Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Reyhanlı Katliamı sanığı ele

Reyhanlı Katliamı sanığı ele geçti
Hatay Polisi, 2013 yılı Mayıs ayında Reyhanlı ilçesinde yaşanan 2 bombalı eylemde 53 kişinin hayatını kaybetmesi olayının firari sanıklarından Ayhan Hamurcu’nun yakalandığını bildirdi. Edinilen bilgilere göre, Hatay Emniyeti TEM Polisi, Antakya-Samandağ yolu üzerinde pusu kurmak suretiyle, aracıyla seyreden “Hakan” kod adlı Aykan Hamurcu’yu yakalayıp gözaltına aldı.

BARO-TEB Protokolü
Hatay Barosu ile Türkiye Ekonomi Bankası Hatay Şubesi arasında protokol imzalandı. Baro’dan yapılan açıklamada, “Baromuz ve Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) A.Ş. arasında 20.02.2019 tarihi itibariyle 3 yıllık kurumsal protokol imzalanmıştır. Baromuza ve meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz” denildi.

Ödül: İstanbul Gezisi
Liseliler yarışacak…
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Antakya Hz.Ayşe Kız AİHL Edebiyat Öğretmenleri Cemil Murat Kuru ve Fatih Mehmet Akyürek sorumluluğunda, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Dr.Hüseyin Kürşat Türkan, Dr. Gönül Reyhanoğlu ve Dr. Ahmet Haşimi adlı eğitimcilerin katkılarıyla, ilimiz geneli lise öğrencileri arası “Sosyal Medyadan Sosyal Meydana Geçmişten Günümüze Meddahlık” Yarışması düzenleniyor.
Yarışma, ödüllü olacak.
Bu konudaki duyuru şöyle:
“Sosyal Medyadan Sosyal Meydana Geçmişten Geleceğe Meddahlık adlı yarışmada 1.2.3. olan oyunların Danışman Öğretmenlerine, Temmuz veya Ağustos ayları içerisinde kullanılmak üzere gidiş-dönüş İstanbul uçak bileti ve 1 gece öğretmenevinde konaklama hediye edilecektir.”

Çiftçiye Tarımsal Destek Ödemesi
Dün Başladı…
Sonraki ödemeler, 1 ve 8 Mart’ta
Ziraat Bankası, çiftçilere tarımsal destek kapsamında ödemelere dün itibariyle başladı. Dün, kimlik numarasının son rakamı 8 olan üreticilere ödemeleri yapılırken, kimlik numarası son rakamı 4 ve 6 olanlara 1 Mart, kimlik numarası 0-2 olanlara ise 8 Mart günleri ödeme yapılacak. Ziraat Bankası, çiftçilere mazot, gübre, buzağı, hububat ve yem bitkileri desteklemesi adı altında ödemeler yapıyor.

Kurulan şirket sayısı % 30,24 artış oldu
TOBB verilerine göre; Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %30,24 kurulan kooperatif sayısı %4,71 oranında artarken, gerçek kişi ticari işletme sayısı %7,75 oranında azaldı. Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %5,95 oranında azalma, kapanan kooperatif sayısında %20,44 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %68,38 oranında artış oldu.

Çalışan annelere “40 milyon lira”
İŞKUR’un kadınların çalışma hayatından kopmadan çocuğunu büyütebilmesi için 2016 yılı başında uygulamaya koyduğu “yarım çalışma ödeneği”ne ilgi artarak devam ediyor. Bu kapsamda geçen ay bin 980 kişiye 1 milyon 652 bin 208 lira yarım çalışma ödemesi yapıldı.

Açıklama Bakan’dan…
“Grip salgını yok!”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Geçen haftalara göre, yüzde 20’ye yakın grip hastasının azaldığını söyleyebilirim. Bizim için bir risk şu an oluşturmuyor. Bununla ilgili grip eylem planımız devrede” dedi.

FETÖ Operasyonu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 295 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı verildi.

19 Mayıs Genelgesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal mücadelesinin mihenk taşlarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılı vesilesiyle tüm yurt genelinde kutlamalar düzenlenmesine ilişkin genelge yayımladı.

