Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

20 Haziran’da Düsseldorf-Hatay direk uçuşlar
Düsseldorf – Hatay direkt uçuşları bu yaz başlıyor. Edinilen bilgiye göre, Alman Havayolları’na mensup özel bir havayolu şirketi, 20 Haziran 2017’den itibaren haftanın Salı günleri kalkış saati 21.00 olmak kaydıyla, Hatay-Düsseldorf uçak seferlerini başlatacak.

Prof. Batum Ve Feyzioğlu Pazar Günü Payas’ta
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile Türk Hukuku Profesörü Süheyl Batum hafta sonunda Hatay’a geliyor.
Prof. Dr. Feyzioğlu ile Prof. Dr. Batum, Atatürkçü Düşünce Derneği Payas Şubesi’nin davetlisi olarak bu ilçeye gelecek ve Pazar günü saat 15.00’te Deniz Yıldızı Düğün Salonu’nda referandumla ilgili bir konferans verecek.

İşsizlik tavan yaptı: % 12,7!
Genç işsizler % 4,8 artışla % 24’e çıktı. Her 4 gençten 1’i işsiz. Bu veri çok korkunç ve tehlikeli.
TÜİK verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştaki-lerde işsiz sayısı, Aralık döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin kişiye yükseldi. Türkiye’de işsizlik oranı da 1.9 puan artarak yüzde 12.7’ye çıktı. TÜİK verilerine göre, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4.8 puanlık artış ile yüzde 24.0 düzeyine tırmanırken, 15-64 yaş grubunda bu oran 1.9 puanlık artış ile yüzde 12.9’a çıktı.

HATAY ASDEP’E 52 PERSONEL ALINACAK
Başvurular yarın sona eriyor…
Aile ve Sosyal Politikalar Hatay İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermekte olan Sosyal Hizmet Merkezleri’nde görevlendirilmek üzere 52 danışma-yönlendirme elemanı alımı yapılacak. Alınacak 52 kişinin 40’ı Antakya, 12’si ise İskenderun’da görevlendirilecek. Başvurular, yarın mesai saati bitimine kadar Aile Ve Sosyal Politikalar Hatay İl Müdürlüğü’ne yapılabilecek.

Tapu Harcı % 25 düştü
Tapu harçları, binde 20’den binde 15’e çekildi.
Uygulama, 30 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olacak
Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, tapu işlemleri üzerinden yüzde 0.20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve iş yerleri için 30 Eylül’e kadar yüzde 0.15 olarak uygulanacak. Aynı kararla; kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı da kaldırıldı.

Antakya’da 18.600 Captagon ele geçti
1 SURİYELİ TUTUKLANDI
Hatay Emniyeti KOM Polisi, aldığı bir ihbarı değerlendirmek suretiyle Antakya’da bir evde 18.600 adet cinsel uyarıcı özelliği olan Captagon hap ele geçirdi. Olayla ilgili yaka-lanan 1 Suriyeli, çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Esnaf uyardı
İlk ve orta dereceli okulların çevresinde açıkta satılan gıdaların öğrencilerin hayatlarını tehlikeye soktuğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, velileri ve okul yönetimlerini uyardı.

Prof. Dr. POLAT’ın acılı günü
Hatay MKÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Prof. Dr. Aytekin Polat, Kayınbaba acısı yaşadı. Prof. Dr. Polat’ın Kayınbabası vefat etti. Merhumun cenazesi, dün Arsuz Karaağaç Mahallesi’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Şiir-Müzik Dinletisi: YARIN…
Samandağ Belediyesi, kültürel sanatsal ekinliklerini attırarak sürdürüyor. Samandağ Kültür Merkezi’nde hafta sonunda “Şiir ve Müzik Dinletisi” yapılıyor. Tiyatro topluluğunun yarınki şiir ve müzik dinletisi saat 19.00’da.

KURDAŞ HATAY’A GELİYOR
Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi’nin düzenlediği “Medya ve Algı Yönetimi” başlıklı konferans için Hatay’a geliyor. KURDAŞ’ın, 18 Mart 2017 Cumartesi günü saat 19:30’da Narlıca Beyza İş Merkezi Habibi Neccar Toplantı Salonu’nda düz elenecek toplantıda konuşacağı duyuruldu.

