Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay FETÖ’de 9 Askere Gözaltı
Hatay’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, TSK’da görevli 9 muvazzaf asker hakkında çıkartılan yakalama kararı sonucu 8 kişi gözaltına alındı.
Alınan bilgiye göre, Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerinin terör örgütüyle mücadele kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda, FETÖ/PDY’nin mahrem yapılanmaları içinde yer alan, TSK içine sızmış örgüt mensuplarının tespit edilebilmesi için yapılan çalışmalar neticesinde kimlikleri tespit edilen 5 astsubay, 3 uzman çavuş, 1 emekli şoför hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 9 örgüt mensubunun yakalanmasına yönelik yapılan operasyonda, 1astsubay hariç, 1’i sivil şoför olmak üzere toplam 8 şüpheli yakalandı.

Suriyeli’de uyuşturucu bulundu
Antakya Cebrail ile Akevler Mahallesi arasındaki bölgede bulunan Hatay Nizamettin İlköğretim Okulu karşısındaki binada Suriye uyrukluların oturduğu mesken ve bahçede uyuşturucu özelliği olan haplar ele geçirildi. KOM Polisi, köpek eşliğindeki aramada uyuşturucu buldu. Yöre sakinleri, özellikle Suriyeli misafir gençlerin uyuşturucuya alıştırıldığını görmekten dolayı çok üzüldüklerini kaydederek, “Daha birkaç ay öncesinde 17 yaşında bir genç de uyuşturucudan hayatını kaybetmişti” hatırlatmasında bulundular.

Yayladağı yolunda kaza
5 Yaralı…
Antakya-Yayladağı yolunda meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 5 kişi yaralandı. Kaza, dün sabah Yayladağı-Antakya istikametinde seyreden Malik Emin yönetimindeki 31 MY 117 plakalı hafif ticari aracın, Kızılgöl mevkisinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi nedeniyle yoldan çıkarak devrilmesi şeklinde yaşandı. Araç, yerde sürüklendikten sonra çukura düştü. Kazada 1’i Suriyeli 4’ü aynı aileden 5 kişi yaralandı.

Milli Eğitim’de işe alınacak engelli ve hükümlüler belli oldu
Ankara Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, işe alınmak üzere sınava katılmaları uygun görülen engelli ile eski hükümlülerin listesini bilirdi. Yazıda ayrıca, listelerde belirtilen isimler için 25 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 14.00 ile 16.00 saatleri arasında Müdürlük konferans salonunda Hatay 5. Noteri huzurunda kura çekilerek, sınava girmeye hak kazanan asil ve yedek aday listesinin belirlendiği kaydedildi.
Sınava girecek ön lisans mezunu ve bu listede bulunan adaylar için sınav yeri, tarihi ve saatinin ise ileride kurum internet sitesinde duyurulacağı kaydedildi ve sınava alınacak engelli ile eski hükümlü kişilerin isimleri şöyle sıralandı:
Engelli: İlhan Doğru, Murat Kaderli, Sonen Azab, Zeki Yaşar, Bülent Çolakoğlu, Şedol Horoz, Esra Dönmez, Ahmet Bihan, Hayrettin Çakır, Mehmet Yazıcı, Hayriye Mert, Mehmet Sarı, İdris Koç, Mithat Danacı, Abdurrahman Yılmaz, Mehmet Ali Ay, İnayet Korkmaz, Bahar Vursun, Nurettin Yılmaz, Abdullah Ünal, Bestami Kol, Özcan Ozan, Bekir Kütük, Bilali Sağlam.
Eski Hükümlü: Ferat Kurt, Abdullah Türkan, Yakup Palta, Gökhan Yılmaz, Abdulkadir Sarı, Hanifi Öztaş.

YSK’ya alınan personel belli oldu
2 Eylül 2018 tarihinde uygulanan 2018 Yüksek Seçim Kurulu açıktan atama Seçim Müdürü ve Seçim Müdür Yardımcısı Giriş ve Seçim Müdürü ile Şube Müdürü Görevde Yükselme Sınavı’na (2018-YSK) ait değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adayların, sınav sonuçlarına dün sabah saat 10.10’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebildikleri duyuruldu.

