Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay, Göç’te 40.sırada!
İlimiz Hatay, Türkiye’deki 81 il içerisinde göç alan ve göç veren iller haritasının tam ortasında. Resmi göç alan ve göç veren iller sıralamasında Hatay, 81 il içinde 40.sırada yer alıyor. TÜİK tespitlerine göre, 2018 yılı içerisinde göç alan ve göç veren iller hareketlenmesinde, Tekirdağ ili 42.265 göç alımı ve % 16.58’lik hız ile ilk sırada yer alırken, son sırada ise % -10.23 göç hızı ile Kırşehir bulunuyor. İlimiz Hatay ise 1 milyon 525 bin nüfusu ile 40.sıradaki yerini alırken verileri şöyle:
Hatay’ın 2018’de aldığı göç: 29.509
Hatay’ın 2018’de verdiği göç: 27.164
Hatay’da 2018’de net göç: 7655
Hatay’da 2018’de göç hızı: % – 5,18

Kazayla ölüme neden olan motosiklet sürücüsüne
Cadde Ortasında Dayak…
Samandağ’da ilçe merkezindeki anayolda bir motosikletin çarptığı yaya hayatını kaybetti. Kazaya tanık olan bir grup, motosiklet sürücüsüne saldırdı ve cadde ortasında feci şekilde dövdü. Kaza, ilçenin ana caddesi konumundaki, deniz yolunun PTT civarında yaşandı.
Yaşanan kazada, ilçede PVC işiyle ilgilendiği öğrenilen Nizam Berrak (60) adlı vatandaş yolu karşıdan karşıya geçmek isterken motosikletin çarpması ile yere düştü ve hayatını kaybetti. Kazada sürücü de yere düştü. O sırada çevredeki 2 kişi sürücüye saldırdı ve feci şekilde tartakladı. Olayda Nizam Berrak hayatını kaybederken, motosiklet sürücüsü Ö.S. adlı genç ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

TED Sergisi Cuma akşamına kadar açık
Prımemall’da…
TED Hatay Koleji öğrencilerinin Primemall AVM’de açtıkları “Atatürk’ü Anlamak” temalı, birbirinden güzel eserlerinin yer aldığı sergi 16 Kasım Cuma akşamına kadar gezilebilecek. Primemall AVM’de açılan sergiyle, Ulu Önder Atatürk ve Hatay halkı buluşturuldu. “Atatürk’ü Anlamak” temalı resim sergisi, 16 Kasım Cuma akşamına kadar gezilebilecek.

Karanlık, kitabını tanıtıyor
Antakya-Sümerler Mahallesi’nde 30 yıl süreyle muhtarlık yapan Süleyman Karanlık, “Muhtarlık Anılarım” adlı kitabını bugün tanıtıyor. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) desteği ve Hatay Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda bastırdığı kitabını bugün tanıtacak ve imzalayacak olan Süleyman Karanlık, saat 16.00’da Tabip Odası’ndaki davette de konuklarına kokteyl verecek.

AKP’de Aday Adaylığı başvuruları uzatıldı
AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adayı olabilmek için sürenin tamamlanmasına az kala, süre uzatımı yapıldı. AK Parti Genel Başkanlığı, 12 Kasım 2018’de tamamlanması öngörülen Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurularının 18 Kasım Cuma günü saat 17.00’ye kadar uzatıldığını duyurdu.

İskenderun’da silahlı saldırı: 1 yaralı…
İskenderun’da silahlı saldırıda 1 kişi yaralandı. Olay, Çay Mahallesi’nde yaşandı. Olayda, İsa U. adlı genç silahla yaralanırken, saldırganın ise belirlenemediği, olayın soruşturulduğu öğrenildi.

TGC Heyetinden Teşekkür
Geçtiğimiz hafta sonunda Hatay’a gelen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı ile Yönetim Kurulu üyesi heyet adına, Hatay ilinden çok olumlu izlenimlerle ayrılındığı kaydedildi. TGC Başkanı Turgay Olcayto ile Genel Sekreter Sibel Güneş imzasıyla Yeni Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne gönderilen mesajda, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyelerinin Antakya ve İskenderun ziyaretine ev sahipliği yapmanızdan büyük mutluluk duyduk. Hatay Gazeteciler Cemiyeti olarak gösterdiğiniz misafirperverlik için Yönetim Kurulumuzun teşekkürlerini sunar, başarılarınızın devamını dileriz” denildi.

