Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Hatay BŞB’nin 2 ayrı projesi
15’er günlük testte
Atatürk Caddesi Çift Yönü Nasıl Olmalı?
Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (BŞB), Antakya Atatürk Caddesi’yle ilgili olarak yeniden çift yöne dönülmesi şeklindeki istekleri dikkate alarak iki ayrı proje hazırlattığı ve deneme testine tabi tutacağı bildirildi. BŞB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, önceki günkü Meclis oturumunda, üyelerin isteği üzerine konuyla ilgili açıklamasında, akademisyenlerin tamamen bilim ışığında ortaya çıkardıkları iki ayrı projeyi 15’er günlük sürelerle pratikte uygulamaya koyacaklarını, elde edilecek veriler ışığında da en doğru ve en verimli projede karar kılınacağını söyledi. BŞB Genel Sekreteri Mehmet Maden, Atatürk Caddesi’nde, esnafın kendi arasında tek tip projede karar kılamaması üzerine böyle bir yönteme başvurulduğunun altını çizerken, “Ulaştırma Master Planı’nda, Atatürk Caddesi tek yön gösteriliyor. Ancak esnafımızın ısrarı üzerine, iki ayrı çift yön projesi hazırlattık. Teste tabi tutulacak. Hangisi en verimli ve uygulanabilir görülürse, ona karar kılınacak” açıklaması yaptı.

Vali Ata’dan 10 Kasım Anma Mesajı
Vali Erdal Ata, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ata’nın Ulu Önderimizi anma mesajı şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 80. yılında bir kez daha saygı, minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk, 1’inci Dünya Savaşından yenik çıkmış, topraklarının büyük bölümü işgal edilmiş, ekonomik olarak tükenme noktasına gelmiş bir ülkeyi, Samsun’dan başlattığı İstiklal mücadelesindeki askeri dehası ve vatanseverliğiyle yeniden ayağa kaldırmıştır.
Türk Milleti, yüreğindeki inanç ve Ata’sının verdiği umut ile yediden yetmişe canı pahasına Kurtuluş mücadelesini vermiş ve O’nun liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca kazandığı zaferler ve bize kazandırdığı eserlerle değil aynı zamanda ortaya koyduğu idealler ile başta milletimiz olmak üzere tüm dünyaya ufuk açan bir liderdir.
Bizler de O’nun ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere eserlerine sahip çıkarak; çağdaş dünyanın güçlü üyesi olmanın azim ve kararlılığı içerisinde olacağız.
Bu düşüncelerle; Cumhuri-yetimizin kurucusu Gazi Mus-tafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş şehitlerimi-zi, gazilerimizi şükranla, minnetle ve saygıyla anıyoruz.”

Nehir’den
10 Kasım Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Nehir’in Ulu Önder’i anma mesajı şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük devlet adamı Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, sonsuzluğa uğurladığımız günün 80. Yıldönümünde bir kez daha sevgi, özlem ve rahmetle anıyoruz. İlke ve devrimlerin ışığında, demokratik ve laik Cumhuriyetimizi koruma görevinin öneminin bugün fazlasıyla farkındayız. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasına sahip çıkmak, bugün hepimize düşen ortak bir görevdir. Aramızdan ayrılışından bugüne, her geçen gün yüreklerimizde ölümsüzleşen Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünceleri ile aydınlattığı yolda yürümeye devam ederek, sevgi ve saygıyla anıyor, kardeşliğin kentinden şükranlarımı sunuyorum. Bu bilinçle, bize Türkiye Cumhuriyeti gibi onurlu bir miras bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, çalışma ve silah arkadaşlarını bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyorum.”

AKP’de Aday Adaylarından
Ücret dışı para alınmayacak
AK Parti’de başvuru koşulları sıralanırken, özellikle aday adayları üzerinden haksız kazanç sağlanabilmesinin önüne geçilmek için ciddi tedbirler getirildiği duyuruldu. Belediye başkan adayları için, büyükşehir ve il belediye başkan aday başvurularının il başkanlığı hesabına, ilçe ve belde başkan aday başvurularının ilçe başkanlığı hesabına ilgili ücretlerin yatırılacağı vurgulandı. Bu kapsamda, belediye meclis üyeleri aday başvuruları ‘ücretleri’ merkez ilçe başkanlığı hesabına, ilçe ve belde belediye meclis üyesi aday başvuruları ‘ücretleri’ ise ilçe başkanlığı hesabına yatırılacak.
AK Parti Genelgesi’nde, “Banka hesabı dışında başvuru aidatı tahsil edilmeyecektir” denildi.

