Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

HDHO Balosu bu akşam
Hatay Dişhekimleri Odası, “22 Kasım Diş Hekimliği Günü” kutlamaları kapsamında bu akşam balo düzenliyor.
Şehir Kulübü’ndeki eğlence gecesinde meslek mensuplarına 40 ve 25. Yıl Plaketleri de dağıtılacak.
Plaket alacak Dişhekimleri şunlar:
40.YIL PLAKETİ:
Tevfik Gümüşoğlu, İlyas Mukannasgil, Neriman Paşabeyoğlu.
25.YIL PLAKETİ:
Yusuf Asfuroğlu, Berna Akköprü, Cahit Akköprü, Selen Tüzün Atay, Tülin Ediboğlu, Adnan Girişken.

AKP’de tarihi gün
Yarın…
Ak Parti’de, Türkiye’de 40 il belediye başkan adayının yarın açıklanması bekleniyor. AK Parti’de nefesler tutuldu ve tüm dikkatler, yarın Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı sonrası adayların açıklanacağı saate kilitlendi.

CHP’de
Aday Açıklaması
30 Kasım’da
CHP, önümüzdeki hafta sonunda 300 belediye başkan adayını açıklıyor. CHP Parti Meclisi’nin 30 Kasım Cuma günkü toplantısı sonrası onaylanması beklenen 300 il-ilçe-belde ya da büyükşehir belediye başkan adayının kamuoyuna ilan edileceği duyuruldu.

Gazeteci Mithat Kalaycıoğlu’nun acılı günü;
Kayınvalidesi Vefat Etti…
Antakya’lı Gazeteci, meslektaşımız Mithat Kalaycıoğlu’nun Kayınvalidesi, Öğretmen eşi Gülsüm Kalaycıoğlu’nun Annesi Semiha Yıldızok vefat etti. Merhumenin, bugün Cuma Namazı sonrası Affan Camii’nden kaldırılacak cenazesi Asi Mezarlık’ta toprağa verilecek.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine ve sevenlerine sabır diler.

Proje Sahibi Ayşenur Özdemir:
Harvard Projesinde İhl’ler Yok…
İzmir Özel Türk Koleji Öğretmeni Ayşenur Özdemir’in öncülüğünü yaptığı Harvard’dan ders alımına ilişkin uygulamada binlerce okulun bulunduğu öne sürüldü. Gazetemizde bu konuda çıkan bir haber üzerine açıklama yapan ilgili Ayşe Fizan Sasa adlı okurumuz, haberde hatalar olduğunu savunarak, bu konuda proje sahibinin İzmir Özel Türk Koleji Fizik Öğretmeni Ayşenur Özdemir olduğunu kaydederek, yıllardır birebir takip ettiklerini ifade ettiği Proje bilgilerini şöyle sıraladı:
1. Çalışmalar, 2009 da Bolu ilinde başladı.
2. 2014-2015 yıllarından itibaren, Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın Desteği, Bolu MEM ve Vitamin Öğretmen’in katkıları ile Bolu’dan devam etti. Din işleri değil.
3. 2018-2019 eğitim yılından itibarinde yine Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın, İzmir MEM, İzmir Özel Türk Koleji ve Vitamin Öğretmenin katkıları ile bu yılda İzmir’den devam ediyor.
4. Programlara 13 okul değil, binlerce okul katılıyor, fakat ekranda belirli sayıda kamera açılabiliyor. Ne yazik ki haberi size veren kişinin bundan da haberi yok.
5. Yıllardır bu projeyi karşılıksız tek başına MEB hattını kullanarak, Fizik Öğretmeni Ayşenur Özdemir tek başına yürütmektedir.
6. Hiç bir İmam Hatip Lisesi, okulu ya da herhangi bir kurum bu projeyi üstlenmemiştir.
7. Sadece öğrencilerin ufkunu açmak için, sunum sahibi hocaların Ayşenur Öğretmenin görüşmeleri ile gönüllü katılımları sayesinde gerçekleşen bir çalışmadır.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Defne İlçesi Güneysöğüt Mahallesi Güneysöğüt Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi, Soylular, Say ve Siteler Sokaklarına 10:00-18:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Özkızılkaya ve Kızılkaya Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yaylıca Mahallesi Hürriyet Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Eğerci Mahallesine 7:00-15:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Ortak’ın acılı günü
Babası Vefat Etti
Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’ndeki eğitim kurumlarından Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi’nin Müdürü Mustafa Ortak, baba acısı yaşadı. Okul Müdürü Mustafa Ortak’ın babası Musa Ortak vefat etti. Merhum baba Musa Ortak’ın cenazesi, dün öğle namazına müteakip Reyhanlı’daki kompleksten kaldırılıp asri mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

