Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Hatay Barosu etkinliği bugün:
Konkordato Semineri
Hatay Barosu Başkanlığı, üyelerine yönelik olarak, son günlerin güncel konusu “Konkordato” üzerine en uzman kişi eliyle bir seminer düzenliyor. Baro etkinliği, “Konkordato ve Hukukumuzun Temel İlkeleri” konulu Seminer bugün saat 10.00’da çevre yolu üzerindeki Sınav Koleji salonunda yapılacak. Manisa Barosu üyesi, İcra İflas Hukuku üzerinde Türkiye’nin en uzman isimlerinden Av.Talih Uyar’ın sunumun-daki Seminer’de modera-törlüğü Baro üyesi Av. İsmet Sahillioğlu yapacak.

Arsuz’da Tarım Çalıştayı
Bugün…
İskenderunlu Akademisyen, Bilim İnsanı Prof.Dr. İskender Sayek’in girişimi ile bugün Arsuz ilçesinde Tarım Çalıştayı düzenleniyor. Etkinlik, bugün Arsuz Altınkent’teki belediye nikah salonunda saat 14.00’te başlıyor. Prof.Dr. İskender Sayek’in “Tematik Sunumu” ardından söz alması beklenen konuşmacılar ise şunlar:
TARIMSAL KALKINMA:
Prof.Dr. Bülent Gülçubuk
Prof.Dr. İbrahim Ortaç
Prof.Dr. Berkant Ödemiş
TARIMDA YENİ AÇILIMLAR:
Doç.Dr. Selin Sayın
Doç.D. Alpaslan Kaya
Uzm. Ömer Faruk Çelebi

Savaş: Suriye’deki savaş milli gelirimizi düşürdü
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir tv. programında yaptığı konuşmada, Suriye’deki savaş yüzünden milli gelirimizin 2 bin dolar düştüğünü vurguladı.
Suriye’de yaşanan hadiselerden Hatay’ın doğrudan etkilendiğini söyleyen Başkan Savaş, ”Son 7 yıldır Orta Doğu karışıklığıyla karşı karşıya kaldık. Sanki burası savaş meydanıymış gibi algılanıyor Avrupa’dan. Tabi ekonomik olarak etkiliyor savaş. Son 7 yıldır çok mağduriyet yaşamış bir şehiriz. Suriye krizi ve şehrimize gelen Suriyelilerden sonra bizim yıllık kişi başına düşen gelirimiz ortalama 2 bin dolar kadar düştü. 2016’da geldiğimiz noktada yaptığımız ölçümlere göre kişi başına gelirimiz bin 515 dolar düştü. Biz geçmişte 4. teşvik bölgesinde yer alırken şimdi 5. teşvik bölgesinin ortalamasının 100 dolar altındayız. Bu ölçümler 1.5 yıl önce oldu, şu anda muhtemelen çok daha gerilere gitmişizdir. Hatay, 14-15 ülkeye karayoluyla ihracat yapan bir şehirdi. Aynı zamanda Suriye ve Orta Doğu’daki çantacı diye tabir ettiğimiz günübirlik ticaret yapan insanlarla dolup taşıyordu kentimiz. Sadece Uzun Çarşı’ya günde 750 bin dolar para giriyordu, şu anda 50 bin dolar girmez oldu” dedi.

Kaymakam Yüce, muhtarlarla buluştu
Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Yayladağı ilçesindeki muhtarlarla buluştu. Yayladağı Öğretmenevi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, ilçenin sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Yüce, yaptığı konuşmada, istişarenin önemine dikkati çekerek, bu tür toplantıların daha sık olması gerektiğini söyledi.
İlçenin, eğitimden sağlığa, altyapı hizmetlerinden güvenliğe kadar her konuda sorun ve çözüm önerilerini almak istediklerini ifade eden Kaymakam Yüce, “Her zamankinden daha ayık ve hassas olmalıyız. Gördüğümüz veya duyduğumuz hiç bir aksaklığa duyarsız kalmamalı, gerekli kişileri uyararak veya bilgilendirerek harekete geçirmeliyiz.” dedi.
Toplantıya, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan da katıldı.

Dağdelen Çifti bebeklerine kavuştu
Antakyalı Gazeteciler, “Seren-Recep Dağdelen” çifti, bebeklerine kavuştu.
AK Parti kadın kollarında görev yapan Seren Dağdelen, önceki gün doğum yaptı ve annelik gurur ve heyecanı yaşadı. Anne Seren Dağdelen, “Hoş geldin paşam, geldin tamamladın bizi” başlığı altında duygularını şöyle aktardı:
“Seni 9 ay boyunca benim karnımda büyüten, şimdi ise kollarıma emanet eden Rabbimin adıyla başlasın hayatın… Ömrün ‘Eymen’ isminin anlamı gibi daha uğurlu, daha bereketli ve kutlu olsun.”
ANTAKYA, “Eymen” adı verilen yavruya uzun ve sağlıklı bir ömür dileğiyle Anne-Babayı kutlar.

