Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Bakan Tebrik Etti
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 26. Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanan Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı’nı tebrik edip kutladı. Bakan Kasapoğlu’nun mesajı şöyle:
“Basketbol 26. Kadınlar Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda centilmence mücadele eden Fenerbahçe ile Hatay Büyükşehir Belediyespor kulüplerini gönülden kutluyorum. Rakibini 61-47 mağlup ederek kupanın sahibi olan Hatay Büyükşehir Belediyespor’u, teknik ve idari heyetini tebrik ediyorum. Bu güzel basketbol akşamında keyifli bir mücadele ortaya koyan iki takımımıza da teşekkür ediyorum.”

Vali Ata, Şampiyonluğu kutladı
Vali Erdal Ata, Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kadın Basketbol Takımı’nın şampiyonluğunu kutladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
“Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nı 61- 47’lik bir skorla yenerek bu yıl 26’ncısı düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ikinci kez müzesine götürme başarısını gösteren Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı’nı yürekten kutluyorum.
Geçen yıl elde ettiği şampiyonluğu tekrar elde ederek ulaştığı başarının tesadüf olmadığını gösteren bu zafer; Hatay ilimizin tüm spor branşlarında başarıya ulaşması için her türlü desteği veren, başta Hatay Büyükşehir Belediye Yönetimi olmak üzere, Kadın Basketbol Takımı idarecileri, teknik ekibi, başarının asıl sahibi sporcuları ve daima takımının yanında olan taraftarlarına aittir. Bu yıl ortaya koyduğu yüksek performans ve kazanma arzusu ile şampiyonluğu sonuna kadar hak eden Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımı’nın başarısı, bundan sonraki yıllar için beklentileri artırmış ve başarı çıtasını oldukça yükseltmiştir.
Kadın Basketbol Takımımızın başarısında pay sahibi olan herkesi ayrı ayrı tebrik eder, Kulüp Yönetimi, teknik ekibi, sporcusu ve taraftarını kutlar, başarılarının devamını dilerim.”

Kaşıkçı, Su’da % 10 İndirim İstedi
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay ilindeki su fiyatlarında % 10 indirime gedilmesini istedi. MHP’li Vekil, ülke genelinde, hükümet kararıyla bazı ürünlerde % 10 indirime gidilmek üzere adım atıldığını kaydederek, Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de bu yönde bir karar çıkarılmasını ve 15 ilçede su fiyatlarında % 10 indirime gidilmesini istedi.

Bilal Film Tanıtımı Bugün
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, ilimizin tanınırlığıyla ilgili çalışmaları kapsamında bugün bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor, Bilal Filmi tanıtım lansmanı bugün Antakya’da gerçekleşirken, organizasyona Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ev sahipliği yapıyor.
Film tanıtımı bugün sabah 10.00’da Savon Otel’de yapılıyor.

