Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

60 Metre Yüksekte
İşçi eylemi…
Payas’ta, Nursal Çelik Fabrikası işçisi küçük bir grup, dün fabrikadaki oksijen kulesinin üzerine çıktı ve eylem gerçekleştirdi. Uzun süredir alacaklarının ödenmediğini söyleyen işçiler, ödemeler yapılıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.
Dünkü eylem sonrası, fabrika içinde güvenlik önlemleri arttırıldı.

İçişleri Bakanı Hatay’a geliyor
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hafta sonunda ilimize geliyor. Bakan Soylu’nun referandum çalışmaları çerçevesinde 24 Mart Cuma günü Hatay’a geleceği ve Kırıkhan’da Partisinin seçim bürosunda bir konuşma yapacağı öğrenildi.
Prof. Dr. GÜNEŞ’in sunumu bugün
12. Uluslararası Antakya Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri çerçevesinde, MKÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Güneş’in “Yöneticilik Yaşam Öyküleri Neden Yazılmalı?” konulu sunumu bugün düzenleniyor. Halka açık etkinlik, Antakya Saklı Ev Restaurant’ta saat 16.30’da başlıyor.

FETÖ’de 7 günde 58 şüpheli Adliye’ye sevk edildi
28 KİŞİ TUTUKLANDI, 30 KİŞİ SERBEST…
Hatay’da devam etmekte olan Fetullahçı Terör Örgütü ile PDY soruşturmaları çerçevesinde geçtiğimiz hafta içinde toplam 58 şüpheli adliyelere sevk edildi.
Adliyeye sevk edilen 58 kişiden 28’i tutuklanırken, 30 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Türkiye’de AKP iktidarı ile birlikte hukuk, adalet ve ahlak olmadık yaralar aldı.
Samandağ’da Gazeteci TEZCAN’a tepki…
Samandağ CHP İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, bir süre önce mezhepçilik kokan açıklamalarıyla tepki toplayan, İstanbul yaygın basın muhabirlerinden Fatih Tezcan hakkındaki suç duyurusu davasına müdahil olarak katıldıklarını bildirdi. Aydoğan, açıklamasında, “Gazeteci Fatih Tezcan; din, dil, ırk ayrımını yapmak ve halkı tahrik etmek suretiyle nefret suçu işlemiş olmasına rağmen elini kolunu sallayarak memlekette dolaşmaya devam ediyor. Yetkililerden, elini kolunu sallayarak ortalıkta gezen, ayrıca kin ve nefret suçu işleyen gazeteci müsveddesinin tutuklanarak yargılanmasının sağlanmasını temenni ediyoruz” dedi.

Bakanlık açıklaması:
TAHTAKÖPRÜ YÜKSELTİLİYOR
Sözleşme imzalandığı, baraj seviyesinin yükseltileceği bildirildi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, bu hafta içinde Hatay-Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi İnşaatı’nın sözleşmesini imzaladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:
“İş kapsamında, Tahtaköprü Barajı’nın gövde dolgusu 9 metre yükseltilecek. Böylece, rezervuarda depolanacak suyun hacmi 200 hm³ den 350 hm³ e çıkarılmış olacak.”
Bu kapasite artışıyla beraber, mevcut durumda sulanan 119 bin dekar alana ilave olarak 346 bin 140 dekar zirai alanın suya kavuşacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, “Bu sayede yılda 180 milyon 569 bin lira zirai gelir artışı ve 31 bin 457 kişiye de iş imkânı sağlanacak. Bakanlığıma bağlı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve bizim de hizmete aldığımız baraj ve sulama tesisleri ile mümbit top-raklarımızı modern sulama sistemlerine kavuşturmaya devam edeceğiz” dedi.

Bugün “Dünya Su Günü”
Bugün, 22 Mart Dünya Su Günü. Türkiye Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği’nin, 22 Mart Dünya Su Günü etkinliği kapsamında, 5-9 Nisan 2017 tarihinde Antalya ilinde bir sempozyum düzenleyeceği ve Antalya’daki bu sempozyuma Hatay’dan da katılım olacağı duyuruldu.

Kütüphane Haftası Kutlamalar Reyhanlı’da
27 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında kutlanacak olan ve ana teması “Yeni Enformasyon Teknolojileri ve Kütüphaneler” olarak belirlenen 53. Kütüphane Haftası bu yıl Reyhanlı’da kutlanıyor.
Reyhanlı’da yarından itibaren bir hafta boyunca değişik etkinlikler düzenlenecek.
Yarın saat 12.00’de Reyhanlı ilçe kütüphanesindeki açılışın ardından program şöyle devam edecek:
-En çok kitap okuyanların ödüllendirilmesi
-Kitap sergisinin gezilmesi
-İkram ve kapanış
Kütüphane Haftası kutlamaları bir hafta boyunca devam edecek.

