Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Başkan Savaş’tan Nevruz Bayramı kutlaması
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türk coğrafyasında baharın gelişinin simgesi olan Nevruz Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Nevruz Bayramı’nın; kardeşliğin, sevginin ve bir arada yaşama kültürünün simgesi olduğunu belirten Başkan Savaş, mesajında şunlara yer verdi:
“Türk kültür coğrafyasında coşkuyla kutladığımız Nevruz’u, yeniden ve birlikte karşılaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Orta Asya’dan Anadolu’ya kadar uzanan bu güzel coğrafyada yaşayan Türk Milletinin bu kutlu günü, tüm dünyaya barışı ve sevgiyi hâkim kılsın. Nevruz’un sıcaklığı, insanlığın içindeki iyiliğe katkı sunsun. Asırlardır kutladığımız anlamlı bayramımız, bölgemizdeki ve dünyamızdaki kalıcı barışa huzur sağlasın. Nevruz, hepimize birlik ve beraberlik getirsin.”

Defne Ödülleri
Tören Bugün
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi organizasyonu ile 2018 Altın Defne Edebiyat Ödül Töreni ve Altın Defne Genç Şiir Ödülü Töreni, bugün saat 16.30’da, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşecek. Güney Rüzgârı Dergisi imtiyaz sahibi Mehmet Ali Solak’ın sunumu ile gerçekleştirilecek ödül töreninde, Usta Şair Ahmet Telli, katılımcılara şiirlerini seslendirecek. Eğitimci-Yazar Güler Kalem ve yerel yazarların da katılacağı törende, müzik eşliğinde şiir okunarak, katılımcılar ile sanat üzerine konuşmalar yapılacak.
Şair Hüseyin Ferhad ile Hakan Unutmaz’ın ödüllerini alacağı törene, geçen yıllarda ödüllerini alan Sabahattin Yalkın ve Nihat Özdal da yer alacak.
Yaklaşan ödül töreni öncesi bir açıklama yapan Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanı Mehmet Karasu, toplumsal ve bireysel acıları kendine özgü lirizmi ustalıkla şiirlerine işleyen Ahmet Telli’nin de katılımı ile gerçekleşecek törene Hatay halkını davet etti.
Ödül töreni sonunda, Şair Hüseyin Ferhad ile Hakan Unutmaz’ın kitapları, katılımcılara hediye edilecek.

Hatay’da 8 ASM’ye Doktor Ataması
Kura 28 Mart’ta
İlimiz genelinde ihtiyaç olan 8 Aile Sağlık Merkezine doktor ataması yapılıyor.
Atamalar, isteğe bağlı olarak, puan usulü ile kura şeklinde belirleniyor. 28 Mart Perşembe günü İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki kuraya tabi doktor açığı olan ASM (Aile Sağlık Merkezleri) şunlar:
Arsuz-Karaağaç ASM
Dörtyol-Portakal ASM
İskenderun 6 Nolu ASM
İskenderun 13 Nolu ASM
İskenderun 17 Nolu ASM
İskenderun 18 Nolu ASM
İskenderun 19 Nolu ASM
Kırıkhan-Mimar Sinan ASM

ÖTV-KDV indirimi uzatıldı
Tapu harçlarında vergi indirimleri uzatıldı. Daha önce 31 Mart’ta sona ereceği belirlenen ÖTV ve KDV indirimlerinin, Cumhurbaşkanlığı kararı doğrultusunda 31 Aralık’a kadar uzatıldığı belirtildi. Tapu harçları, ÖTV ve KDV indirimleri 9 ay uzatıldı. Daha önce 31 Mart’ta sona ereceği belirtilen ÖTV ve KDV indirimleri, 31 Aralık’ta sona erecek.

