Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

İlki Nisan’da… Adalet Bakanı

İlki Nisan’da…
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adliyelerde, adli destek ve mağdurlara verilen desteklerle ilgili müdürlükler kuracağız. Bunun ilkini, Nisan ayında İstanbul Anadolu Adliyesi’nde açacağız” dedi.

Her 14 saniyede
1 siber saldırı
Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, 2015-2017 ortalamasına göre, her 40 saniyede 1 firmanın fidye amaçlı virüs saldırısına maruz kaldığını belirterek, “Bu yıl da her 14 saniyede 1 firmanın maruz kalacağı tahmin ediliyor” dedi.

Şok diyet uyarısı
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Taşan, “Şok diyetler, sağlık için son derece sakıncalı, bu kesinlikle unutulmamalı” dedi.

Zeytine
prim müjdesi
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bildiğiniz üzere, zeytinyağında 80 kuruş bir primimiz vardı. Tane zeytine de prim vermeye başlıyoruz. Rakamlar, 15 kuruş ile 25 kuruş arası olabilir. Onu henüz arkadaşlar çalışıyor” dedi.

Sigortalı değiliz!
Son dönemde yaşanan depremler gözlerin yeniden Zorunlu Deprem Sigortası’na çevrilmesine neden oldu. Büyük Marmara Depremi’nin ardından getirilen zorunlu sigortaya rağmen, hala her iki konuttan birinin sigortası bulunmuyor.

10’u 2 kişi bildi
On Numara oyununun bu haftaki çekilişinde 10 bilen 2 kişi, 172 bin 581 lira 85’şer kuruş ikramiye kazandı. Kazandıran numaralar; 1, 2, 4, 9, 10, 11, 16, 22, 25, 31, 51, 59, 62, 63, 67, 69, 71, 73, 74, 75, 76 ve 79 olarak belirlendi.

Esnafın uyarısı
Küçük işletme için
Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun yapmış olduğu çalışmalar sayesinde son yıllarda kayıt dışı istihdamın büyük ölçüde azaldığını vurgulayan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Küçük işletmelerde kayıtdışı istihdamın yüksek olmasının nedenlerinden biri, kurumsallaşmanın zayıf olması. Ancak daha da büyük neden, işletmelerin ölçeklerinin küçüldükçe istihdamın yükünün artması. Dolayısıyla kayıt dışı istihdamı azaltmak ve kayıtlı istihdamı da artırmak istiyorsak, küçük işletmelerin üzerindeki istihdam yükünü mutlaka azaltmalıyız’ dedi.

Düzenleme geliyor
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretimdeki ders sayısının Eylül ayından itibaren kademli olarak uluslararası standartlara kavuşturulacağını söyledi.

Polis memuru alınacak
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, 24’üncü Dönem Polis Meslek Eğitimi için lisans mezunu 2 bin 500 kadın polis memuru adayı alınacak. Ön başvuru tarihleri ve sınava ilişkin esaslar, Polis Akademisi Başkanlığına ait “www.pa.edu.tr” adresinden daha sonra ilan edilecek.

İSTE’ye Zeytin
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) merkez yerleşkesine, Altınözü ilçesinde getirilen 185 yaşındaki zeytin ağacı dikildi. Dünya Ormancılık Günü çerçevesinde İSTE’de düzenlenen etkinlikte 185 yaşındaki zeytin ağacı yerleşkenin girişindeki yeşil alana dikildi. Zeytin ağacının İSTE’nin gelişimine tanıklık edeceğini belirten Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, ağacı üniversiteye kazandıranlara teşekkür etti.

Travmatik durum
Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Proje Koordinatörü Gülcan Kılıç, “Savaşın erkek öğrencilerde yüzde 86,5, kız öğrencilerde yüzde 84,5 gibi yüksek bir oranda travmatik etkileri olduğu sonucuna ulaştık. Yani Suriyeli öğrencilerin yüzde 85 civarında bir kısmı, savaşın hatıralarıyla yaşıyor” dedi.

Esnafına
sahip çık
Küçük esnaf ve sanatkarların mahallenin bankası konumunda olduğunu kredi kartını dolduran her vatandaşın küçük esnafın dükkanına koştuğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Onun için herkes ve her kesim küçük esnafa sahip çıkmalı’ dedi.

