Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Savaş’ın kahvaltısına 2 önemli isim davet edilmedi!
Akgöl ve Mullaoğlu
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen Partililere yönelik kahvaltı etkinliğine Partinin iki önemli ismine davette bulunulmadığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, bir önceki dönem Milletvekili Hasan Akgöl ile bir önceki İl Başkanı Servet Mullaoğlu, “Birlik-Beraberlik Toplantısı” davetine çağrılmadı.

Hatay FETÖ’de Son Bilgiler
Gözaltı Yok…
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sürdürdüğü FETÖ-PDY soruşturması kapsamında ilimizde dün itibariyle gözaltında kimse bulunmuyor. Hatay FETÖ ile ilgili son bilgiler şöyle:
Açığa Alınan : 197 Memur
İdari Soruşturulan : 119 Memur
İhraç Edilen : 2011 Memur
Halen Gözaltı : Yok
Halen Tutuklu : 1395 Kişi
Adli Kontrolle Serbest : 1371 Kişi
Tutuksuz Yargılanan : 1108 Kişi
İl Dışı Sevk : 336 Kişi
Firari : 265 Kişi
Adli Soruşturulan : 4474 Kişi

Direksiyon başında
100 Alkollü Sürücü
Trafik kontrolleri sırasında, son bir hafta içinde ilimiz genelinde toplam 100 sürücünün alkollü şekilde araç kullandığı ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre, 83 alkollü sürücü ile ilgili olarak, ehliyetlerine 6’şar ay süreyle alıkoyma ve yüksek para cezası tatbik edilirken, 1.00 promilin üzerinde alkol aldığı belirlenen 17 sürücü ile ilgili de gerekli adli işlemler başlatıldı.

Mobilya Fuarı 23-28 Ekim’de
Hatay Mobilya Fuarı bu ayın sonunda düzenleniyor. Hatay Esnaf Odaları Birliği ile Mobilyacılar Odası’nın üzerinde aylardır özenle durduğu fuar çalışmaların-da sona gelindi.
Birlik Başkanı Kadir Teksöz, 23-28 Ekim tarihlerindeki etkinlikle ilgili şu kısa mesajı yayınladı:
“Sevgili dostlarım, hep birlikte paylaşalım, şehrimizi hep beraber tanıtalım. Bu fuar Hatay’ımıza, inşallah güzel ilimize, yurtdışınden ve ülkemizin çeşitli illerinden gelecek misafirlerle canlılık katacaktır. Büyük emek verilerek çalışmalara start verildi. Haydi, Hatay Büyük Mobilya Fuarı’na hep birlikte, hep beraber sahip çıkalım.”

Coşkuner’in acılı günü
Annesi Vefat Etti
Hatay Mimarlar Odası eski Başkanlarından, Mimar Raci Coşkuner ile Erol Coşkuner kardeşler Anne acısı yaşadı. Coşkuner kardeşlerin annesi vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Suriyelilerin Mezarlığı da var!
İlimizdeki misafir Suriyelilerin “kimsesizler mezarlığında” gömülmesi uygulaması rafa kalkıyor. Artık bu sığınmacıların da mezarlığı var. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Türki-ye’ye sığınan ve Hatay’a yerleşen Suriyelilerin cenazelerini defnetmesi için mezarlıklarda ayrı bölümler oluşturuldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi Yayladağı Mezarlık Kompleksi sorum-lusu Oğuzhan Atmaca, 2011’dan bugüne Suri-yelilerin defin işlemleriyle ilgilendiklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:
“Kimsesizler mezarlığı adı altında kurduğumuz alanda, 15 kimsesiz Suriyeli defin ettik. Ailesi belli olan Suriyelilere burada farklı bir alan oluşturduk. Bu alanda 491 Suriyeli defnedildi.”
Kimsesizler mezarlığı için konuşan Atmaca; savaş-tan kaçıp buraya yerleşen, ailesi bulunamayan ve yaşamlarını yitiren Suriye-lilerin, adli süreç olan 18 günlük sürenin geçmesinin ardından buraya defnedildiğini bildirdi.

