protokol imzaladığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi’nden, süreçle ilgili şu bilgiler verildi:
“6 Mart 2017 Pazartesi günü Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, EXPO 2021’in tanıtımı ve gelecek misafirleri karşılamak için çocuklarımıza İngilizce eğitimi verilmesi üzerine konuşulmuştur. Bazı yayın organlarında yazılmış olduğu gibi, okul aile birliği veya okul idaresi ile bir protokol imzalanmamıştır. Basın yayın organlarında bahsi geçen protokol, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün karşılıklı olarak imzalamış olduğu var olan geçerli protokoldür.
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, amacımız, EXPO 2021 de yapılacak organizasyonda şehrimizi ziyaret etmesi hedeflenen iki buçuk milyon yerli ve yabancı turistin, evrensel bir dil olan İngilizce bilen gençlerimizle karşılanmasıdır. Bunun için de, şehrimize gelen ziyaretçilere ilimizin tarihi, kültürü, medeniyeti ve mutfak zenginliğini anlatan gençlerimizin mihmandarlık (konukları ağırlamak ve onlara kılavuzluk etmek) yapmaları için İngilizce eğitimi verilmesidir. Son sınıflarına kadar bu eğitimi alacak gençlerimiz, aynı zamanda üniversite döneminde hazırlık okumalarına gerek kalmayacağı gibi, kendilerini topluma faydalı bir birey olarak hissetmelerine de katkı sunacaktır.
Bu konuda yanlış anlaşılmalara sebebiyet verilmemesi için açıklama yapılma gereği duyulmuş olup, kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Kıdem’de son nokta
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonuna ilişkin, “Önümüzdeki dönemde alın terinin hakkını koruyan bir kıdem tazminatı fonunu paydaşlarımızla birlikte anlaşarak çıkartacağız” dedi. Bakan, “tazminatlarda düşüş yok diyebilir miyiz” şeklindeki soruyu “Artış da olabilir” diye yanıtladı.

Hatay’da 21 bin 483
Traktör sayısında 2016 Ekim ayında ikinciliğe düştükten sonra Aralık ayında yeniden Konya’yı geride bırakan Manisa, 2017 Ocak ayında 83 bin 870 traktörle birinciliğini korurken, Hatay, sıralamaya 21 bin 483 traktörle girdi.

Müftü ziyareti Kız Kur’an Kursu öğrencilerine
İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, hafta içinde İskenderun’daki Kemal Seher Özkan Yatılı Kız Kur’an Kursu’nu ziyaret etti. Ziyarette, İskenderun İlçe Müftüsü Mehmet Taştan ile Kurs Yöneticisi ve Öğreticileri hazır bulundu.Ziyaret sırasında, Kuran Kursu’nda öğrenim gören kursiyerlerle sohbet eden İl Müftüsü Kavillioğlu, Kur’an öğrenmenin faziletinden bahsetti, öğrencilere derslerinde başarı diledi, Kur’an Kursu idareci ve öğreticilerine de gayretlerinden dolayı teşekkür etti.İl Müftüsü, daha sonra Yatılı Kur’an Kursu kız öğrencilerin dilek ve temennilerini dinledi.

Müftülük, çalışanları arasından personel arayışında!
SINAVLA HİZMETLİ
Hatay İl Müftülüğü, bünyesindeki çalışanlardan sınavla yardımcı hizmetli alacak.
Müftülük ilanında, Antakya ile Yayladağı İlçe Müftülüklerinde çalıştırılmak üzere yardımcı hizmetli alınacağı, alınacak kişilerin yarışma sınav ile seçileceği ve sınavın da 23 Mart tarihinde yapılacağı yer aldı. Müftülük duyurusunda, hizmetli olmak isteyenlerin İl Müftülüğü’ne 22 Mart tarihine kadar başvurarak, 23 Mart’taki bu sınava katılabileceklerini ve başarılı olurlar ise ‘Yardımcı Hizmetli’ olabileceklerini bildirdi.

KKK, 13.000 Sözleşmeli Erbaş alıyor
Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 13.000 Uzman Erbaş alımı yapıyor. 3 Mart’ta başlayan başvurular 1 Aralık 2017 tarihine kadar sürecek.
UMRE’CİLERE SEMİNER
Diyanet işleri organizasyonu ile 2016-2017 umre sezonunda umreye gidecek olan vatandaşları bilgilendirmek ve yapacakları umre ibadetine hazır hale getirmek amacıyla, İl Müftülüğü tarafından belirlenen program çerçevesinde umre yolcusu kaydı bulunan tüm ilçelerde seminer programları düzenleniyor.
İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 2017 Mart Seminerinde dersler, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu olmak üzere, İl Müftü Yardımcıları Cafer Erol ve Mehmet Emin Okuyucu ile Hac ve Umre Hizmetleri Şube Müdürü Fahri Uçak tarafından veriliyor.
Bu çerçevede, Antakya’da Müftülük Sitesi Okumuş Camii’nde düzenlenen seminer programı, 8-9 Mart tarihleri arasında öğleden önce gerçekleştirildi.

Domates yasağı kalkmadı
Rusya Başbakanı Medvedev, Başbakan Yıldırım’a dün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde bazı tarım ürünlerine yönelik ihracat yasağının kaldırıldığını bildirmişti. Ancak bu karar, domatesi kapsamıyor. Bu ise, müjdeli haber bekleyen üreticide hayal kırıklığı yarattı.

YGS adaylarına hatırlatma;
YARIN NÜFUS DAİRELERİ AÇIK
12 Mart Pazar günü yapılacak olan 2017-YGS sınavına katılacak adaylardan Nüfus Cüzdanını/T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden almak isteyenler için, sınav merkezi olarak belirlenen Antakya, Defne, Dörtyol, İskenderun, Kırıkhan ve Reyhanlı İlçe Nüfus Müdürlükleri 12 Mart Pazar günü 07:00 – 09:45 saatleri arasında açık tutulacak.
Nüfus cüzdanını/T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden almak isteyen adaylar, sınava giriş belgesi ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yukarıda belirtilen nüfus müdürlüklerine 12 Mart Pazar günü 07:00 – 09:45 saatleri arasında müracaat etmeleri durumunda, kimlik kartı başvurusu alınarak ‘Geçici Kimlik Belgesi’ düzenlenecek. Adaylar, alacakları bu belge ile sınava katılabilecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)