Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Meclis Toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi bugün yeniden toplanıyor. Meclis’in, bugün saat 10.00’da Atatürk Caddesi Mahfel Meclis Salonu’ndaki toplantısında, komisyon üye seçimleri yapılacak. Meclis toplantısında, geçen yıla ait, belediyenin gelir ve giderleriyle ilgili Denetim Komisyon Raporu da okunacak.

Batıayaz Köprüsü Onarılıyor
Samandağ ilçesi Batıayaz tarihi köprüsü onarılıyor
İki yıl önce DSİ iş makinalarının geçişi sırasında zarar gören Batıayaz Köprüsü’nde, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin onarım izni aldığı ve çalışmaları başlattığı öğrenildi.

KOSGEB destekleri
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kanalıyla yılın ilk 3 ayında yaklaşık 566 milyon lira destek ödemesi yaptıklarını belirtti.

104 bin başvuru
Vatandaş memnuniyetini arttırmak ve uzun süredir devam eden sorunlara çözümler üretebilmek amacıyla Valilik ve Kaymakamlıklarda hayata geçirilen “Açık Kapı” bürolarına bugüne kadar 104 bin başvuru yapıldı.

Cezasız kalmadı
Trafik polislerince kurallara uymadıkları gerekçesiyle sürücü ve araç plakalarına geçen yıl 4 milyar 27 milyon 63 bin 876 lira ceza kesildi.

Sebebi duygusal!
Medicana Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Uzmanı, Diyetisyen Maria Tanoğlu: “Kilo veremiyorsanız, verdiğiniz kiloları koruyamıyorsanız veya yeme atakları yaşıyorsanız sebebi duygusal açlık olabilir.”

Kaçağa darbe
Ticaret Bakanlığı, gümrük muhafaza ekiplerince yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilen operasyonlar sonucu, bin 489 kaçakçılık olayında 843 milyon lira değerinde kaçakçılığın engellendiğini bildirdi.

Başvurular
22 Nisan’da
Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından bağımsız denetçilik sınavı yapılacak. Başvurular, “http://www.kgk.gov.tr” adresinde yer alan başvuru formu doldurularak gerçekleştirilecek.

500 firma…
Ekonomide dengelenme sürecinde atılan adımlar, şirketlerin toparlanmasını sağladı. Konkordato ilan eden 1.800 şirketten 500’ü düzelerek sistemden çıktı.

Kirletiyoruz!
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yürütülen proje kapsamında, geçen yıl “hayalet ağ” olarak bilinen, terk edilmiş
59 bin 750 metrekare ağ ile 2 bin 120 sepet denizlerden temizlendi, son 4 yılda ise 448 bin 750 metrekare ağ ve 4 bin 420 sepet denizlerden çıkarıldı.

Bayiye gitmeden!
e-Devlet kapsamında verilen hizmetlere bir yenisi daha eklendi.
Buna göre; Cep telefonu hattı abonelik işlemleri, bayilere gitmeden, e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Sözleşme, e-imza ile imzalanacak, SIM kart ise kargoyla gönderilecek.

Kahvenizi Nasıl Alırdınız?
Paneli ve Sergisi Bugün
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) bugün, “Kahvenizi nasıl alırdınız?” adlı sergi ve panel düzenleniyor. Üniversite Plastik Sanatlar Topluluğu tarafından bugün 13:30-16:30 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu Amfi-II’de “Kahvenizi Nasıl Alırdınız?” adlı panel düzenleneceği duyuruldu.
Bugün ayrıca, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Plastik Sanatlar Topluluğu tarafından, “Kahvenizi Nasıl Alırdınız?” başlıklı serginin açılışı var. Sergi, Güzel Sanatlar Fakültesi Galerisi’nde düzenlenecek ve açılışı da bugün saat 12.30’da yapılacak. Serginin, 26 Nisan tarihine kadar açık tutulacağı duyuruldu.

