Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Musiki Derneği TSM Konseri 30 Ekim’de
Antakya Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, 30 Ekim Salı günü Antakya’da “Cumhuriyet Konseri” veriyor.
Orhan Günal’ın Dernek Başkanı olduğu TSM Korosu’nun Konseri, 30 Ekim Salı günü saat 20.00’de Antakya Kültür Merkezi’nde ”29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konseri” adıyla düzenleniyor. Orhan Günal, anılan konserde konuk sanatçı olarak Gökhan Sezen’in ‘Yıldırım Gürses’ şarkılarını seslendireceğini bildirdi.

En fazla Suriyeli Kilis’te var
Hatay’da % 28…
Bulundukları illere göre, en fazla Suriyeli komşu Kilis şehrinde bulunuyor. Kilis’te nüfusun neredeyse tamamına yakın bir oranda, % 96 oranında Suriyeli bulunuyor. İlimiz Hatay’daki Suriyelilerin toplam nüfusa oranı ise % 28 civarında. Resmi bilgilere göre, Türkiye’de Kilis’ten sonra en fazla Suriyeli ilimiz Hatay’da bulunuyor.
Resmi kayıtlara göre, Suriyelilerin bulundukları illerin nüfuslarına oranı şöyle:
Kilis 96,12%
Hatay 28,12%
Şanlıurfa 23,84%
Gaziantep 19,40%
Mersin 11,67%
Mardin 11,39%
Adana 9,81%
Osmaniye 9,49%
Kahramanmaraş 7,71%
Kayseri 5,45%
Bursa’da 5,14%

Milli Eğitimde Görevde Yükselme:
Başvuru Bugün Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Görevde Yükselme Sınavı’nın, kısa adı ÖDGSM olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 9 Aralık 2018 tarihinde saat 14.30′ da Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van illerinde yapılacağı duyuruldu. Sınav sürecine ilişkin açıklamalar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://www.meb.gov.tr ve http://pgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilân edileceği bilgisi verilirken, görevde yükselme ile ilgili başvuruların 15 Ekim Pazartesi günü (bugün) başlayacağı ve 24 Ekim tarihine kadar süreceği duyuruldu. Bu arada sınav ücreti yatırma sürecinin de 12-23 Kasım tarihleri olduğu, sınavın ise 9 Aralık 2018’de gerçekleştirileceği, sonucunun ise 10 Ocak 2019’da ilan edileceği kaydedildi.
Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki şef açık kadrosunun merkezde 64, taşrada 1750 olmak üzere toplam 1814 ve memurluk kadrosunun da merkezde 40 ve taşrada 3450 olmak üzere toplam 3490 olduğu duyuruldu.

Hatay BŞB Hizmeti ile…
Kumlu ve Reyhanlı, MKÜ ile Havalimanı’na 20 km yakınlaşıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yürüteceği proje ile beraber, Kumlu ile Reyhanlı ilçeleri Antakya MKÜ’ye ve Havalimanı’na 20 km mesafe yakınlaşıyor. Bu konudaki çalışma kapsamında, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve bazı Partililer bölgede incelemede bulundu. İnceleme ardından Milletvekili İsmet Tokdemir şu açıklamayı yaptı:
“Kumlu ve Reyhanlı ilçelerimiz ve köyleri ile Hatay Havalimanı, MKÜ Araştırma Hastanesi arası ulaşımı kolaylaştırarak yaklaşık 20 kilometre kısaltacak olan, Ova’nın tam ortasında devam eden yol yapım çalışmalarını Aktaş Mahallesi Muhtarı Sayın Yaşar Kandemir eşliğinde Reyhanlı ve Kumlu İlçe Başkanlarımız Hasan Sevindik ve Ali Çimer ile birlikte yerinde inceledik. Zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayacak bu alternatif yolun en kısa zamanda asfaltlanarak kullanıma açılması çalışmaları devam etmektedir. Yetkili kurumlarla olan görüşmele-rimiz neticesinde, vatandaşlarımıza bu hizmeti sunan Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş ve emeği geçenlere şahsım ve hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum.”

