Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP’nin 2 Seçim Bürosuna ateş açıldı
CHP’nin, Defne ilçesi Sümerler Maksim karşısı ile Harbiye yolu Emniyet ilerisindeki olmak üzere, 2 seçim bürosuna önceki gün belirsiz kişilerce ateş açıldı. Olayda camlar kırılırken, başka kayıp yaşanmadı.
CHP yetkilileri olayı kınarken, saldırının, ilimizdeki barış ve kardeşlik iklimine zarar veremeyeceğine vurgu yapıldı.

İSTE Paneli hafta sonu:
Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), hafta sonunda çok önemli bilimsel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Yarın ve Cumartesi günleri, İskenderun Teknik Üniversitesi’nde, “ Türkiye’nin Enerji Çözümleri Çalıştayı ve Paneli” düzenleniyor. Etkinlikler, Cuma ve Cumartesi günleri 09.30’da yapılıyor.
İSTE’den konuyla ilgili yapılan duyuruda, “22-23 Şubat tarihlerinde İskenderun Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan bilimsel etkinlikte, bölge özelinden ülke geneline enerjide mevcut durum, devlet politikaları, bilimsel araştırmalar ve geleceğin enerji sistemleri mercek altına alınacaktır” bilgisi verildi.

Samandağ 4,1’le Sallandı
İlimiz Samandağ ilçesi merkezinde dün sabah orta büyüklükte bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, Samandağ merkezli olarak, dün saat 08.35’te yerin 9,5 km derinliğinde 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin kısa sürmesi ve yerin 9,5 km derinliğinde olması sevindirirken, sarsıntı, ilçede korku ve heyecana yol açtı, ancak can ya da mal kaybı oluşturmadı.

Suriye sınırında 3 kadın cesedi
Hatay’ın Reyhanlı-Suriye sınırına yakın bir bölgede 3 ceset bulundu. Alınan bilgiye göre, Davutpaşa Mahallesi Afrin Çayı yakınlarında 3 cesedin olduğu belirlendi.
İhbar üzerine bölgeye giden ekipler, çay kenarında 3 ceset bulurken, üçü de kadın olan cesetlerin, düzensiz göçmenlere ait olduğu tahmin ediliyor.

Öğretmenlerde il içi mazeret tayini
Başvuru Yarın Sona Eriyor
Öğretmenlerde ili içi mazerete dayalı tayin istemleri süreci yarın başlıyor. Hatay Milli Eğitim duyurusunda, il içi mazerete dayalı tayin taleplerinin yarına kadar yapılabileceği belirtildi. Hatay Milli Eğitim duyurusunda ayrıca, aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde dikkate alınacak bazı önemli hususlar şöyle sıralandı:
1.Devlet memurluğu ve öğretmenlikte veya sadece birinde adaylıkları kaldırılmamış olanlardan, atandıkları yerde 28 Şubat 2019 tarihi itibariyle bir yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda bulunabilecek.
2.Öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olup; ilk atama, yeniden atama veya kurumlar arası yeniden atama yoluyla öğretmenliğe atananlardan, atandıkları yerde 28 Şubat 2019 tarihi itibariyle en az bir yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda bulunabilecek.
3.Eşi askerde olan öğretmenler, eşinin kamu personeli olarak görev yaptığı yere yer değiştirme isteğinde bulunabilecek.
Mazerete dayalı il içi öğretmen tayin başvuruları yarın tamamlanırken, tercih sürecinin de 22-28 Şubat tarihleri olduğu kaydedildi. Mazeret istemli öğretmen il içi isteklerinde atamalar ise 5 Mart günü açıklanıyor.

MKÜ’de Erasmus hareketliliği
Önemli Toplantı 27 Şubat’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) düzenlenecek olan Erasmus+ Öğrenci Hareketliliği Bilgilendirme Toplantısı, 27 Şubat Çarşamba günü yapılıyor. MKÜ duyurusunda, toplantının, 27 Şubat saat 15.30’da Veteriner Fakültesi toplantı salonunda yerine getirileceği, Erasmus başvurusunda bulunacak tüm öğrencilerin bu toplantıya katılımlarının yararlarına olacağı hatırlatıldı.

Rüzgarda önlisans
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “Birinci YEKA başarıyla yapıldı. İkinci YEKA için de ilana çıkıldı. Rüzgarda Önlisans başvurularının ise Nisan 2020’de alınmasını bekliyoruz” dedi.

Seminerin konusu ilginç
Müzik ve Beyin
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), önümüzdeki hafta sonunda ilginç bir etkinliğe imza atılıyor.
Konuya ilişkin yapılan duyuruda, Üniversite Müzik ve Bilim Topluluğu tarafından 28 Şubat Perşembe günü 12:30-13:00 saatleri arasında Üniversite Rektörlük Binası Konferans Salonu’nda “Müzik ve Beyin” konulu bir seminer düzenleneceği bilgisine yer verildi.