TED’liler kan veriyor
Bağış 5 Aralık’ta
Hatay TED Koleji öğretmen ile öğrencileri, Aralık ayının ilk haftasında Kızılay ile işbirliği halinde kan bağışı kampanyası düzenliyor.
TED Koleji açıklamasında, “Bir Kan Bir Can” sloganı ile 5 Aralık günü okul salonundaki kan bağışı kampanyasına bölge halkının da destekte bulunabileceği kaydedildi.

A.Ö. Lise Sınavları
8-9 Aralık’ta
Açık Öğretim yoluyla liseyi bitirmek isteyen adaylar önümüzdeki ay başında sınava katılıyor. Açık Öğretim Lise Sınavları, 8-9 Aralık tarihlerinde yurt genelinde aynı gün ve saatte yapılıyor. Açık Öğretim lisede kayıt yenileme ile yeni kayıt işlemleri tamamlanırken, öğrenciler, artık seçtikleri dersleri kontrol edecekler.

‘İhracatın Yıldızları’
ödüllerini aldı
Bu yıl 17’ncisi düzenlenen İhracatın Yıldızları-Türkiye’nin Gizli Şampiyonları Yarışması’nın finali yapıldı.
İhracat şampiyonlarının belirlendiği yarışmada, 298 firma arasından 11 kategoride 22 firma ödüle layık görüldü. Hatay da, ödül alan firmalara ev sahipliği yapan iller arasında yer aldı.

70 bine çıktı!
İhracattaki artışa karşın ithalatta yaşanan düşüş Ekim’de hızlandı, Avrupa’dan ülkeye yük almadan dönen TIR sayısında rekor artış oldu. Geçen yıl ilk 10 ayda 40 bin araç ülkeye boş dönerken, 2018’de sayı 70 bine çıktı.
Batı Avrupa’dan boş dönüşlerde ise yüzde 260 artış oldu.

36.7 milyar TL oldu
Bir defalık ve düzenli olmayan kamu gelirlerinin dışlanarak hesaplandığı ‘program tanımlı faiz dışı fazla/açık’ Ekim ayı sonu itibariyle 36 milyar 728 milyon TL seviyesine ulaşarak 2004’ten bu yana ulaşılan en yüksek açık seviyesi oldu.

Türk Eğitim Sen İstişare Toplantısı bugün Hatay’da
1000 KİŞİ Katılıyor
Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen’in Hatay Şubesi, bugün ülke genelinden gelecek çok sayıda öğretmenin katılımı ile İstişare Toplantısı’na ev sahipliği yapıyor.
Türk Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Ömer Solğun, Genel Başkan ve Genel Merkez yöneticileri dahil üst kurmay ekibin bugün Hatay’a gelerek İstişare Toplantısı’na katılacağını ve önemli mesajlar verileceğini bildirdi.
Türk Eğitim Sen İstişare Toplantısı, bugün saat 19.30’da, çevreyolu üzerindeki Helena Center’da yapılıyor.
Toplantıya 1000’in üzerinde katılım olması bekleniyor.

