Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Valilik duyurdu:
Cumhurbaşkanı geliyor
Hatay Valiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta sonunda yapacağı ilimiz ziyaretini resmi açıklama ile duyurdu. Valilik açıklaması şöyle:
“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, halkımızla buluşmak üzere ilimizi teşrif edeceklerdir.
İlimizde yapımı gerçekleştirilen ve süren yatırımların toplu açılış töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın iştiraki ile 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 14.00’te Antakya İtfaiye Meydanı’nda gerçekleştirecektir. Tüm halkımız davetlidir.”

MKÜ’den Necmi Asfuroğlu A.L.’ye;
SOSYAL-BİLİMSEL DESTEK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, ilimiz Defne ilçesi Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’ne üniversite tarafından bilimsel ve sosyal destekte bulunulması kararlaştırıldı.
Protokol kapsamında, Mustafa Kemal Üniversitesi tarafından Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’ne sosyal ve bilimsel anlamda destek sağlanacak. Üniversite-Ortaöğretim dayanışmasının kuvvetlenmesi yönünde atılan adımlardan olan protokol, 2 yıl süreyle geçerli olacak.

HATAY FETÖ’DE 15 TUTUKLAMA
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ-PDY soruşturması çerçevesinde geçtiğimiz günlerde ilimiz merkezli gerçekleşen operasyonların ardından, çeşitli illerden getirilen şüphelilerden 15’i Pazartesi günü tutuklandı. Alınan bilgiye göre, büyük bölümü ‘by-lock’ kullanması nedeniyle gözaltına alınanlardan 28’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AVUKATLAR ANIT’TA
Hatay Barosu Avukatları, 5 Nisan Avukatlar Günü kutlamaları çerçevesinde bu sabah Cumhuriyet Anıtı’nda buluşuyor. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Avukatlar, sabah 09.15’te Atatürk Anıtı’ndaki saygı duruşuna katılıp çelenk sunacak.
Baro etkinliği Panel bugün:

OHAL ve KHK TÜRKİYE’Sİ
Hatay Barosu’nun “5 Nisan Avukatlar Günü” kutlamaları çerçevesinde düzenlediği etkinliklerden olan “OHAL ve KHK TÜRKİYE’Sİ” konulu panel bugün yapılıyor. Bugün öğleden sonra 14.00’te Meclis Kültür Merkezi’nde herkese açık olduğu belirtilen etkinliğe Prof. Dr Metin Günday ile Yrd. Doç. Kerem Altıparmak panelist olarak katılıyor.

YAMAN: “AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN”
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı. Başkan YAMAN’ın mesajı şöyle:
“Bireysel hak ve özgürlüklerimizin koruyucuları; demokratik, laik hukuk devletinin eşsiz savunucuları olan Avukatlarımızın, adalete olan ihtiyacımızın üst seviyelerde olduğu şu dönemde mesleklerini hak ettikleri saygınlıkla sürdürmelerini temenni ediyoruz. Adaletin emanet edildiği, hak ve hukuk neferlerimiz Avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

ÖDÜLLÜ RESİMLER PRIMEMALL’DA
10-16 NİSAN’DA…
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “8. Tarım ve İnsan” konulu ulusal fotoğraf yarışmasında ödüle layık görülen eserler 10-16 Nisan tarihleri arasında Primemall Antakya AVM de sergilenecek
Kurum, bir açıklama ile serginin 6 gün süreyle gezilebileceğini duyurdu.

Oy ve Ötesi’nden “Online Müşahit Eğitimi ve Canlı Yayın”
BUGÜN…
Tamamen gönüllülük esasıyla, siyasi partilerden bağımsız olarak 2014 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Oy ve Ötesi Derneği, 2017 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması için online bir müşahit eğitimi yayınladı. Eğitim, halk oylaması gününün mevzuata uygun geçmesine katkı sağlamayı, sandık başında bulunan kişilerin görev ve yetkileri hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor.
Oy ve Ötesi’nin gönüllü avukatları ve tecrübeli eğitmenlerinin katkılarıyla hazırlanan; “Sandık Seninle Güvende” sloganı ile yayınlanan Oy ve Ötesi Sandık Başı Eğitimi’ne, ihtiyaç duyulan her anda Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni genelgesine göre güncellenen online eğitimden hem oylama süresince sandık alanında bulunacak siyasi partilerin müşahitleri hem de referandum sayımını izleyecek vatandaşlar yararlanabilecek.
Halk oylaması günü öncesi, oy verme ve oy sayım süreçleri, T3 (Türkiye Tutanak Teyit Sistemi) gibi konuların detaylı olarak anlatıldığı eğitime https://www.youtube.com/watch?v=RyLpMtMeaF4&featur… linkinden ulaşılabilir.
Gerçekleşecek canlı yayında Oy ve Ötesi’nin gönüllü avukat ve tecrübeli eğitmenleri ise, bugün saat 21.00’de Youtube ve Facebook kanalları üzerinden halk oylaması gününe dair her türlü soruyu yanıtlamak üzere hazır olacak.

FİKR-İ ASIM’DA İSTİFA..
Kuruluşu kısa süre öncesine dayanan FİKR-İ ASIM Derneği’ yönetimi ve üyelerinde istifa yaşandı.
Edinilen bilgiye göre, istifacıların isimleri şöyle sıralandı:
Fuat DÖNE, İhsan KAHRAMANOĞLU, Mehmet TÜFEK, Bayram KAYA, Ahmet EROL, Gülşah DÖNER.

