Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Eş katil sanığı tutuklandı
Kırıkhan’da geçtiğimiz hafta içinde boşanmak isteyen eşini pompalı tüfekle öldürdüğü bildirilen Çetin Dikbaş adlı genç tutuklandı.
Kırıkhan-Delibekirli Mahallesinde geçtiğimiz Perşembe günü yaşanan olayda Emine Dikbaş adlı genç kadın, boşanmasına karşı çıkan eşi Çetin Dikbaş tarafından pompalı tüfekle öldürülmüştü. Mahkemeye çıkartılan eş-katil sanığı Çetin Dikbaş tutuklandı. Dikbaş çiftinin evliliğinden 3 çocuk bulunuyor.

Yayladağı’lı işadamı 30 dönümlük alanı ağaçlandırıyor
Yayladağı’lı İşadamı Servet Altaş, kendisine ait 30 dönümlük alanı ağaçlandırıyor. Etkinlik yarın gerçekleşiyor.
Edinilen bilgiye göre, Servet Altaş adlı, Antakya’da faaliyet gösteren Yayladağı’lı olan İşadamı, kendi doğup büyüdüğü çevredeki Çandır Mahallesi’nde kendisine ait tarlayı ağaçlandırıyor. Ağaçlandırma sahasının 30 dönüm olacağı öğrenildi.
Altaş, “Benim de bir dikili ağacım olsun” diyen herkesi yarınki ağaç-fidan dikimine davet ettiğini duyurdu.

TSK personeli için: Fazla mesai ödemesi
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “TSK’da görevli tüm devlet memurlarına fazla çalışma ücreti ödenebilmesi veya bu kapsamda idari izin verilebilmesi maksadıyla 657 Sayılı Kanun’un 232’nci maddesinin yeniden düzenlenmesi çalışmaları yürütülüyor” dedi.
Poşetler artık ücretli
Yeni kanun teklifine göre, plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

TMO’dan çiftçiye ‘alım fiyatı’ müjdesi
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Ürünlerin alım fiyatı artık çiftçinin üretim maliyeti, enflasyon, kar marjı, iç ve dış piyasa fiyatları göz önünde bulundurularak belirlenecek ve çiftçiye ilan edilecek. Çiftçi, ‘Zarar ettim’ demeyecek” dedi.

Hatay beklemede
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Belediye Başkanı Adayları Tanıtım Toplantısı’nda partisinin 40 ilin belediye başkan adaylarını açıkladı. Adaylar noktasında nefeslerin tutulduğu Hatay’ın, ikinci kısım açıklamada yer alacağı ifade ediliyor.

2. Elde iyi haber
Toplamda Türkiye genelinde 70 bine yakın oto satıcısı üyesi bulunan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Mapfre Group şirketi Tur Assist ve Pilot Garage ile iş birliği anlaşması imzaladı. Buna göre, Ağustos ayından itibaren MASFED üyesi kurumsal galerilerdeki araçlar, müşterilere ekspertiz raporu ve Tur Asist tarafından verilen 3 aylık ya da 5 bin kilometrelik temel garanti ile sunulacak.

9 aylık kar
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net karı, yılın 9 ayında 65 milyar 244,7 milyon lira oldu.

Sektör memnun
BDDK’nin, yurt içinde hava yolları, seyahat ve konaklama harcamalarında taksit sınırını 6’dan 9 aya çıkarmayı planlaması turizm sektöründe olumlu karşılandı.

Mesleki Eğitim vurgusu
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, UNICEF ile yürüttükleri Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı İşyeri Denetim ve Danışmanlık Grupları (İDDG) mevzuatının yenilenmesi Çalıştay’ının tamamlanmasının ardından yaptığı değerlendirme, ‘Ülkemizin ve gençlerimizin geleceği için mesleki eğitim kilit öneme sahip’ dedi.

2019 Bütçesi
TBMM Genel Kurulu, 10 Aralık Pazartesi gününden itibaren Cumartesi ve Pazar günleri de dahil olmak üzere aralıksız 12 gün sürecek 2018 yılı bütçe mesaisine başlayacak.

1 Milyonerimiz var
Sayısal Loto oyununun bin 169’uncu hafta çekilişinde 6 bilen 1 kişi, 1 milyon 746 bin 921 lira 40 kuruş ikramiyenin sahibi oldu. 6 bilen talihlinin kuponunu Adana’nın Çukurova ilçesinden yatırdığı belirlendi.

AKP’nin mesajı aday adaylarına
Hatay’ın Ak Parti adayları beklenirken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan önemli bir mesaj verdi: “Ehliyet ve liyakat sahibi, milletimizin beklentilerine cevap verebilecek adaylarımız ile emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz.”