Teneffüs: 40 Dakika
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında ’40 dakika ders, 40 dakika teneffüs’ uygulaması Antalya’da 14 ilk ve ortaokulda pilot olarak başladı. 40 dakikalık teneffüslerde, öğrenciler; isterse spor aktivitelerine katılıyor, isterse resim ve müzik gibi etkinliklere katılıyorlar.

Turizmde strateji
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Turizm Geliştirme Fonu ile kalıcı, sürdürülebilir orta, uzun vadeli politikalarla turizm yapmaya başlayacağız. ‘Artık yönetim değişti, bakan değişti, yeni bir strateji olacak’ dönemi bitti” dedi.

İskenderun’da yapıldı
Hatay’da, İskenderun Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Türkiye Oryantiring
Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği oryantiring yarışması, 700 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali’den ziyaret
Vali Rahmi Doğan, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Hataylı İşadamı Ali Kavak’ı ziyaret etti.
Yaş sebze ve meyve ihracatının ilimizin önemli bir ihracat kalemi olduğunu söyleyen Vali Doğan, katkılardan dolayı teşekkürlerini iletti.

İşçinin
ücreti Fon’dan
SGK, 1 Şubat-30 Nisan tarihleri arasında mevcut işçilere ilave olarak işe alınacak işçiler için sağlanacak 3 ay ücret ve prim teşvikine ilişkin ayrıntıları belirledi. Bu dönemde işe alınacak işçilerin asgari ücret tutarındaki net ücretleri ile işçi ve işveren primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

İstihdam yarışında
“Öne çıkan iller”
Türkiye’de geçen yıl en yüksek istihdam oranı yüzde 55,3 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli bölgesinde gerçekleşirken, istihdamını en fazla artıran kentler Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya oldu.

İş Dünyası: Önce Reform
İş dünyası temsilcileri, yerel seçimler sonrası 4,5 yıllık seçimsiz sürecin, Türk ekonomisini kırılganlıktan uzaklaştıracak reformların hayata geçirilmesinde çok önemli bir dönem olacağını belirtiyor.

Hayatımız zamanlandı
TÜİK verilerine göre 2018’in ikinci yarısında 1 kilovatsaat elektrik fiyatı ilk 6 aya kıyasla 10,2 kuruş arttı. Doğal gazın metrekü-pü de 30,4 kuruş zamlandı.

HATSU’dan içme suyu tesislerinde bakım onarım
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), içme ve kullanma suyunun düzenli bir şekilde deşarj edilmesini sağlayan tesislerde bakım onarım çalışmalarını sürdürüyor.
İçme suyunun sağlıklı ve düzenli bir şekilde tüketilebilmesi amacıyla kurulduğu günden bu yana bakım onarım ve modernizasyon çalışmalarını sürdüren Genel Müdürlük, vatandaş memnuniyeti odaklı çalışma ve projelerin faaliyete geçirilmesi amacıyla verilen mücadelenin devam ettiğini aktardı.
HATSU Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler tarafından İskenderun ve Arsuz ilçelerinde yapılan çalışma kapsamında bilgi veren İdare, İskenderun İlçesine bağlı Çankaya Mahallesi Terfi istasyonun ve Arsuz İlçesi’nde bulunan su kuyusunda trafo değişimi ile motorların bakım çalışmasının yapıldığını aktardı.

Emekliye
güzel haber
Geçen yaz bayram ikramiyesi hakkı elde eden emekliler, bu yaz hem iki bayram ödemesi hem de Temmuz zammıyla gelirini artıracak.

Kaymakam denetimi
İskenderun’a bağlı Kurtbağı Mahallesi’nde yoğun yağışlar sonucu meydana gelen heyelan olaylarını yerinde incele-mek üzere, Kaymakam Musa Sarı, mahalleye bir ziyaret gerçekleştirdi, evi zarar gören vatandaşa destek sözü verdi.

Seçim çalışmaları
Saadet Partisi Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ahmet Yıldız ve GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, seçim çalışmalarına Arsuz ve Antakya’da devam etti. Vatandaşlarla bir araya gelen adaylar, yoğun ilgi gördü.

Destek müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla yeni bir destek programını hayata geçireceklerini bildirdi.