Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Vali Doğan’ın İstiklal Marşı Mesajı
Vali Rahmi Doğan, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Doğan, şu mesajı verdi:
“Bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘Milli Marş’ olarak kabul edilişinin 98. yıldönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız. İstiklal Marşımız; büyük fedakarlıklarla kazanılan istiklal mücadelemizi, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlık-özgürlük tutkusunu, milli mücadele ruhunu ve kimliğini yansıtmaktadır.
Türk Milleti’nin sahip olduğu yüksek karakteri, milli ve manevi değerleri en veciz sözlerle ifade ederek bayraklaştıran İstiklal Marşımız, milli birlik ve beraberlik duygularımızı daima canlı tutarak milletimize güç vermeye devam edecektir.
Bu düşüncelerle; İstiklâl Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Teksöz Ailesinin Acılı Günü
Anneleri Vefat Etti
Antakya’nın tanınmış, saygın üç siması; Adliye’den emekli Yazı İşleri Müdürü Muhsin Teksöz, HESOB Başkanı Kadir Teksöz ile Antakya Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabit Teksöz kardeşlerin anneleri, Hacı Nimet Teksöz vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün öğle namazını müteakip, Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
Antakya, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Esnafın talebi net:
Emeklilikten sayılsın
Çıraklık yapılan dönemin emekliliğe sayılması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Binlerce vatandaşımız ve halen çıraklık eğitimi alan gençlerimiz için, çırakların sigortalılık başlangıcı, eğitim döneminde çalıştığı günden başlatılmalı. Çıraklık dönemi emekliliğe sayılmalı’ dedi.

Benzine Zam
Benzin fiyatına 15 kuruş zam geldi. Türkiye’de akaryakıt fiyatları belirlenirken, brent petrol ve uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarındaki değişim (motorin ve benzin) ve dolar kuru hareketleri göz önünde bulunduruluyor. Bu gelişmeler, benzinde 15 kuruş zammı gündeme getirdi.

YKS’DE Geç Başvuru Tarihi
19 Mart
ÖSYM’den gelen bilgiler doğrultusunda, başvuru yapamayanlar ya da başvurusuna yeni oturum eklemek isteyen YKS adayları için geç başvuru tarihi 19 Mart olarak duyuruldu.
Türkiye’nin en önemli sınavlarından biri olan Üniversite Sınavı için başvurular 6 Mart tarihinde sona ermişti. ÖSYM’nin yaptığı açıklamada, bu yıl YKS’nın Temel Yeterlilik Testi’ne 2 milyon 446 bin 51, Alan Yeterlilik Testlerine 1 milyon 985 bin 689, Yabancı Dil Testi’ne ise 134 bin 323 aday başvurdu. Başvuruların tamamlanmasının ardından, ÖSYM, 15 -16 Haziran tarihinde yapılacak olan sınav için geç başvuru tarihi belirledi. Başvuru yapamayanlar ya da başvurusuna yeni oturum eklemek isteyenler için geç başvuru tarihi 19 Mart 2019 oldu.

Trafikte kontrol çok
Ceza Çok Az!
Seçimler yaklaştıkça, yol kontrolleri sırasında trafik ekiplerinin kontrole tabi tuttuğu araç sayısı geçmişe göre % 150 artarken, ceza miktarı ise yarı yarıya düştü. Son verilere göre, ilimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında, trafik ekipleri tarafından 4-10 Mart tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 9.253 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 1.383 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı.

Altın Ambulans Sağlık Ödülleri
Hatay’dan 2 Aday: “Motuk ve Ergüt”
Acil Sağlık Hizmetleri alanında başarılı ve özverili çalışmaları ödüllendirmek ve teşvik etmek, acil sağlık sisteminin gelişmesine öncülük etmek, ulusal ve uluslararası düzeyde Acil Sağlık Hizmetleri konusunda halkın bilinçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 6.sı düzenlenecek olan “Altın Ambulans Sağlık Ödüllerinde”, 1 Mart günü start alan oylama bugün tamamlanıyor.
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği tarafından, 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyeni ve Paramedik Haftası kapsamında bu yıl 6.sı düzenlenecek olan Altın Ambulans Sağlık Ödülleri Yarışması’nda Hatay’ı temsilen, Paramedik dalında iki 112 çalışanı İnayet Motuk “Afrin’deki Hikayesi”yle ve Tuba Ergüt ise tek başına “sürücüye müdahale etme” hikayesi ile Hataylı hemşerilerinden destek beklediklerini duyurdu. Daha önceki yıllarda, yılın doktoru ve yılın hemşiresi kategorilerinde ilimiz Hatay’a 2 Altın Ambulans gelmişti.
Hatay Sağlık Teşkilatı duyurusunda, “Şimdi sıra 2019 Altın Ambulans Ödülünü ilimize kazandırmakta” mesajı verilirken, SMS oylamasının bugün saat 23:59’da sonlanacağı hatırlatıldı.

