Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Çuval İçinde Kadın Cesedi Antakya’da,

Çuval İçinde Kadın Cesedi
Antakya’da, önceki gece yarısı temizlik hizmetindeki personel, çöp konteyneri yanında bir kadın cesedi buldu.
Olay; Yavuz Selim Caddesi, Girne Köprüsü, eski tabakhane civarında yaşandı. Temizlik işleri personeli, çöp konteyneri boşalmak isterken, konteyner yanındaki çuval içinde kadın cesedi buldu. Olaya tanık olan temizlik görevlisi anında yere düşerek bayılırken, arkadaşları 112 ambulans çağırdı, görevlinin ilk tedavisi yapıldı ve ardından bulunan ceset için de polise bilgi verildi. Başsavcılığın soruşturma başlattığı olayla ilgili bulunan ceset Araştırma Hastanesi morguna konulurken, kimlik tespiti ile olayın aydınlatılmasına çalışılıyor.

Akkoçak’ın Babası Vefat Etti
İYİ Parti Antakya İlçe Başkanı Cemil Aķkoçak’ın babası Nejat Akkoçak vefat etti. Dün Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılan cenaze törenine; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İYİ Parti İl Başkanı Ali Seçer, CHP Antakya Belediye Başkan Adayı Hikmet Hatunoğlu ile merhumun sevenleri katıldı.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İmar Barışı 6 Ay Uzatıldı
Dün sona ermesi beklenen İmar Barışı süresi 6 ay uzatıldı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kararnamesi ile 31 Aralık 2018’de sona ermesi gereken İmar Barışı uygulaması, yoğun istek üzerine 31 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı. Resmi ağızlardan geçen hafta yapılan açıklamada, yaklaşık 9 milyon 500 bin kişinin ‘İmar Barışı’ndan faydalandığı ve yaklaşık 14 milyar liralık bedel ödendiği belirtilmişti.

“En uzun çalışıp en düşük maaşı alıyoruz”
Yıllarca çalışıp en uzun prim gün sayısını ödeyen esnafın 2019’da emekli aylıklarına iyileştirme beklediğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Dişini tırnağına takıp gece gündüz demeden dükkanının başında duran esnafımız başta olmak üzere tüm kesimler yeni yılda emekli aylıklarına yapılacak iyileştirmeyi dört gözle bekliyor” dedi.

Önemli veri
3 Ocak Perşembe: 10:00/TÜFE (aylık)/Aralık/Beklenti: – % 0.78/Önceki: – % 1.44 – 10:00/TÜFE (yıllık)/Aralık/Beklenti: + % 20.60/Önceki: + % 21.62

Yeni yıla yeni uygulama
1 Ocak itibarıyla bir dizi yeni uygulama yürürlüğe girecek. Örneğin market alışverişlerinde plastik poşetler ücretli hale gelecek, sigara paketleri tek tip olacak, internette kota kalkacak.
1 Haziran 2019’dan itibaren imar uygulaması görmemiş alanlarda hazırlanıp onaylanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları da zorunlu hale gelecek.

MTV’ye 2019 zammı % 16
Motorlu araç sahipleri, bu yıl motorlu taşıt vergisini % 16 zamlı ödeyecekler.
Maliye Bakanlığı tebliği ile 2019 yılında motorlu taşıtlar vergisinde uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 15.9 olarak belirlendi.

Tapu’da M2 Zorunlu Oldu
Bu yıldan itibaren gayrimenkul satın alacakların yeni tapularında ‘mahalle, ada, parsel’ bilgileri yer almayacak. QR kodlu tapulara, taşınmaz numarası gibi bilgilerin yanı sıra proje metrekaresi de eklenecek. Bu bilginin tapuda yer almasının büyük bir sorunu çözeceğini söyleyen uzmanlar, “Eski tapularda yer alan arsa payı kavramının vatandaş tarafından tam olarak algılanamaması ve ayrıca ülkemizde birçok projede arsa paylarında yapılan ciddi hatalar nedeniyle, vatandaş, bağımsız bölümün metrekaresinin ne kadar olduğunu bilmeden taşınmaz satın alabiliyordu” tespitinde bulundu.
Belediyeye giderek proje kontrolü yapmanın da çoğu zaman mümkün olmadığı için ciddi hatalar yapıldığını ve bazen dolandırıcılık olayları da yaşanabildiğini belirten uzmanların tespiti şöyle:
“Yeni tapu belgesinde ‘proje metrekaresi’ denilen bir bölüm yer alacak. Böylece hem bu taşınmazı satın alan hem de satın aldıktan sonra bir üçüncü kişiye satmak için göstermek zorunda olan kişi, bu bilginin varlığı nedeniyle şeffaf olmak zorunda kalacak. Taşınmazların değerlemesi konusunda da değerleme uzmanları için çok önemli bir veri olduğunu da söylemek gerekiyor.”

Okul Müdürü Aksu’nun acılı günü
Defne ilçesi Harbiye Selman Nasır Eskiocak Ortaokulu Müdürü Turan Aksu’nun eşinin annesi vefat etti. Okul Müdürü Aksu’nun vefat eden kayınvalidesi, ikindi namazı sonrası Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diler.

Çek sahtekarlığı bitecek
E2B Finansal Teknolojiler Ltd. Şti. Kurucusu Mürsel Karabıyık, “Uluslararası ve elektronik ticarette kullanılabilen elektronik çekler devreye girdiğinde, sahte çek tarih olacak, karşılıksız çek engellenecek” dedi.

Rakamlar belli oldu
Kasım ayına ve Ocak-Kasım dönemine ilişkin geçici dış ticaret istatistikleri açıklandı. Buna göre ihracat, Kasım’da, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 artışla 15 milyar 529 milyon dolara yükselirken, ithalat ise yüzde 21,3 azalarak 16 milyar 180 milyon dolara geriledi. Bu dönemde dış ticaret açığı, yüzde 89,8 azalışla 651 milyon dolara indi.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 4’ü albay 60 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Seçim süreci başlıyor
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı takvim çerçevesinde seçim süreci bugün başlıyor. Seçim takvimine göre, seçime katılabilecek siyasi partiler 2 Ocak’ta ilan edilecek.

MTV artış oranı
yeniden belirlendi
Motorlu taşıtlar vergisinde 2019’da uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 15,9 oldu. Böylece MTV artış oranı, daha önce yüzde 23,73 olarak açıklanan yeniden değerleme oranının altında tutuldu.

General atamaları
2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel, Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na, 4. Komando Tugay Komutanı Barut ise 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

Esnaf düzeltme istedi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, başta Bağ-Kur emeklileri olmak üzere, tüm emeklilerin aylıklarında yeni yılda düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

Kentsel Dönüşüm
kredilerine düzenleme
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, kentsel dönüşüm kredilerine ait faiz oranlarının konut kredileri ile aynı şekilde kullandırılması mümkün olacak.

Başvurular başladı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfının (TEPAV) desteğiyle gerçekleştirilen “Türkiye 100” yarışmasının beşincisi için başvurular başladı. “Türkiye 100” yarışması kapsamında en hızlı büyüyen firmalar belirlenecek.