80’i aday gösterilmedi
Belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait geçici aday listelerini il ve ilçe seçim kurullarına teslim eden CHP’de, mevcut 230 belediye başkanından 80’i yeniden aday gösterilmedi.

Seçime hazırız…
Listeler tamamlandı
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği seçim takvimi kapsamında, siyasi partilerin geçici aday listeleri, il ve ilçe seçim kurullarına iletildi.

Yeni işe alınan Sigortalılara destek
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen, ekonomide düzenlemeler içeren kanun teklifine, 2018 yılı içinde iş yerinden bildirilen sigortalı sayısına ilave olarak, 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanmasına ilişkin madde ihdas edildi.

MKÜ’de Dönder’in baba acısı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’nda görev yapan Resul Dönder’in eşinin babası vefat etti. Resul Dönder, kayınbaba acısı yaşadı. Merhumun cenazesi, dün saat 11.00’da Reyhanlı Mezarlık Kompleksi’nde defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Yollarda çalışma
Antakya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Arpahan Mahallesi’nde çeşitli kurumlarca yapılan kazı çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda parke onarım çalışması gerçekleştirdi.

Mazot desteği
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Kovan başına verilen 10 liralık desteğin 15 liraya yükseltilmesi üreticileri memnun etti. Gezginci arıcılarımıza da mazot desteği verilmesini talep ediyoruz” dedi.

MKÜ’de taşeron Salih Tuna mülakatı kazandı
Kadrolu Oldu…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) taşeron olarak çalışırken başvurusu kabul edilmeyen ve bunun üzerine adli mercilere itirazda bulunan Salih Tuna adlı güvenlik görevlisi, yargıdan haklı olduğuna dair karar alınca MKÜ’ye yeniden başvurdu. MKÜ Yönetimi de, Salih Tuna adlı güvenlik görevlisini 19 Şubat Salı günü özel olarak sınava tabi tuttu. Yapılan sınav sonucunda, Salih Tuna mülakatta başarılı oldu ve kadrolu işçi olma hakkı kazandı.
Konuya ilişkin yapılan MKÜ duyurusunda, “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sürekli İşçi Kadrolarına Geçiş Sözlü Sınav sonucunda, Salih Tuna adlı aday başarılı olmuş olup, yapılan ilan tebligat olarak geçtiğinden, ayrıca tebligat yapılmayacaktır” denildi.

Benzin Zamlandı
Dün de fuel-oil, kalorifer yakıtı, gazyağı zamlandı!
Önceki gün benzine gelen 27 kuruşluk zammın ardından, dün de diğer akaryakıt ürünlerine zam geldi. Motorinde de zam baskısı bulunduğunu ifade eden uzmanlar, bu hafta motorin fiyatlarında da artış gelebileceğini ifade ediyor.
Akaryakıt ürünlerinden kalorifer yakıtı, fuel-oil, yüksek kükürtlü fuel-oil ve gazyağına dünden geçerli olmak üzere zam gelirken, yürürlüğe giren akaryakıttaki zamlı tarife şöyle oldu:
Benzine 27 krş zam
Kalorifer yakıtına 16 krş zam
Fuel-oil’e 13 krş zam
Gazyağına 24 krş zam
Y.kükürtlü fuel-oil’e 13 kuruş zam

MKÜ’de tiyatro oyunu 12-13 Mart’ta
BAVUL…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Bavul” adlı tiyatro oyunu sahneleniyor. Sam Bobrick’in “Bavul” adlı oyunun, Üniversite Tiyatro Topluluğu tarafından 12-13 Mart 2019 tarihlerinde saat 15.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda sahneleneceği duyuruldu.

Devletin babalığı
2019 Yılı Yatırım Programı’ndan yapılan derlemeye göre, Devlet bu yıl; çocuklar, gençler, yaşlılar ve engellilere yönelik çeşitli projeler için yaklaşık 60 milyon lira kaynak ayırdı.

590 bin konut
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “2012 yılında Cumhurbaşkanımızın başlattığı Kentsel Dönüşüm Seferberliğinde bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü sağladık” dedi.

Göçmen kaçakçısına suçüstü
Altınözü ilçesinde göçmen kaçakçısı, 19 Suriyeliyi araca bindirirken suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.
Altınözü ilçesinde göçmen kaçakçısı olduğu belirlenen M.E.E., 19 Suriyeli göçmeni bir araca bindirmek üzereyken suçüstü yakalandı. M.E.E.’nin daha önce de göçmen kaçakçılığı suçundan çok sayıda kaydı bulunduğu belirtildi. Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında gözaltına alınan M.E.E., Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Erol Bilecik görevi devretti
Dün gerçekleştirilen Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) 49. Genel Kurulu sonucunda, Hataylı İşadamı Erol Bilecik, Yönetim Kurulu Başkanlık görevini Simone Kaslowski’ye devretti. Kaslowski, seçim sonrası yaptığı konuşmasında, eski Başkan Erol Bilecik’e teşekkür etti.

Sigortacıların talebi
Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Başkanı Hacı Ali Yücel, “Sigortacılık alanında da BDDK gibi bir yapının olması gerekiyor. Bu nedenle Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun kurulmasını istiyoruz.” dedi.

