Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

İmar Barışı Başvuruları Uzatıldı
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile dün sona ermesi gereken İmar Barışı uygulaması başvuruları 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca; vatandaşların devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefiyle hayata geçirilen İmar Barışı’nda 8 Haziran’da başlayan başvuruların dün sona ermesi planlanmıştı.
Bu arada, İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için başvuranların sayısı 8 milyon 446 bin 103’e ulaştı ve vatandaşlarca şimdiye kadar 5 milyar 259 milyon 361 bin 327 lira ödeme yapıldı.

İnşaatta İş Kazası
Suriyeli İşçi Öldü
Antakya-Saraykent Mahallesi’ndeki özel bir apartman inşaatındaki iş kazazı sonucu Suriyeli genç bir işçi hayatını kaybetti. Özel bir kişiye ait inşaatın çatı katı dış cephesinde sıva yapmakta olan ve adının Muhammed olduğu öğrenilen Suriyeli genç işçi, aşağıya düşerek hayatını kaybetti. Kimlik bilgileri henüz öğrenilemeyen Suriyeli işçinin ölümü ile ilgili olarak, kaza, adli ve idari yönden araştırılıyor.

Hikaf 7-8 Kasım’da
Hatay Valiliği, Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ), Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odası (HESOB) işbirliğiyle, 7-8 Kasım 2018 tarihinde, Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Sökmen Kampüsü’nde ‘İŞ’TE KARİYER’ sloganıyla, kısa adı HİKAF olan Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarının 11’cisi düzenlenecek
Etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:
“Etkinliğin amacı; işgücünü arz edenler ile işgücü talep edenleri, kamu kurumlarını, yerel yönetimleri, üniversiteleri, sanayici ve işletmecileri işbirliği içinde buluşturmak, mesleki eğitim, istihdam ve insan kaynakları konusunda taraflar arasındaki bu işbirliğini kalıcı ve kurumsal hale getirmektir. Ayrıca işgücümüzü işgücü piyasası hakkında bilgilendirmek, istihdama girişlerini kolaylaştırmak ve çalışma hayatında başarılı olma konusunda rehberlik yapmak, işgücü temininde yardımcı olmaktır. Düzenlenecek olan etkinliğe, Hatay’da faaliyet gösteren birçok elli ve üzeri eleman çalıştıran firma katılım sağlayacaktır. Program kapsamında; Endüstrinin Getirdiği Yeni İş Fırsatları, Mesleki Rehberlik ve Danışmanlık Faaliyetleri, İş Arama Becerileri konularında bilgilendirmede bulunulacaktır.
7 Kasım 2018 Çarşamba açılışı gerçekleştirilecek olan ve iki gün sürecek Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı etkinliğine Hataylı vatandaşlarımız davetlidir.”

MEM, yeni personele duyuru yaptı
Sözleşme İçin Bugün Son Gün…
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, engelli ve eski hükümlü veya terörle mücadelede malul sayılmayacak derecede yaralananlardan sözleşme imzalamaya hak kazananların listesini yayınladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda, isimleri yayınlanan ve yerleşmeye hak kazanan kişilerin 31 Ekim 2018 ile 1 Kasım 2018 tarihleri arasında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne; Nüfus cüzdanı, diploma ve engelli raporu ile birlikte gelerek işe başlama ile ilgili gerekli formları doldurmaları gerektiğini bildirdi. Duyuruya göre, başvurular dün başladı ve bugün mesai saatine kadar devam edecek.

Parke çalışması
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri; Esenlik Mahallesi Hasan Dere Sokak ve Saraykent Mahallesi 22. Sokak’ta çeşitli kurumlarca yapılan kazı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda parke onarım çalışması gerçekleştirdi.

Güven endeksi
Ekonomik güven endeksi Eylül ayında 71 iken, Ekim ayında %4,8 oranında azalarak 67,5 oldu.
Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Sabri Pehlivan vefat etti
Samandağ’ın önde gelen simalarından Sabri Pehlivan vefat etti
Samandağ-Atatürk Mahallesi sakini olup, Cafe-Cafe’nin sahibi Orhan Pehlivan’ın babası ve CHP Samandağ İlçe eski Başkanı İbrahim Aydoğan’ın kayınbabası olan Sabri Pehlivan vefat etti. Merhumun cenazesi, dün Samandağ Atatürk Mahallesi Ziraat Odası civarındaki evinden alınarak saat 15:00’te Yeni Mahalle Asri Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Enflasyon beklentisi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, yıl sonu enflasyon raporunu açıkladı.
TCMB Başkanı Çetinkaya’nın açıkladığı rakamlara göre, Merkez Bankası’nın 2018 sonu enflasyon tahmini yüzde 13.4’ten yüzde 23.5’e yükseldi. 2019 sonu tahminiyse yüzde 9.3’ten yüzde 15.2’ye tırmandı. 2020 sonu tahmini yüzde 6.7’den yüzde 9.3’e yükseldi.