Tedavi İçin Hatay’dalar
Suriye’nin İdlib kırsalında durumu acil olan 2’si çocuk 7 kişi, müdahalelerinin yapılması için Hatay’a getirildi.
Alınan bilgiye göre; Düşme, kalp, kronik rahatsızlık, solunum yetmezliği ve ağır yaralanmalara maruz kalan, aralarında çocukların da bulunduğu 7 kişi, İdlib kırsalında hizmet veren ambulanslarla Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na getirildi. Sağlık ekiplerince burada ilk müdahaleleri yapılan yaralılar, ambulansla Hatay’daki hastanelere sevk edildi.

Doç. Keskin’in acılı günü
Babası Vefat Etti
Hatay MKÜ’ye bağlı Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem Keskin, baba acısı yaşadı.
Doç. Keskin’in babası Halil Keskin vefat etti. Merhumun cenazesi, dün sabah 9.30’da İskenderun Çankaya Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

“O Ses Türkiye” Jürisi değişti
Tv8 ekranlarında yayınlanan O Ses Türkiye Yarışması’nın jüri koltuğuna oturacak isimler yenilendi. Yeni dönemde, Murat Boz ile Hadise jüri üyeliğine devam ederken, yeni jüri üyeleri Beyaz ile Seda Sayan oldu.
Kur’an Kursu Öğretici Sınavı Sonuçlandı
Kazananlar Açıklandı
24 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen Geçici Kur’an Kursu Öğreticiliği Sınavı’nın sonucu açıklandı. Hatay İl Müftülüğü, sınavın yapıldığı ilçelerdeki sonuçları internet sitesinde ilçe ilçe yayınladı. Listeye göre, Antakya’da geçici Kur’an Kursu Öğreticiliğini kazanan isimler ve puanları şöyle:
Kübra Yıldırım: 94 Puan
Ganime Ersoy: 70 Puan
Abdullah Marmara: 70 Puan
Özgür Akdeniz…
Hafta başında Pazartesi Günü Hatay İl Müftülüğü’nde gerçekleşen geçici Kur’an Kursu Öğreticisi ek mülakat sonucu da ilçeler itibariyle k kurum internet sitesinde ilan edildi.

Ovakent O.O. kantini kiralanıyor
İhale Bugün…
Antakya ilçesi Ovakent Mahallesi’ndeki ortaokul kantini kiralanıyor. 681 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu Ovakent Ortaokulu kantini yıllığı 5000 TL’ye kiralanacak. İhale bugün saat 10.00’da Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılıyor.

Erol Evgin Bugün Hatay’da
Konser Verecek
Ünlü ses sanatçısı Erol Evgin bugün Hatay’a geliyor. Erol Evgin, bu akşam Defne ilçesi Sümerler Mahallesi amfi tiyatroda konser veriyor. Saray Saatçılık adına M.Ali Eraslan’ın sorumluluğundaki konsere giriş bilet temin yeri olarak “Saray Saatçılık” verilirken, 0-326-213 00 67 nolu telefonla bilgi istenebileceği de duyuruldu.

Basit usuldeki küçük esnaf için son gün
1 Ekim Pazartesi:
Defter Beyanı…
Maliye mevzuatına göre, basit usuldeki mükelleflerin defter beyan sistemi ile ilgili başvurularında son gün 30 Eylül Pazar günü. Ancak bu tarihin tatil gününe denk gelmesi dolayısıyla, 1 Ekim Pazartesi günü son gün olacak. Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz, üyesi esnafı bu konuda uyarırken şunları duyurdu:
“Ticari kazançları basit usulde tespit edilen mükelleflerin ve esnaflarımız Defter-Beyan Sistemi’ne yapacakları başvuru için son tarih 30/9/2018’dir. www.defterbeyan.gov.tr adresi ile bağlı oldukları Esnaf Odası veya Mali Müşavir ile arasında sözleşme imzalaması gerekmektedir. Değerli Esnaflarımızın bu konuyu dikkate alarak hareket etmelerini önemle duyuruyorum.”