İstihdam Eğitimleri
Hatay İl SGK ve İŞKUR Müdürleri, değişik kurumları ziyaretle, “İstihdam Seferberliği” konusunda bilgilendirmelerde bulunuyor. İş dünyasına bağlı kurumlar başta olmak üzere; gazeteci cemiyetleri, muhasebeciler ve farklı alanlardaki kurumlara yönelik ziyaretlerde bulunan Hatay SGK İl Müdürü Hamit Bal ile İŞKUR İl Müdürü Ziya Yüksel, “İstihdam Seferberliği” konusunu ve teşvikleri anlatıyor. Bal ile Yüksel, bu kapsamda önceki gün Hatay Muhasebeciler Odası’nda meslek mensuplarına sunumda bulundu.
Oda Başkanı Tahsin Kırık, kısa değerlendirmesinde, “2019 teşvikleri konulu bilgilendirme toplantımızı yaptık. SGK ve İŞKUR İl Müdürlerimize, katkıları ve güzel sunumları için teşekkür ederiz” dedi.
TOBB’un başlattığı istihdam seferberliği kapsamında, istihdam paketinin yaygın şekilde tanıtılması amacıyla, “Burası Hatay Burada İş Var” sloganıyla farklı kurumlarda İstihdam Seferberliği 2019 Bilgilendirme Toplantıları devam ediyor.
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ile Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen toplantılarda, katılımcılara; Yeni İstihdama Prim, Vergi ve Ücret Desteği, Asgari Ücret Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Destek ve Kalkınmaya İlave Destek teşvikleri konularında bilgilendirmede bulunulurken, sorulara da cevap veriliyor.

Arap iş insanlarıyla istişare toplantısı
Irak, Suriye, Filistin, Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden yaklaşık 120 sanayicinin katılımıyla “Türk Arap İş insanları İstişare Toplantısı” ilimizde düzenlendi.
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda, Türk ve Arap iş dünyası temsilcileri bir araya gelerek, fikir alışverişinde bulundu.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, programda yaptığı konuşmada, ilki İstanbul’da gerçekleştirilen toplantının altıncısının Hatay’da yapılmasının önemine değindi.

İdlib’e 14 tırlık insani yardım …
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 14 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 14 tır, Reyhanlı’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Avukatlara Nefes
Hatay Barosu Avukatları, önümüzdeki hafta başında düzenlenecek bir toplantıda, uzmanlarından “nefes alma, verme ve nefes” konusunda bilinmeyenleri dinleyecek.
Baro Başkanlığı, etkinlikle ilgili şu duyuruyu yaptı:
“26 Mart Salı günü Hatay Adliye Binası konferans salonunda saat 13:00-14:00 arasında, ücretsiz olarak, Hatay Barosu Kültür ve Sanat Komisyonu tarafından düzenlenen ve Stj. Nefes Koçu Av. Nida Işıl Duman ile Eğitmen Alegra Benardete tarafından sunulacak ücretsiz “nefes tanıtımı, nefes alışkanlıkları ve nefesimizin hayatımıza etkileri, bizi ne şekilde limitlediği ve doğru şekilde nefes alarak nasıl daha sağlıklı, huzurlu, başarılı ve mutlu oluruz” konulu etkinliğe tüm meslektaşlarımız davetlidir.”

Afetsellik Toplantısı 11 Nisan’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Hatay Sağlık Yüksekokulu Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, 11 Nisan tarihinde ‘Afetsellik’ konulu bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Hatay’ın Afetselliği ve Suriye Sürecinde Yürütülen Çalışmalar Kapsamında Üniversite-Kamu STK İşbirliği Toplantısı’nın, 11 Nisan 08.30 – 17.00 saatleri arasında, Konferans Salonu’nda (büyük salon) gerçekleştirileceği duyuruldu.

Başkan Savaş’tan “Dünya Su Günü” mesajı:
Su vazgeçilmezdir, bilinçli kullanılmalı!
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 22 Mart Dünya Su Günü ile ilgili bir mesaj yayımladı, gün geçtikçe artan kuraklığa ve tükenen su kaynaklarına dikkat çekti. Suyun israf edilerek kullanılması ve küresel ısınma gibi nedenlerle, su kaynaklarının her geçen gün azaldığını, sulak ve verimli toprakların kuraklaşarak çölleştiğine değinen Savaş, birey olarak bizlere de bir takım görevler düştüğünü ifade etti, kendi evimizde ufak tedbirlerle yapacağımız her bir damla tasarrufun, kendi geleceğimize yatırım olacağını ifade etti. Daha temiz su iletimi sağlanması ve su kaybının önüne geçilmesi amacıyla kent genelinde içme suyu hatlarında yenileme çalışması yapıldığına da dikkat çeken Başkan Savaş, kuraklığın olmadığı, sağlıklı ve huzurlu bir dünya temennisinde bulundu.

