Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Musiki Derneği TSM Konseri

Musiki Derneği TSM Konseri iptal
Dt. Orhan Günal’ın Başkanı olduğu Türk Musiki Derneği bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla planladığı 5 Mart tarihli konseri, ileri bir tarihe ertelendi. Mahmut Bulgurcu’nun çalıştırdığı TSM Korosu konserinin, muhtemelen Nisan ayında yapılabileceği bildirildi.

CHP, Reyhanlı’da Seçim Bürosu açıyor
CHP, Reyhanlı ilçesinde yeni seçim bürosu oluşturdu. İlçe Belediye Başkan Adayı Nihat Dağ, açılışı hafta sonunda yapacakları bilgisini verdi. Yapılan duyuruda, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş ve Milletvekillerimizin katılımıyla 02.03.2019 Cumartesi günü gerçekleşecek olan Seçim Koordinasyon Merkezi açılışına tüm halkımız davetlidir” denildi.
Reyhanlı’daki CHP seçim bürosu, ilçe HATSU binası karşısında oluşturuldu.

Hatay BŞB’den hazine malı üzerindeki yapılara:
Kapı Numarası…
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), mülkiyeti Hazine’ye ait taşınmazlar üzerine inşa edilen ve ‘İmar Barışı’ kapsamındaki olan yapılara, ‘Yapı Kayıt Belgesi’ olması koşuluyla kapı numarası verileceğini duyurdu.
HBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Hatay Valiliği’nden gelen 05.05.2016 tarihli, hazine arazisi üzerine yapılan yapılara kapı numarası verilmemesine yönelik resmi yazının mevcudiyeti nedeniyle, söz konusu araziler üzerine yapılan yapılarına kapı numarası almak amacıyla ‘Yapı Kayıt Belgesi’ ile belediyeye başvuran vatandaşların karşılaştığı sorunun çözümü için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne görüş sormuştu. HBB’nin konunun çözümüne dair beklediği cevap, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden geldi.
Hatay Büyükşehir yetkilileri, gelen cevabi yazı üzerine, hazine arazisi üzerine yapılan yapılara kapı numarası almak isteyen vatandaşlara kapı numarası verilebileceğini bildirdi. Bu konumdaki vatandaşların, Yapı Kayıt Belgesi ile HBB Adres ve Numarataj Şube Müdürlüğü’ne başvurarak kapı numarası alabileceği bildirildi.

Üreticilere iyi haber
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal destek ödemelerine Mart ayında da devam edileceğini söyledi.

34 milyon kişi Soyunu araştırdı
İçişleri Bakanlığı’nca e-Devlet uygulaması üzerinden verilen “Alt-Üst Soy Raporu” hizmetinin başladığı günden 25 Şubat’a kadar, 34 milyon 431 bin 76 belge üretildi.

Bakanlık’tan adım:
“Ürün Güvenliği”
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Taslağını hazırladık, taslağın yasalaşmasıyla ürün güvenliğinde yeni bir döneme adım atacağız.”

Yeniden yapılandırma için son şans bugün…
Ödemelerini zamanında yapmadığı için yeniden yapılandırma haklarını kaybedenler, bu borçlarını bugün gün sonuna kadar yatırmaları halinde bu haklarını kullanabilecek.

Hatay’ın Amanosları
Doğaseverlerin rotası
Suriye’nin Afrin kırsalıyla bağlantısının kesilmesinin ardından düzenlenen operasyonlarla PKK’ya büyük darbenin vurulduğu Amanos Dağları, doğaseverlerin yürüyüş için tercih ettiği yeni rotalar arasına girdi.

Taşıt kredilerinde Beklenen gelişme
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, taşıt kredilerinde vadenin 48 aydan 60 aya yükselmesi için, “Bu tip hamleler pazarın öngörülen 400 binin üzerine taşınması için önemli hamlelerdir” dedi.

Engellilere iyi haber
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelli vatandaşların farklı kurumlara vermek için ayrı ayrı raporlar almak durumunda kalmayacağını, alınan raporun elektronik ortamda ilgili kurumlarca görülebileceğini bildirdi.

248 davada ceza yağdı
Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimine ilişkin açılan 289 davadan 248’i mahkeme heyetleri tarafından karara bağlandı, 41’inde ise sanıkların yargılanmasına devam ediliyor.

CHP’de miting zamanı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi öncesinde yapacağı miting sayısını 32’ye çıkardı. Bu kapsamda, Kemal Kılıçdaroğlu, seçime kadar 26 ilde toplam 32 miting gerçekleştirecek.

Polis alımı müjdesi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “15 bin yeni polis alıyoruz. Bunun büyük bir bölümünü İstanbul’a vereceğiz. İstanbul’u dünyanın en güvenli şehri haline getireceğiz” dedi.

Arkeoloji enstitüsü
Gaziantep’te, AB tarafından 7,5 milyon avroluk destekle Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Mi-ras Enstitüsü kurulacak.

Bakliyat satışı başladı
İstanbul’da, tanzim satış noktalarında bakliyat satışı başladı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nden doğrudan halka ulaştırılan Osmancık pirincin kilosu 6 liradan, nohudun kilosu 5,5 liradan, yeşil mercimeğin kilosu 4,5 liradan satışa sunuluyor.

Ekonomiye güven…
Ekonomik güven endeksi, Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 1,2 artarak 78,5’ten 79,4’e çıktı.

Vergide dijital dönüşüm
Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Semi Okumuş, “Mükelleflerin hiçbir şekilde vergi dairelerine gitmek zorunda kalmadan tüm işlemlerini elektronik ortamda yapması için uygulamalarımızı geliştiriyoruz” dedi.

Enflasyon beklentisi
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Şubat’ta Tüketici Fiyat Endeksi’nin yüzde 0,45 artmasını bekliyor. Ekonomistler, enflasyonun yılsonunda yüzde 15,78 olacağını tahmin ediyor.

2 bin 145 kaçak yapı
Birinci derece arkeolojik sit alanında bulunan binaların imar barışından faydalanma-sına müsaade etmeyeceklerini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde tespit edilen 2 bin 145 kaçak yapının yıkılacağını söyledi.

Okul Yöneticiliği Sınavı
Kılavuzu yayımlandı
ÖSYM tarafından ilk kez düzenlenecek, “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2019-MEB-EKYS)” başvuru kılavuzu yayımlandı.