Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Mimarlar Organizasyonu 26 Kasım’da:
Antakya Tarihi Sunumu
Hatay Mimarlar Odası, “Antakya Tarihi” başlıklı bir sunum organizasyonu düzenliyor. Mimarlar Odası’ndan verilen bilgide, “26 Kasım Pazartesi günü Şube binamızda, saat 17:00’de, Arkeolog Kenan Yurttagül’ün ‘Kısa Bir Antakya Tarihi’ sunumu ardından, saat 18:00’de, 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri açılışı ve kokteyl gerçekleştirecek olup, meslektaşlarımız ile meraklı hemşerilerimiz davetlidir” denildi.

Antakya’da elektriğe kapılan genç öldü
Antakya’da elektrik akımına kapılan resmi görevli bir işçi hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden 30 yaşlarındaki M.Ali Kızgın adlı genç işçinin, Kuzeytepe Mahallesi’nde bir elektrik trafosundaki arızayı gidermek isterken elektrik akımına kapıldığı bildirildi. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı, ölüm olayıyla ilgili soruşturma başlatırken, gencin kesin ölüm nedeni için cesedi otopsiye gönderildi.

Hatay’da Yılın Öğretmenleri:
M.kemal Kalkan ve Duygu Efetürk
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla geleneksel hale getirilen, İl’lerde “Yılın Öğretmenleri” uygulamasında, bu yıl Hatay’dan M.Kemal Kalkan ile Duygu Efetürk adlı Öğretmenler seçildi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, görevinde sıra dışı ve başarılı çalışmalar yapan, projeleri olan Öğretmenler arasından seçtiği iki Öğretmenden M.Kemal Kalkan’ın Antakya Bilim ve Sanat Merkezi’nde sınıf öğretmeni olduğu, diğer Yılın Öğretmeni Duygu Efetürk’ün ise Dörtyol Halil İbrahim Evren Anadolu Lisesi’nde İngilizce Öğretmenliği yaptığı bildirildi.
Hatay’da Yılın Öğretmenleri olarak belirlenen Kalkan ile Efetürk, Hatay Milli Eğitim’i temsilen başkente giderek ziyaretlerde bulundu.

Nehir’den Kadına Şiddet Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı. Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Ülkemizde ve dünyada, kadına yönelik şiddetin oranının çok yüksek olduğunu gerek basından ve gerek istatistiksel verilerden görebiliyoruz. Tüm insanlık için dünyayı daha güzel kılan kadına yönelik yapılan şiddet en büyük insan hakkı ihlalidir. İnsanlık onurunu hiçe sayan her türlü şiddet kabul edilemez. Ekonomik, sosyolojik, ailesel, nedeni ne olursa olsun, kadınları-mıza yönelik fiziksel yada psikolojik şiddetin hiçbir kabul edilebilir tarafı yoktur. Kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte mücadele ederek, bu şiddetin önüne geçmeliyiz.
25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, yaşama hakkı elinden alınmış bütün kadınları saygıyla anıyorum. Doğumdan ölüme kadar varlıklarıyla hayatımıza anlam katan, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza karşı her türlü şiddetin ortadan kalktığı günleri hep beraber görebilme dileğiyle tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Baskette Sponsor; “HDI Sigorta”
Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı’nın sponsorluğunu HDI SİGORTA üstlendi. Yapılan açıklamaya göre, Hatay’ın Melekleri, Türk sporuna büyük katkı sunan HDI Sigorta ile yolculuğuna renk ve güç katacak. Mavi-Beyazlılar, bugüne kadar çeşitli spor branşlarında birçok takıma destek sunan HDI Sigorta ile sponsorluk sözleşmesi imzalayacak. Sponsorluk imza töreni, yarın saat 13.00’te, BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın da katılımı ile HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi’nde gerçekleşecek.

Kırıkhan’a ağaç takviyesi
Orman yangınları sonucunda Kırıkhan ilçesinde zarar gören 20 hektar orman alanlarının ağaçlandırma çalışmalarına başlandı. Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında, Kırıkhan TEMA Vakfı tarafından başlatılan çalışmada, “İklimi Koru Toprağı Koru” temalı ağaç dikim etkinliği Kırıkhan’da gerçekleştirildi. Kırıkhan mesire alanı yangın bölgesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İ. Cahit Ayazhan, Orman İşletme İl Müdürü ile Kırıkhan Nene Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Neşat Könker ile okul öğrencileri, Süleyman Şah Ortaokulu Müdürü Hüseyin Okur ile okul
öğrencileri ve 75. Yıl İlkokulu Müdürü Ahmet Zortuk ile okul öğrencileri
katıldı.