Hatay Valiliği Uyarısı:
Dolandırıcılara Dikkat!
Hatay Valiliği, Vali veya Vali Yardımcısı adını kullanarak son dönemde dolandırıcılık olayları yaşandığını kaydederek, bu tür şahıslara karşı dikkatli olunmasını istedi.
Hatay Valiliği’nin bu konudaki duyurusu şöyle:
“Bazı şahısların; işadamları ve hayırseverleri, Hatay Valisi veya Vali Yardımcıları adına aradığını söyleyerek çeşitli gerekçelerle para yardımı talebinde bulundukları ve bu şekilde dolandırıcılık yapmaya çalıştıkları Valiliğimize gelen bilgilerden anlaşılmıştır.
Vatandaşlarımızın bir mağduriyet yaşamamaları için, kendilerini para veya yardım talebi ile arayan kişilere itibar etmemeleri, bu ve benzeri bir durum ile karşılaştıklarında derhal Polis (155) veya Jandarma (156) birimine müracaat ederek bilgi vermeleri ya da Hatay Valiliği (0 326 2146210) ile irtibat kurarak bilgi paylaşmaları suç işleyen kişilerin yakalanmasına yardımcı olacaktır.
Bu vesileyle, hayırsever işadamları, esnaf ve vatandaşlarımıza bir kez daha hiçbir kamu görevlisinin telefonla arayarak kimseden ihtiyaç sahipleri için para ve yardım talep etmeyeceği hususunu saygıyla hatırlatırız.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Bugün, “Dünya Görme Günü” ve Dünya Gerçeği:
39 milyon kör…
Bugün, “12 Ekim Dünya Görme Günü”…
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, bugünün çok önemli ve anlamlı olduğunu belirtirken, dünyada 39 milyon insanın görme engelli olduğu bilgisini de veriyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün bugünle ilgili kısa mesajı şöyle:
“Bugün Dünya Görme Günü… Dünya’da 284 milyon kişi görme kusurlu. Bunların 39 milyonu kör ve 245 milyonluk kısmın da orta veya ileri derecede görme kusuru var. Mevcut körlüğün % 80’i tedavi edilebilir, önlenebilir durumda. Görme kusurlularının % 90’ı gelişmekte olan ülkelerdedir.”

ATSO’dan “Nefes Kredisi” Bilgilendirmesi
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), hükümetin ekonomik kriz nedeniyle küçük ölçekteki tüccar ve esnafa yönelik kredi desteğiyle ilgili bilgilendirmede bulundu. ATSO’nun “Nefes Kredisi ile İlgili Üyelerimize Önemli Duyuru” başlıklı mesajı şöyle:
“07.12.2016 tarihinde, Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından duyurulmuş olup, TOBB Nefes Kredisi için Ziraat Bank A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile protokol imzalanmış, Nefes Kredisi Projesi kapsamında Odamız adına açtığımız mevduat hesabının 10 katı kadar kredi limiti tahsis edilmiştir. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Ziraat Bankası ve Denizbank’a 1 Milyon 350 Bin Türk Lirası yatırılmıştır. Böylece 183 firmaya 16.981.500 TL kredi kullandırılmıştır.
02.04.2018 tarihinde ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Nefes Kredisi ile ilgili olarak Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Halkbankası ve Denizbank ile protokol imzalamış, proje kapsamında Odamızca 1 Milyon 600 Bin Türk Lirası yatırılmıştır. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin il ve ilçe bazında belirlediği ve Odamızca yatırılan tutarın 15 katı kadar kredi kullandırılmıştır.
03.09.2018 tarihinde ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Nefes Kredisi Projesi’ni tekrar başlatmış olup, bu proje kapsamında 8 Banka ile protokol imzalamıştır. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Nisan 2018 tarihinde yatırmış olduğumuz mevduatın 18 ay sonra dönecek olmasına ve bu süre zarfında yatırılan mevduatın çekilememesine rağmen üyelerinin Nefes Kredisi’nden tekrar yararlanabilmesi için, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, bir yıl içerisinde 5 ay arayla tekrarlanmış olan Nefes Kredisi’ne 1 Milyon Türk Lirası yatırmayı taahhüt etmiş ve tüm üyelerine bu hizmeti tekrar sunmuştur. Bir önceki Nefes Kredisi’ndeki protokolde TOBB tarafından 15 katı olarak taahhüt edilmiş olan Nefes Kredisi, Eylül ayındaki Nefes Kredisi’nde 10 katı olarak taahhüt edilmiştir.
Odamız, bu proje kapsamında Nefes Kredisi’ne öz kaynakları el verdiğince para yatırmıştır. Odamızın kredi kullanımlarına ve TOBB’un 10 katı olarak belirlediği kredi kaynak limitine müdahale şansı yoktur.”

İhale 11 Kasım’da
Hatay ili sınırları dahilinde bulunan, terkleri kabul edilen, ruhsat süreleri dolan 8 adet arama ve 1 adet işletme ruhsat sahası, açık teklif usulüne göre ihale edilecek.
İhale, 16 Kasım 2018 tarihinde yapılıyor.

