Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Vali Ata’dan “Kütüphane Haftası” Mesajı
Vali Erdal Ata, Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
”Toplumda okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap sevgisini artırmak ve kütüphanelerin gelişmesi için bilinç oluşturmak amacıyla ülkemizde her yıl Mart ayının son haftası ‘Kütüphaneler Haftası’ olarak kutlanmaktadır.
İnsanlık tarihi kadar önemli bir geçmişe sahip olan kütüphaneler, bir toplumun bilgi birikiminin, kültür ve medeniyetinin en önemli hazinesidir. Bireylerin araştırma, tanıma, öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurumlar olan kütüphaneler, yaşam boyu öğrenme sürecinin ayrılmaz parçasıdırlar.
İçinde bulunduğumuz bilgi çağında, bireysel ya da toplumsal olarak iyi, güzel ve başarılı bir yer edinmek istiyorsak okumak, düşünmek, eleştirmek ve en önemlisi bilim üretmek zorundayız. Bu anlamda nasıl ki eğitimin, bilimin, sanatın olmadığı bir dünya düşünemiyorsak, kitapların ve kütüphanelerin de olmadığı bir dünya düşünemeyiz. Zira milli, manevi, ahlaki ve kültürel değerleri yüksek, kendine güvenen, analitik düşünebilen genç nesillerin yetişmesi okumaya, anlamaya ve sentez yapmaya bağlıdır. Bizler bu anlayışla kütüphanelerimize yapılacak her türlü desteği, ülkemizin geleceğine yapılmış katkının bir parçası olarak değerlendirmekteyiz.
Bu vesileyle, eğitim hayatımızın vazgeçilmezi kitaplarla olan dostluğumuzu canlı tutarak çocuklarımıza da bu sevgiyi aşılamanın önemini bir kez daha anımsatıyor, okuma sevginizin hiç eksilmemesi dileği ile 53. Kütüphane Haftası´nı kutluyorum.”

Savaş’ın Tiyatro Günü mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“İnsanlığa dair tüm duygu ve düşünceleri içerisinde barındıran tiyatro, duyguları roller aracılığıyla toplumsal mesajlara dönüştüren asırlardır güzel sanatların en ilgi çeken dallarından biridir. Tiyatro bir yandan insan öykülerini yansıtırken, diğer yandan toplumun dilinin, kültürünün, duyarlılığının gelişmesine katkı sağladığı için eğitici bir işlev üstlenmektedir.
Milli kültürümüzü yaşatma ve geliştirme, evrensel değerlerle bütünleştirme çabalarında, tüm sanat dallarımızda olduğu gibi tiyatroda da toplumsal hassasiyetlerin gözetildiği, kaliteli ve seçkin eserlerin izleyiciyle buluşturulması büyük önem taşımaktadır. Tiyatro geçmişi, günümüzü ve geleceğimizi anlamamıza yardımcı olarak sorunlarımıza ışık tutar. Var olduğu günden bu yana toplumun sesi, rengi ve özgürlüğü olan tiyatronun perdesinin hiç kapanmamasını, sanata ve sanatçıya hak ettiği değerin verilmesini temenni ederek, tüm tiyatro sanatçılarının 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor, sahne hayatlarında başarı diliyorum.”

İçişleri Bakanlığı ödeyecek:
A.İsmail’in Ailesi’ne 707.000 TL Tazminat
İçişleri Bakanlığı, Eskişehir’deki Gezi eylemleri sırasında dövülerek öl-dürülen Ali İsmail Korkmaz’ın Ailesi’ne toplam 707 bin 180 lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Karar, Eskişehir 2. İdare Mahkemesi’nce alındı.

Koşar: 13 arkadaşımız serbest bırakılmalı …
Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi (TÖPG) Yürütme Kurulu Üyesi Kader Koşar, dün İHD Hatay Şubesi’nde yaptığı açıklamada, ‘Hayır’ propagandası yapılan toplantıda 4’ü Liseli Kıvılcım üyesi, 13 TÖPG üyesinin gözaltına alındığını bildirdi.
Samandağ ilçesinde geçtiğimiz Pazar günü yapılan toplantıda gözaltı olayının yaşandığını bildiren Koşar, arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Fetö’de 4 gözaltı var
Hatay’da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan Fetullahçı Terör Örgütü ile Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları çerçevesinde ilimizde halen 4 şüpheli gözaltında bulunuyor. Gözaltında bulunanların 1’i Asker, 1’i TSK sivil personeli, 2’si sivil kökenli.

