Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Kimyeci Kalp Krizi Geçirdi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin, geçtiğimiz hafta içinde kalp krizi geçirdiği ve iki defa üst üste kalp ameliyatı olduğu öğrenildi. Sağlık durumu iyiye gitmekte olan İsmail Kimyeci’nin evinde dinlendiği öğrenildi.
ANTAKYA, Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye, en kısa sürede eski sağlığına kavuşması temennisiyle, geçmiş olsun ve acil şifalar diler.

MHP’de Aday Adaylığı Başvuruları
Bugün Başlıyor
Milliyetçi Hareket Partisi’nden belediye başkanı ya da meclis üyesi olmak isteyen aday adayları için başvuru süreci bugün başlıyor.
MHP Genel Merkezi, başvuruların bugün başlayacağını ve 15 Aralık 2018 tarihine kadar süreceğini duyurdu. MHP’de mahalli seçimlere girmek isteyen Partili yöneticilerin de en geç bugün istifa etmeleri gerekiyor.

M. Ali Ediboğlu’nun acılı günü
Kayınpederi Vefat Etti
Bir dönem Hatay Milletvekilliği yapan Dr. M.Ali Ediboğlu, kayınbaba acısı yaşadı. Dr.Ediboğlu’nun eşi, emekli hakim, halen noterlik yapan Sunay Ediboğlu’nun babası vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.
Erol Bilecik ile Söyleşi YARIN…
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı kapsamında, TUSİAD Başkanı Erol Bilecik ile söyleşi yapılacak. Etkinlik, yarın saat 16.00’da okulun konferans salonunda yapılıyor.

Baro Başkanlığı Mesajı
Hatay Barosu, dün bir üyesinin ölümü dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayınladı. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez imzalı mesaj şöyle:
“Baromuzun 64 sicil numaralı üyesi olan, meslek büyüğümüz, saygın ve bir o kadar nazik üstadımız Av. Nafi Melek hakkın rahmetine kavuştu. Meslek büyüklerimizin hakları ödenmez. Cenazesini, 14 Kasım Çarşamba günü ikindi namazını müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırarak toprağa verdik. Allah mekanını cennet eylesin.”

MKÜ-ŞUA Topluluğu etkinliği bugün:
Radyasyon ve Biz
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ŞUA Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü Etkinlikleri kapsamında “Radyasyon ve Biz” Sempozyumu yapılıyor. Bugün MKÜ konferans salonunda 08.30’da başlayacağı duyurulan sempozyumun ana konuları ile konuşmacıları şunlar:
-Radyasyon nedir?-Dr. Süreyya Nur
Cep, Tlf. ve Baz İst.: Prof. Dr. Ayşe Canseven Kurşun
Mikro Dalga-Fön: Öğr.Üy. Gaye Umurhan
Radyoloji ile Radyasyon: Prof.Dr. Sinem Karazencir
Nükleer Tıp Radyasyon: Dr.Hasan İkbal Atılgan
Radyasyon Onkolojisi: Cam Parlak
Radyasyon Farklı Bakış: Öğr.Gör. Turan Şahmanam
Bugünkü “Radyasyon ve Biz” konulu Sempozyum’un Bilimsel Düzenleme Kurulu’nda ise şu isimle bulunuyor:
Prof. Dr. Sinem Karazincir
Prof. Dr. Muhammed Enes Altuğ
Doç. Dr. Hülya Yalçın
Dr. Öğr. Üyesi Süreyya Nur
Dr. Öğr. Üyesi Cansu Önlen Güneri
Dr. Öğr. Üyesi Alperen Kayalı
Dr. Öğr. Üyesi Ali Çam
Dr. Öğr. Üyesi Hasan İkbal Atılgan
Dr. Cem Parlak
Öğr. Gör. Turan Şahmaran
Öğr. Gör. Hatice Kar

Personel alımı
İçişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında boş bulunan stajyer kontrolör kadrosu için sözlü sınavla 12 personel istihdam edilecek.
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, 12 stajyer kontrolör kadrosu için başvurular 26-30 Kasım tarihlerinde İçişleri Bakanlığı internet sitesinin “sınav duyurusu” bölümündeki form e-devlet şifresi ile elektronik ortamda doldurularak yapılacak.

Eximban hedef büyüttü
“Hedef, 11 bin şirket”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk Eximbankın desteklediği firma sayısı 10 bin 642’ye ulaştı.
Yılsonuna kadar 11 bine ulaşmayı hedefliyoruz.
Türkiye’deki ihracatın yüzde 48’i Eximbank tarafından kredilendiriliyor” dedi.

2019 maaş zammı!
PERYÖN, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği tarafından yapılan ve KPMG Türkiye tarafından yorumlanan 2019 Ücret Araştırması’na göre, kurumların yüzde 95’i 2019 yılında bir kez ücret artışı yapacak.
Zam ortalaması ise yüzde 16.

CHP’de adaylar netleşti
CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Yerel seçim hazırlıklarının ele alındığı toplantı 3 saat sürdü. T oplantıda 147 belediye başkan adayı oylanarak kabul edildi. Öte yandan CHP PM’de, aday belirlemede önseçim için yeterli süre olmadığına karar verilirken, MYK’nın istediği yerlerde eğilimi yoklaması yapabilmesi kararı alındı.

Tanı konmamışlar “tespit edilecek”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, diyabetle mücadele çalışmalarına kararlılıkla devam edileceğini belirterek, “Aile hekimlerimizce risk grubundaki tüm nüfus taranarak, diyabet tanısı almamış hastalar tespit edilecek ve takipleri sağlanacak” dedi.

Tarım-ÜFE Ekim’de arttı
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 0,88 yükseldi.
Ekim ayında 43 maddenin fiyatı yükselirken, 35 madde ucuzladı.

Esnafın talebi net
Çay, şeker, tütün ve tütün mamulleri gibi fiyatı sürekli yükselen ama kâr oranı diğer mallara göre çok düşük olan malların satışını yapan esnafın büyük şirketler gibi ticari defter tutmak zorunda kaldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Kâr oranı düşük ürünleri satanlar için defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli’ dedi.

İmar Barışı’ndan gelen 6 milyon lira
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışıyla ilgili olarak, “Bugüne kadar yaklaşık 8 milyon 600 bin vatan-daşımız uygulamadan faydalandı. Beklentimiz, yaklaşık 14-15 milyon vatandaşımızın faydalanması” dedi. Kurum, imar barışı uygulamasına bugüne kadar yapılan başvurularla yaklaşık
6 milyon lira bedel yatırıldığını bildirdi.

Esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletilecek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Kooperatifler tarafından uygulanacak gecikme faizi oranı üst sınırı bir aya kadar olan gecikmelerde yüzde 16’ya, bir aydan fazla gecikmelerde ise yüzde 20’ye çekilerek, esnaf ve sanatkarın faiz yükü hafifletilecek” dedi.