En pahalı iPhone
Yeni iPhone modelleri Apple’ın internet sitesi üzerinden satışa çıktı. Sitede yer alan fiyatlara göre, en pahalı model olan 512 GB’lık XS Max için 13.999 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Milyonlar devretti
2, 13, 22, 38, 48 ve 53 olarak belirlenen bu haftaki Süper Loto’da bilen çıkmayınca 2. devir yaşandı. Toplam 3.306.685,43 TL, gelecek haftaki çekilişe eklenirken, 5 bilen 46 kişi, kişi başına 11.330,05 TL kazandı.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
İskenderun İlçesi Gürsel Mah. 6:30-8:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Süleymaniye Mahallesine 7:00-12:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Mehmetbeyli, Davutpaşa ve Bükülmez Mahallelerine 11:00-14:00 saatleri arasında 3.Şahıs çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kaybolan minik Kısmet bulundu
Erzin ilçesinde tarım işçisi ailenin kaybolan 3 yaşındaki kızı, polis ekipleri tarafından bulunarak ailesine teslim edildi.
Alınan bilgiye göre, Hürriyet Mahallesi’nde bir narenciye bahçesinde çalışan Sengurt ailesi küçük çocukları Kısmet Sengurt’un yanında olmadıklarını fark etti. Bahçede çocuklarını arayan aile sonuç alamayınca Erzin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne haber verdi. Olay yerine AFAD ekiplerinin de gelmesiyle geniş çaplı arama başlatıldı. Ailesinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunan minik Kısmet, 112 Acil Servis ekiplerince Erzin Devlet Hastanesi’ne götürüldü.
Minik Kısmet, burada yapılan sağlık taramasının ardından babası Mehmet ve annesi Meryem Sengurt’a teslim edildi.

‘Torba Kanun’ Teklifi
AK Parti’nin Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Kurulması, yaşlılık aylıkları için 1000 liranın alt sınır belirlenmesi, kira bedellerinde TÜFE’nin artış oranının baz alınması gibi düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Eğitime katkı
Kütüphane desteği
İskenderun ilçesi Kurtbağı Mahallesi Okulu’nda bir hayırsever tarafından Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü teşvikleri ile, İskenderun Gençlik Merkezi’nin de koordinasyonunda bir sınıfta kütüphane düzen-lemesi gerçekleştirildi.

İstihdam tercihleri
Devlet korumasında yetişen 3 bin 274 gencin kamu kurumlarına yerleşebilmek için yapacakları tercih işlemleri 3 Aralık’ta başlayacak. Tercihler, “www.turkiye.gov.tr” adresi üzerinden yapılabilecek, atamalar ise kura yoluyla gerçekleşecek.

YDS Yarın
Kamu çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı yarın yapılıyor. Yarın tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de MKÜ bünyesinde gerçekleştirilecek olan sınav 180 dakika sürecek ve 10.15’te başlayıp 13.15’te tamamlanacak.

Devlete Borca % 24…
2019 vergi, harç ve cezalara % 24 zam geldi
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
Vergi Usul Kanunu’nun ilgili maddesinde, yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dahil), bir önceki yılın aynı dönemine göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu belirtilen tebliğde, bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edileceği hükmünün yer aldığı ifade edildi.
Bu kapsamda, yeniden değerleme oranının 2018 için yüzde 23,73 olarak tespit edildiği aktarılan tebliğde, söz konusu oranın 2018 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi.

İhracat rakamları
TÜİK’e göre ihracat, Ekim’de yıllık yüzde 13 artarak 15 milyar 719 milyon dolar, ithalat yüzde 23,8 azalışla 16 milyar 176 milyon dolar oldu. Bu dönemde dış ticaret açığı yüzde 93,8 azalışla 456 milyon dolara indi.
İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın ekim ayında yüzde 65,6 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 97,2’ye yükseldi.

Kış lastiği uygulaması
Bugün başlıyor
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için bugün başlayacak zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2019’da sona erecek. Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019’dan sonra 885 liraya yükselecek.

Üniversitelere yetki devri
Yükseköğretim Kurulu, kadro kullanma yetkisini üniversite yönetim kurullarına devretti. Üniversitelerin sadece norm dışı kadro ihtiyaçları olması halinde bu talepleri YÖK değerlendirecek.

Yeni oran belli oldu
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yıl için yeniden değerleme oranı, yüzde 23,73 olarak belirlendi.

YDS Adaylarına
‘Saat’ Uyarısı
ÖSYM tarafından, 2 Aralık Pazar yapılacak 2018-YDS/3’e girecek adaylara, sınav binalarına girişlerin saat 10.00’da sona ereceği hatırlatıldı. Ayrıca, adayların, sınava giriş belgesi ile nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekecek. Adaylar, fotoğrafsız nüfus cüzdanı ile sınava alınmayacak.

(Visited 1 times, 1 visits today)