Antakya Belediyesi Sanat Hizmeti
Ücretsiz Şan Kursu…
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi bünyesinde yürütülen kültür-sanat kurslarına bir yenisi daha eklenerek, ses eğitimi konusunda uzman eğitmenlerce verilecek olan Şan Kursu için kayıtlar başladı.
Antakya Belediyesi açıklaması şöyle:
“Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi bünyesinde, özellikle konservatuar sınavlarına hazırlanan gençlerimize yönelik olarak Şan Kursumuzu hizmete sunuyoruz. Konusunda uzman eğitmenlerce verilecek olan Şan Kursumuz için kayıtlarımız başladı.
Şan derslerimizin içeriği; ses egzersizleri ve nefes tekniklerinin geliştirilmesi ile birlikte, diyaframı doğru kullanımının sağlanması; öğrencilerimizin artikülasyon tekniklerini edinmelerinin sağlanması ve bunun ışığında sesin yüz bölgesinde rezonans kazanması; ve böylelikle kişinin dilediği herhangi bir türde kullanımına yönelik (Müzikal, Pop, Rock, Opera, Jazz, Tiyatro, Seslendirme, Diksiyon vb.) daha doğru bir tını kazanarak, ses kısılması yaşamadan
( nodül, polip vb. ses hastalıkları ) ses renginin bulunması hedeflerini kapsamaktadır. Ses eğitimi, konuşma ve şarkı söylemede sesin doğru, güzel ve etkili kullanılması amacına yönelik olarak, müzik eğitiminin her türünde uygulanabildiği gibi, dil ve konuşma bozuklukların-da da tedavi amacıyla, toplu ve/veya bireysel olarak uygulanan disiplinler arası bir özel alan eğitimidir.
Ayrıca konservatuara hazırlık için gerekli olan şan eğitiminin yanı sıra, kulak, ritim, solfej çalışmaları da ders içerisinde uygulanmaktadır.”
Kurslar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, Cebrail Mahallesi Cengiz Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’ni ziyaret edebilecekleri veya 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

Üniversitelere 33 milyar lira
Üniversitelere, 2019 yılı için yaklaşık 33 milyar lira bütçe ödeneği verilmesi öngörüldü.
En fazla bütçe ödeneği ayrılması planlanan yüksek öğretim kurumu, yaklaşık 1 milyar 51 milyon lirayla Ankara Üniversitesi oldu.

Abonelere iyi haber
Doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından abonelerden talep edilen, abone bağlantı bedeli kapsamındaki sayaç bağlantı malzemeleri ve sayaç montaj bedelleri bu kapsamdan çıkarıldı.

Altyapı hatlarında temizlik
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), kanalizasyon ana muayene bacaları ve yağmur suyu hatlarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesi adına temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Kırıkhan ilçesinin muhtelif mahallelerdeki deşarj noktalarında oluşan tıkanmaların giderilmesi adına temizlik çalışması yapan Genel Müdürlük, ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne gelen bildi-rimler sonrasında tespit edilen noktalarda temizlik çalışması yapıldığını bildirdi. Muayene bacala-rının temizlenmesi ile kötü koku ve çevre kirliliğinin önlendiğini aktaran İdare, ayrıca yağmur suyu deşarjını rahat sağlamak için de yağmur suyu hatları ile mazgallarında bakım ve onarım çalışması yapıldığını aktardı.

Başarıyı ahşaba işledi
Hataylı aşçı Halil Bozkurt, karma dövüş sanatları hafif sıklet unvan maçında İrlandalı Conor McGregor’u yenerek şampiyonluk kemerini koruyan Dağıstanlı Khabib Nurmagomedov’un başarısını, yakma sanatıyla ahşaba işleyerek tablo yaptı.

Sağlık turizmi
Yeni kazanç kapısı
Türkiye’nin sağlık turizminden elde ettiği gelir son 5 yılda toplam 4,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Ülkeyi sağlık ve tıbbi nedenlerle ziyaret edenlerin sayısı 5 yılda yüzde 62 artarak geçen yıl 433 bin 292’ye ulaştı.

THY’de indirim
THY, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na destek amacıyla, 12 Ekim-31 Aralık’ta alınacak bazı biletlerde yüzde 10 indirim yapılacağı duyuruldu. İndirim, yalnızca, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet tarafından gerçekleştirilen ekonomi sınıfı (Economy Class) uçuşlarda geçerli olacak.

İşadamı Fuat Tosyalı
Afrika’yı işaret etti
Hatay’ın önemli üretim adreslerinden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Afrika, Türk iş adamları için büyük fırsatlar barındırıyor. Anadolu’da orta ölçekli üretim yapan KOBİ’lerin Afrika’da rahatlıkla yatırım yapacakları alanlar var” dedi.

MHP’den 3 kanun teklifi
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, elektrik abonelerinden “enerji fonu” ve “kayıp kaçak” bedelleri ile “TRT payı”nın alınmamasını öngören kanun tekliflerini TBMM Başkanlığı’na sundu.