Protokol imzalandı
Halk Bankası ile İskenderun Belediyesi arasında, maaş ödeme ve promosyon protokolü imzalandı. Düzenlenen protokol ile ilgili bilgiler veren Halk Bankası Adana Bölge Koordinatörü Mustafa Atlı, “İskenderun Belediyesi ile yaptığımız protokol gereği; belediyede çalışan işçi, memur ve sözleşmeli personel toplam 405 kişiye, kişi başı 56,64 TL ve toplamda 3 yıl için 2 Bin 039 TL promosyon verdik. Protokol 3 yıllıktır” dedi.

Festival’e Övgü
Samandağ Belediyesi öncülüğünde ilk defa yapılan 1.Ulusal İpek Baharı Festivali’nin başarılı geçtiğini söyleyen
Samandağlı ipek üreticisi Ali Arat, “Samandağ Belediyesi’nin kursunda emek veren kadınların ürünleri de Festival kapsamında sergilendi. Çok güzel bir ilgili vardı. Bu girişim harikaydı” dedi.

Yayman, hafta sonu Hatay’da
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, hafta sonunda Hatay’da. Yayman’ın, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile birlikte Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi İşyeri Temsilcileri İstişare Toplantısı’nda bir konuşma yapacağı duyuruldu. Etkinlik, Cuma günü saat 19.00’da Anemon Otel’de yapılıyor.

Şehitlere Özel…
Çanakkale Zaferi’nin 102’inci Yıldönümü münasebetiyle, Hatay Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Programı düzenlenecek. Hatay Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda 16 Mart Perşembe günü saat 20.00’de yapılacak olan anma etkinliğine tüm vatandaşların davetli olduğu bildirildi.

‘EVET’ Ziyareti!
Antakya Uzun Çarşı esnafı ile bir araya gelen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 16 Nisan 2017’de gerçekleşecek olan referandumda ‘Evet’ diyeceklerini söyledi, esnafı da ‘Evet’ demeye davet etti.

Vatandaş şikayetçi!
Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan başvurularda yüzde 73.78 ile bankacılık işlemlerine ilişkin şikayetlerin ilk sırada yer aldığı belirtilirken, açıklamada, “Bunu yüzde 19.70 ile ayıplı mal ve hizmetleri, yüzde 5.34 ile mesafeli sözleşmeler ve abonelik sözleşmeleri izliyor” denildi.

“İyi Tarım”Desteği Başvuruları
BAŞVURUDA YARIN SON GÜN
Türkiye Ziraat Odaları Birliği, 3 Şubat 2017 tarihinde başlayan iyi tarım uygulamaları desteği başvurularının 17 Mart 2017 Cuma günü mesai saati bitiminde sona ereceğini bildirdi. 2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında verilecek olan iyi tarım uygulamaları desteği; meyve ve sebzede dekarda 50 lira, örtü altı üretimde 150 lira, süs bitkileri ve tıbbi aromatik bitkilerde 100 lira olarak ödenecek. Söz konusu destekler, 2016 üretim yılında düzenlenmiş iyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olanlara ve örtü altında iyi tarım uygulamaları yapan çiftçilerden Örtüaltı Kayıt Sistemi’ne (ÖKS) kayıtlı bulunanlara verilecek. Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlükleri, 17 Mart 2017 mesai saati bitimine kadar başvuru yapan çiftçilerin destekten yararlanacaklarını duyurdu.

UMRE KAYITLARI BAŞLADI
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Ramazan Umresi Turları için kayıtlar 14 Mart Salı günü başladı. Başkanlığın 2017 umre organizasyonu kapsamındaki Ramazan Ayı Turları; yürüme mesafeli 14 ve 30, servisli 15, 20 ve 30 gün süreli ile servisli 14 günlük Kudüs aktarmalı olarak düzenlenecek. Umre turlarına katılmak isteyenler, Başkanlığın internet sitesinden inceleyebilecekleri programlar dahilinde ilgili bankalara ücretlerini yatırarak, il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla kayıtlarını yaptırabilecekler.