Primemall ‘dan 10 Kasım Etkinliği
Primemall Antakya AVM,10 Kasım’da, Ata’sını anlamlı bir etkinlikle anmaya hazırlanıyor. Primemall Antakya, Atatürk’ün ölümünün 80.yılında gerçekleştireceği çocuk atölyesi ile beraber, çocuklara, ahşaptan Atatürk portresinde Atatürk ile aynı karede olma şansı veriyor. Atölye çalışmasına katılacak olan çocuklar, ahşap portreyi dilediği gibi boyayacak ve çekilecek olan fotoğraflarını portreye yapıştırarak Atatürk’le yan yana olacaklar.

KPSS Ortaöğretim sonuçları
ÖSYM’nin internet sitesinde
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM), 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim düzeyi sonuçları açıklandı. ÖSYM internet sitesindeki duyuruya göre, 7 Ekim’de gerçekleştirilen 2018-KPSS ortaöğretim düzeyinin değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Bohşin Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı ve Beyköyü Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Çetillik Mahallesi, Gözcüler, Karagöz ve Hacıahmetli Mahallesi ile Arpaçiftlik Mahallesi Atatürk, Adalar ve Cemil Duman Sokaklara 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 222 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Say Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Başlamış Mahallesi Başlamış Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesi Şehit Polis Mustafa Arslan Sokak İskenderun Grand Plaza’ya 6:30-11:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Gündüz, Yeni ve Cumhuriyet Mahallelerine 9:00-15:30 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Nazım Hikmet Korosu’na
eleman alınacak
Defne Belediyesi bünyesinde oluşturulan “Nazım Hikmet Gençlik Korosu”na korist alımı yapılacak. Yapılan duyuruda, “Belediyemiz bünyesindeki Nazım Hikmet Gençlik Koromuza korist seçmelerimiz başlamıştır.
Başvuru yapmak isteyenleri, Defne Belediyesi Turunçlu Ana Hizmet Binamıza bekleriz” denildi.

Yoga Antrenörlük Kursu
22 Kasım-3 Aralık’ta
Antakya’da, bu ayın sonunda YOGA Antrenörlük Kursu açılıyor. Kısa adı HİS olan Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından ilimiz Antakya ilçesinde, 22 Kasım-3 Aralık 2018 tarihleri arasında Wellness ve Yoga 1. Kademe Antrenörlük Kursu açılacağı bildirildi. Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Hatay İl Temsilcisi Hasan Tahsin Bakan, ilgilenenlerin telefon ya da elektronik adres yoluyla kendilerin-den bilgi edinebilecek-lerini duyurdu.

Hatay Şarkısını Söylüyor
Başvurular Bugün Son…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), ‘Hatay Şarkısını Söylüyor’ Projesi ile birlik, beraberlik, kardeşlik ve hoşgörüyü içerisinde barındıran yeni bir koro ekibi kurmaya hazırlanıyor.
Hatay’da, yaşatılması ve geliştirilmesi amacıyla yeni bir projeye imza atmaya hazırlanan HBB, her dilden ve kültürden şarkılar seslendirmek isteyen 7’den 70’e herkesi seçmelere bekliyor. Yeni kurulacak olan koroda ‘Ben de yer almak istiyorum’ diyen ve kendine güvenen herkesin, bugün mesai saati bitimine kadara başvurularını stat yanındaki HATMEK’e yapabileceği duyuruldu. Bugün akşama kadar başvuruların tamamlanmasının ardından, seçme sınavları 10 Kasım tarihinde HATMEK’te gerçekleştirilecek.

Kent Konseyi
İl Etkinliği Bugün
Organ Bağışı…
Hatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi, ilk ekinliğini bugün yapıyor. Gerçekleştirileceği duyurulan ilk etkinliğin
‘Organ Nakli Farkındalık Semineri’ olduğu, ardından tek perdelik tiyatro gösterisinde bulunulacağı kaydedildi.
Etkinlik, bugün stadyum yanındaki HATMEK’te saat 17.00’de başlıyor. Etkinliğin seminer kısmında, Genel Cerrah Dr. Erol Kılıç, Antakya İlçe Müftüsü Necati Şafak ile EHDAV Başkanı Ali Yeral’ın ‘Organ Bağışı’ konusunda birer sunumda bulunacakları kaydedildi. Verilmesi planlanan mesajın ana teması da “Bağışlanan her organ yeni bir hayatın devamı demektir” olarak belirlendi.

