Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Bugün: “Hayvanları Koruma Günü”
Hayvanseverlerin yeni mesajı, “Mal tanımı yakışıksız, onlar duygulu varlıklar…”
Bugün, “Hayvanları Koruma Günü” olarak kutlanıyor. Hayvanseverler, hayvanlara ‘MAL’ tanımlamasına karşı çıkıyor. “Onlar duygulu varlıklar, mal değil” diyen hayvanseverler, “Can Dostlar” olarak tanımladıkları hayvanlara yönelik şiddete verilen cezanın yükseltilmesini ve 2 yıl hapis cezası şeklinde düzenlenmesini istiyor.

Aile Danışmanlığı seansı konusu:
“Gelin-Kaynana Çatışmaları”
Antakya Belediyesi’ne ait Mahfel Sosyal Tesisi’nde kurulan Hanımlar Lokali’nde haftanın Çarşamba günleri gerçekleşen seansın dünkü konusu “Gelin-Kaynana Çatışmaları” oldu. Antakya Belediyesi bünyesinde bulunan Hanımlar Lokali’nde, konusunda uzman aile danışmanı tarafından hanımlara yönelik uygulanan aile danışmanlığı seansları tüm hızıyla sürüyor.
Her hafta farklı bir konunun işlendiği Aile Danışmanlığı seanslarında, dün öğleden sonra saat 14.00’te “Kıskançlıkta Gelin Kaynana Çatışmaları” konusu işlendi.

MKÜ-Dişçilikte Özel Gün
Önlük Giyecekler…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi’nde Önlük Giydirme Töreni düzenleniyor.
Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından bugün sabahtan itibaren, 08.00 – 17.00 saatleri arasında, Atatürk Konferans Salonu’nda “Önlük Giydirme Töreni” düzenleneceği duyuruldu.

TSM Korosu çalışmaları başlıyor
Mahmut Bulgurcu’nun şefliğini yürütmekte olduğu Antakya Musiki Derneği bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu, yeni dönem çalışmalarına başlıyor. Koro, yeni sezonun ilk çalışmasını yarın yapacak. Yapılan açıklamada, “Koro çalışmalarımız 5 Ekim 2018 Cuma günü 18.30’da Akdeniz Mahallesi Defne Evi’nde başlayacaktır. Müziğe gönül vermiş dostlarımızı çalışmalara katılmak üzere bekliyoruz” denildi. -Selvi Günay-

Esnaf da şikayetçi
Son 3 ay içinde özellikle akaryakıt, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların enflasyonun yüksek çıkmasında büyük etkisi olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Temel harcamalardaki bu zamlar vatandaşın da esnafın da alım gücünü de düşürüyor’ dedi.

“İhmal mı İstismar mı?” konulu toplantı
Cumartesi Günü…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla 6 Ekim Cumartesi günü saat 15.00’da halka açık bir toplantı düzenliyor. ‘Ruhsal ve Bedensel Yönleriyle Sağlıklı Spor’ sloganıyla gerçekleştirilecek toplantıya, Psikolojik Danışman Mehmet Oral ve Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Serdar Kanuncu konuşmacı olarak katılıyor.
İhmal ve istismarın risk faktörlerini katılımcılar ile paylaşacak olan uzmanlar, ihmalin çocuk üzerindeki etkileri yanı sıra fiziksel, duygusal ve ekonomik istismar hakkında bilgiler vererek, cinsel ihmal ve istismar ile cinsel istismara maruz kalan çocuklarda görülebilen belirtiler hakkında katılımcılarla bilgi paylaşımında bulunacak.
Etkinlik halka açık olup, Cumartesi günü Spor Kompleksi’nde yapılıyor.

Engelli Mülakat Sınavı 10 Ekim’de
Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün ‘Engelli ve eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Derecede Yaralanan (TMY)’ kapsamında belirtilen isimler arasından, ilköğretim ve lise mezunlarına 25/09/2018 tarihinde noter huzurunda çekiliş yapılırken, kura sonucu belirlenen isimlerden önlisans mezunlarına, 10 Ekim günü Antakya Öğretmen Evi Müdürlüğü’nde mülakat sınavı yapılacağı duyuruldu. Mülakat sınavı; Adalet Meslek Alanı, Doğalgaz ve Tesisat Teknikeri, Elektronik Haberleşme Teknikeri, Harita ve Kadastro Teknikeri, İnşaat Teknolojisi, Muhasebe meslek elamanları için ayrı ayrı saatlerde yapılıyor.