Civelek’in hasta yatağından mesajı:
103 Canı Unutmadık…
Üç gün önce kalp krizi geçiren ve anjiyo olan İskenderun eski Belediye Başkanı D. Yusuf Civelek, hasta yatağından, 10 Ekim katliamında hayatlarını yitirenlere saygı mesajında bulundu. Yusuf Civelek’in Ankara Garı katliamını kınayan ve hayatlarını yitirenleri saygıyla anan mesajı şöyle:
“Barış, emek ve demokrasi diyen canlarımızı unutmadık, unutmayacağız. Tarihimizin en acı olaylarından 10 Ekim Ankara katliamında yitirdiğimiz canlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli Ailelerine sabır diliyorum.”

Cilvegözü’nde TIR kuyruğu: 5 Km
İlimiz Reyhanlı-Cilvegözü Sınır Kapısı’nda 5 km uzunluğunda TIR kuyruğu oluştu. TIR’ların, Suriye’ye gönderilen insani yardımları ve ticari malzemeleri taşıdığı belirtildi. Türkiye’nin 81 ilinden gelen TIR’ların geçişinde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla kuyruk 5 km uzunluğa ulaşırken, zaman zaman bu tür yığılmalar olduğu ifade edildi.

Yüzde 10 indirim…
Hatay da uygular mı?
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında, 2018 sonuna kadar üyelerine yönelik belge hizmetlerinde yüzde 10 indirim uygulama kararı aldıklarını bildirdi. Benzer bir adım Hatay’daki Odalardan gelir mi, merak konusu!

FETÖ davalarından
Yargıya yansıyan…
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantısı nedeniyle işlem gören hakim ve savcı bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 4 bine yakın hakim ve savcının ihracına karar verdiklerini hatırlattı.

4 bin ton atık
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, sahil ve denizlerde gerçekleştirdikleri titiz temizlik çalışmalarıyla, Samandağ Sahili’nden 4 yılda 4 bin ton atık topladıklarını duyurdu.

Maaşa zam talebi
Bu defa esnaftan
Piyasadaki nakit sıkışıklığının aşılması için sıcak para akışının sağlanması gerektiğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘İşçinin, memurun ve emeklinin maaşlarında artış sağlanmalı ki alışverişler artsın ve piyasa canlansın ‘ diye konuştu.

TOBB’dan 81 İl’e
‘Mücadele Çağrısı’
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Enflasyonla Mücadele Programını desteklediklerini belirterek, “81 il ve 160 ilçedeki Odalarımız ve Borsalarımızla birlikte Enflasyonla Mücadeleyi sahipleneceğiz ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışacağız” dedi.

Torba Yasa’da ne var?
AK Parti’nin; trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK’daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması gibi düzenlemelerin de bulunduğu kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 50 maddelik torba yasa teklifiyle birlikte; çakmak gazının çocuklara satılması veya verilmesi de yasaklanıyor. 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış güvenlik korucuları da başvurmaları halinde erken emeklilik imkanından yararlanabilecek.

Rakamlar açıklandı
Türkiye’nin cari işlemler hesabı, Ağustos’ta 2 milyar 592 milyon dolar fazla verdi. 12 aylık cari açık ise 51 milyar 125 milyon dolar oldu.

Görme engelliler için
“sesli kitap” projesi
Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), Altı Nokta Körler Vakfı ve Bayer bir araya gelerek; görme engelli bireylerin bilgiye erişimlerine katkı sağlamak adına, sesli kitaplar hazırlanması için yola çıktı.

4’e Bölündü
Şans Topu’nun bu hafta yapılan çekilişinde 5 artı 1 bilen 4 kişi, 179 bin 597 lira 50’şer kuruş ikramiye kazandı.
Kazandıran numaralar 1, 11, 17, 26, 34.