Kimyeci’den 24 Kasım Mesajı:
“Öğretmenler, İnsanlığı Aydınlık Yarınlara Taşıyan İsimsiz Kahramanlar”
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, meslek mensubu Öğretmenlerin, insanlığı aydınlık yarınlara taşıyan isimsiz kahramanlar olduklarını bildirdi. Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Öğretmenler, insanlığı aydınlık yarınlara taşıyan isimsiz kahramanlardır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitilerek geleceğe hazırlanmasını sağlayan öğretmenlerimiz, ülkemizin de bu vesileyle geleceğine yön vermektedir. Öğretmenlik; en zor şartlarda bile ülkemizin her köşesine ulaşarak ışık olan, fedakârlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyen bir meslektir. Ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkartmak için gerektiğinde hayatını feda etmekten çekinmeyen Öğretmenlerimiz, çocuklarımızı yarınlara hazırlayarak ülkemizin geleceğinin şekillenmesinde önemli görevler üstlenmektedirler.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı ve kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemize ve Milli Eğitime hizmet veren tüm Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, şükranlarımı sunuyorum.”

Eğitim Sen’liler alanda
Hatay Eğitim Sen üyeleri, bugün köprübaşında, hayat pahalılığı ile meslekten ihraçlarla ilgili kararları protesto eyleminde bulunuyor. ,
Edinilen bilgiye göre, bugün saat 16.00’da, köprübaşı künefeciler meydanında, “Ekonomik kayıplarımız karşılansın, taleplerimiz kabul edilsin. Haksız yere meslekten ihraç edilen üyelerimiz işe iade edilsin” ekseninde bir açıklamada bulunulacak.

2018’in Aralık ayının 823 yılda bir özelliği:
5 Cumartesi, 5 Pazar…
Önümüzdeki Aralık ayının, 823 yılda bir görülen, 5 Cumartesi ve 5 Pazar gününün yer aldığı bir özellik içerdiği belirtildi. Buna göre, bu yılın Aralık ayında 5 Cumartesi, 5 Pazar ve Pazartesi olacak. Bir görüşe göre, bu sadece her 823 yılda bir oluyor. Rivayete göre de, Çinliler, buna “Çanta Tam Para” diyor!

Nida Dörtlüsü Bağlama Konseri
Pazartesi Günü
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Müzik ve Bilim Topluğu tarafından 26 Kasım Pazartesi günü saat 12.30’da, Atatürk Konferans Salonu’nda, “Nida Dörtlüsü Bağlama Konseri” düzenlenecek. Etkinliğe tüm müzik severlerin davetli olduğu duyuruldu.

Üreticiye destek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın yeni başlattığı Mevsimsel Kredi Destek Programı ile yılsonuna kadar pamuk, incir, üzüm, zeytin, fındık, kayısı ve diğer tarım ürünleri ihracatı yapan firmalara 200 milyon dolar ilave finansman sağlayacağını bildirdi.

Sonuçlar açıklandı
ÖSYM, 2018 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2018-TUS) ikinci dönem ek yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarını “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek.

Suriyeli öğretmenler
Çocukların da umudu
Suriye’deki iç savaş dolayısıyla ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli öğretmenler, sığındıkları Türkiye’de hem mesleklerini sürdürüyor hem de sığınmacı çocukları geleceğe hazırlıyorlar. Ülkelerindeki olaylar nedeniyle yaşadıkları yerleri terk ederek Hatay’ın Hassa ilçesine gelen Suriyeli öğretmenler, ilçede, 980 öğrencinin bulunduğu 4 geçici eğitim merkezinde öğretmenlik mesleğini sürdürüyorlar.

Erol Bilecik de
“Dijital Dönüşüm” dedi
TÜSİAD’ın Hataylı Başkanı Erol Bilecik, “Ülke olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz ancak daha güçlü ve daha mutlu yarınlara ulaşmaktan asla vazgeçmemeliyiz. Türkiye’nin kaderi, sanayinin dijital dönüşümüyle değişecek” dedi.

Fiyatlar düştü
Satışlar arttı
Türkiye genelinde ekim ayında 146 bin 536 konut satışı gerçekleştirildi. Yüksek faiz oranlarına rağmen, Ekim’de satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15.1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.2 artış gösterdi.

‘KADES’e özel klip
Emniyet Genel Müdürlüğü, şiddet mağduru kadınların akıllı telefonlar aracılığıyla 155 Polis İmdat Çağrı Merkezi’ne ulaşmalarını sağlayan Kadın Destek Uygulaması’na (KADES) yönelik özel bir klip yayımladı.