Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:43 03:42
Güneş :05:19 05:18
Akşam :19:45 19:46
Yatsı :21:14 21:15

Hatay’da Şehit olan Asker
Niğde’de toprağa verildi
Hatay’da sınır bölgesinde gerçekleştirilen devriye görevinde, Suriye tarafından Türkiye’ye yasa dışı geçmeye çalışanları yakalamak için müdahale edildiği sırada meydana gelen silah kazasında şehit olan Piyade Onbaşı Ertuğrul Üstün, memleketi Niğde’de son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Üstün’ün cenazesi, Hatay’dan hava yoluyla Nevşehir’e, oradan da kara yoluyla Niğde’nin Kayırlı köyündeki babaevine getirildi. Burada helallik alınmasının ardından şehit Üstün için köy meydanında cenaze namazı kılındı. Şehidin naaşı, köy mezarlığında defnedildi.Şehidin annesi Gülsüm Üstün ve yakınları, tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehidin kız kardeşi Gamze Üstün de tabuta sarılarak “Beni şehit kardeşi yaptığın için gurur duyuyorum” dedi.Törene, şehidin babası Ramazan Üstün yanı sıra, Iğdır’da vatani görevini yapan kardeşi Refik Üstün de katılım gösterdi.

S.Nevzat Şahin A.L.’den sıra dışı etkinlik bugün başlıyor
Festival
Defne ilçesi Sümerler Mahallesi’ndeki orta dereceli eğitim kurumlarından Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi, sıradışı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Okul Yönetimi ve Okul Aile Birliği, ortaklaşa, kentin tanıtımına katkı sunma amaçlı iki günlük bir festivale imza atıyor.
Programa göre, bugün ve yarın düzenlenmesi öngörülen etkinlikler kapsamında; okul bahçesinde açık hava sineması, karooke yarışması, resim sergisi, gençlik yürüyüşü, öğrencilerin sahne alması gibi etkinlikler bulunuyor.

Hatay’ın lezzeti
Ramazan’ın tadı
Lezzeti, ustasının marifetiyle şekillenen, üzerindeki tahin, muz ve ceviz ile damakları şenlendiren Hatay’ın yöresel “kabak tatlısı”, iftar sofralarının vazgeçil-mezi arasında yer alıyor. İsteğe göre üzeri tahin, muz ve cevizle süslenen, yağsız ve hamursuz özelliğiyle diğer tatlılardan ayrılan kabak tatlısı, iftar sofralarını süslüyor.

Esnafın şikayeti
Büyükşehirlerdeki bazı AVM’lerin bereket ayı Ramazan’ı fırsata çevire-rek kapanış saatlerini esnettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Yapılan bu uygulamaya kesinlikle müsaade edilmemeli’ dedi.

HATSU’ya göre SU’ya zam gerekçesi:
Enflasyon Ve Maliyet Artışları!
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB) bünyesindeki, kısa adı HATSU olan Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, SU’ya yapılan % 20 zam gerekçesini maliyetlerdeki artışa bağladı.
Konuya ilişkin HATSU açıklamasında, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen HATSU Genel Müdürlüğü 2018 Yılı Bütçe Kesin Hesabı ile ilgili Komisyon Raporu ile birlikte 2019 mali yılı ücret tarifesinin 01.06.2019 tarihinden itibaren uygulanmak üzere belirlenmesi ile ilgili Komisyon Raporu’nun da oy çokluğuyla kabul edildiği kaydedilerek, gerekçe şöyle dile getirildi:
“Enflasyon, döviz kurları, elektrik, akaryakıt, altyapı (yağmursuyu, kanalizasyon, içme suyu ile sondaj) ve arıtma tesisi yatırımlarında kullanılan malzeme ile teknik ekipmanlardaki artışa bağlı olarak, 2016 yılından bu yana artış yapılmayan içme suyu, Kanalizasyon Suyunu Uzaklaştırma Bedeli (KSUB) ve yeraltı suyu satışı fiyatlarında Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerinin aldığı ortak kararla yüzde 20 artış sağlandı.”

Başkanlara Plaket
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) 27’nci Olağan Genel Kurulu’nda, 20 yılın üzerinde görev yapan 53 Ziraat Odası Başkanına, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından plaket verildi.

Mkü’de Yaz Okulu
Başvurular 24-27 Haziran’da
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) bu yıl yaz okulu başvuruları Haziran ayı sonunda yapılıyor.
MKÜ’den yapılan duyuruya göre, 2018-2019 yaz okulu başvuruları, 24-27 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılacak.
MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz öğrencileri, yaz okuluna otomasyon üzerinden kayıt yapacaklardır” denildi, açılacak ve açılmayacak ders ve bölümlerle ilgili olarak da şu bilgi verildi:
1-Altınözü Tarım Bilimleri Meslek Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
2-Antakya Devlet Konservatuvarı (Yaz okulu açılmıyor)
3-Antakya Meslek Yüksekokulu
4-Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
5-Diş Hekimliği Fakültesi (Yaz okulu açılmıyor)
6-Eğitim Fakültesi
7-Fen-Edebiyat Fakültesi
8-Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
9-Güzel Sanatlar Fakültesi (Yaz okulu açılmıyor)
10-Hassa Meslek Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
11-Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
12-Hatay Sağlık Yüksekokulu
13-İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
14-İlahiyat Fakültesi
(Yaz okulu açılmıyor)
15-İletişim Fakültesi
(Yaz okulu açılmıyor)
16-Kırıkhan Meslek Yüksekokulu 17-Mimarlık Fakültesi (Yaz okulu açılmıyor)
18-Reyhanlı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
(Yaz okulu açılmıyor)
19-Samandağ Meslek Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
20-Sanat ve Tasarım Meslek Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
21-Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi (Yaz okulu açılmıyor)
22-Veteriner Fakültesi 23-Yayladağı Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu (Yaz okulu açılmıyor)
24-Ziraat Fakültesi