Başarılı Girişimciler Ödüllendirecek
Ticaret Bakanlığı himayelerinde girişimcilik ekosisteminin önemli paydaşlarının katılacağı Türkiye’nin Girişimcileri Ödül Töreni 11 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Yeni Muhasebeciler…
Stajyerlikleri bitti, Yeterlilik Sınavını da başarıyla geçtiler.
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası koordinesinde stajyer muhasebecilik yapan mesleğin yeni isimleri, girdikleri Yeterlilik Sınavını da başarıyla tamamladı. Hatay SMMO Başkanı Tahsin Kırık, 14 meslek mensubunun tüm prosedürleri tamamlayarak işyeri açmaya hak kazandıklarını bildirdi.
Hatay Muhasebeciler Odası’nın yeni üyesi meslek mensupları şu isimlerden oluşuyor:
Duygu Aslan, Cansu Filiz, Ayfer Çıplak, İpek Güzeloğlu, Nebil Mazmanoğlu, Serkan Ölçer, Ceylan Yılmaz, Mehmet Emre Ustaoğlu, Sedat Harmanoğulları, Hacı Yusuf Duran, Pınar Gül, Murat Güzelkokar, Murat Alaş.

Bugün “Posta Günü”
Bugün, 9 Ekim Dünya Posta Günü. Kısa adı UPU olan Dünya Posta Birliği’ne üye 191 ülkede her 9 Ekim günü Dünya Posta Günü olarak kutlanıyor. Devlet tarafından yürütülmeyen posta hizmetlerinin devlet tarafından yürütülmesi gerektiği fikrinin ortaya çıkmasından sonra bu kutlama yapılmaya başlandı. 11 Mayıs 1863 tarihinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 22 devletin tam yetkili temsilcileri, İsviçre’nin Bern kentinde toplanarak Dünya Posta Birliği’nin esaslarını tespit etmiş ve bu esaslar, 9 Ekim 1874 tarihinde ilk Genel Kurul kararları olarak imzalanmıştı.
Bu vesile ile de, Birleşmiş Milletler teşkilatının bir ihtisas organı olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu 191 üyeli Dünya Posta Birliği kuruldu.
Bu kararların imza
tarihi olan 9 Ekim günü ise tüm dünya ülkelerinde “Dünya Posta Günü” olarak kutlanı-yor.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasına kesinti uyguluyor. İlimizde bugün enerji kesintisi uygulanacak yerleşim birimleri şunlar:
Antakya İlçesi Bohşin Mahallesine 9:45-17:45 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Kurtbağı ve Derekuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Bakras Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Şevket Çalışkan ve Fatih Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Taş, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Keskin (Hürriyet), Bilgin, Güven, Filikçiler, Cocoğlu, Ahmet Sade, Sade, Daner, Olgun, Atatürk ve Atatürk (Hürriyet) Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Boso, Şehit Yusuf Can, Kızılay, Gökdere Çıkmaz, Topçu Çıkmazı, Soylu, Gazi Osman Paşa, Fatih ve Arık Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi 6 Nolu Çıkmaz, Hataylı, Ekici, Dede Toksoy, Cumhuriyet, Şehit Jandarma Er Ercan Edik ve Ulaş Sokaklarına 9:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi NumuneEvler Mahallesi Ali Adıkutlu, Ş.Akın Uçar, Ezgi, İstasyon, 46 Nolu, 31 Nolu, 3 Nolu, 2 Nolu, 1 Nolu, Hastane Altı 2 Nolu, Hastane Altı 1 Nolu ve Dere sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Kaledibi Mahallesi ile Bitişik Mahallesi Kozluçukur Sokak, Akarca Mahallesi Ecevit, Bedrik, Atoynağı ve Pendirlik Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarın enerji kesintisi uygulanacak yerleşim birimleri şunlar:
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Atatürk (Hürriyet), Atatürk, Olgun, Daner, Sade, Ahmet Sade, Cocoğlu, Filikçiler, Güven, Bilgin, Keskin (Hürriyet), Cami, Ahmet Yesevi, Mevlana, Beyler, Taş, Durgun, Dağlılar ve Metin Uzun Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Kısık Çadırkent, Hürriyet Küme Evleri ve Hanifi Soylu Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Bahçelievler Mahallesi Halil Eser, Hacı Osman, Küçük Mahmutlu, Orhan Gazi, Değirmenler, Köleli, İbrahim Emiroğlu, Çelen, Kara Ali, Çetin Çavuş, 1.İsmet Sökmen ve 9. Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 10:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yukarıpulluyazı ve Aşağıpulluyazı Mahallelerine 11:30-19:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım Çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Duvar Resmi Projesi Kursu
Başvuru 18 Ekim Son
Hatay Valiliği ve Antakya Belediyesi işbirliğiyle, SODES destekli Duvar Resmi Uygulama Elemanı Yetiştirme Projesi kapsamında verilecek kurs kayıtları için başvurular başladı.
Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:
“Antakya Belediyesi ve Hatay Valiliği işbirliği kapsamında, SODES destekli olarak kurs eğitimi verilecek. Duvar Resmi Uygulama Elemanı Yetiştirme Kursu başvuruları ise alınmaya başlandı. Kurslar için başvurular, Antakya Belediyesi ana hizmet binası içerisinde bulunan Beyaz Masa’ya şahsen yapılacak. 20-45 yaş arası bay-bayan vatandaşların, kimlik fotokopisi, öğrenim belgesi ve 1 fotoğraf ile yapacağı başvurular için son gün ise 18 Ekim.”
Yapılan açıklamanın devamında, proje hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0326 221 93 33 numaralı telefondan ilgili birime ulaşabilecekleri ifade edildi.