Jeotermal dopingi
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen çalışmayla, sera işletmelerinin ısınma maliyetlerinin düşürülmesi için jeotermal kaynaklardan faydalanılması hedefleniyor.

Şirket kuruluşu % 30 arttı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ocak ayına ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı.
Buna göre; Ocak’ta kurulan şirket sayısı, bir önceki aya göre yüzde 30,24, kooperatif sayısı yüzde 4,71 artarken, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 7,75 azaldı. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 5,95 azalırken, kooperatif sayısı yüzde 20,44 ve gerçek kişi ticari işletme sayısı da yüzde 68,38 artış gösterdi.
Ocak’ta geçen yılın aynı ayına göre kurulan şirket sayısı yüzde 13,18, kooperatif sayısı yüzde 7,29, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 37,76 azaldı.
Bu dönemde kapanan şirket sayısı 2018’in aynı ayına göre yüzde 12,84, kooperatif sayısı yüzde 19,90 gerilerken, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 6,56 yükseldi.

Kurban Yakınları Son Habere Sevindi
Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin yaşamını yitirdiği iki ayrı bombalı saldırının firari sanıklarından birinin yakalanmasına işaret eden, bombalı saldırılarda yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ayten Çalım’ın Annesi Edibe Çalım, “Acımız hafifledi” dedi.

Sıra balıkçılarda…
Fiyatların yüksek olmasından dolayı satışlarının azaldığını ileri süren balıkçılar, sebze ve meyvede olduğu gibi balıkta da tanzim satış talep ediyor.

Tasarruflu yolu kullan
Devlet desteğini kazan
Sulamada tasarruflu yöntemi seçen çiftçinin desteklendiğini söyleyen, DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Devletimiz damla ve yağmurlama sulaması yapan çiftçilerimizin tesis bedellerinin yarısını desteklemelerle karşılamaktadır” dedi.

Meclisin gündemi yoğun
Meclis, yerel seçimlerden sonra gündeminde yer alan konulara ağırlık verecek; ALS, SMA, MS hastalarının, down sendromlu, otizmli bireylerin ve ailelerinin sorunlarını, hayvanlara yönelik şiddet olaylarını, teknoloji bağımlılığını, tıbbi ve aromatik bitkilerinin üretimindeki sıkıntıları araştıracak.

Eğitimler tamamlandı
Hatay’da savaş mağduru Suriyelilere destek vermek için oluşturulan Reyhanlı Eğitim Köyü’nde meslek edindirme kursu alan kadınlar eğitimlerini tamamladı.

7 film gösterimde
Bu hafta 7 film vizyona girecek. 71. Locarno Film Festivali’nde Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu Ödülü’ne layık görülen “Sibel” de bu filmlerden biri olacak ve Türk izleyicisi ile buluşacak.

Artık daha güvenli
Hatay’dan Suriye’ye açılan Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda güvenlik önlemleri ve kontrol noktalarının artırılması için yürütülen çalışmalar sona erdi.
5 bölümlü bir kontrol noktasının eklendiği kapıda, mobil x-ray cihazı ve 100 yeni kamera devreye girdi.

Teklif yasalaştı
Basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranının sıfırlanması, işe alınan sigortalılar için 3 ay süreyle prim, vergi ve ücret desteği sağlanması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Hayattan memnun muyuz?
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılına ilişkin “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” sonuçlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye’de mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı 2017 yılında yüzde 58 iken, 2018’de bu oran yüzde 53,4’e düştü. En yüksek mutluluk oranı, yüzde 61,2 ile 65 ve üzeri yaş grubunda görüldü.

Yargıtay’dan kriter…
Yargıtay 18. Ceza Dairesi, Türk Ceza Kanunu’ndaki “müstehcenlik” suçunun oluşabilmesi için, müstehcen ürünlerde mutlaka çocuk kullanılmasının zorunlu olmadığına karar verdi.