TOKİ kredi geri ödemesinde % 22 indirim:
Başvurular Dün Başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından, borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasına yönelik başvurular dün başladı.
TOKİ tarafından borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut ve işyeri alıcılarından gelen yoğun talep nedeniyle, geri ödemeleri devam eden gayrimenkuller için indirim kampanyası düzenlendi. Bu kapsamda, bu yıl peşin ödemelerde yüzde 22 oranında indirim yapılacak. Kampanyadan, 210 bin konut ve işyeri alıcısı yararlanabilecek. Yüzde 22 indirim kampanyasından, bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla, yaptıkları peşin ödemeler-de yüzde 22 indirim kampanyasından faydalanabilecek. Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve işyeri alıcıları, 21 Mart-19 Nisan tarihlerinde ilgili bankaya başvuruda bulunabilecek. Bu tarihten sonra başvuru kabul edilmeyecek.

AKP’li Kadınlardan “Bir Taşla 2 Kuş” Hamlesi
Hem Nevruz, Hem Down Sendromlular…
AK Partili kadınlar, 21 Mart günü olan “Nevruz Bayramı” ile “Down Sendromlular” gününü aynı etkinlikte, birlikte kutladı. AK Partili kadınlar, salon toplantısında katılımcılara çiçek dağıttı.
AK Parti Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Sara Gök, etkinliğe dair şu açıklamayı yaptı:
“Etnik kökeni, dili, inancı ve siyasi görüşü ne olursa olsun, herkes, bu ülkenin ayrılmaz ve eşit vatandaşlarıdır. Büyük bir kültürün ürünü olan ve 3 bin yıldır bu diyarlara baharı müjdeleyen Nevruz; bizlere toprağı, güneşi, bereketi, barışı ve kardeşliği müjdelemekte, hepimizin kardeş olduğunu ve hepimizin aynı kökten geldiğini hatırlatmaktadır. Yüzlerce yıldır yakılan nevruz ateşiyle baharın gelişini kutlarken, bunun dostluğa, mutluluğa, bolluğa, sevgiye ve paylaşıma vesile olmasını dilerim.”

Süre uzatıldı
Tapu harcı, otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlardaki ÖTV ve KDV indirimlerinin süreleri Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatıldı.

Tüketici güveni
Tüketici güven endeksi, martta geçen aya göre yüzde 2,9 arttı. Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde 4 artarak 78,3 oldu. İşsiz sayısı beklentisi endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 düşüşle 58,9 olarak belirlendi.

Soru kitapçığı
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 1 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik altıncı örnek soru kitapçığı yayımlandı. Örnek soru kitapçığına, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://odsgm.meb.gov.tr/ internet adresinden erişilebiliyor.

Başvurular başladı
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yapılacak yüzde 22 indirim kampanyasına başvurular bugün başladı.

Okul Yöneticiliği Sınavı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) ilk kez düzenlenecek olan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2019-MEB-EKYS) geç başvuruları dün saat 23.59’da sona erdi.

Patrik seçim süreci
21 Nisan’dan sonra
Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan, Türkiye Ermenileri’nin 85. patriğini seçmek için sürecin 21 Nisan’dan sonra başlayacağını bildirdi.

Orman köylüsüne destek
Orman Genel Müdürü (OGM) Bekir Karacabey, orman köylülerine sağlanan nakit desteğin 17 yılda yaklaşık 12 katına çıktığını belirterek, 2002’de sağlanan 15 milyon liralık kredi ve hibenin geçen yıl toplam 184 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Bir kişi bildi
Sayısal Loto oyununun 1202. hafta çekilişinde 6 bilen 1 kişi, 3 milyon 540 bin 975 lira 15 kuruş ikramiyenin sahibi oldu.

Deprem uyarısı!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu depremler bize kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

Yeniden görmek…
Suriye’de, 2015’te düzenlenen bir bombalı saldırıda görme yetisini kaybeden 5 yaşındaki Sidra Muhammed, Hatay Yardımlaşma Derneğinin (HAYAD) sağladığı destekle yapılan ameliyat sonrası tek gözüyle ve az da olsa görmenin mutluluğunu yaşıyor.

Önemli veri
29 Mart Cuma: 10:00/Dış Ticaret Dengesi/Şubat/Önceki: – 2.50 milyar dolar