İdlib’de beklenen çekiliş
Hatay sınırına çok yakın bir noktada bulunan ve muhalif güçlerin elindeki son kent olarak kabul edilen İdlib’deki muhalif ve rejim karşıtı güçler, Türkiye-Rusya mutabakatı çerçevesinde, ağır silahları cephe hattından çekme işlemini dün itibariyle tamamladı.

İşletmelere iyi haber
Türkiye Bankalar Birliği’nin tavsiye niteliğindeki kararına göre, bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmelerin taksitleri 24’aya kadar vadelendirebilecek.

Aile Bakanlığı’ndan
Nafaka Sistemi atağı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Nafaka uygulamalarının, toplumsal gereklilikler ve ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde ilgili tüm taraflarca kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini arzu ediyoruz” dedi.

Kanun Teklifi:
Taşeron İşçileri için
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, taşerondan kamuya geçirilen işçilerin ücretleri ile mali, sosyal ve sendikal haklarına ilişkin hazırladığı kanun teklifini TBMM Başkanlığına verdiği bildirdi.

Beklenti Anketi
Ticaret Bakanlığı, yılın dördüncü çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi’ni açıkladı.
Buna göre, İhracat Beklenti Endeksi, dördüncü çeyrekte geçen çeyreğe göre 6,4 puan azaldı. Yılın üçüncü çeyreğinde 118 olan endeks, dördüncü çeyrekte 111,6 seviyesine geriledi.

TOKİ’nin kampanyasına
Vatandaştan büyük ilgi
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan yüzde 24 indirim kampanyasına ilk 11 günde katılan vatandaşların yüzde 95’i, 217 milyon liralık borçlarını, “yastık altı” diye tabir edilen kişisel tasarruflar ile kapattı.

Milyoner sayısı
8 ayda 50 bin arttı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı, Ocak-Ağustos döneminde 53 bin 439 kişi artarak 192 bin 419’a ulaştı.
Ağustos sonu itibarıyla milyonerlerin bankalardaki toplam mevduatı 1 trilyon 279 milyar 70 milyon liraya yükseldi.

(Visited 1 times, 1 visits today)