Eski Cezaevi yanında:
Kedi kasabası kuruluyor
Geçtiğimiz yıl taşınan eski Antakya Cezaevi binasının hemen yanındaki boş bir arazide “Kedi Kasabası” oluşturuluyor. Hatay’daki engelli, sahipsiz ile doğum yapmış kedilere sahip çıkılması gerekliliğini dile getiren Doğa ve Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Sinem Karaahmetli, bir hayırseverin kendilerine 400 metrelik alanı bağışlayacağını, bu alanda bir “Kedi Kasabası” kurulacağını, ardından Hatay halkından kedi evi, kedi maması, alt örtülüğü gibi taleplerde bulunacaklarını bildirdi.
Alkollü 67 sürücü ehliyeti alıkondu
Hatay ili genelinde son bir haftalık dönemde yapılan kontroller sırasında 67 alkollü sürücüye rastlandı ve ehliyetlerine geçici süreyle el konuldu. Yapılan resmi açıklamada, 20-26 Mart tarihleri arasındaki kontrollerde alkollü araç kullandığı belirlenen 67 araç sürücüsünün ehliyetine 6 ay süreyle el konulduğu belirtildi.
Bu arada, kontrollerde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 15 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

Hatay Havalimanı’nda
Oy verme başladı
Anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı kişilerin oy kullanabilmesi için tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de, Hatay Havalimanı’nda sandıklar kuruldu ve dün sabahtan itibaren oy verme işlemi başladı.
Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı yetkilileri, yurt dışında yaşayan seçmenler için gümrükte 2 sandık kurup seçmenleri beklemeye başladı.
Havalimanındaki oy verme işlemleri 16 Nisan’a kadar devam edecek.

Alkollü 67 sürücü ehliyeti alıkondu
Hatay ili genelinde son bir haftalık dönemde yapılan kontroller sırasında 67 alkollü sürücüye rastlandı ve ehliyetlerine geçici süreyle el konuldu. Yapılan resmi açıklamada, 20-26 Mart tarihleri arasındaki kontrollerde alkollü araç kullandığı belirlenen 67 araç sürücüsünün ehliyetine 6 ay süreyle el konulduğu belirtildi.
Bu arada, kontrollerde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 15 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

DSH’lere Seminer bugün
Antakya Adliyesi’nde, bugün öğleden sonra, denetimli serbestlik hükümlülerine seminer veriliyor.
Hatay Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Av. Meral Asfuroğlu, Hatay Adliyesi konferans salonunda, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Şefliği ve Hatay Barosu Kadın Hukuku Komisyonu iş birliği ile “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu” içerikli bir seminer düzenleneceğini duyurdu.

ÖZÇELİK ANTALYA’da 1. oldu
Antalya’nın Alanya ilçesinde ilki düzenlenen Alanya Ultra Maratonu’nda Hatay BŞB Spor adına yarışan İsa Özçelik birinci oldu. Alanya Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan maraton; 64 kilometrelik Ultra Maraton, 42 kilometrelik Taurus Dağ Maratonu ve 20 kilometrelik Keykubat Dağ Koşusu kategorileri şeklinde düzenlendi. Hatay Büyükşehir Belediyespor’u temsilen maratona katılan sporcu İsa Özçelik, 20 kilometrelik Keykubat Dağ Koşusu kategorisinde 110 sporcunun arasından 1.’liği elde ederek Hatay’a şampiyonluk kazandırdı.

BSM’yi kazananlar
Hatay’da, Antakya ile İskenderun başta olmak üzere, Bilim ve Sanat Merkezleri’ne öğretmen seçim sürecine ilişkin sözlü sınava girmeye hak kazananların listesi açıklandı.
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, Bakanlık sitesiyle bağlantılı şekilde Bilim Sana Merkezleri’nde görev almaya hak kazanan öğretmenlerin listesini kendi internet sitesinde de duyurdu.
Bilim ve Sanat Merkezleri’nde görev yapmak üzere mülakat sınavına çağrılmaya hak kazanan öğretmenlerin isimleri ile bağlı oldukları ilçeler şöyle sıralanıyor:
Gülkan Avcı, Zühal Ertuğrul, Sadık Bektaşlı, Özgür Şeker, Ceylan Bal Örak, Kader Terkeş, Özer Kılıç, Ayşe Fizan Sasa, Fatih Çolak, Mustafa Kartopu, Umut Kanya, Yusuf Dönmez, Nurcihan Altaş, Ersen Keser, Murat Taner, Arzu Bebek Buyruk, Ahmet Şahin, Semir Uyar, Filiz Egemen, Mehmet Alper Karasu, Eda Deyupoğulları, İsmail Karatekin, Ayşe Aktaş, Özlem Kiracılar, Mehmet Bestami Atik, Hülya Kurtuluş, Mehmet Coşkun Altaş, Cahit Güneş, İsmail Niğdelioğlu, Kamil Cerit, Ziynet Sibel Reçber, Mehmet Şah, Cemal Yücel, Canan Aydın, Meryem Müjde Yarman, Sıtkı Serkan Güler, Sevil Çekirge, Tuba Bayramoğlu, Abdullah Çelebi, Yavuz Yanık, Murat Haluk Güneyli, Murat Aydoğan, Osman Günaydın, Ahmet Güleç, Önder Laçin, Turgut Bulut, Hidayet Bilgin, Selcen Kumru, Mehmet Arslan, Abdulkadir Şahin, Meryem Askerden, Mehmet Çiftçioğlu, Celil Cinasal, Nevin Çelik, Adem Aslan, Şahin Göçer, Ayşe Kert, Hilal Ebru Peköz, Mehmet Çetinkaya, Akif L. Tarık Toğrul, Ali Kekeç.

