Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Meteorolojik uyarı
Şiddetli yağışa dikkat!
Meteoroloji, ilimiz ve çevresindeki yağışlarla ilgili uyarı yaptı. Meteoroloji’nin ilimizi de kapsayan uyarısı şöyle:
“Doğu Akdeniz’de halen aralıklı devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bugün de devam edebileceğinden; Hatay ( Erzin, Dörtyol ), Osmaniye ve Kahramanmaraş il genelinde kuvvetli (21-50 mm) ve yer yer çok kuvvetli (51-75 mm) olması beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara (Ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar v.b.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Savaş, 14 Mart Tıp Bayramı’nı Kutladı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş, 14 Mart’ın; bilim ve teknolojinin baş döndürücü hızla ilerlediği tıp alanında her gün kaydedilen yeni gelişmelerin ışığında kutlandığının altını çizerken, şöyle devam etti:
“Sağlıklı bir yaşam her insanın temel hakkıdır. Sağlık hizmetlerinin en üst seviyeye çıkartılması ve toplum sağlığının güvence altına alınması sosyal devlet anlayışının gereği olarak belirlenmiştir.
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözleriyle sevgi, güven ve takdirini kazanmış; kutsal, saygın ve onurlu bu mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren hekimlerimiz ve sağlık hizmetlerini halkımıza ulaştırmada büyük bir özveri ile görev alan tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim.”

SES’DE YENİ DÖNEM
Kongre’de seçilen yeni Eşbaşkanlar: USLU ve ÖZGÜNEL
Sağlık Emekçileri Konfede-rasyonu (SES) Hatay Şubesi, olağan genel kurulunu yaptı ve İl Eşbaşkanları ile Yönetim Kurulu’nu belirlendi. Ses Hatay’da yeni İl Eşbaşkanlar Özden Ergünel ile Sedat Uslu oldu. SES’in yeni yönetiminde şu isimler var:
Eşbaşkanlar:
Sedat Uslu ve Özden Özgünel
Şube Sekreteri: Özkan Eliağır
Mali Sekreteri: Bulut Haskioğlu
Hukuk Sekreteri: Servet Alkan
Basın Sekreteri: Sakine yoluk
Kadın Sekreteri: Meryem Avcı
Geçtiğimiz günlerde, olağan genle kurulunu olgunluk içinde geçirdiği belirtilen SES Hatay Şubesi’nin, 137 delege marifetiyle yeni yönetimini seçildiği hatırlatıldıktan sonra şöyle denildi:
“Çalışma yaşamında ve hayatın diğer alanlarında, üyelerinin ve tüm çalışanların ekonomik, demokratik, kültürel, mesleki, hukuksal, özlük haklarını ve çıkarlarını korumayı ve geliştirmeyi…
Evrensel insan hakları normlarına dayanan ve uluslararası hukuk ve sözleşmelerden doğan bütün hak ve özgürlüklerin eksiksiz yaşama geçirilmesini, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya hedefi ile ülkemizde ve dünyada savaşa karşı kalıcı barışın yaratılmasına katkıda bulunmayı…
Her tür baskıcı yönetime karşı demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesini sağlamak hedefiyle, halkların özgürlüğü eşitliği ve kardeşliği için mücadele etmeyi…
Dil, din, ırk renk, cinsiyet siyasi düşünce felsefi inanç, mezhep ayrımı gözetmeksizin bütün üyelerin birliğini sağlamayı…
Faaliyetlerini sadece hükümet yetkilileriyle görüşme ile sınırlamayarak, hakların masa başında görüşmelerle elde edilemeyeceğini bilerek, sendikal mücadeleden taviz vermeyerek iş yerinde ve yaşamın her alanında fiili ve meşru temelde ortak mücadeleyi örgütlemeyi…
Biz Yönetim Kurulu olarak temel amaç ve ilke olarak benimseyeceğiz. Bütün üyelerimizin iradelerini, karar süreçlerine yansıtacak ve sendikal mücadeleyi ileriye taşıyacak bir yönetim anlayışı içinde olacağımızı ifade etmek isteriz.”

Hatay’da son 7 günde trafik kazalarında azalma:
70 KAZA: ÖLÜ YOK, 63 YARALI…
İlimizde son 7 günlük sürede trafik kazaları sayısında azalma yaşandı. Resmi bilgilere göre, ilimizde son 7 günlük dönemde 37’si yaralamalı, 33’ü maddi hasarlı olmak üzere toplam 70 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda ölüm olmazken, 63 vatandaş ise yaralandı.

PROJE BAŞVURULARI
13-31 Mart arası
“Dernekler ve Üst Kuruluşları için Proje Yardımları” Programı için, 2017 yılı proje teklif çağrısına çıkıldı. Program kapsamında STK’ların kapasitelerinin geliştirilmesi, kamu ile olan ilişkilerinin artırılması ve karar alma mekanizmalarına aktif katılım sağlanması amaçlı projelerin desteklendiği kaydedildi.
Proje başvuruları, 13 Mart – 31 Mart 2017 arasında, https://sso.dernekler.gov.tr/ adresinde yer alan Proje Destek Sistemi (PRODES) üzerinden İl Dernekler Müdürlüğü tarafından verilen kullanıcı adı ve şifre kullanılmak suretiyle elektronik olarak yapılacak.