Işıkgör’den Turizm Haftası Mesajı
Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, bugün başlayacak Turizm Haftası mesajında, ilimiz turizminin, el ele verilerek ileri hedeflere taşınabileceğini bildirdi. İl Müdürü Işıkgör, turizmin, yalnızca ekonomik bir olay olmayıp, toplumsal bir olgu olduğunu kaydettiği mesajında şöyle dedi:
“Turizm sektörümüz, her türlü etkene karşı aşırı duyarlıdır. Ülkemiz ve ilimiz için önem taşıyan bu sektör için herkesin duyarlılık, sorumluluk ve sağduyuyla, kendi yetkileri ya da olanakları çerçevesinde, neler yapabileceği üzerinde düşünmesi ve faaliyetlerini buna göre gerçekleştirmesi, ilimiz ve ülkemiz turizmi açısından son derece önemlidir.
Bu bağlamda, ilimiz turizmini hep birlikte en kısa zamanda en ileri hedeflere taşıyabilmemiz dileğiyle, Turizm Haftası’na, turizmin hizmetinde olan kuruluşların ve toplumumuzun her kesiminin katkı ve katılımlarını esirgemeyeceğine inancımızı bildirir, Turizm Haftası’nı kutlarız.”

Yılmaz’dan Turizm Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, bugün başlayacak ‘olan Turizm Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Yılmaz, kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi:
“Antakya’nın her köşesinde tarihin, doğanın ve insanımızın zenginliği vardır. Bu kapsamda Antakya’da turizmle ilgili projelerimizin hayata geçmesi, bu sektördeki payını daha da fazla artırma yönünde büyük katkı sunmayı hedefliyoruz.
Turizm, iş istihdamı ve kazandırdığı ekonomik gelirleri ile ülkelerin gelişmesini ve kalkınmasını sağlayan sektörlerin başında yer almaktadır. Turizm, ülke ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, insanların ve toplumların birbirini tanımasında, kaynaşmasında ve evrensel anlamda barışın sağlanmasında da önemli bir araçtır.
Bu duygu ve düşünceler ile başta Antakya’mızın ve Hatayımızın, ülkemizin, şehirlerimizin, kültürümüzün kalkınması konusunda hizmet veren tüm turizm sektörü çalışanlarının Turizm Haftası’nı kutluyorum.”

“arabam. com” etkinliği Çarşamba günü
Otomotiv sektör temsilcilerinden, “arabam.com”, Türkiye’nin birçok ilinde otomobil galericileriyle buluşuyor.
Şubat 2019’dan bugüne 7 ilde hız kesmeden galericilerin ihtiyaçlarını dinleyen ve ürettiği çözümlerle galericilerin nabzını tutan “arabam.com”, 17 Nisan Çarşamba günü Antakya Güngör Ottoman Palace’da saat 18.00’da, 200’ü aşkın galericiyle akşam yemeğinde bir araya gelecek.
Sektör temsilcilerine yönelik mesajda, “Otomobil sektörüne yeniliklerimizle sağlayacağımız katkıları anlatarak, galericilerin yorum ve sorularını yanıtlayacağımız etkinliğimize sizlerin katılımından büyük mutluluk duyacağız” denildi.

Belen Belediye Başkanı
Gül Ameliyat Oldu
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül ameliyat oldu. Geçtiğimiz hafta sonunda Mersin’e giden ve özel bir hastanede ameliyat olduğu bildirilen Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül’ün sağlık durumu iyiye gidiyor. Gül’ün, cerrahi operasyondan kısa bir süre sonra taburcu olup Hatay’a döndüğü öğrenildi.