7 günde 17.138 araca kontrol
2986 sürücüye ceza
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamın-da trafik ekipleri tarafından 20-26 Mart 2017 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde 2976 araç sahibi hakkında ceza tutanağı düzenlendi. Trafik ekiplerince, 20-26 Mart tarihleri arasında 17.138 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 2.986 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı ve 116 motosiklet trafikten men edildi.

Okullarda trafik dersi
limizde resmi-özel bütün okul öncesi ve ilkokul öğrencilerine, trafik kuralları ile trafikte uyulması gereken davranışların neler olacağının öğretilmesi ve trafik bilincinin erken yaşlarda öğrencilerin zihinlerine yerleştirilmesi amacıyla, trafik ve çevre dersi ile trafik adabı dersi eğitimleri verileceği duyuruldu. Yapılan açıklamaya göre, bu eğitimler, tüm ilçelerde aynı gün ve saatte başlatılacak olup, Antakya ilçesinde ilk ders yarın saat 10:00’da Latif Hanım Anaokulu’nda yapılıyor.

KAÇAL’ın acılı günü
Ağabeyi vefat etti
Hatay MKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görev yapan Hüseyin Kaçal, ağabey acısı yaşadı. Kaçal’ın ağabeyi vefat etti. Ağabey Kaçal’ın cenazesi önceki gün Serinyol’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

DOĞAKA’DA mülakat bugün
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), ilimiz Antakya ilçe merkezinde girişimcilik kursuna katılacaklarla ilgili bir liste yayınlarken, mülakatlar dün başladı. Dün, belirli saatlerde gün boyu sınavlar yapıldı.
Alınan bilgiye göre, Antakya’da düzenlenecek olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılım için gerçekleştirilecek mülakatların tarih ve saatleri kurumun internet sitesinde yayınlanırken, sınavlar ise dün başladı. Sınavlar, bugün de sabah 09.00’dan itibaren akşama dek aralıklarla sürecek.
Seçim barajı inecek mi?
Çankaya Köşkü’nde medya temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, “Yüzde 10 seçim barajı konuşulur, indirilebilir, çünkü bu cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde artık model değiştiği için parti gruplarından ziyade, milletvekilleri ön plana çıkıyor” dedi.

İşitme engelliler galip
HBB İşitme Engelliler Futbol Takımı, 26 Mart Pazar günü Bor 100.Yıl Stadyumu’nda Lig birincisi Niğde İşitme Engelliler Futbol Takımı’nı deplasmanda 4-2 yenerek, zirvenin iddialı adaylarından olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Lig’in son haftasına girilirken, Lig’in ilk üç takımının kıyasıya rekabeti devam ediyor. 34 puanla Adıyaman İşitme Engelliler, 33 puanla Niğde İşitme Engelliler ve 32 puanla HBB İşitme Engelliler Futbol Takımı şampiyonluk yolunda son kozlarını oynayacak. Lig’in 14’üncü haftasında, şampiyonluk düğümünün çözüleceği son maç, Lig’in ilk iki takımı olan Adıyaman ve Niğde’nin kıya-sıya rekabetine sahne olacak.

7 Günde 82 Kaza
Ölü yok, 75 yaralı…
İlimiz genelinde son 7 günlük sürede toplam 82 trafik kazası meyana geldi. Yetkililer, bu kazaların 48’inin yaralamalı, 34’ünün maddi hasarlı yaşandığını, bu kazalarda ölen vatandaşımız olmazken, 75 kişinin ise yaralandığını bilirdiler.

12.850 Kaçak Sigara ele geçti
Payas’ta bir TIR’da 12.850 paket kaçak sigara ele geçirildi. Hatay plakalı TIR’da yapılan aramada ele geçirilen kaçak sigaraya el konuldu. Olayla ilgili araç sürücüsü H.G. gözaltına alındı.

(Visited 1 times, 1 visits today)