Eğitim Bir Sen Kongre yapıyor
Kısa adı Eğitim Bir Sen olan Eğitimciler Birliği Sendikası’nın Hatay 1 Nolu Şubesi, 6. Olağan Genel Kurulu’nu hafta sonunda yapıyor.
Hatay Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, Genel Kurul’un, 17 Kasım Cumartesi günü saat 09.30’da Antakya Anemon Otel’de yapılacağını duyurdu.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Arpagedik Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Say Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Yeşilova Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Öğretmen Topal’ın acılı günü
Babası Vefat Etti
Antakya Yıldız Selahattin Mıstıkoğlu M.T.A.L. Öğretmeni Mustafa Topal, baba acısı yaşadı. Öğretmen Topal’ın babası vefat etti. Merhumun cenazesi önceki gün Hassa ilçesi Zeytinoba Mahallesi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Altınözü’nde AKP’den
11 Başkan Aday Adayı
Altınözü Belediye Başkanlığı için AK Parti’den 11 isim, aday adaylığı başvurusunda bulundu. Edinilen bilgilere göre, AKP’de Altınözü Belediye Başkan Aday Adayı isimler şunlar:
Rıfat Sarı, İsa Kapan, Mehmet İlker Karaoğlan, Mehmet Bozkurt, Abdulvahit Bayrakçı, Rezzuk Ayoğlu, Engin Sözer, Ahmet Zümre, Hüseyin Dilmeç, Kenan Alkan, M.Cavit Alkan.

M.Akif Yarışması Oyunla…
Antakya’daki okullar, öğretmen ve öğrencileri, M.Akif Ersoy”un hayatı ve şiirlerini tanıtan oyunlarla yarışacak.
İstiklal Marşı’mın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un anlatan değişik oyunlarla, ilçedeki öğretmen ile öğrenciler yarışmaya hazırlanıyor. Antakya’da okullar, yarışmaya karakter olmamak şartı ile en fazla 1 öğretmenle katılabilirken, öğrencilerde ise katılım sınırlaması olmadığı bildirildi.10-15 Aralık tarihleri arasında yapılacağı duyurulan, Antakya’daki 5 okulun ev sahipliğindeki oyun organizasyonu yarışma koşulları ile ilgili olarak şu bilgi verildi:
-Yarışmaya başvuru okul müdürü vasıtasıyla yapılacak olup, her okul tarafından bir Danışman Öğretmen belirlenecektir.
-İlçede bulunan Ortaöğretim Kurumları 5 (Beş) bölgeye ayrılacak olup, her okul kendi bölgesinde elemelere katılacaktır.
-Yarışmada sunum süresi 10 dakika olup, yarışma öncesi hazırlık için en fazla 10 dakika süre tanınacaktır.
-Yarışmada kullanılacak her türlü kostüm, araç–gereç ve diğer malzeme-leri yarışmacı ekip temin edecektir.
-Yarışma günü yarışma sırası belirlenmesi adına kura çekileceği için, yarışmalardan en az yarım saat önce danışman öğretmen salonda olması gerekmektedir.
Final yarışmalarının 28 Aralık tarihinde yapılması öngörülen Mehmet Akif Ersoy’u anlatan şiir hayat hikayelerinin işlendiği oyun yarışmasının hedefleri de şöyle duyuruldu:
“İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatının tanıtılması,
İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı kitabı ve şiirlerinin tanıtılması,
Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri yolu ile onu anlamaya çalışmak,
Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri yolu ile vatan sevgisini aşılamak,
Yapılan çalışmalarla öğrencilerin yeteneklerini ortaya koymaya fırsat vermek…”
Yarışmaların, 10-15 Aralık tarihlerinde yapılacağı okullar da şunlar:
1-Erol Bilecik M.T.A.L.
2-Antakya Nedime KESER H.E.M.
3-Ş.Ahmet BENLİ M.T.A.L.
4-Antakya Kültür Merkezi (Final Yarışması)

BMS’lere yetenekli öğrenci alımı
Bilim ve Sanat Merkezlerine alınacak özel yetenekli öğrencileri belirlemek üzere, 2018-2019 eğitim öğretim yılında yapılacak olan öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ait kılavuz yayımlandı. Kılavuzda yer alan bilgilere göre, Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçimi 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde, sınıf öğretmenleri tarafından, yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından yapılacak. Bu arada, öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemlerinin de 3-14 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirileceği duyuruldu.

