Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MHP’de başvuru takvimi uzadı
15 Aralık’a Kadar
Milliyetçi Hareket Partisi, belediye başkan aday adaylığı başvuru süresini uzattı. MHP açıklamasına göre, MHP’den belediye başkan adayı olmak isteyenler, başvurularını 15 Aralık tarihine kadar yapabilecekler. Belediye Meclis üyeliği için ise başvurular 15 Ocak 2019 tarihine kadar yapılabilecek.

AKP’de seçim propagandası
Kirlilik Yok…
AK Parti, yerel seçimler öncesi gerçekleştirilecek propaganda sırasında görüntü ve sesli kirliliği oluşturmayacak şekilde çalışma yapılacağını duyurdu.
Dün Ankara’da gerçekleşen İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; görüntü ve ses kirliliği yaratacak her türlü propagandadan kaçınılmasını, belirlenen saatler dışında seçim otobüslerinin dolaştırılmamasını, gösterilecek özenle görüntü ve ses kirliliğinin önleneceği gibi kağıt-plastik, kap-bez, boya gibi malzemelerde savurganlığın önüne geçileceğini, tasarrufta bulunulacağını söyledi.

Reyhanlı’da acı kayıp
Fevzi Tecirli Vefat Etti
Reyhanlı’nın tanınmış simalarından, bir dönem İlçe Belediye Başkanlığı da yapan emekli Öğretmen Fevci Tecirli vefat etti. Reyhanlı’da sevilen ve sayılan bir kişiliğe sahip olan merhumun cenazesi dün Atike Hanım Cami’den kaldırılıp Reyhanlı asri mezarlığına defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Antakya’da ilkokul öğrenci ortalaması
Sınıfta 40 Öğrenci
Antakya ilçe merkezindeki ilkokullarda, sınıflarda ortalama 40 öğrenci öğrenim görüyor. Bu rakam, ülke ortalamasının çok üzerinde. İdeal öğrenci sayısı, her sınıf için 20-22 civarında olmalıydı. Resmi bilgilere göre, Antakya ilçesinde 218 okuldaki 3139 derslikte toplam 104.945 öğrenci öğrenim görmekte. Bu öğrencilere karşılık 5019 öğretmen görev yapıyor.
Eldeki verilere göre, Antakya’da sınıflara düşen öğrenci sayıları şöyle: İLKOKUL: 40 Öğrenci
ORTA: 22 öğrenci
MESLEK LİSESİ: 26 öğr.

HESOB, Fuar arayışında
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, ilimiz esnafı için hangi alanlarda mesleki fuarlar açılması gerekliliği üzerinde çalışma yapıyor.
HESOB Başkanı Kadir Teksöz, gelişme ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
“Hatay da hangi meslek dallarında fuar açılmasını istersiniz? Saygıdeğer esnaf ve sanatkâr abilerim, kardeşlerim, canlar dostlar… Hatay’da hangi ürünler için fuar açalım? Nerede yapalım? Bu konuda görüşlerinize ihtiyacımız var.”

Samandağ Meclisi Toplanıyor
Samandağ Belediyesi Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısı bugün saat 10.00’da Samandağ Belediyesi hizmet binasında bulunan toplantı salonunda yapılacak. Meclis’in bugünkü toplantısında, İmar Planı Tadilat Komisyonu kararlarının ele alınması bekleniyor.

Küçük’ün acılı günü
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genel Sekreterlik Yazı İşleri Müdürü Reşit Küçük, teyze acısı yaşadı. Küçük’ün teyzesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün Antakya’ya bağlı Bakras Mahallesi’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Halk Eğitim’e ücretli Usta Öğretici alımı:
Başvuru Bugün Son
Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi’ne ücretli Usta Öğretici alınacak. Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi’nin “Ücretli Usta Öğretici” başlıklı duyurusunda şöyle denildi:
“Ahşap Teknolojisi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Okçuluk, Doğalgaz, Katı ve Sıvı Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi, Aşçılık, Halk Oyunları ve Wushu alanlarında 1-7 Aralık tarihleri arasında başvuru alınacaktır.”
Halk Eğitim duyurusuna göre, “Usta Öğretici” alımına ilişkin başvurular bugün sona eriyor.