AYKOME, altyapı eksiklerini masaya yatırdı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME), aylık genel kurul toplantısı HBB Meclis Salonu’nda dün gerçekleştirildi.
HBB Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Kilisli başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, ilin altyapı konusunda eksiklikleri gündeme getirilerek çözüm maddeleri görüşüldü.
AYKOME Şube Müdürü Osman Tamer Sırım’ın sunumuyla gerçekleşen toplantıda, 3 gündem maddesi görüşüldü.
Toplantıda, kazı ruhsatı verilmesi talepleri ve deplase çalışmaları kurul üyelerinin oylamasına sunuldu.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Türkistan, Yunus Emre, Şen, Alparslan Han, Hüsamlı, Aktaş, İlk Kurşun ve Şehit Yusuf Can Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Atatürk (Hürriyet), Atatürk, Olgun, Daner, Sade, Ahmet Sade, Cocoğlu, Filikçiler, Güven, Bilgin, Keskin (Hürriyet), Cami, Ahmet Yesevi, Mevlana, Beyler, Taş, Durgun, Dağlılar ve Metin Uzun Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kulaç, Görentaş, Uluyol ve Güveçci Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Madenboyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Sümerler ve Dursunlu Mahallelerine 11:00-13:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bohşin Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Boso, Şehit Yusuf Can, Kızılay, Gökdere Çıkmaz, Topçu Çıkmazı, Soylu, Gazi Osman Paşa, Fatih ve Arık Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Derebahçe Çıkmaz, Alparslan Türkeş, Sağlık, İstiklal, İlyas Çakır, Kaba, Hacı Abit, Fatih, Cami ve Fatih (Mehmet Akif) Sokaklara 10:00-18:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Taş, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Güven ve Sade Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeni, Bağlar ve Bahçelievler Mahallesine 9:00-13:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Sürütme, Sungur, Yenice, Şakşak, Olgunlar ve Kösrelik Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Yayladağı İlçesi Kulaç, Görentaş, Uluyol ve Güveçci Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım Çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Enflasyon yüksek!
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Eylül’de aylık bazda yüzde 6,30, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 10,88 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 24,52, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 46,15 oldu. Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye illerinin dahil olduğu bölgemizde bu oran aylık 6,97 olarak gerçekleşti.

Domates solladı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Eylül’de bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı yüzde 35,30 ile domateste oldu. Fiyat artışında domatesi, yüzde 31,82 ile sivri biber, yüzde 31,36 ile bilgisayar izledi. Eylül’de fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 29,12 ile salça, yüzde 25,45 ile yazım ve çizim kağıtları, yüzde 24,89 ile fırınlı ocaklar, yüzde 24,38 ile ütü, yüzde 23,95 ile patlıcan, yüzde 22,33 ile hazır perde yüzde 20,24 ile bulaşık makinesi yer aldı.

Dolandırıcılar nette…
Dolandırıcılar, SMS veya e-posta göndererek ya da sosyal medya platformlarında banka reklamı görüntüsüyle yayın yaparak, hedefledikleri banka müşterilerini bir linki tıklamaya yönlendiriyor. Kişiyi linke girmeye ikna edebilmek için, kolay masraf iadesi, hediye vaadi gibi çekim unsurları kullanılıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) bu konudaki ‘dikkatli olun’ uyarısı vatandaşa…

Listede Hatay da var!
TOKİ’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ağrı, Amasya, Ankara, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Karaman, Kırşehir, Kocaeli, Mardin, Muğla, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Yozgat’ta 111 arsa satışa sunuldu.

Miktarları artırılacak
Yeni akademik yıl açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki eğitim-öğretim yılı için kredi burs miktarını lisansta 500, yüksek lisansta bin, doktorada bin 500 liraya yükseltme kararı aldıklarını açıkladı.

Kanun teklifi verdi
CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Emniyet mensuplarının, öğretmenlerin, sağlık personelinin, din görevlilerinin, kamu avukatlarının ek göstergeyle ilgili beklentileri var. Bu konularla ilgili kanun tekliflerimizi verdik” açıklamasında bulundu.

TOKİ borçlularına müjde
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’den konut alan vatandaşların borçlarının uygun bir şekilde güncelleneceğini açıkladı.B akan Kurum, “Şu an enflasyon, TEFE, TÜFE ortalaması yüzde 18-20 bile olsa biz bunların daha da altında bir düzenlemeyle inşallah vatandaşlarımıza o manada bir imkan sunuyor olacağız” diye konuştu.

Üreticiye destek
Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünce, mısır üreticisine depolama ve finansman imkanı sunmak için 3 Ekim’den itibaren emanet alımlara başlanacak. Bu kapsamda, emanete ürün bırakan üreticilerden depo kira ücreti alınmayacak ve talep etmeleri halinde avans ya da anlaşmalı bankalardan kredi imkanı sağlanacak.

174 cm’de kaldık!
Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ülkelere göre boy ortalamalarını konu alan bir araştırmayı inceledi. Buna göre en uzun erkekler, 183 cm ortalama ile Hollanda ve Karadağ’da. 158 cm ile Endonezya’nın son sırada yer aldığı listede Türk erkekleri 174 cm ile orta sıralarda yer aldı.