Reyhanlı’da Belediye Başkanına sataşma iddiası
Saldırgan, Kaçak İnşaat Sahibi
Reyhanlı Belediyesi, ilçenin Konuk Mahallesi’nde sözlü saldırıya uğrayan Belediye Başkanı Mehmet Çüter’e yönelik hareketi yapan kişinin, kaçak inşaat sahibi olduğunu duyurdu. Reyhanlı Belediyesi’nin, bu konudaki resmi açıklaması şöyle:
“Konuk Mahallesi’nde yapılan seçim çalışmaları esnasında, Belediye Başkanımız Sayın Mimar Mehmet Çüter’e sözlü saldırıda bulunan vatandaşın, yapılan araştırmada, hazine arazisi üzerine yaptığı kaçak yapı hakkında, Kaymakamlık ve Mal Müdürlüğü tarafından yapılan tespit sonucu yıkım kararı alındığı ve saldırının da yıkımın gerçekleştirilmesinden kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Vatandaşın, kendine yapılanı ‘sözde’ haksızlık olduğunu nitelendirerek, sözlü saldırıda bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Hiç bir haksızlığa geçit vermeden, görevini yerine getiren yöneticilerimize karşı sergilenen bu tutumu şiddetle kınıyoruz. Bu olayı gerçekleştiren, bilinçli bir algı oluşmasını sağlamaya çalışan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

MKÜ’de “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Yaşam” Etkinliği
Başladı, Bugün ve Yarın…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ), “Sağlıklı Kadın Sağlıklı Yaşam” etkinliği yapılıyor. Etkinlik, dün start aldı.
“Sağlıklı Kadın Sağlıklı Yaşam” konulu etkinliği, Üniversite Türk Tıp Öğrencileri Topluluğu ile Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Halkla İlişkiler birimi tarafından, 11-13 Mart 2019 tarihlerinde 13:00-15:00 ve 20:00-21:00 saatleri arasında, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Poliklinik Girişi ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi’nde ortaklaşa düzenleniyor. Dün başlayan etkinlikler, bugün ve yarın da devam edecek.

Personel alınacak
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yazılım uzmanı, veri tabanı uzmanı ile ağ ve sistem uzmanı kadroları için 5 sözleşmeli bilişim personeli alınacak. Brüt maaş tutarı 25 bin liranın üzerinde olacak.

6 Nisan son gün
THY, 6 Nisan’da İstanbul Havalimanı’na taşınma dolayısıyla, Atatürk Havalimanı’ndaki seferlerine son vereceğini açıkladı.

Yılda 300 bin konut
Kentsel dönüşümün ivmesini arttırmak adına Valiliklere genelge gönderdiklerini dile getiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Valiliklerimiz bu noktada, tüm şehir genelinde en riskli alandan başlamak suretiyle dönüşümü hızlandıracak. İnşallah kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceğiz. 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu tamamlamış olacağız” dedi.

Ekonomi büyüdü
Türkiye ekonomisi 2018 yılında yüzde 2,6 büyüdü. Bu arada, cari işlemler hesabı Ocak’ta 813 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 21 milyar 592 milyon dolar oldu.

Patatese ithal yol!
Ticaret Bakanlığı’nın, Patates İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliği ve konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, 200 bin tona kadar patates ithalatında gümrük vergisi alınmayacak. Tarife kontenjanı, 20 Nisan’a kadar geçerli olacak.

İndirimlere dikkat
Giyim ve ayakkabı firmaları, “kışlık almanın tam zamanı” dedirtecek sezon sonu indirimleri uygularken, tüketicilerin, aldıkları ürünleri iyi incelemesi ve fiyat araştırması yapmaları istendi.

Engelli Raporu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğine göre, çocuk ve çocuk yan dal hekimleri “engelli raporu” yazabilecek.

“Doğal Yağ” tüketin!
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, “Doğal yağ kilo aldırmaz, kilo verdirir, karaciğer yağını giderir, tansiyonu düşürür, alzaymır ve kanseri önler” dedi.

İfade ‘hastanede’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeyle, şiddete maruz kalan sağlık çalışanının ifadesinin yerinde alınması uygulamasına geçildiğini söyledi.

Aday sayısı belli
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, bu yıl 15-16 Haziran’da yapılacak YKS’nin Temel Yeterlilik Testi’ne 2 milyon 446 bin 51, Alan Yeterlilik Testleri’ne 1 milyon 985 bin 689, Yabancı Dil Testi’ne ise 134 bin 323 adayın başvurduğunu bildirdi.

Vatandaşa uyarı:
‘Davetiye çıkartmayın’
Vatandaşların korsan çilingirci ve anahtarcıyı tercih ederek hırsızlığa davetiye çıkartmaması gerektiğini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Kayıtlı, işini namusuyla yapan esnafımızda ise böyle bir durum asla söz konusu olmaz’ diye konuştu.

Şüpheli linklere dikkat
Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, “Şüpheli bağlantıları tıklamadan bin kere düşünün. Burada temel prensibimiz ‘Önce dur, düşün, tıkla’ olmalı” dedi.

Durumdan memnunuz
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, okul pansiyonlarındaki imkan ve hizmetlerle ilgili yapılan anket, öğrencilerin yüzde 77’sinin, velilerin yüzde 85’inin mevcut durumdan memnun olduğunu ortaya koydu.

Önemli veriler
15 Mart Cuma: 10:00/İşsizlik Oranı/Aralık/Beklenti: % 12.8/Önceki: % 12.3 … 11:00/Merkezi Hükümet Bütçe Dengesi/Şubat/Önceki: + 5.1 milyar TL

Tuz’a ayar geliyor
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan çalışmayla, yılsonundan itibaren hazır ambalajlı gıdalarda tuz miktarlarının belirtilmesi zorunlu olacak.

Eleman aranıyor
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Bursa’nın İnegöl ilçesinde çeşitli sektörlerde çalıştırılmak üzere yaklaşık 5 bin işçi aranıyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)