Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Hasan Rende vefat etti

Hasan Rende vefat etti
Antakyalı eski esnaflardan, madeni yağ satıcısı Hasan Rende vefat etti. Uzun yıllar Yavuz Selim Caddesi’nde işyeri bulunan Hasan Rende’nin cenazesi, dün saat 11.00’de Armutlu mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler. -Cemil Yıldız-

Denizlispor taraftar kafilesi Konya’da mola verdi
Sopalar Konuştu…
Dünkü Hatayspor maçına gelen Denizlispor taraftarları, Konya yolunda kısa bir mola verdi. Bu sırada çıkan tartışmada sopalar, yumruklar ve taşlar konuştu. Çıkan kavgada, 13 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralanan taraftarlar, Konya Şehir Hastanesi acil servisine götürülerek tedavi altına alındı. Olaylar sonrasında, bazı Denizlispor taraftarlarının polis talimatı ile geri döndürüldüğü öğrenildi.

Fidanlı Muhtarı vefat etti
Samandağ İlçesi Fidanlı Mahallesi Muhtarı İşadamı Bahri Sağ vefat etti. Bahri Sağ’ın, bir süredir rahatsız olduğu ve tedavi gördüğü öğrenildi. Merhum Bahri Sağ’ın cenazesi, dün saat 13.00’te Fidanlı’dan kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Altın fiyatı yerel seçimlere kilitlendi
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, “Gram altın, 220-225 TL bandı arasında gidip geliyor. Seçime kadar altın fiyatlarında çok büyük bir oynama beklemiyorum” dedi.

Sosyal medyadayız
Araştırma kuruluşu GfK ve Cereyan Medya işbirliği ile Türkiye’de 15 ilde, 15 yaş ve üzeri 2 bin 473 kişiyle görüşülerek sosyal medya kullanımı ve sosyal medya fenomenlerinin etkisine ilişkin değerlendirme yapıldı. Buna göre, Türkiye’de her 10 kişiden 8’inin bir sosyal medya hesabı bulunuyor ve bu kişiler, günde ortalama 4 saatini bu mecrada geçiriyor.

Bugün ders başı
Yarıyıl tatilinin ardından, 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi, yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen için bugün başladı. Eğitimin ikinci yarıyıl dönemi 14 Haziran Cuma günü sona erecek. 2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül Pazartesi günü başlayacak.

Temel Liseler Kapatılıyor
Son tarih, 2019 yılı Haziran ayı…
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kapatılacak özel eğitim kurslarında “merdiven altı” yapılaşmaların önüne geçmek için, müeyyidelerin ağırlaştırılacağı ve denetimlerin sıkılaştırılacağı yeni bir sistemi hayata geçirecek.
MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, yaptığı açıklamada, özel öğretim kursları ve temel liselerin kapatılması, eğitim ve öğretim desteği uygulamasının kademeli olarak sona erdirilmesine ilişkin çalışmaların detaylarını anlattı.
“Teşvik” olarak da adlandırılan eğitim ve öğretim desteğinden, şu an özel okullardaki öğrencilerin, bulundukları öğretim kademesini tamamlayıncaya kadar faydalanacağını belirten Yıldız, teşvikin, 2019-2020 eğitim öğretim yılından itibaren ilk defa öğrenim görecek öğrenciler açısından geçerli olmayacağını kaydetti.
Yıldız, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda, Bakanlık olarak, mesleki eğitimin güçlendirilmesine çok önem verdiklerini vurguladı. Kanunda belirtilen 4 yıllık süreyi tamamlayarak kapanacak temel liselerin hangi kurumlara dönüşecekleri konusunda da taahhütte bulunduğunu anımsatan Yıldız, çeşitli sebeplerle taahhütlerini yerine getiremeyen ve kapanma sürecine giren temel liselere de, istediği bir kuruma dönüşebilmesi için yeniden müracaat hakkı verildiğini ifade etti.
Yıldız, bu sürecin de devam ettiğine vurgu yaparak, “Temel Liseler dönüşebilsin diye, olabildiğince önünü açıyoruz ve destekleyen bir yaklaşımla hareket ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu, dönüşemeyen Temel Liselerin ise Haziran sonu itibarıyla kapanmış olacağını bildirdi.

Meclis kürsüsüne vatandaş!
Afyonkarahisar’dan bir vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, “halk günü” uygulaması başlatılmasını ve Genel Kurulda milletvekillerinin hitap ettiği kürsüye vatandaşın da çıkarılmasını istedi.

Borsa Liginde Ocak Ayı
Şampiyonu Galatasaray
Ocak ayında hisseleri yüzde 20,16 artış kaydeden Galatasaray, yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Nüfus artış hızında
Şehirleri geçtiler
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye’de il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların sayısı, 2018’de, bir önceki yıla göre binde 12,1 yükselirken, belde ve köylerde yaşayanların sayısındaki binde 47,6’lık artış dikkati çekti.

Küçük esnaf uyarısı
Mobilya sektöründeki kredilerde büyük payın üretici ve fabrikalara ait olduğunu belirten, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Küçük esnafımızın bu kredilerden aldığı pay artmalı. Krediye en çok ihtiyaç duyan kesim olarak esnafımızın bu kredilere ulaşmasının önü açılmalı’ dedi.