11. ULUSLARARASI ÇUKUROVA SANAT GÜNLERİ
HATAY ETKİNLİKLERİ
Adana, Mersin ile ilimiz Hatay’da düzenlenecek olan “Çukurova Sanat Günleri” ekinlikleri bu hafta sonunda başlıyor. Sanat Günleri’nin ilimizle ilgili olan bölümleri şöyle programlandı:
18 Mart 2017 Cumartesi
14.00 – 15.30: Panel “18-19.Yüzyıllarda Antakya’da Toplumsal
Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Deneyimi”
Yönetken: Dr. Sadık Nazik
Konuşmacılar: Doç. Dr. Adem Kara, Mehmet Tekin
Yer: Hatay Tabip Odası
16.00 – 17.00: Söyleşi/İmza
“Çocukluğumuzun Edebiyatımıza Yansımaları”
Musa Artar
Yönetken: Selamet Bağcı
Yer: Hatay Tabip Odası
19 Mart 2017 Pazar
14.00 – 16.00: Şiirini Al da Gel
Unutulmayan Yazarlar/Edebiyatta Vefa
Ali Yüce, Cevher İhsan Miskioğlu, Özcan Özgür, Burhan Günel, Arif Coşkun
Yer: Ali Yüce Parkı
20 Mart 2017 Pazartesi
16.15 – 17.00: Panel/Sanatta Gelenek ve Yenilik İlişkisi
Yönetken: Ferhat Zidani
Konuşmacı: Yrd. Doç. Dr. Mustafa Duyuler (MKÜ)
Yer: Dernek binası
21 Mart 2017 Salı
16.00 – 16.30: Söyleşi/Sanatta Sınır
Sunan: Güler Kalem
(Sanatlararası ‘Öykü, Roman, Şiir’ Geçişkenliği)
Zerrin Taşpınar
Yer: Hatay Tabip Odası
17.00 – 18.00: Dünya Şiir Günü Kutlaması
Sunum: Seval Karataş – Şükran Koçak
Katılımcılar: Zerrin Taşpınar, Çiğdem Sezer, Zehra Beyazıt, Murat Demirkol, Selamet Bağcı, Edip Yeşil, Güler Kalem, Bahri Loş, Şekip Güzelmansur, Çetin Kalkan, Alev Mersin, Nurettin Bellur, Badran Cebiroğlu, Mithat Öztürk, Dolunay Aker, Aydın Zeyfeoğlu, Gülnaz Kavvas, Necla Karataş, Süha Kıyak, Mehmet Atilay, , Şekip Güzelmansur, Mithat Öztürk, Dolunay Aker, Muammer Doğan, Aydın Zeyfeoğlu, Necla Karataş, Emine Yaşar Nisani, Mustafa Söylemez, Vatandaş Ahmet (Osmaniye), Necla Dokuyucu
Yer: Hatay Tabip Odası
22 Mart 2017 Çarşamba
16.30 – 17.30: Yöneticilik Yaşam Öyküleri Neden Yazılmalı
Prof. Dr. Muharrem Güneş
Yer: Saklı Ev Kültür Kafe
22 Mart 2017
Saat: 18.00
Yer: Leban Restaurant
(Gazipaşa Cd. Anadolu Restaurant Karşısı)
Resim Sergisi Göz
Sunan: Sevim Habip
Katılımcılar: Ayhan Yoğurtçu / Türkan Tümer
Yusuf Altunay / Zeynep – Naim Gülbol
22. Mart 2017, Çarşamba Saat. 12.00
Yer: Ayna İskenderun Kültür Derneği
Şiir Üzerine Söyleşi
Zerrin Taşpınar- Çiğdem Sezer
23 Mart 2017 Perşembe
16.00: Şiirli ve Müzikli Dakikalar
Yer: Defne Belediyesi Defne Gençlik Merkezi
Sergi: İskan Kazak Fotoğraf Sergisi Açılışı
Yer: Defne Belediyesi Defne Gençlik Merkezi
24 Mart 2017 Cuma
16.00: Panel / Öykünün Gündemi
Konuşmacılar: Cemile Cerep/Güler Kalem/Dr.Muhsin Boz
Yer: Hatay Tabip Odası
17.30: Söyleşi/Güney Rüzgarı ve Antakya Öyküleri
Yönetken: Dr. Necdet Özkaya
Konuşmacı: Mehmet Ali Solak
Yer: Hatay Tabip Odası

(Visited 1 times, 1 visits today)