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Kurtbağı ve Derekuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Bakras Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Şevket Çalışkan ve Fatih Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi, Tuna, Türkistan, Yunus Emre, Ötügen, Şen, Aktaş (Mehmet Akif), Alparslan Han, Atatürk(Mehmet Akif), Ateş, Balcı, Can, Erciyes, Fatih (Mehmet Akif), Gazi, Hüsamlı, Menekşe Çıkmazı, Akasya, Aktaş, Atatürk, Cami, Ergenekon, Fatih, Gazi Osman Paşa, Hacı Abit, Kaba, Kılınç Çıkmazı, Kürşat, Mevlana, Pınar, Özcan Çıkmaz, İlyas Çakır, İstiklal, Sağlık, Alparslan Türkeş ve Derebahçe Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Sade, Güven, Cami, Ahmet Yesevi, Mevlana, Beyler, Taş, Durgun, Dağlılar ve Metin Uzun Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi, Değirmen, Akasya, Şifa, 20 Nolu ve Santral Sokaklarına 10:00-15:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gündüz ve Cumhuriyet Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kulaç, Görentaş, Uluyol ve Güveçci Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Cuma Hutbesi:
Camiler Ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler
Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün camilerde okunacak “Cuma Hutbesi” konusunu “Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” şeklinde belirledi. Hatay İl Müftülüğü, “Muhterem Müslümanlar” başlığı altında Cuma Hutbesi ile ilgili şu mesajı yayınladı:
“Asr-ı Saâdetten bugüne, mescit ve camilerimiz, hem Allah’a ibadet edilen hem de ilim ve hikmet öğrenilen şerefli mekânlardır. Allah katında en makbul yerler olan camiler, içinde Rabbimizin adını andığımız, kulluğumuzu, dualarımızı, niyazlarımızı O’na arz ettiğimiz mukaddes yerlerdir. Camilerimiz; dil, renk, ırk, makam, mevki farkı gözetmeden mümin gönülleri birleştirir, birliğimizi pekiştirir, imanımızı ve istiklalimizi simgeler. Minareleri tevhidin sembolü, ezanları şehadetin temeli, mihrap, kürsü ve minberleri hak ve hakikatin sesi, safları huzur ve güvenin teminatıdır.”

Antakya’da da olur mu?
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce (SHGM), sıcak hava balon taşımacılığının Nevşehir-Kapadokya’nın yanı sıra Burdur-Bucak, Denizli-Pamukkale, Adana-Kozan, Bitlis-Ahlat, Ankara-Polatlı, Afyonkarahisar-İhsaniye, Eskişehir-Seyitgazi, Samsun-Bafra, Aksaray-Ihlara’da da yapılabileceği belirlendi. Söz konusu çalışmanın, kent görseli bağlamında Antakya’da da hayata geçirilip geçirilmeyeceği merak ediliyor.

1 Öğrenci olsa bile…
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokulların 3’üncü ve 4’üncü sınıflarına devam eden ve önceki yıllarda Türkçe ve matematik derslerinden kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen öğrencilere yönelik hazırladığı İlkokullarda Yetiştirme Programı’nı (İYEP) kasım ayında başlatacak. İYEP, okulda bir öğrenci bile olsa uygulanacak.

Erol Bilecik uyardı
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik; bankacılık sistemindeki sorunlu kredilerin temizlenmesi, serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde çözümler bulunması ve Gümrük Birliği güncellemesinin başlaması olmak üzere üç noktanın sıkıntıların ortadan kaldırılması için kritik önemde olduğunu vurguladı.

Bez torbanızı
Yanınızda taşıyın!
Naylon poşetlerin Ocak ayı itibariyle para ile satılması zorunlu olacağı halde bazı marketlerin bunu şimdiden fırsata çevirdiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bunun için de çantamızda, yanımızda bez torba, kese kâğıdı, file çanta gibi poşete alternatif taşıma malzemeleri bulundurmamız lazım” dedi.

Güven endeksi düştü
Ekonomik güven endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre % 15,4 oranında azalarak 83,9 değerinden 71 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Borçlara yeni düzenleme
SGK, kuruma borcu bulunan şirketleri ve kişileri yakından ilgilendiren çok önemli bir düzenleme yaptı. On yıllık zaman aşımına giren borçları silmek için daha önce mahkeme kararı arayan SGK, bu uygulamadan vazgeçti. Artık mahkeme kararı aranmayacak. Ancak, zaman aşımına girmiş de olsa, borcu ödemeyenlere “borcu yoktur” yazısı verilmeyecek. SGK’nın bu düzenlemesi kamu ihalelerine girmek isteyen şirketleri ve esnafı doğrudan etkileyecek.