Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

2 Kardeşten Biri Boğuldu
Dörtyol ilçesi Dörttaş sahilinde yüzmek isteyen iki kardeşten biri boğularak ölürken, diğeri son anda kurtarıldı.
Denize giren 67 yaşındaki Mehmet Kılınç’ın, azgın dalgalara kapılması sonucunda boğularak can verdiği bildirilirken, kardeşi Mithat Kılınç (45) ise son anda kurtarıldı.
Hastaneye kaldırılan Mithat Kılınç kurtarılırken, ağabeyi Mehmet Kılınç’ın ise onun kadar şanslı olmadığı ve hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Reyhanlı’da elektriği kesilen camilere
Yeniden Enerji Verildi
Reyhanlı ilçesinde elektriği kesilen 24 camiye yeniden enerji verildi. Reyhanlı ilçesinde, borçlarından ötürü 24 caminin enerjisi önceki gün kesilmişti. Kamuoyundan büyük tepki alan bu olay üzerine, yetkililerle yapılan görüşmeler neticesinde problemin çözülmesi sağlandı. Sorunun çözümünde, bölge Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi ve İsmet Tokdemir ile Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu’nun etkin rol oynadığı öğrenildi.

Rotary’de nöbet değişimi
Yeni Başkan Helda Deveci
Antakya Rotary Kulübü’nde, bugün başkanlık devir teslim töreni yapılıyor. Geride kalan 1 yıl içinde gerçekleştirdiği sıra dışı etkinlikleriyle aktif bir dönem geçiren Rotary Kulübü Başkanı Gülnaz Habip, bugün bu görevi, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Helda Deveci’ye teslim edecek. Rotary devir teslim töreni, bu akşam Şehir Kulübü’nde yapılıyor.

İskenderun Belediyesi’nden Satranç Turnuvası
İskenderun Belediyesi, hafta sonu kutlanacak festivalde geniş kapsamlı bir satranç turnuvasına imza atıyor. 5 Temmuz Kültür, Sanat ve Turizm Festivali çerçevesinde, İskenderun Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde 5-6-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan turnuvaya kayıtlar sürüyor. Başvuru adresi, www.hatay.tsf.org.tr olarak duyuruldu.

Ecz. Aksoy’un acılı günü
Babası Vefat Etti
Kırıkhanlı Eczacı Selahattin Aksoy, baba acısı yaşadı. İlçenin tanınmış eczacılarından Selahattin Aksoy’un babası Halil Aksoy vefat etti ve cenazesi, önceki gün öğle namazı sonrası Kırıkhan yeni mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

7 Milyon 740 bin 502 üniversiteli
Türkiye’de yükseköğretim gören öğrenci sayısı belli olurken, en fazla öğrencinin lisans eğitiminde bulunduğu görüldü. YÖK istatistiklerine göre, Türkiye’de 2018-2019 eğitim öğretim döneminde toplam 7 milyon 740 bin 502 öğrencinin yükseköğretim gördüğü saptandı. Öğrencilerin 4 milyon 420 bin 699’unun lisans eğitimi aldığı kaydedilirken, 2 milyon 829 bin 430’unun ön lisans, 394 bin 174’ünün yüksek lisans, 96 bin 199 öğrencinin ise doktora eğitimi aldığı gözlemlendi. Eğitimin gelişimi ve sürdürülebilirliği adına her geçen gün sayıları artan mevcut üniversitelerin adedinin ise; 73 vakıf olmak üzere, 5’i vakıf MYO ve 129’u da devlet olarak toplam 207 adet olduğu kaydedildi.

Doç. Arı’nın acılı günü
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Arı, baba acısı yaşadı. Doç. Arı’nın babasının, önceki gün Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılan cenazesi toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Vekaletle Kurban Kesimi
890 Tl…
Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yılki vekaletle kurban kesim ücretini 890 TL olarak belirledi. Geçen yıl bu rakam 850 TL idi. Bu arada, yabancı ülkelerden bu yöndeki talep durumunda, bedelin 725 TL olduğu kaydedildi. Geçen yıl yurt dışı kesimleri için bedel 625 TL idi.

Milli Eğitim personelinde il dışı tayin:
Başvuru 11-19 Temmuz
Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitim-öğretim hizmetleri dışındaki her türlü kadroda görevli memurlarla ilgili il dışı atamalara ilişkin takvim bu ay başlıyor. Başvurular, 11-19 Temmuz tarihlerinde yapılabilecek. Bu arada sonuçların ise 31 Temmuz tarihinde açıklanacağı duyuruldu.
Bölge hizmetine bağlı yer değiştirme yükümlülüğü bulunanlar hariç, bu Yönetmelik kapsamında bulunan personelden, bulundukları ilde Bakanlık teşkilatı kadrolarında 30 Eylül tarihi itibariyle kesintisiz en az üç yıl görev yapanlar, iller arasında yer değiştirmek üzere başvuruda bulunabilecekler.
İller arası isteğe bağlı yer değiştirme başvurusunda bulunanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak, hizmet süresi üstünlüğü esasına göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Hizmet süresinin eşitliği hâlinde, halen bulunduğu kadrodaki hizmet süresi fazla olana öncelik verilecek. Eşitliğin bozulmaması halinde, Bakanlıkça elektronik ortamda gerçekleştirilecek kura sonucuna göre belirleneceği duyuruldu.