Tebligatta elektronik dönem
“Elektronik Tebligat Yönetmeliği” Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.
Yeni düzenlemeye göre; Tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin, aralarında kamu kurumlarının, noterlerin, avukatların, bilirkişilerin de bulunduğu gerçek ve tüzel kişilere tebligatları ‘elektronik ortamda göndermesi’ zorunlu hale geliyor.

Ehliyet Sınavı 22 Aralık’ta
Sürücü belgesi sahibi olmak isteyen adaylar için bu yılın son sınavı 22 Aralık tarihinde yapılıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı koordinesindeki sınav, tüm illerde ve illerin belirlenen ilçelerinde Cumartesi günleri yapılıyor. 22 Aralık’ta yapılacak olan Ehliyet Sınavı’nda 12 soru ilk yardım, 23 soru trafik, 9 soru motor ile 6 soru trafik bölümlerinden sorulacak.

Açık Öğretim Sınavları
Bugün ve Yarın
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Açıköğretim Kurumları 2018-2019 1. Dönem Sınavı 1. Oturumu bugün saat 09.30’da, 2. Oturumu yine bugün öğleden sonra saat 14.00’te, 3. Oturumu ise yarın saat 14.30’da yapılıyor.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusunda ayrıca, Adaylık Kaldırma Sınavı’nın da 9 Aralık 2018 Pazar günü saat 10.00’da başlayıp, tek oturum olarak (120 dakika) gerçekleştirileceği duyuruldu.
Bugünkü Açık Öğretim Sınavı’nın Antakya ilçesinde yapılacağı okullar şunlar:
Hatay Açık C.İ.K.
Atatürk İ.O.
Ayşe Fitnat O.O.
Bedii Sabuncu O.O.
Esentepe Mehmet Akar İ.O.
İnönü Ortaokulu
Antakya İlkokulu
Odabaşı Mustafa Kemal İ.O.
Özbuğday Ortaokulu
TOBB İlkokulu
Beyhan Gençay O.O.
Antakya Anadolu Lisesi
Habib-i Neccar Kız AİHL
Nihal-Turgut Anlar A.L.
Şehit M. Şenol Çiftçi İmam Hatip O.O.
İskenderun Cezaevi
Antakya’da yarın yapılması beklenen adaylık kaldırma sınavının yapılacağı okullar da şunlar:
Osman Ötken A.L.
Antakya A.L.
Hatay Erol Bilecik MTAL

Yağmursuyu ızgaraları hırsızların hedefinde
HATSU, özellikle İskenderun İlçesinin genelinde gözlemlenen yağmursuyu kanallarının üzerinde bulunan ızgaraların çalınma vakalarının her geçen gün arttığını bildirdi, hırsızların hedefi haline gelen ızgaralar ve kapaklar ile alakalı yenileme çalışmalarının devam ettiğini, ayrıca herhangi bir şüpheli durumda 155 polis imdat çağrı merkezine bildirilmesi hususunda vatandaşlara çağrı yaptı.

İlker Karaciğer’in acılı günü
Kayınvalidesi Vefat Etti
Hatay bölgesinin klasmandaki futbol hakemlerinden İlker Karaciğer, kayınvalide acısı yaşadı.
Merhumenin cenazesi bugün saat 11.00’de Defne ilçesi Aknehir Mahallesi aile mezarlığında defnedilecek.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Üçgüllük, Kurtbağı ve Derekuyu Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Bakras Mahallesi ile Cumhuriyet Mahallesi Yıldırım Beyazıt, Şevket Çalışkan ve Fatih Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi Bahri Tekin, Kıratlı, 19 Evler, İlter, Metin Uzun, Dağlılar, Durgun, Taş, Beyler, Mevlana, Ahmet Yesevi, Cami, Şehit Kerim Kök, Bilgin, Güven, Filikçiler, Tekin, Cocoğlu, Ahmet Sade, Sade, Daner, Olgun, Atatürk ve Kocahacı Sokaklarına 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Karakese Mahallesi Topçu Çıkmazı, Kızılay, Soylu, Gazi Osman Paşa, Şehit Yusuf Can ve Boso Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çabala, Kızılçat, Aşağıpulluyazı ve Yukarıpullyazı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Yayladağı İlçesi Eğerci Mahallesine 7:00-15:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.