Yılmaz’dan Şehit Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 14-20 Nisan Şehitler Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda, “Vatanımızı, istiklalimizi ve bayrağımızı, sarsılmaz imanları ile eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” dedi.
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın mesajı şöyle:
“Vatanımızı, istiklalimizi ve bayrağımızı, sarsılmaz imanları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Bizlere, vatan ve din mirasını bırakmak için toprağa düşmüş Şehitlerimize olan minnet borcumuz bir ömür boyu tükenmez. Bu vatan ve al bayrak için gözünü kırpmadan canını veren aziz Şehitlerimizi bir kere daha saygıyla anıyoruz. Gözlerini kırpmadan ölüme giden, kanlarıyla bayrağımıza al rengini veren Şehitlerimiz, bize, bu cennet vatanı bıraktılar. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

Lütfi Kaşıkçı da katıldı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlığında, Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve milletvekillerinin katılımıyla, seçim sonuçları değerlendirildi. İki gün süren toplantılarda seçim sonuçları değerlendirildi.

Sahiplerini bekliyor
Ticari uçuşlara kapanan Atatürk Havalimanı’nın otoparkında bulunan 56 otomobil ve 3 motosiklet, sahipleri tarafından alınmadığı takdirde yediemin otoparkına çekilecek.
.Sayı 4 bini aştı
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca, borcunu hemen ödeyip tapusuna sahip olmak isteyenler için başlatılan yüzde 22 indirim kampanyasından, ilk 16 günde 4 bin 389 konut ve iş yeri alıcısı yararlandı.

Yüzde 43 arttı
Esnaf ve sanatkarın yüksek sigorta primlerinden mustarip olduğuna işaret eden, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmelidir’ dedi.

Öncelik Türkiye’nin
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, “Suriye’de savaş sonrası yapılandırma Türkiyesiz mümkün gözükmüyor. Bu sadece Amerika için geçerli değil, masadaki tüm aktörler için geçerli” dedi.

Grip uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek küresel grip salgını ihtimaline karşı, kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirler belirtildi.

1412 Personel…
‘FETÖ Operasyonu’
Türk Silahlı Kuvvetleri, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesini sürdürüyor. OHAL’in kaldırılmasından bugüne kadar, Bakan onayıyla 1412 personel ihraç edildi, 106 emekli askerin rütbeleri geri alındı.

Dijital ortamda
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, elektronik haberleşmede abonelik sözleşmelerinin dijital ortamda yapılmasını sağlayacak düzenlemenin tamamlandığını söyledi.

Parkinson olabilirsiniz!
Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Raif Çakmur, “Ayaklarını sürüyen, yavaş yürüyen, mimiklerinde azalma olan, düğme iliklemekte zorluk çeken, yürürken kollarını sallamayan, özellikle bir kolunu sallamadan yürüyen insanlarda parkinson olabilir” dedi.

Esnaf zorda
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Bağ-kurlu esnaf ve sanatkarımızın 2017 yılında ödediği en düşük sigorta primi 613 TL’yken, 2018’de 700 TL’ye, 2019’da ise 882 TL’ye yükseldi. Esnaf ve sanatkarımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor.”

Oda ve Borsalara
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme çalışmaları kapsamında, TOBB Sosyal Tesisler toplantı salonlarında Oda ve Borsalara yönelik “Mesleki Yeterlilik Sistemi Bilgilendirme Eğitimi” düzenlendi.​

Muhtarlara ziyaret
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, yerel seçimler sonrasında göreve başlayan mahalle muhtarlarını ziyaret ederek, yeni görevlerinde başarılar dileğinde bulunmayı sürdürüyor.

Önemli veri
17 Nisan Çarşamba: 10:00/Konut Satışları/Mart/Önceki: 78,500 – 10:00/Konut Satışları (yıllık)/Mart/Önceki: – % 18.2

Büyükelçiler Hatay’da
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Büyükelçileri temaslarda bulunmak üzere Hatay’a geldi. AB üyesi ülkelerin Büyükelçileri, Salı gününe kadar Hatay’ın tarihi ve kültürel açıdan önemli yerlerini gezecek ve bölge hakkında yetkililerden bilgi alacak.