Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Fetö’de  19 tutuklama

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü ve PDY Soruşturmaları çerçevesinde, ilimiz merkezi ile çevre illere yönelik gerçekleşen operasyonların ardından yakalanıp ilimize getirilen toplam 69 şüpheli mahkemeye çıkartıldı. Şüphelilerden 16’sı önceki gün, geriye kalan 53’ü de dün adliyeye çıkarıldı. Kamu görevlileri ağırlıklı 69 şüheliden toplam 19’u tutuklanarak cezaevlerine konulurken, 50 şüpheliden büyük bölümü adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, küçük bir kısmı içinse tutuksuz yargılama kararı çıktı.

 

M.Nehir’den “Rasel Seni” Mesajı

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, geleneksel Ras el seni ve Kıddes Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Nehir’in mesajı şöyle:

“Yaşadığımız coğrafyada yeni yıla girerken, farklı aidiyetlerin yeni yıl ve bayram coşkusunu yaşıyoruz. Ras el seni ve kıddes, yeni yılın 14 Ocak ve 19 ocak günlerinde, sabah saatlerinde yaşlı, genç ve çocuk birbirimizle bayramlaştığımız, geçmişten günümüze yaşattığımız değerlerimiz, özümüz ve geleneklerimizdir. Arap Alevilerinin yüzyıllardır kutladığı, manevi duyguların yoğunlaştığı, küslüklerin unutulduğu, yeni umutların yeşerdiği müstesna günlerdir. Bu geleneklerin kuşaktan kuşağa aktarılarak bu günlere gelmesi, her yıl aynı coşkuyla kutlanması, toplumsal barış ve kardeşlik açısından, kültürel değerlerimizin yaşatılması açısından önemlidir. Bu coğrafyanın en büyük zenginliği olan birlikte yaşama kültürünün, barışın ve kardeşliğin kökleşmesi, gelenek ve göreneklerimizin yaşatılmasından, gelecek kuşaklara aktarılmasından geçmektedir. Farklı aidiyetlerin birlik ve beraberlik içinde yaşadığı Samandağ’da Arap Alevi vatandaşlarımızın 14 Ocak Geleneksel Yeni Yıl (Ras el seni ), 19 Ocak Kıddes Bayramı’nı kutluyorum. Kuşaktan kuşağa aktarılarak bu güne taşıdığımız bayramların geleceğe taşınması dileğiyle…”

 

YEREL MEDYA ÖZENDİRME YARIŞMASI

BAŞVURULAR 16- 31 OCAK’TA

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), yerel medyanın gelişimine katkı sağlamak ve basında kaliteyi yükseltmek amacıyla geleneksel olarak düzenlediği “Yerel Medya Özendirme Yarışması’nın 30.su, bu sene, 15 Temmuz demokrasi şehidi Gazeteci Mustafa Cambaz anısına düzenlenecek. Yeni Şafak Gazetesi Foto Muhabiri Şehit Cambaz adına, ‘Haber Fotoğrafı’ kategorisinde bu yıl için özel bir ödül verileceği belirtildi. “15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğrafın sahibi, birincilikle eş değer olan Mustafa Cambaz Özel Ödülü’nü alacak. Yarışmaya başvurular, 16- 31 Ocak 2017 tarihleri arasında, yarışmanın internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Birinciler 3.000 TL, ikinciler 2.000 TL ve üçüncüler 1.500 TL ile ödüllendirilecekler.

Yarışma kategorileri şöyle.

* Yerel Haber Dalı

* Köşe Yazısı Dalı

* Mizanpaj Dalı

* Araştırma Dalı

* Röportaj Dalı

* Haber Fotoğrafı Dalı

* 15 Temmuz’u En İyi Anlatan Fotoğraf Dalı

TELEVİZYON KATEGORİSİ

* Televizyon Haberi Dalı

RADYO KATEGORİSİ

* Radyo Haber Programı Dalı

İNTERNET KATEGORİSİ

* Yerel İnternet Haber Sitesi Dalı

* Yerel İnternet Haberi Dalı

Halk Sağlığı’nda kura çekildi

 

Erol Bilecik’e ilk kutlamalar SAVAŞ ve DÖNMEZ’den

TÜSİAD’ın yeni Başkanı, Antakyalı hemşerimiz Erol Bilecik’e ilimizden ilk kutlamalar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ile Hatay Barosu Başka-nı’ndan geldi. BŞB Başkanı Lütfü Savaş, mesajında, “TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen hemşehrimiz Erol Bilecik’i tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez de sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajında, “TÜSİAD’ın 47. Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda, hemşehrimiz Erol Bilecik TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Tebrik eder, başarılar dilerim” dedi.

