Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ Rektörlüğü için başvuru başladı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) Rektörlük başvuruları 15 Ekim Pazartesi günü başladı.
Hatay MKÜ Rektör adaylığı başvuruları 15-21 Ekim tarihlerinde yapılabilecek. Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde Rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adayların belirtilen belgelerle 15-21 Ekim 2018 tarihleri arasında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na başvuruda bulunabilecekleri duyuruldu. Süreç, YÖK’ün, başvurucular arasından belirleyeceği isimlerden birinin Cumhurbaşkanlığı makamınca belirlenip seçilmesi şeklinde işleyecek.

Sınır ihlaline af yok …
Altınözü ilçesinde, Suriye’den yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmeye çalışan 105 düzensiz göçmen yakalandı. Devriye görevi yürüten hudut birlikleri, Altınözü ilçesi Hacıpaşa ve Kıyıgören mahalleleri kırsalında sınırı geçmeye çalışan bir grup olduğunu tespit etti. Gözetim altına alınan ve Suriyeli oldukları belirlenen 105 düzensiz göçmen, işlemleri yapılmak üzere jandarmaya götürüldü.

Eğitim Bir Sen’den Film Yarışması
Hatay Eğitim Bir Sen Şubesi, “Kısa Film Yarışması” düzenledi. Eğitim Bir Sen’in konuyla ilgili duyurusunda, “Bu yıl beşincisini düzenlediğimiz ‘Eğitim’ temalı 5. Kısa Film Yarışmamıza başvurular başladı. Son başvuru tarihi 1 Mart 2019. Başvuru ve tüm detaylar için http://www.ebsyarisma.org/kisafilm sitemizi ziyaret edebilirsiniz” denildi.

MEM, mülakat sonuçlarını açıkladı…
Hatay il Milli Eğitim Müdürlüğü, 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılan, Engelli ve Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Derecede Yaralananlar İçin İtiraz Öncesi Mülakat Sınav sonuçlarını açıkladı.
Milli Eğitim duyurusuna göre, 23 Ekim Salı günü mesai bitimine kadar, kuruma dilekçe ile mülakat sonuçlarına itiraz başvurusu yapılabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak itirazların değerlendirmeye alınmayacağı açıklandı.

Lütfü Savaş İsmi öne çıkıyor
Yerel seçim kampanyasını geçen hafta başlatan CHP’de ilk adayların belirleneceği Parti Meclisi (PM) Toplantısı gelecek hafta yapılacak. CHP’de, aday adaylığı için son başvuru tarihi kamu çalışanları hariç 19 Ekim olarak açıklanırken, örgütten yoğun talep gören başvurularda, aday adayları anketlerle halka sorulacak. Bu arada, CHP’nin, Hatay’da mevcut başkan Lütfü Savaş ile yola devam edeceği öğrenildi.

“e-Ticaret, e-İhracat” Semineri Bugün
Hatay Valiliği’nde, esnaf ve ticaret erbabına yönelik olarak, elektronik yöntemle ticaret konusunda eğitim semineri verilecek. Hatay Esnaf Odaları Birliği, üyesi esnaf ve tüccarlara yönelik şu duyuruyu yayınladı:
“Sevgili esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz… Bugün saat 13:30’da, Hatay Valiliği Yikob Toplantı Salonu’nda, ilimiz ve ülkemiz için faydalı olan E- Ticaret, E-İhracat ve Esnaf Kart ile İlgi Ticaret Bakanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü işbirliğinde bilgilendirme ve tanıtım toplantısı düzenlenecektir. Tüm esnaf ve sanatkarlarımız davetlidir.”

Metruk alanlarda temizlik çalışması
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, metruk alanlarda temizlik çalışması gerçekleştirdi. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Orhanlı, Sofular ve Hacı Ömer Alpagot Mahallesi sakinlerinin istek ve şikayetleri doğrultusunda Temizlik İşleri Müdürlüğüne verdiği talimat üzerine, ekipler metruk arazide kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirdi.
Mahalle Muhtarları ve mahalle sakinleri, vatandaşların isteğini yerine getiren Başkan Kimyeci’ye ve Antakya Belediyesi ekiplerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

KYK Burs-Kredi Başvuruları
15-21 Ekim Arası…
Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), 2018-2019 öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf öğrencilerin burs ve kredi başvurularını 15-21 Ekim tarihleri arasında e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerini bildirdi. Edinilen bilgiye göre, 2018-2019 Yılı için lisansta 500 lira, yüksek lisansta 1.000 lira, doktorada ise 1.500 lira burs-kredi veriliyor. Başvuru için son tarih, 21 Ekim 2018 saat 23:59 olarak duyuruldu.

Bütçe açığı
Hazine ve Maliye Bakanlığınca, eylül ayı ile ocak-eylül dönemine ilişkin bütçe uygulama sonuçları açıklandı. Merkezi yönetim bütçesi, Eylül’de 6 milyar lira, Ocak-Eylül döneminde de 56,7 milyar lira açık verdi.

Cezalar artıyor
TBMM İçişleri Komisyonu; trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren, yabancıların Türkiye’de iş ve işlemlerini kolaylaştıran düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’ni kabul etti.

Askeri sevkiyata devam
Kırıkhan ilçesinde bulunan 2. Hudut Taburu 10. Hudut Bölüğü ve Cephanelik Kışlası’na farklı birliklerden gelen askeri tank ve askeri personel takviyesi yapılıyor.
Kırıkhan ilçesinde Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan 2. Hudut Taburu 10. Hudut Bölüğü ve Cephanelik Kışlası’na askeri tank sevkiyatı yapılıyor. Kışlaya, askeri personel takviyesinin de yapıldığı gözlendi.

İdlib’e 28 Tır’lık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 28 tır yardım malzemesi gönderildi. BM’nin yardım malzemelerini taşıyan 28 tır, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Madenboyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Bahri Tekin, E-5 Karayolu, Kıratlı, 19 Evler, İlter, Güven, Şehit Kerim Kök, Filikçiler, Say, Tekin, Cocoğlu, Ahmet Sade, Sade, Daner, Olgun, Atatürk, Atatürk (Hürriyet) ve Kocahacı Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Taş, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Keskin (Hürriyet) ve Bilgin Sokaklarına 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 744 Nolu, 3 Nolu Deniz Yolu, Deniz ve Akdeniz Sokaklarına 10:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yukarıpulluyazı ve Aşağıpulluyazı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Erdoğan’dan veto
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda, erken yaşta emeklilik teklifine değindi.
Erdoğan, “Erken emekliliği sosyal güvenlikte kabul etmiyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde 38 yaşında emeklilik uygulaması yoktur. Sosyal güvenlik sistemi buna dayanamaz” dedi.

Sanayi üretim rakamları
Sanayi üretimi, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin olduğu Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı, bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı.

Hükümete çağrı
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Tufan Yazıcıoğlu, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin gelir kabul edilmesinin, evde bakım ücreti ve engelli maaşı hesaplamalarını olumsuz etkilediğini belirterek, ikramiyelerin hane gelirini yükseltmesi sebebiyle çok sayıda vatandaşın evde bakım ücreti ve engelli maaşının kesildiğini söyledi.

Tarımdan hizmet sektörüne
Türkiye’de son 10 yılda tarım sektöründe istihdam edilen kadınların oranı yüzde 42,1’den yüzde 28,3’e gerilerken, hizmet sektöründe bu oran yüzde 42,3’ten yüzde 56,1’e yükseldi.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın, kira artışlarıyla artık başa çıkamadığını belirterek, kira artışları enflasyon oranını geçmemeli” dedi.