Belen CHP İlçe Başkanı’nın acılı günü
Yüksel’in Babası Vefat Etti
Belen CHP İlçe Başkanı Fevzi Yüksel, baba acısı yaşadı. Fevzi Yüksel ile Antakya Öğretmenevi Müdürü Hayri Yüksel kardeşlerin babası Altan Yüksel vefat etti.
Merhumun cenazesi dün toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Haşere ile mücadeleye devam …
Hatay Büyükşehir Belediyesi, haşere ve vektör mücadelesi kapsamında Antakya Meydan Çarşısı, Uzun Çarşı, Halep Çarşısı, Haraparası Mahallesi ve eski otogar civarında kemirgen mücadelesi gerçekleştiriyor.
Yoğunlukla kanalizasyon farelerinin azaltılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiren ekipler, kış mevsimi boyunca ilaçlama çalışmalarının devam edeceğini bildirdi.

Polis’ten öğrencilere gezi jesti
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ”Medeniyetler Şehrinden Şehitler Diyarına” Projesi kapsamında, lise öğrencileri Çanakkale’ye gönderildi.
Önleme faaliyetlerin yanı sıra Çanakkale ruhunun gelecek nesillere aktarılması, milli değerlerin aşılanması ve polis-öğrenci kaynaşmasını sağlamak amacıyla bu yıl 4.’sü gerçekleşen Proje’de, 81 öğrenci, 10 Emniyet personeliyle beraber Çanakkale’ye gitti. Cumhuriyet Meydanı’ndan iki otobüsle Çanakkale’ye doğru yola çıkan öğrencileri, aileleri ve Emniyet yetkilileri uğurladı. Ücretsiz olan gezi, Pazartesi son bulacak.

Kayıp Hala ve yeğeni Adana’da bulundu
Dörtyol ilçesinde, haklarında 3 gündür haber alınamayan hala ve yeğeni Adana’da bulundu. Dörtyol ilçesinde yaşayan T.D., 19 Kasım’da kız kardeşi A.D. (20) ve 5 yaşındaki kızından haber alamadığı iddiasıyla polis merkezine başvurdu. Adana Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 3 gündür aranan hala ve yeğeninin Yüreğir Otogarı’nda görüldüğü bilgisine ulaştı.

Apartman Kapıcıları için SGK Bildirimi kalktı
Yeni yılla birlikte, kapıcıların sigorta primleri, işverenlerin her ay ayrıca bir bildirimine gerek olmaksızın SGK tarafından otomatik tahakkuk ettirilecek ve internet, banka, kredi kartı gibi farklı tahsilat yöntemleri ile kolayca yatırılabilecek hale gelecek.
Yöneticiler, kapıcı olarak çalıştırdıkları sigortalının da imzasını içeren ve başlangıçta bir kez SGK’ye verilen form aracılığıyla, işyeri ve sigortalı tescillerini sağlayacak. Daha sonraki süreçte, tarafların beyan ettiği çalışma gün sayıları ve kazanç tutarı esas alınarak, aylık prim ve hizmet belgesi alınmaksızın prim tahakkuk yapılarak tahsilat gerçekleştirilecek.
SGK’ye kayıtlı kapıcı çalıştıran yaklaşık 80 bin işyerinin faydalanacağının öngörüldüğü uygulamayla beraber bürokrasi ve kırtasiyeciliğin giderilmesi, kayıt dışı çalışan binlerce iş yeri ve sigortalının yeni sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

Çiftçiye ödemeler başladı
Dün bir açıklama yapan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bugün itibarıyla başta organik tarım destekleri olmak üzere birçok kalemde destek ödemesi yapmaya başlıyoruz, toplamı 490 milyon lira” dedi.

1100 personel alacak
PTT AŞ’nin iştiraki olan PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri (PTTPAL) A.Ş., zırhlı araçlarda görevlendirilmek üzere bin 100 personel alacak.

Sınırda buluştular
Suriye’nin İdlib kentindeki patlamada yaralanmasının ardından Türkiye’de tedavi edilen 14 yaşındaki kız çocuğu, 1,5 yıldır ayrı kaldığı ailesine Hatay’daki Yayladağı Sınır Kapısı’nda kavuştu.

Belediyeler 5 ay rahat!
Son Cumhurbaşkanlığı kararına göre; Büyükşehir belediyeleri, il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarının borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan 5 ay kesinti yapılmayacak.

Tarıma destek zamanı
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “İhracatçılarımızın, özellikle Ağustos’tan Aralık’a kadar olan hasat döneminde ilave destek talepleri üzerine, 200 milyon dolarlık Mevsimsel Kredi Destek Programı açıkladık” dedi.

Hatay’ın Meleklerine Fenerbahçe konuk
Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, 25 Kasım Pazar günü saat 16.00’da Antakya Spor Salonu’nda oynanacak olan Fenerbahçe mücadelesinde taraftarının desteğini yanında görmek istiyor.