 

4 ASM’YE DOKTOR ATANDI

Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde çekilen kura sonrası, boş bulunan 4 Aile Sağlık Merkezi’ne doktor atamaları gerçekleştirildi. Halk Sağlığı Müdürlüğü’ndeki kura çekimi ardından atamaları yapılan doktorlar şunlar:

-Dr. Umut Emin Abdülhayoğlu-Altnözü Yolağzı’ndan Altnözü 1 Nolu ASM’ye

-Dr.Bahadır Aslan-Arsuz Gözcüler’den Arsuz Konarlı ASM’ye

-Dr. Behran Maha- Yayladağı’ndan Altınözü Yolağzı ASM’ye

-Dr.Serhat Paksoy-Hassa TS’den Hassa-Söğüt ASML’ye

 

Hatay’a getirilen yaralı

Suriyeli sayısı 500’ü aştı

Suriye’de, Halep’in doğusunda gerçekleşen tahliye sırasında yaralı olarak ülkemize ilimize getirilen Suriyeli sayısı 500’ü aştı. Yaralılardan 80 kişinin kurtarılamayarak hayatını kaybettiği kaydedildi. Bu arada yaralılardan 200’e yakını da çevre illerdeki hastanelere gönderildi.

 

Susam Sokağı yarın Antakya : MKM’de

100’den fazla ödülü bulunan ‘Susam Sokağı’, Türkiye Turnesi çerçevesinde yarın ilimizde sunum yapıyor. ‘Susam Sokağı’, yarın Antakya’da çocuklarla buluşuyor. Antakya Meclis Kültür Merkezi’ndeki yarınki seanslar, “12:00 – 13:30- 15:00 -16:30” şeklinde belirlendi. Yarınki oyunu çocuklarının izlemesini isteyen veliler için bilet rezervasyon telefonu 0533 337 42 07 olup, bilet fiyatları, “veli + 1 çocuk = 20 TL” olarak belirlendi.

 

Hataylı İşadamı’Önce İnsan” dedi

TUSİAD Başkanlık koltuğuna oturan, Hataylı İşadamı Erol Bilecik, dünkü teşekkür konuşmasında, Anadolu insanının gücüne ve insani bereketine işaret ederken, oldukça çarpıcı şu tanımlamayı yaptı:

“Ben, bu toprakların insani bereketine olan inancımı, kendi yaşadıklarımla besleyebilmiş bir kişiyim. Bunu kendi adıma çok büyük bir şans olarak görüyorum. Bu toprağın insanının, gücünü bilimden ve akıldan alan imkânlara, desteğe, eğitime ve özgüvene kavuştuğunda neler başarabildiğini çok ama çok iyi biliyorum.”

 

Öğrt. KARASU’nun acılı günü

ANNESİ VEFAT ETTİ

Antakya 23 Temmuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Hüseyin KARASU, Anne acısı yaşadı. Hüseyin Karasu’nun Annesi vefat etti.

Anne Karasu’nun cenazesi, öğlen namazına müteakip Altınözü Altınkaya Mahallesi’nde defnedildi.

ANTAKYA, merhuma Allah´tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

 

FATMA ŞAHİN’E  OTTOMAN MESAJI

İlimizin turizm açısından gururu ayılabilecek en görkemli tesisi Ottoman Palace Oteli adına Yönetim Kurulu’nu temsilen bir kişi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e ziyarette bulunarak, kısa süre önce yaşanan hain terör saldırısı nedeniyle “Geçmiş Olsun ve Başsağlığı” ziyaretinde bulundu. Ottoman Palace Yönetim Kurulu Başkanı adına, Asistanı ve Halkla İlişkiler Müdiresi Yasemin Osmanoğlu, hafta içinde Gaziantep’e gitti ve BŞB Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaretle, geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te gerçekleştirilen hain terör saldırısı nedeniyle ‘Geçmiş Olsun’ dileklerini iletti. Ziyaret sırasında açıklama yapan Fatma Şahin, ülkemizin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağın, Devletimiz ve Halkımızın birlik beraberliğiyle terör belasının üstesinden geleceğini söyledi.