İSTE Konferansı Yarın
Liman Teknolojileri…
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE), Liman Teknolojileri konusunun ele alınacağı bir etkinlik düzenleniyor. 15 Kasım Perşembe günü, İSTE Merkez Kampüs Barbaros Konferans Salonu’nda saat 14.00’da gerçekleşecek olan “Dünyada ve Türkiye’de Liman Teknolojileri: Mevcut Durum ve Öneriler” başlıklı konferansa ilgili kişi ve kurum yetkililerinin katılabileceği duyuruldu.

ALES, Pazar günü…
Kısa adı ALES olan Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı hafta sonunda yapılıyor. ALES,18 Kasım 2018 Pazar günü yapılıyor.
18 Kasım Pazar günü yapılacak Olan ALES/3 Sınavı’na, ilimizde, MKÜ’deki akademik kadrolar katılıyor. Sınav, 2,5 saat sürecek.

CHP’de Adaylar
CHP’de 24 Ekim’de toplanan Parti Meclisi’nde (PM) 105 ilçe ve belde adayı açıklanırken, 150 civarında aday ise bugün toplanacak olağanüstü Parti Meclisi’nde (PM) belirlenecek. Öte yandan, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun bugünkü PM’de, aday belirleme noktasında yetkilendirilebileceği belirtiliyor. Eğer bu gerçekleşirse, bundan sonra adaylar için PM onayına gerek kalmayacak.

10 bin bekçi
Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Kadro İhdas Edilmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatına 10 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdası yapıldı.

Tarım Sigortası şart
TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, tarım sigortasının maliyet değil ihtiyaç olduğunu, milli servetin boşa gitmemesi için çiftçilerin mutlaka sigortasını yaptırmasını gerektiğini söyledi.

Nakit olana ‘indirim’
Akaryakıtta nakit ve kredi kartı ödemelerinde farklı tarifelerin uygulanması için Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından EPDK’ya başvuru yapıldı.
Başvuruya göre nakit ödeyenler daha avantajlı fiyattan yakıt alabilecek.

AKP’de 3 dönem kuralı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim adayları belirlenirken 3 dönem kuralının uygulanacağını söyleyerek ”Halk değişim istiyor” diye konuştu. Toplam 63 ilçe, 27 belde başkanı üç dönem kuralına takılıyor. Bu konuyla ilgili yetki, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK). MKYK, uygun gördüğü kişiler için kuralı esnetebilir.

Kilosu 5 Bin TL!
Antalya’da biri 760, diğeri bin 200 yıllık olan iki zeytin ağacının bu yılki hasadı, oldukça yüksek bir fiyattan satışa çıkıyor. Anıt değerindeki ağaçların verdiği zeytinin kilosunun 5 bin liradan alıcı bulması bekleniyor. Antalya’daki örnek, Hatay’ın Payas ilçesindeki tarihi Sarı Selim Camisi’nin bahçesinde bulunan bin 350 yıllık zeytin ağacını akla getirdi ve bu konuda ‘ne yapıldığını’ da!

SMA hastalarına müjde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalarının ilaç teminine ilişkin, “SMA tip 2 ve tip 3 için de bireysel hasta başvurularını işleme almış bulunuyoruz. Bakanlığımız, hızlı ruhsatlandırma ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil alternatif yollarla ilaç temini için süreci başlatmıştır” bilgisini paylaştı.

Göç halindeyiz
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, 2017 yılında 2 milyon 684 bin 820 kişi iller arasında göç etti. Bu nüfusun %49’unu erkekler, %51’ini ise kadınlar oluşturdu. Net göç hızına göre en çok göç alan il Tekirdağ oldu. Tekirdağ’ı sırasıyla, Yalova, Kocaeli, Eskişehir, Bilecik, Çanakkale, Muğla, Düzce, Uşak ve Şırnak illeri izledi.

Şikayet için adres
Vatandaşların idarelere ilişkin şikayetlerini değerlendiren Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), buna dair olarak 2019’da çağrı merkezi kurmayı planlıyor.

Diyanet’e MHP çağrısı
‘Gereğini yapmalı!’
MHP lideri Devlet Bahçeli, Partisinin Meclis grup toplantısında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Kadir Mısıroğ-lu’na yaptığı ziyareti sert bir dille eleştirdi ve Erbaş’ı, gereğini yapmaya davet etti.