Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa Kısa Haberler

Resmi ilan cm’si 15

Resmi ilan cm’si 15 TL oldu
Resmi ilan tarifesi değişti. Yeni düzenlemeye göre, resmi ilanların 1 cm. tek sütun ücreti % 20 arttırılarak 15 TL artı KDV oldu. Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin karar, Resmi Gazete’nin dünkü nüshasında yayımlandı.
Yeni fiyat tarifesi, 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Meteoroloji’den “Fırtına” uyarısı
Meteoroloji, dün geceden başlamak üzere, gün içinde, özellikle kıyı kesimlerinde şiddetli fırtınanın hakim olabileceğini duyurdu. Meteoroloji tahmininde, “Rüzgârın, değişik saatlerde, Doğu Akdeniz Güney yönlerinden kuvvetli rüzgar 40-60 km /saat ve fırtına 60-90 km/saat şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Halkımızın fırtınanın oluşturabileceği başta soba, doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler olmak üzere balıkçılarımızın deniz ulaşımını aksama yaşaması, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir” denildi.

Doğaka Başvuruları
2018 Yılı Fizibilite Desteği Programı başvuruları KAYS üzerinden alınıyor.
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), 2018 yılı fizibilite desteği programı başvurularının KAYS sistemi üzerinden alınmaya başlanıldığını bildirdi.
DOĞAKA açıklamasında, programın amacı, “TR63 Bölgesi’nin kalkınmasına ve rekabet gücünün geliştirilmesi açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine, bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik fizibilite çalışmalarına doğrudan mali destek sağlamaktır” şeklinde duyuruldu.
DOĞAKA duyurusunda, programın öncelikleri de şöyle sıralandı:
“Öncelikli Sektörlerde İhracatın Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında belirlenen hedeflere katkı sağlayacak fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi… Öncelik 2. Kültür Turizminin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında belirlenen hedeflere katkı sağlayacak fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi…
Mesleki Eğitim Kapasitesinin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında belirlenen hedeflere katkı sağlayacak fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi… Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki projelere yönelik fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi… TR63 Bölge Planı 2014-2023 ile uyumlu olmak kaydıyla aciliyet taşıyan ve kritik önemi haiz yerel bir kalkınma fırsatı olarak değerlendirilebilecek konulara yönelik fizibilite çalışmalarının gerçekleştirilmesi…”
DOĞAKA’nın gelişme ile ilgili açıklaması şöyle devam etti:
“Programın toplam bütçesi 1.500.000 TL ve proje başına destek tutarları asgari 15.000 TL ve azami 150.000 TL’dir. Başarılı bulunan fizibilite teklifleri, Ajans’ın yıllık fizibilite desteği bütçesi sınırları dahilinde desteklenir. Ajans, yıl içerisinde yeni başvuru almama yetkisine sahip olup, bu durumda yeni başvuru alınmayacağını Ajans internet sitesinden duyurur.
2018 yılı Fizibilite Desteği Programı yürütücüsü Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı olup, Düzey 2 TR63 bölgesinde (Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye) başvuruların alınması, değerlendirilmesi, başarılı projelerin ilanı, sözleşme imzalanması ve programın izlenmesi, denetlenmesi ve değerlendirilmesinden sorumludur.
KAYS üzerinden başvuruların alınması için son tarih 24 Aralık 2018 saat 23.59’dur. Taahhütnamenin e-imza ile imzalanması için veya e-imza ile imzalanmadığı hallerde, taahhütnamenin başvuru sahibi tarafından ıslak imzalı olarak elden veya posta yoluyla teslimi için son tarih 31 Aralık 2018 saat 17.00’dir.”

7 Günde
5436 araca ceza
Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, ilimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 3-9 Aralık tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde 5436 araç sürücüsü kurallara uyumsuzluktan ötürü para cezası ile cezalandırıldı.
Resmi bilgilere göre, Hatay merkezi ile 15 ilçede son 7 günlük sürede:
– 18.398 araç kontrol edildi,
– Kusuru tespit edilen 5.436 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı,
– 51 motosiklet trafikten men edildi,
– 436 okul servis aracı kontrol edildi, 9 okul servis aracına para cezası tatbik edildi.

7 günde 92 kaza
1 Ölü, 96 Yaralı
İlimizde son 7 günde toplam 92 trafik kazası meydana geldi. Resmi verilere göre, meydana gelen 54’ü yaralanmalı ve 37’si maddi hasarlı olmak üzere toplam 92 trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken, 96 yurttaşımız ise yaralandı.

37 Alkollü Sürücü
Trafik ekiplerinin yol kontrolleri sırasında, ilimizde son 7 günde toplam 37 alkollü sürücünün direksiyon başında alkollü olduğu ortaya çıktı. Resmi bilgilere göre, alkollü 37 sürücünün ehliyetleri 6’şar ay süreyle alıkonuldu ve yüksek para cezalarına çarptırıldı. Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 4 sürücü hakkında gerekli adli işlemler başlatıldı.

Öğretmenlerde alan değişikliği
Başvuru Bugün Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlerde alan değişikliği ile ilgili süreci başlatıyor.
Takvime göre, başvurular bugünden itibaren yapılabilecek. Bakanlık takvimine göre, Öğretmenlerde alan değişikliği süreci şöyle işleyecek:
Başvuru: 12-18 Aralık
Tercihler: 24-26 Aralık
Atamalar: 28 Aralık
Görev ayrılma, başlama: 18 Ocak-4 Şubat 2019

Öğretmen Keleş’in acılı günü
Babası Vefat Etti
Antakya İlkokulu Öğretmeni Kemal Keleş, baba acısı yaşadı.
Baba Keleş, vefat etti. Merhumun cenazesi, dün Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak, Altınözü Karbeyaz Mahallesi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah´tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

Çorba ikramı
Antakya Belediyesi, Hatay İl Müftülüğü işbirliğiyle, sosyal belediyecilik çatısı altında kurduğu ve binlerce kişiye ikramda bulunma kapasitesine sahip mobil mutfak ile her Cumartesi günü sabah namazına müteakip vatandaşlara sabah çorbası ikramını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Ödemeler dengesinde ‘fazla’
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ekim 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre; Türkiye’nin cari işlemler hesabı, ekimde 2 milyar 770 milyon dolar fazla verdi.

‘ByLock’ rakamı
Kızılcahamam Çam Otel’de düzenlenen 5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı Kapanış Programı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “(FETÖ’nün) Şifreli haberleşme programı ByLock’ta bugüne kadar 215 bin 92 hesap, 92 bin 702 tekil kullanıcı tespit ettik” ifadelerini kullandı.

20 Aralık’a kadar
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanına göre bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için aday tercihleri, 20 Aralık’a kadar alınacak.

Anayasa Mahkemesi “başörtüsü kararı”
Anayasa Mahkemesi, başörtüsü yasağından dolayı üniversiteden ilişiği kesilen öğrencinin, aldığı bursları iade etmek zorunda kalmasının, din özgürlüğünü ve eğitim hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Personel alımı
Jandarma Genel Komutanlığı ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı’na açıktan 37 devlet memuru alımı için uygulamalı meslek bilgisi ve mülakat sınavı yapılacak. Başvuruların başlama ve bitiş saatleri, alım yapılacak devlet memuru branşları, alım şartları ve diğer detaylar www.jandarma.gov.tr, www.jsga.edu.tr ve www.dpb.gov.tr adreslerinde yer alan duyurularda ilan edilecek.