Sevgiliye kart desteği
Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, Sevgililer Günü’nde yaklaşık 2,5 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti.

Üniversitelerde Kalite belirleniyor
Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, 115 üniversitenin kalite değerlendirme çalışmalarının tamamlandığını belirterek, “Haziran sonuna kadar kalan 45 üniversiteyi de değerlendirerek ilk turu tamamlamış olacağız” dedi.

EPDK’ye personel
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na; 15 yönetim görevlisi ve 9 mühendis olmak üzere toplam 24 kişi alınacak. Adaylar, başvurularını, 4 Mart Pazartesi günü gece yarısına kadar EPDK’nin internet adresinde yayımlanan başvuru formunu doldurarak yapabilecek.

51 ilde ittifak
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasında, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, 30’u büyükşehir olmak üzere 51 ilde ittifak yapıldı.
AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı kapsamında MHP; Adana, Mersin ve Manisa Büyükşehir Belediyelerinde aday gösterirken, 27 Büyükşehirde ise AK Parti aday çıkardı.

Listeler teslim edildi
31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında hazırlanan seçim takvimi uyarınca, İYİ Parti, geçici aday listelerini il ve ilçe seçim kurullarına sundu. İYİ Parti; 14’ü büyükşehir, 44 il ve 437 ilçede aday gösterirken, CHP ile 23 büyükşehir ve 27 il olmak üzere 50 ilde iş birliği yaptı.

Koro’dan örnek adım
Üç semavi din ve 6 mezhebe mensup insanlardan oluşan Antakya Medeniyetler Korosu, organ, kar ve kök hücre bağışında bulundu. Türk Kızılayı’na ait platformda gün boyu devam eden kampanyaya 200’e yakın koro üyesi bağışta bulunarak destek verdi.

17 Vekil de aday
17 milletvekili, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için belediye başkan adayı oldu. AK Parti’den 3, CHP’den 5, HDP’den 6, İYİ Parti’den 2, bağımsız olarak da 1 milletvekili seçimlerde belediye başkanı olmak için yarışacak.

Gençlere fırsat
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin istihdamını çok önemsediklerini belirterek, “Onlara rehberlik yaparak kariyer yapmaları ve staj ayarlamaları konusunda önümüzdeki günlerde Genç İstihdam Ofisi açacağız” dedi.

Meclisi başkanını bekliyor!
BMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Danışma Kurulu önerisine göre, Genel Kurul, 24 Şubat Pazar günü TBMM Başkanı seçimi için toplanacak. TBMM Genel Kurulu, seçimin ardından çalış-malarına ara verecek.

Haklar verilsin
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yakında parlamentonun tatile gireceğini, ifade ederek, uzman er ve uzman onbaşıya verilen hakların “sözleşmeli er ve erbaş-lara” da sağlanmasını istedi.

Nöbetçi Noterler!
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “Çok yakın zamanda nöbetçi noter uygulamasını ülkemizde görmeye başlayacağız. Daha sonra da kapsamını genişleteceğiz” dedi.

Samandağ Belediyesi, DOĞAKA’dan “hibe” kazandı
Proje Yazma ve Yönetimi…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir öncülüğünde Samandağ Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Proje Yazma ve Yönetimi Eğitimi’ Projesi, DOĞAKA’dan hibe almaya hak kazandı.
DOĞAKA’nın destek vermeye layık gördüğü Samandağ Belediyesi, proje ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Proje Yazma ve Yönetimi Eğitimi Projesi; Proje kavramının tanımlanması ve proje aşamalarının öğretilmesi, fikirlerin belirli bir düzende raporlanması-düzenlenmesi işinin öğretilerek daha güçlü bir şekilde yurt içindeki ve yurt dışındaki çeşitli hibe programlarına başvuruların yapılması, ilçemiz ve ilimizin kalkınmasına katkı sağlaması amacıyla hayata geçecek.
Proje eğitimleri; Bakanlıklar için proje yazma eğitimi, Ulusal Ajans için proje yazma eğitimi ile iktisadi, kırsal, sosyal ve alt yapısal kalkınma yol haritası eğitimleri olmak üzere, 3 bölümden oluşacak ve uygulamalı olarak proje çalışmaları yapılacaktır.”
Samandağ Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Proje Yazma ve Yönetimi Eğitimi, 11 Mart tarihinde Samandağ Belediyesi Toplantı Salonu’nda başlayacak. Eğitimler, 10 gün sürecek olup; Samandağ Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden toplam 16 personel bu eğitimlere katılacak.

Yarınki Enerji Kesintisi
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin yapacağı bakım, onarım ve yenileme çalışmaları kapsamında, ilimizde yarın iki yerleşim biriminde kesinti uygulanıyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Günvuran Mahallesi Günvuran Sokağa 14:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Tayfur Sökmen, Konuk, Varışlı, Cumhuriyet, Kuletepe ve Göktepe Mahallelerine 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.