Oranlar daha da düşerse!
Halkbank ve VakıfBank’ın konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1,49’a çekmesinin sektörü bir nebze de olsa rahatlatacağını belirten sektör temsilcileri, indirimlerin sürmesi ve oranların yüzde 1 civarına gerilemesi halinde, 200 bin ek konut satılacağı görüşünde.

Kültür Mantarı Yetiştirme Kursu
Bugün Başlıyor…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen Kültür Mantarı Yetiştirme Kursu bugün başlıyor. Doç. Doç. Dr. Tamer Sermenli’nin eğitmen olarak faaliyet göstereceği kursun bugün başlayacağı duyurulurken, kurs ücretinin öğrenciler için 150 TL, diğer kişiler için 200 TL olduğu bildirildi.

Bakanlık ve Belediye Hatay’da işbirliğinde
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde riskli ve kaçak binaların yıkımına ilişkin bir süreç başlattıklarını dile getirerek, “Tespit ettiğimiz, belediyelerimize gönderdiğimiz yazılar çerçevesinde bize gelen tespitleri değerlendirerek, hemen yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz” dedi.

Bir aya kadar başlıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrikte “tarımsal faaliyetler tarifesi” uygulamasının en geç bir aya kadar başlayacağını bildirdi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Kardelen, Sönmez ve 21. Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akhisar ve Anayazı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akhisar Mahallesine 8:45-16:45 saatleri arası,
Antakya İlçesi Cebrail Mahallesine 9:15-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Fevzipaşa ve Oğulpınar Mahallelerine 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Altınçağ Mahallesi Berik, Günal Çıkmazı, Seçer Çıkmazı, Üz Çıkmazı, İlgün Çıkmazı, Bilgen Çıkmazı, Mert Çıkmazı, Alcı Çıkmazı, Duranlar Çıkmazı, Şahin, Çetin, Yılmaz Çıkmazı, Torun, Akgül, Manolya Çıkmazı, Karadeniz, Güven, Can Çıkmazı, Aslan Ahmet, Ücel, Tosun Çıkmazı, Rıdvan, Menzil, Kıymacı, Gülistan, Ceylan, Anıl Çıkmazı, Çamlı, Yeşil Çıkmazı, Yarsız, Pınar Çıkmazı, Papatya, Onal Çıkmazı, Mülayim, Koca Çıkmazı, Ali Sönmez, Işık, Hasoğlu, Güzel, Gökçe Çıkmazı, Duran Çıkmazı, Cennetli, Beyazıt, Doğan, Algan, Aksoy Çıkmazı, Ünal, Çay, Tahsin Karapür, Taşköprü, Talatlar, Sultan Hamit, Peköz, Nergiz, Merkez, Menekşe, Lale Çıkmazı, Kırıkçı, Kef Çıkmazı, Kaban Çıkmazı, Gül, Erden Çıkmazı, Demirci, Aygül Çıkmazı, Ali Baba, Akasya, Şahan ve Çatlı Sokaklarına 9:00-15:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Fabrikalar mevkisine 9:00-12:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatayspor maçındaki saha ihlali nedeniyle:
Ümit Özat’a 1 maç ceza
Geçtiğimiz hafta sonunda Antakya Atatürk Stadı’nda oynanan Hatayspor-Adana Demirspor maçında sıklıkla saha içine girerek ihlalde bulunan Adana Demirspor Teknik Direktörü Ümit Özat, 1 maç ceza aldı. TFF Disiplin Kurulu kararı şöyle:
“Adana Demirspor Kulübü Teknik Sorumlusu Ümit Özat’ın, 16.02.2019 tarihinde oynanan Hatayspor – Adana Demirspor Spor Toto 1. Lig müsabakasında sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle, takdiren 1 resmi müsabaka soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ve 6.500 TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.”
Bu arada, aynı maçta temsilci raporuna göre sportmenliğe aykırı hareketleri dolayısıyla, Hatayspor Yöneticileri Mithat Baklacı ile Aydın Toksöz’e de 7’şer gün ve 4500’er TL ceza verildi. İki yöneticinin cezası bugün sona eriyor.