Derelerdeki balıklar kurtarıldı
Merkez Antakya ilçesine bağlı Alahan ve Aşağıoba mahallelerindeki derelerin havaların ısınmasıyla birlikte çekilmeye başlaması sonrası, bazı yerlerde kalan su birikintilerinde yavru balık bulunduğunu görenler durumu yetkililere bildirdi. Bunun üzerine harekete geçen İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ile Hatay Tabiatı Koruma Derneği üyeleri, derelerde kalan balıkları file ve kova yardımıyla toplayarak kamyonet kasasında brandayla oluşturdukları havuza doldurdu. Ekipler, daha sonra toplanan balıkları Kırıkhan ilçesindeki Gölbaşı Gölü’ne bıraktı. Hatay Tabiatı Koruma Derneği üyesi Mahmut Yıldırım, gazetecilere, derelerde küçük su birikintilerinde kalan ve ölmek üzere olan yavru balıkları kurtardıkları için mutlu olduklarını söyledi. Yıldırım, balıkların toplanmasında kendilerine yardımcı olan herkese teşekkür etti.

“Sıfır” Araçta ÖTV indirimi
Sıfır araç alımlarında, hurda araçta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM’ye sunuldu. Dolar kurundaki dalgalanma ve faizlerin yüksek olması nedeniyle, otomobil almak isteyen vatandaşların olumsuz etkilenmesi üzerine, yasa teklifi ile ÖTV indirimimin yükseltilmesi hedeflendi. AKP’nin TBMM’ye sunduğu yasa teklifi ile beraber, hurda araçta ÖTV indiriminin 15 bin liraya çıkarılması öngörülüyor.
ÖTV teşviki, mevcut şekliyle 10 bin lira uygulanıyor.

Rektör Prof. Dr. Kaya’dan
19 Mayıs Mesajı
Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, bir mesajla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Rektör Kaya’nın mesajı şöyle:
“Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliği’ne bayram olarak armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yıl 100. yıldönümünü kutluyoruz. Atatürk, Türk Gençliği’ne olan güvenini her fırsatta dile getirmiş ve kurduğu bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk Gençliği’ne emanet etmiştir. Bugün bizlere düşen görev, Avrupa’nın en genç nüfuslu ülkesi olarak; milli ve manevi değerlere bağlı, hür düşünceli, toplumdan ve dünyadan haberdar, gelişmelere açık gençler yetiştirmek, bu sayede de güzel ülkemizi medeniyetin beşiği haline getirmektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, en içten selam ve sevgilerimi sunuyorum.”

Sınır kapılarında
Bayram telaşı!
Türkiye’den bayramı ziyareti için ülkelerine gitmek isteyen Suriyeli göçmenlerin Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çıkışları başladı. Ülkelerine gidecek göçmenlerin 30 Ekim 2019 tarihine kadar geri dönüş sağlayabileceği belirtildi.

Gençlere hibe
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: “TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı’nın ikinci çağrısı sonuçlandı. Teknoloji odaklı proje yürüten 146 genç girişimcimize 200 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği vereceğiz.”

İlk sınav 2024’te
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselere yeni eğitim modeline ilişkin, “Bu sistemin ilk sınavı, 2024 yılında yapılacak” dedi.

CHP’de hazırlık
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Çarşamba günü düzenleyeceği toplantı ile seçim kampanyasını başlatacak.

Döviz kaybettirdi
Serbest piyasada haftayı, Dolar ve Euro düşüşle kapattı. Dolar’ın satış fiyatı yüzde 0,62’lik gerilemeyle 6,0470 lira, Euro’nun satış fiyatı da yüzde 1,26’lık azalışla 6,7620 lira oldu.

Üretim üstü:
Meslek Liseleri
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ithalat rakamının 5 yılda 3,5 milyar doları aştığı oyuncak sektöründe “yerli ve milli” üretim için meslek liseleri üs olarak belirlendi.

Şimdi Play-Off!
Hatayspor’un Play-Off mücadelesi vereceği Spor Toto 1. Lig’de normal sezon, 34. ve son hafta maçlarıyla tamamlandı. Ligin son haftasında, deplasmanda İstanbulspor’u 5-2 yenen ve 72 puana ulaşan Abalı Denizlispor, 2018-2019 sezonunun şampiyonu oldu.

Yatırım tablosu
Türkiye’ye, Mart sonu itibarıyla Asya’dan 466 milyon dolarlık sermaye girişi gerçekleşirken, bu rakam söz konusu dönemdeki toplam doğrudan yatırımların yüzde 56,8’ini oluşturdu.

Arı ölümleri masada
Şikayet, tarım ilaçları
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, “Arıcılıkta zararsız ilaçların kullanılması gerekiyor, yoksa arıcılığımız biter. Çiftçiler ilaç kullanırken arıcıları da düşünmeli” dedi.

Faiz şikayeti
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Çiftçinin finansman sorununun çözümü için Ziraat Bankası yüzde 16’ya çıkardığı tarımsal kredi faizlerini yeniden yüzde 8-11’e indirmeli” dedi.

İhracatçıya yönelik
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Ticaret Bakanlığı olarak ihracattaki dijital dönüşümde yeni bir sayfa açıyoruz. Geliştirdiğimiz yapay zeka destekli ‘Akıllı İhracat Platformu’ ile küresel pazarlar artık ihracatçımızın ofisine gelecek” dedi.

Eğitimde yeni sayfa
Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 yılının Eylül ayından itibaren 9. sınıftan başlayarak uygulanmak üzere yeni ortaöğretim modeli hazırladı.

(Visited 1 times, 1 visits today)