Prof. Dr. Soylu’nun Anne acısı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Soner Soylu, anne acısı yaşadı. Anne Soylu’nun cenazesi, önceki gün Erzin’de toprağa verildi. Erzin Merkez Camisi’nde kılınan öğle namazı sonrası, merhumenin defin işlemi, Erzin Karamustafalı Mezarlığı’nda gerçekleşti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Cep’te Vade
12 Aydan 6 Aya Düşürüldü
Cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde, 6 ay olan vade sınırının 30 Nisan’a kadar 12 ay olarak uygulanacağı’ şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğü, ancak söz konusu düzenlemeden vazgeçildiği bildirildi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), fiyatı 3 bin 500 lira üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vade sınırının 6 ay olarak uygulanacağını bildirdi.
BDDK tarafından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bilindiği üzere, 1 Kasım 2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmeliğin Geçici 4’üncü maddesi ile 24 Nisan 2013 tarihli ve 28627 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmeliğin Geçici 5’inci maddesinde fiyatı 3 bin 500 liranın üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerde altı ay olan vade sınırı 31 Ocak 2019 tarihine kadar 12 ay olarak uygulanacağı düzenlenmektedir.”

Erol Bilecik uyardı
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, “Şurası kesin ki, dünya ekonomisinde tehlike sinyalleri artıyor. Türkiye için soru, ekonomimizin bundan etkilenip etkilenmeyeceği değil, ne kadar etkileneceği olmalıdır” dedi.

Cepte taksit sayısı
BDDK, fiyatı 3 bin 500 lira üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vade sınırının altı ay olarak uygulanacağını duyurdu.

OSB’lerde düzenleme
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, organize sanayi bölgelerinde (OSB) spekülatif arsa tahsis ve satışlarının önüne geçileceğini belirterek, “OSB’lerde çarklar artık daha hızlı dönecek. OSB’ler, tahsis edilmemiş parsellerine ilişkin bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde herkesle paylaşacak. Yatırımcıların arsa tahsis başvuruları 30 gün içinde neticelendirilecek” ifadelerini kullandı.

Borsa ve Altın
Bu hafta, borsa ve altın yatırımcısına kazandırırken, döviz kaybettirdi. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, haftayı ortalama yüzde 1,12’lik kazançla kapattı.

Turizm için Yeni Yasa hazırlığı
Turizm hedeflerine ulaşılması için yeni yasa tasarısı hazırlıklarına başlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektörün temsilcileriyle, çağın gereğine uygun, yeni teknoloji ve küresel ticaret ile uyumlu bir turizm için çalışma yürütüyor.

Tapu hizmeti Ülke dışına taşıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın buradan gayrimenkul almalarını kolaylaştırmak zorundayız. Bu manada, Tapu Genel Müdürlüğümüzce, başta 12 ülkede olmak üzere temsilcilikler açacağız” dedi.

Yasanın içi doldurulsun!
Tekelci zihniyette serbest piyasa koşullarının işlemediğine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Pperakende sektörünü düzenleyen yasanın içi doldurulmalı. Yasanın tüm maddeleri işlerlik kazanmalı. Böylece fiyat istikrarsızlıklarının düzeleceğine inanıyorum’ dedi.

Bayraktar’dan Ankara’ya
“Yelkenleri tarıma çevirmemiz, tarımda üretimi artırmamız lazım” diyen, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Üreticimizin maliyetlerini azaltamadığımız, üretici-market makasını daraltamadığımız takdirde gıda fiyatlarında ucuzluk hayaldir.”

CHP’de 71 aday daha
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “CHP, barınmadan kentsel dönüşüme, ulaşımdan sosyal hizmetlere, gündelik yaşamımıza ilişkin her alanda, adil, hayat kalitesini arttıran politikalar uygulayacak” dedi.

MHP’de 50. yıl
Milliyetçi Hareket Partisinin (MHP) kuruluşunun 50. yıl dönümü dolayısıyla genel merkez binası bayraklarla donatıldı. MHP’nin 50. kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 9 Şubat Cumartesi akşamı, genel merkez önünde ışık gösterileri yapılacak.

Askeri sevkiyat
Farklı birliklerden gönderilen askeri araçlar ve komando birlikleri Hatay’a ulaştı. Hassa ilçesine güvenlik önlemleri altında gelen zırhlı personel taşıyıcılar ve komandoların, Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

TL kredi desteği artacak
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “2019 yılında, sıklıkla talep edilen (Türk Eximbank’tan) TL kredi desteğinin kapsamını genişletmeyi de planlıyoruz” dedi.

28 Şubat’a kadar
Kültür ve Turizm Bakanlığının yazar ve yayınevine birlikte verdiği “İlk Eser Desteği” ilk tur başvuruları başladı. Desteğin ilk tur başvuruları, 28 Şubat’a kadar yapılabilecek.

Yoksul kalmayacak!
Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, “Her gün 63 bin kişiye yardım ulaştırdık. 2030’a kadar memleketimizde yoksul kalmaması için büyük bir inisiyatifin başlayacağını müjdelemek isterim” dedi.