“Gençlik Adım Adım Doğaya”
Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Destek Birimi tarafından desteklenmesi uygun görülen “Gençlik Adım Adım Doğaya” adlı Proje’nin açılış ve tanıtım toplantısı 7 Kasım Çarşamba günü saat 10.00’da okul konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya; Hatay İl Milli Eğitim ve Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, Hatay Valiliği AB, Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi Sorumlusu, çevre liselerden okul müdürleri, beden eğitimi öğretmenleri ve Antakya Gençlik Merkezi proje sorumluları ve öğrenciler katıldı.
Okul Müdürü Ercan Atasayar, proje ekibine ve emek veren öğretmen ile öğrencilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak, gençlere katkı sunacak ve onlara artı değer katacak her türlü çalışmaya destek verdiklerini ifade etti.
Tanıtım toplantısında; projenin amacı, bütçesi, yapılması planlanan faaliyetler ve proje ekibi hakkında detaylar paylaşıldı. Proje ile ilgili tüm etkinliklerin sosyal medya hesaplarında “gençlik doğaya” kullanıcı adıyla paylaşılacağı ifade edildi.
Proje ile ilgili detaylar da şöyle:
Proje adı: Gençlik Adım Adım Doğaya
Proje Koordinatörü: Hasret Yılmaz Kahleoğulları
Projenin amaçları:
1. Uyuşturucu, alkol ve tütün ürünleri bağımlılıkları hakkında bilinç oluşturmak ve bu bağımlılıklarla sportif faaliyetler yoluyla mücadele etmek;
2. Internet, bilgisayar oyunları, teknoloji bağımlılığının sebep olacağı ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların önüne geçmek ve gençler arası sosyal etkileşime katkı sunmak;
3. Gençlerde doğa ve çevre bilinci, sevgisi oluşturmak ve bu bilinci topluma yaymak;
4. Sağlıklı yaşam için sporun önemini kavratarak gençlere ve topluma ‘Yaşam boyu spor’ ilkesini benimsetmek.
Projenin ana teması ise; bağımlılık, doğa, sağlıklı yaşam ve sporla ilgili seminerlerin organize edilmesi,
katılımcılara trekking ile ilgili temel eğitimin verilmesi ve eğitim alan bu gençlerin 8 farklı parkurda trekking deneyimini yaşamalarına imkan sağlamak olarak ifade edildi.

Seçim ittifakı mı?
Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun kulislere dayandırdığı haberine göre, İYİ Parti, yerel seçimlerde kıyı illerinde CHP ile adaylar üzerinden uzlaşı istiyor. Yönetimde olmasa da, iki Partinin il ve ilçe teşkilatları arasında seçimi kazanmaya dönük hamleler üzerinde görüşmeler olduğu belirtilirken. Üzerine konuşulan iller arasında, CHP’nin güçlü olduğu Hatay yok.

Bakanlık’tan yeni karar:
Bakkalları hedefliyor…
Ticaret Bakanlığı, ekmeğe zam yapmalarına izin vermediği fırıncılar için yeni bir önlemi hayata geçirdi. Geçen hafta büyük market zincirlerine 1 liralık ekmeği fırıncıdan en az 85 kuruşa alma şartı getiren Bakanlık, şimdi de bakkal, büfe gibi küçük işletmelere de 80 kuruşun altına inmeme kuralı koydu. Böylece fırıncının korunması sağlanacak.

Borç ertelemeleri arttı
Şirketlerin iflastan korunmak için başvurduğu konkordatonun şimdiye kadarki toplam tutarı belli oldu. Son üç aydır hız kazanan konkordato gerekçesiyle, sadece bankalar tarafından ertelenen borç miktarı 15 milyar lirayı geçti.

KHK mağduru doktorlar
Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda onaylandı. Buna göre kanun hükmünde kararname (KHK) ile ihraç edilen doktorlar, sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşmesi olmayan sağlık kuruluşlarında ve muayenehanelerde çalışabilecek.

Emekliye
zam mı?
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, emeklilerin maaş zammının enflasyon yerine Cumhurbaşkanı maaş zammına endekslenmesi için Meclis’e yasa teklifi verdi. Teklifin yasalaşması halinde 12 milyonu aşkın emekliye ocak ayında yüzde 26.2 oranında zam yapılacak ve her yıl Cumhurbaşkanı maaşına yapılan zam tüm emeklilere aynı oranda yansıtılacak.

Çocuk başına yardım
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk, “Çoklu Doğum Yardım Programı ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapacağız” dedi.