2016’DA 47.275 ŞİKAYET
Hatay’da, geride kalan 2016 yılında, 15 ilçedeki 16 Hakem Heyeti başkanlıklarına 47.275 adet tüketici şikayeti başvurusunda bulunuldu.
Hakem Kurulu değerlendirmeleri sonucunda, 33.994 adet başvuru tüketici lehine ve 13.281 adet başvuru da tüketici aleyhine sonuçlandı.
Sonuçların özet mesajı şöyle:
”Hakem heyetlerine yapılan başvuru sayısının artması ve alınan kararların tüketici lehine sonuçlanmasından da anlaşılacağı üzere, Hatay’daki tüketicilerimiz, haklarını aramada her geçen yıl daha bilinçli hareket etmektedir.”

RENKLİ REÇETE CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
Kırmızı ve yeşil reçetelerin elektronik ortamda yazılmasına, takibine ve kontrolüne imkan sağlayan ‘renkli reçete’ sistemine dair test ve pilot aşamaları tamamlandı. Yapılan açıklamaya göre, renkli reçeteler, 17 Mart 2017 itibariyle tüm Türkiye’de kullanıma açılacak. Bu tarihten itibaren, renkli reçete sistemi üzerinden uyuşturucu madde ve müstahzarları ile psikotrop madde ve müstahzarları için elektronik reçete düzenlenmesi gerektiği hatırlatıldı.

KİMYECİ’den Tıp Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinen, bu kutsal saygın ve onurlu mesleği büyük fedakârlıkla yerine getiren, en güç koşullarda bile sağlık hizmetlerinin her alanında özveriyle çalışan, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı içtenlikle kutlar, bu kutsal mesleğe verdikleri emeklerden dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

BENZİNDE İNDİRİM
Akaryakıt türlerinden benzinde indirime gidildi.
Bu sabahtan itibaren benzinin litre fiyatı 9 kuruş indirildi ve 5 TL 24 kuruştan 5 TL 15 kuruşa düştü.

YGS Sonuçları 28 Mart’ta
Pazar günü yapılan yükseköğretime geçiş sınavının sonuçları bu ayın sonunda açıklanıyor.
ÖSYM, 12 Mart Pazar günkü sınav sonuçlarının 28 Mart günü açıklanacağını duyurdu.

ÇAPAR’ın acılı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa ÇAPAR, Anne acısı yaşadı, ÇAPAR’ın Annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Okuma Salonları mezun verdi
Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonu, 5. ve 7. sınıflar için verilen kursta eğitim gören öğrencileri mezun etti. Eğitim ve Okuma Salonu’nda 4 aylık periyotlar halinde devam eden ücretsiz eğitim kurslarında eğitimini tamamlayan 5. ve 7. sınıf öğrencilerine katılım belgesi takdim edildi.

Kontrollerde, 47 Alkollü Sürücü:
EHLİYETE 6 AY EL KONDU
Trafik ekiplerinin, 6 ile 12 Mart tarihleri arasındaki 7 günlük sürede şehir içi trafik kontrolleri sırasında 47 sürücünün alkollü araç kullandığı belirlendi. Ekipler, 47 alkollü hakkında işlem yaparken, haklarında işlem yapılan sürücülerin ehliyetlerine 6 ay süreyle el konuldu. Bu kişiler ayrıca para cezasına çarptırıldı. Trafik ekipleri, alkollü araç kullananların yanlarında sürücü varsa devam etmelerine izin verirken, yanında sürücüsü olmayanın aracı geçici süreyle bekletildi ve kişi evine öylece gönderildi. Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkol aldıkları belirlenen 14 sürücü hakkında da adli işlem uygulandığı kaydedildi.

Kazazede, 25 gün sonra can verdi
Geçtiğimiz ay Aksaray’da geçirdiği trafik kazası sonrasında Konya’da yoğun bakımda tedavisi süren Dörtyollu Murat Soylu adındaki genç esnaf kurtarılamadı ve vefat etti.
Dörtyol 100. Yıl Caddesi üzeri Gazi İlkokulu kavşağında, yıllardır ailesine ait olan Mini Ekmek Fabrikası’nın işletmeciliğini yapan Murat Soylu’nun cenazesi, dün 10.00’da Karakese mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Dilek Feneri Etkinliği 21 Mart’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, bu ayın ortalarında “Dilek Feneri Etkinliği” düzenliyor.
Bu konudaki duyuruda, “Daire Başkanlığımıza bağlı olarak faaliyetlerini devam ettiren Fotoğraf Topluluğu tarafından, 21/03/2017 tarihinde saat 20.00’da Tayfur Sökmen Kampüsü Amfi Alanı’nda Dilek Feneri Etkinliği düzenlenecektir” denildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)