İbrahim Özbay vefat etti
Defne ilçesi Gümüşgöze Mahallesi eşrafından, Antakya’nın tanınmış en eski esnaflarından İbrahim Özbay vefat etti.
Hatay BŞB Meclisi ve Defne Belediye Meclisi üyesi Yılmaz Özbay’ın da babası olan merhum İbrahim Özbay dün öğle namazı sonrası Gümüşgöze Mahallesinde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrıdan rahmet kederli Ailesine başsağlığı diler.

CANKURTARAN KURSU
28-30 NİSAN’DA..
Antakya’da yüzme bilmeyenlere karşı cankurtaran kursu açılıyor. Bronz Cankurtaran Kursu Yüzme Antrenörü Murat Şaydak koordinesinde oluşturulacak
cankurtaran kursuna katılım koşulları ve istenen belgeler şöyle:
Yüzme bilmek,
*Cankurtaranlık yapmasında sağlık açısından sıkıntısı olmamak,
*18 yaşını doldurmuş olmak,
*En az ilkokul mezunu olmak,
Gerekli belgeler;
✓Kimlik fotokopisi
✓Öğrenci belgesi fotokopisi
✓1 Adet vesikalık fotoğraf

UMRE’CİLERE SEMİNER…
Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile 2016-2017 umre sezonunda umreye gidecek olan vatandaşları bilgilendirmek ve yapacakları umre ibadetine hazır hale getirmek amacıyla İl Müftülüğü tarafından belirlenen program çerçevesinde umre yolcusu kaydı bulunan tüm ilçelerde seminer programları düzenleniyor.
İl Müftülüğü tarafından düzenlenen 2017 yılı Nisan ayı Umre seminerinde dersler; başta İl Müftüsü Hamdi KAVİLLİOĞLU olmak üzere, İl Müftü Yardımcıları Cafer EROL ve Mehmet Emin OKUYUCU ile Din Hizmetleri ve Eğitimi Şube Müdürü Mehmet YOLCU tarafından veriliyor .
Bu çerçevede Antakya İlçesinde Müftülük Sitesi Okumuş Camii’nde düzenlenen seminer programı 3-4 Nisan Pazartesi ile dün olmak üzere iki gün sürdü.
Başkanlıkça düzenlenen turlara kayıt olan Umre Yolcuları için düzenlenen seminerin, gerek bu dönemde umreye gidecek vatandaşlara gerekse umre konusunda bilgi sahibi olmayı ya da merak ettikleri konuları öğrenmeyi arzu eden tüm halka açık olarak gerçekleştirildiği kaydedildi.

MHP-Hassa’da Burhan Yavuz
YENİDEN BAŞKAN
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Hassa ilçesinde Olağanüstü Kongre yaptı. Kongre sonunda Burhan Yavuz yeniden İlçe Başkanı oldu.
MHP Hassa Kongresi, ilçede bir parkta, açık havada gerçekleşti. Kongre’ye, Milletvekili M. Necmettin Ahrazoğlu ile İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı da katıldı.

1367 Sözleşmeli öğretmen alımı için
BAŞVURULAR BUGÜN SON

Ek sözleşmeli öğretmen alımında, 1367 pozisyon için başvurular devam ediyor.
Başvurular 5 Nisan’da (Bugün) sona erecek.
Ek Atama Başvurusu, 2016 yılında sözleşmeli öğretmenlik mülakatına girip 60 puan ve üzeri alıp atanamayanlar İçin geçerli.

ANTAKYA STİL PROJE
BUGÜN AÇILIYOR
Türkiye’nin lider mutfak markası Lineadecor’un en seçkin mutfaklarını sergilemek üzere Antakya’da ‘Stil Proje Mağazası’ oluşturuldu. Mağaza açılışı bugün öğleden sonra yapılıyor.
15.30 ile 18.30 saatleri arasında gerçekleşecek açılışa BŞB Başkanı Lütfü Savaş ile Lineadecor Genel Müdürü Ercam Ecemiş’in de katılacağı belirtilen, açılış bugün Ürgen Paşa Mahallesi, 75.Yıl Bulvarı Yurtas Apartmanı zemin katında yapılıyor.

Otogaz’da indirim
LİTREDE 25 KRŞ
Otogaz’ın litresinde 25 kuruş indirime gidildi.
Yeni düzenleme ile beraber ilimizde otogazın litre fiyatı 2 TL 79 krş oldu.

Yaşlı nüfus yoksullaşıyor
Gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçlarına göre, eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirinin % 60’ına göre hesaplanan yoksulluk oranı 2011 yılında Türkiye geneli için % 22,6 iken 2015 yılında % 21,9 oldu. Bu oran, yaşlı nüfus için 2011 yılında % 17 iken 2015 yılında % 18,3’e yükseldi. Yaşlı nüfusun yoksulluğu cinsiyet bazında incelendiğinde, yoksul yaşlı erkek nüfus oranı 2011 yılında % 15,9 iken bu oran 2015 yılında % 17,8’e yükseldi. Yoksul yaşlı kadın nüfus oranı ise 2011 yılında % 17,9 iken bu oran 2015 yılında % 18,6’ya yükseldi.

(Visited 1 times, 1 visits today)