Samandağ’da “Tek Pota Basketbol” Turnuvası
Samandağ Belediyesi, “Tek Pota Basketbol Turnuvası” düzenliyor. İlçe Deniz Sitesi’n-de, Hz. Hızır Parkı’nda düzenlenecek olan 3×3 Ödüllü Tek Pota Basketbol Turnuvası’nın son başvuru tarihi, 19 Temmuz Cuma olarak duyuruldu.
23-24-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Turnuva’ya katılmak isteyen takımların, Samandağ Belediyesi Spor işleri Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekiyor. Takımlar, 3 asil ve 1 yedek oyuncudan oluşacak olup, farklı kategorilerde yapılacak olan Basketbol Turnuvası; Minikler (2009-2010), Küçükler (2007-2008), Yıldızlar (2004-2006), Gençler (2001-2003) ve Büyükler (2000 ve üstü) olmak üzere 5 farklı kategoride gerçekleşecek.

İdlib’e 22 tırlık insani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Suriye’nin İdlib kentine 22 tır insani yardım gönderildi. BM’nin yardımlarını taşıyan 22 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı.
Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi Şükrü Balcı Sokağa 13:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi Baybars Sokağa 9:00-13:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi İdil, Halil Çıplak, Pr.Dr.İskender Sayek, ahmet Harbiyeli, 10 ve 14 Sokaklara 15:00-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Halil Çıplak ve Pr.Dr.İskenderun Sayek Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Yenişehir Mahallesi, Elmas, Keleş, Baysal, Selin, Karakuş, Ulus ve Mercan Sokaklar ile Yıldırım Beyazıt Mahallesi, Dinler, Meclis, Meşe, Yücel, Özkul Çolak ve Kanuni Sokaklara 9:30-13:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Şenköy Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Şampiyon, limon…
Tüketici fiyatları bazında Haziran ayında en yüksek fiyat artışı, yüzde 35,72 ile limonda görüldü. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise yüzde 44,97 ile domates geldi.

Enflasyon arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Haziran ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 19,88, yurt içi üretici fiyatları yüzde 32,81 arttı.

Uzmanından uyarı
Medicana Bahçelievler Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Alper Uçak: “Tekrarlayan bacak yaralarının nedeni venöz ülser hastalığı olabilir.”

MEB Araştırması
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde binlerce 4’üncü ve 8’inci sınıf öğrencisine yönelik yapılan “ABİDE” eğitim araştırmasının veri analizleri tamamladı.

Maliyetler düşecek
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun akaryakıt ve LPG sektöründe ortaya çıkan faiz yükünü hafifletecek ve tüketiciye olumlu yansıyacak bir düzenleme için düğmeye bastığı bildirildi.

Ekonomiye katkı
Meslek Liselilerden
Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, bu yılın ilk 6 ayında, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İle Mesleki Eğitim Merkezlerinde yapılan üretimden 128 milyon lira gelir elde edildi.

Türkçe standardı
İstanbul’da Arapça iş yeri tabelalarının Türkçe tabela standartlarına uyumunun sağlanması çalışması kapsamında, 15 günde 730 iş yeri denetlendi. Benzer bir durum Hatay’da da yaşanmış, benzer bir süreç işlemişti.

Dönüşümün %60’ı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, “Türkiye genelinde sayıları 860 civarında olan temel liselerin yaklaşık yüzde 60’ı dönüşüm sürecini tamamladı” dedi.

YÖK’ten Rapor
Yükseköğretim Kurulu’nca, Türkiye’deki vakıf yükseköğretim kurumlarına ait akademik, idari ve mali verilerin yer aldığı “Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2019” Raporu yayımlandı.

Antalya ilk sırada
Yılın ilk yarısında işyeri açılışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.4 azalırken, işyeri kapanışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0.8 arttı. 2019’un ilk 6 ayında en fazla işyeri açılışı ise Antalya’da gerçekleşti.

Liselilere “staj”
TUSAŞ ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında Milli Muharip Uçak ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri için teknisyenler yetiştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. İşbirliği çerçevesinde, lise öğrencilerine TUSAŞ’ta staj imkanı sağlanacak.

Yılın en düşüğü
Haziran’da yıllık enflasyon yüzde 15,72 ile son bir yılın en düşük seviyesine gerilerken, 2019’un da en düşük aylık enflasyonu görüldü.

TÜRMOB eleştirisi:
“Tatil yapamıyoruz”
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Masis Yontan, “Mali tatil düzenlemesi, uygulamada mali müşavirlerin tatil beklentisini karşılamıyor. Mali tatilde tatil yapamıyoruz” dedi.

6 ayda 160 milyon
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yılın 6 aylık verilerine göre 159 milyon 510 bin 762 kitap bandrol satışı yapıldı.

İhracatta sıkıntı
Irak Yönetimi yumurtadan sonra Türkiye’den sofralık tuz, şehriye ve makarna çeşitlerine de ithalat yasağı getirdi.

“Usulsüz” kullanım
Elektrik aboneliğini üzerine almadan usulsüz kullanım yapan veya taşınırken aboneliğini iptal ettirmeyen yaklaşık 2 milyon tüketici, başkasının elektrik borcunu ödeme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Zam netleşti
Haziran ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.03 artması sonrası, yıllık enflasyon yüzde 15.72 oldu. Bu rakam sonrası SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına temmuz ayında yüzde 5,01 oranında zam yapılacak. Memur ve memur emeklileri-nin aylıkları ise yüzde 6,01 oranında artırılacak.