KİMYECİ’den “Yaşlılar Mesajı”
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Kimyeci, mesajında şunları kaydetti:
“Büyüklerimizin varlığı, bağlı olduğu ailenin temel direği ve temel dirliğidir. Yaşlılarımız, geçmişimizin aynası, başımızın tacıdır. Çocuklarımıza, büyüklerimize sevgi ve saygıyı çok iyi anlatıp, aradaki köprüyü daha da sağlamlaştırmalıyız. Büyüklerimizi sadece özel gün ve haftalarda değil, yılın her gününde hatırlayarak onlarla birlikte olduğumuzu her daim hissettirmeliyiz. Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır.
Türk toplumu, bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde benimsemiş, yaşamını bu doğru üzerinde şekillendirmiştir. Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız. Toplumsal dayanışmanın önemli göstergelerinden birisi, yaşlılarımızın karşılaşabileceği sorunların en aza indirilmesi ve bunların çözümüne ulaşabilme olanaklarının onlara sunulmasıdır. Bu duygularla, değerli büyüklerimizin Yaşlılar Haftası’nı kutluyor, sağlıklı, mutlu, huzur dolu uzun ömürler diliyor, tüm yaşlı vatandaşlarımızın ayrı ayrı ellerinden öpüyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Yarınki Enerji Kesintileri
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için çalışmalarını sürdürürken, zaman zaman kesinti programı da uygulanıyor.
Yarınki kesinti programı şöyle:
Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi 17 Sokağa saat 09.00-17.00,
Samandağ ilçesi Uzunbağ, Fidanlı, Değirmenbaşı ve Yeşilyazı Mahallelerine saat 02.00-03.00,
Defne ilçesi Aknehir, Sinanlı, Karşıyaka ve Balıklıdere Mahalleleri’ne
02.00-03.00 saatlerinde elektrik verilemeyecek.

RESİM SERGİSİ AÇILIŞI ERTELENDİ
12. Antakya Uluslararası Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri kapsamındaki etkinliklerden olan ve bugün saat 18.00’de Leban Restaurant’ta düzenlenmesi öngörülen ‘Resim Sergisi’ olumsuz hava koşulları nedeniyle 28 Mart Salı gününe ertelendi.
Ayhan Yoğurtçu, Türkan Tümer, Yusuf Altunay ve Zeynep-Naim Gülbol’un katılımcılığı ile bugün Antakya eski Çarşı Karakolu karşısındaki Leban Restaurant önünde düzenlenmesi öngörülen Resim Sergisi 28 Mart Salı gününe ertelendi.

Darmaşta eski Muhtarı
ALİ KARADAĞ VEFAT ETTİ
Büyükşehir statüsü öncesinde Harbiye beldesi Darmaşta Mahallesi muhtarlığı yapan Ali Karadağ vefat etti. Eski Muhtar, önceki gün toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Ecz.ORUÇ’un acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakyalı Eczacı Nurçin Mukaddes Oruç’un babası vefat etti. Vefat eden baba, önceki gün toprağa verildi. ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.,

Bursluluk Sınavları BAŞVURU BAŞLADI
İlköğretimin 5-6 ile 7.sınıfları ve lise öğreniminde 9-10 ile 11. sınıflarda okuyan öğrencilere yönelik “Bursluluk Sınavı” Haziran ayında yapılıyor.
10 Haziran Pazar günkü bursluluk sınavı için başvurular ise 20 Mart Pazartesi günü başladı ve 14 Nisan tarihine kadar sürecek. Bu arada, 8.sınıf öğrencileri için başvuruların ise 14 Nisan tarihine kadar süreceği, sınavın ise 26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirileceği duyuruldu.

MKÜ’de Bayan Basketçi Seçmeleri BUGÜN…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Bayan Basketbol Takımı için seçmeler yapılıyor.
Seçmeler, kampüsteki Meslek Yüksek Okulu spor salonunda saat 15.00’te yerine getiriliyor.
Basketbol seçmelerinde irtibatın, Öğretmen Ramazan Şeker ile kurulabileceği duyuruldu.

Bilgisayar fiyatlarında düşüş
Geçtiğimiz ay içerisinde en fazla düşüş bilgisayarlar, elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla düşüş %3,52 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, %2,51 ile içecekler, %2,01 ile metalik olmayan diğer mineral ürünler alt sektörlerinde gerçekleşti. Buna karşılık deri ve ilgili ürünler %1,85, kağıt ve kağıt ürünleri %0,22, elektrikli teçhizat %0,20 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla arttığı alt sektör oldu.

EKPS Tercihi BUGÜN BAŞLIYOR
2016 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılan adaylar arasından Engelli Öğretmen ataması yapılmak üzere tercihler bugün başlıyor. Geçtiğimiz Şubat ayında, 21-24 Şubat 2017 tarihleri arasında ön başvuru alınmıştı. Başvurusu kabul edilen adaylar, alanlar itibarıyla atanmak istedikleri il tercihlerini 22-28 Mart 2017 tarihleri arasında http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda yapabilecekler.

Büyük ikramiye İki kişin oldu
On Numara oyununun 763’üncü hafta çekilişi yapıldı. Bu haftanın kazandıran numaraları 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 16, 20, 21, 25, 30, 38, 40, 45, 56, 58, 63, 72, 74, 75 ve 77 olarak belirlendi. 10 bilen 2 kişi, 150 bin 856 lira 35’er kuruş ikramiye alacak.

(Visited 1 times, 1 visits today)