 

CHP’nin Kadınlar Bölge Toplantısı Bugün

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve Kadın Kolları MYK üyelerinin de katılımıyla, bugün, çevre illerden gelecek CHP’li kadınların  katılacağı bölgesel bir toplantı yapılıyor. CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz’ün ev sahipliğindeki organizasyon, Harbiye Boğaziçi Tesislerinde yapılıyor. Etkinlik, saat 11.00’de konukların karşılanması, 12.00’de yemek ve 13.00’te toplantının açılışı ile başlatılacak ve akşama dek sürecek.

 

İMO Etkinliği Seminer

BUGÜN İSKENDERUN-YARIN ANTAKYA’DA

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, meslek mensuplarına yönelik önemli bir etkinliğe imza atıyor. Oda Yönetimi, İnş. Yük. Müh. Beste ARDINÇ ARSLAN’ın sunumu olan “Yapı İş İskelesi” konulu bir seminer düzenliyor. İMO etkinliği, bugün İskenderun’da, Ticaret Sanayi Odası’nda saat 14.00’te, Cumartesi günü de aynı konu ve aynı sunucula, Cumartesi günü saat 14.00’te bu kez İMO Antakya Şubesi’nde düzenlenecek.

 

TÜRMOB  “Etik Semineri” 20 ŞUBAT’TA

Türkiye Muhasebeciler Mali Müşavirler Birliği, meslek mensubu üyelerine yönelik olarak “Etik Semineri” düzenledi. TÜRMOB etkinliği “Etik Semineri” 20 Şubat’ta başlıyor. Seminer’e katılmak isteyenlerin, 9 Ocak tarihinde başlayan başvurularını 13 Şubat tarihine kadar yapabilecekleri kaydedildi. Eğitimin, 20 saat olmak üzere, 12 Mart tarihine kadar süreceği kaydedildi.

 

ERZİN SALLANDI

İlimizde, hafta başında küçük ölçekte bir deprem meydana geldi.  Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre,10 Ocak Pazartesi günü saat 13.58 sıralarında, Erzin ilçesi Yukarıburnaz merkezli olmak üzere 2 büyüklüğünde küçük bir deprem meydana geldi. Depremde can ya da mal kaybı yaşanmadı.

 

Esnaf, borcuna ‘erteleme’ istiyor

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen hortum ve sel felaketinden zarar gören esnafın ve çiftçilerin zaman kaybedilmeden yaralarının sarılması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Hortum ve sel felaketinden zarar gören çiftçi ve esnafların sigorta prim borçları ile vergi borçlarında erteleme yapılmalı. Zarar gören çiftçi ve esnafın yaraları kısa zamanda sarılmalı’ dedi.

 

Resmi ilanlara  dijital düzenleme

Resmi ilan ve reklamların Basın İlan Kurumunca elektronik ortamda İLANBİS aracılığıyla ilan verenlerden alınarak süreli yayınlara dağıtılmasına ilişkin hükümleri içeren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

DİYETİSYEN SUNUMU

Yarın Spor Kompleksi’nde

Hatay Büyükşehir Belediyesi etkinliği olarak, yarın, diyetisyen sunumu ile “Diyet” konusu anlatılacak. Diyetisyen Asaf Cengiz’in saat 13.30’da Spor Kompleksi’nde gerçekleşecek etkinliğinde, katılımcılara diyet tutma şekli, yararı ve diğer özellikleri anlatılacak. Yetkililer, Hatay halkının daha sağlıklı, daha huzurlu yaşaması ve dengeli beslenmesi için gerçekleştirecekleri toplantıya tüm Hatay halkının davetli olduğunu bildirdi.

 

LİG TV’de Ücretsiz Yayın

PAZARTESİ’NE KADAR

Katarlı bir şirketin satın aldığı LİG TV’de hafta sonu maçları ve dizileri izlemek ücretsiz. Bugünden itibaren Lig TV, Lig TV 2, Lig TV 3 ve Lig TV 4 kanallarının ismi; beIN Sports, beIN Sports 2, beIN Sports 3 ve beIN Sports 4 olarak değişecek.  Digitürk’ten yapılan açıklamada, “Digiturk, tüm bu yenilikleri geniş bir izleyici kitlesi ile paylaşmak amacıyla, 13 Ocak Cuma gecesinden başlayarak 16 Ocak Pazartesi günü sonuna kadar; film, dizi, tüm Süper Lig ve Spor Extra paket içeriklerini tüm üyeleri için ücretsiz olarak sunacak” denildi.