Öğrencilere kıyafet desteği …
Reyhanlı ilçesindeki İyilik-Der Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 100 öğrenciye kıyafet yardımında bulundu. Dernekten yapılan yazılı açıklamada, Reyhanlı’da eğitimlerine devam eden 5 okuldaki ihtiyaç sahibi öğrencilerin tespit edilerek, kıyafet yardımı yapıldığı belirtildi.
Açıklamada, öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçlarının giderildiği, yardım çalışmalarına ara verilmeden devam edileceği kaydedildi.

81 İl’de Seçim Heyecanı
Türkiye’de gözler, Mart ayında yapılacak yerel seçimlere çevrildi. Siyasi partiler şu ana kadar “ittifak” konusunda bir adım atmazken, tüm partilerin, her seçim bölgesinde kendi adayını destekleyeceği bir yarışın içene girmesi öngörülüyor.
Hatay’daki adayları merakla beklenen AK Parti’nin birçok ildeki adaylıkları için eski Bakan ve Milletvekillerinin ismi ise Genel Merkez koridorlarında konuşuluyor. Bu iller arasında Hatay da var! Büyükşehirlerin büyük bölümünde aday değişikliğine gitmesi beklenen AK Parti’de titiz bir kamuoyu yoklaması yapıldığı biliniyor. Bu arada, AK Parti, Hatay ve diğer illerde belediye başkan adaylarının başvurularını 5 Kasım’dan itibaren almaya başlayacak.

Borçlar silinsin
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çiftçilerin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının, faizleri silinerek yeniden yapılandırılması için kanun teklifi verdi.

Esnafa destek
Esnafın sektörel gelişmeleri takip etmesi ve kendini geliştirmesi için KOSGEB işbirliği ile yurtdışı iş gezisi desteği verileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnafımızın kendi işiyle ilgili gelişmeleri ve yenilikleri takip etmesi, kendini geliştirmesi için KOSGEB işbirliği ile yurtdışı iş gezisi desteği veriyoruz’ dedi.

TOBB’dan üretici uyarısı
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, son dönemde, yükselen faizler dolayısıyla devlet sübvansiyonlu olarak, tarım ve hayvancılık sektörüne verilen düşük faizli kredilerde yavaşlama olduğuna dikkat çekerek, “Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik düşük faizli kredilerin, girişimcilerimizin ve üreticilerin kullanımına yeniden sunulmasını bekliyoruz” dedi.

Temizlik çalışması
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, aşırı yağışlar ile selden koruma amacıyla Güzelburç Mahallesi Yeni Sanayi Sitesi’nde bulunan trapez kanallarda kepçeyle temizlik çalışması

Açıkta daralma
Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat, 2018 yılı Eylül ayında, 2017 yılının aynı ayına göre %22,4 artarak 14 milyar 456 milyon dolar, ithalat ise %18,3 azalarak 16 milyar 326 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Asgari ne olacak?
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılmasını talep ettiklerini belirterek, Asgari Ücret Tespit Komisyonun bir an önce toplanması gerektiğini söyledi. Malatya’da 17 Eylül’de gerçekleştirilen bir toplantıda asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiği yönünde görüş bildirdiklerini kaydeden Atalay, “Bunun muhatabanın büyük bölümü özellikle özel sektör. Bununla ilgili özel sektörde 3-5 firmanın dışında buna uyan olmadı” diye konuştu.

8 Milyonu aştı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı2nca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesinde Yapı Kayıt Belgesi için başvuranların sayısı 8 milyon 446 bin 103’e ulaştı, vatandaşlarca 5 milyar 259 milyon 361 bin 327 lira ödeme yapıldı.

Tuz oranı azaltılıyor
Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Gıda Dernekleri Federasyonu arasında imzalanan Sodyum/Tuz Azaltma Protokolü kapsamında, paketli gıdalardaki tuz oranı 2023’e kadar kademeli olarak düşürülecek.

Müteahhitlere iyi haber
Kamu ihalelerinde sözleşme fesih şartları değişti. Toplu Konut Kanunu kapsamında yapılacak sözleşmelerde, yüklenici mali acz içinde bulunduğu gerekçesiyle sözleşmeyi fesh edebilecek. Bu durumda kesin ve ek teminatlar gelir kaydedilerek, sözleşme fesih edilerek hesabı genel hükümlere göre tasfiye edilecek.

Atama sonuçları
MEB’in internet sitesinde yapılan duyuruda, Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanların, sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçlarının belli olduğu bildirildi. Sonuçlara, “http://atama.meb.gov.tr/” internet adresinden ulaşılabiliyor.

Gümrük vergisi sıfırlandı
Simit, tahin ve helva gibi susamın kullanıldığı gıda maddelerinin iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması amacıyla tohumluk susam ve ham susam ithalatında uygulanan gümrük vergileri sıfırlandı.