Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da 18 ASM’de Doktor açığı var
Atamalar 26 Temmuz’da
Antakya 1 Nolu ASM
Antakya 6 Nolu ASM
Antakya Bohşin ASM
Antakya Tanışma ASM
Arsuz Gözcüler ASM
Arsuz Uluçınar ASM
Arsuz Karaağaç ASM
Dörtyol Yeşilköy ASM
Dörtyol Portakal ASM
Hassa Akbez ASM
İskenderun 17 NOLU ASM
İskenderun 18 Nolu ASM
İskenderun 19 Nolu ASM
Kırıkhan Mimar Sinan ASM
Payas 4 nolu ASM
Reyhanlı 70. Yıl 1 nolu ASM
Reyhanlı 2 nolu Gani Bahadırlı ASM
Samandağ 5 Nolu Asm

S-400’de kurulum heyecanı
Dün Rusya’dan Türkiye’ye getirtilen S-400 savunma sistemlerinin nerede oluşturulacağı ile ilgili belirsizlik sürerken, uzmanlar, söz konusu savunma sistemlerinin kurulacağı bölgeler arasında Hatay ile Mersin’in bulunduğunu savunuyor. Strateji uzmanlarına göre, S-400 bataryasının Hatay’a kurulmasının, Akdeniz’in yanı sıra Suriye’nin İdlib, Hama ve Lazkiye bölgelerinden gelecek tehditleri bertaraf etmesi noktasında çift taraflı kullanımının mümkün olduğunu, Mersin bölgesine yerleştirilmesi durumunda ise, sistemin, Akdeniz yanı sıra Kıbrıs’ı da kapsayacak şekilde etkin görev yapacağı kaydedildi. Türkiye’nin kullanmayı hedeflediği bataryanın nereye kurulacağı önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Yılmaz’dan Basın Toplantısı
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, ilk basın toplantısını yapıyor. Başkan Yılmaz’ın, Antakya-Saray Caddesi’ndeki Antikhan’da sabah 09.30’da kahvaltı eşliğinde gerçekleşecek olan toplantı-da, basın mensuplarına, geride kalan
3,5 aylık süreçte gerçekleştirilen hizmetler yanı sıra geleceğe yönelik projeleri ve özellikle de hafta başında Ankara’daki temasları ile ilgili açıklamalarda bulunması bekleniyor.

15 Temmuz Pazartesi Günü
Resmi Tatil…
Türkiye’de 15 Temmuz, 2016 tarihinden beri Demokrasi ve Özgürlükleri Anma Günü’nü olarak kutlanıyor. Resmi tatil takvimi içerisinde de yer alan bu önemli gün, Pazartesi, ülkemizde ve ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
15 Temmuz Pazartesi günü, hain darbe girişimine direnirken Şehit olan kahramanlar için anmalar gerçekleşecek. Bu arada 15 Temmuz günü, resmi kurumlar kapalı olacak. Verilen bilgiye göre, 15 Temmuz Pazartesi günü hastaneler hizmet vermeye devam ederken, bazı doktorlar resmi tatil yapacak, eczaneler ise kapalı olacak, ama nöbetçi eczaneler çalışacak. Büyük PTT Şubeleri açık, diğerleri kapalı olacak. Ayrıca Pazartesi günü Bankalar da kapalı olacak.

MKÜ Yüzme Havuzu yarın da açık
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) yüzme havuzu, yarın akşam hizmete açık olacak. Bu konuda yapılan duyuru şöyle:
“Üniversitemiz Açık Spor Tesisleri Yüzme Havuzu, 14.07.2019 Pazar günü yapılacak olan sınav sebebiyle, 14.07.2019 tarihinde sadece 18.00-22.00 saatleri arasında hizmete açık olacaktır.”

KPSS adaylarına
ÖSYM’den hatırlatma
Sınavların sabah oturumlarına katılacak adayların, saat 10.00, öğleden sonraki oturumlarına katılacak adayların ise saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacağı uyarısında bulunularak, adaylara sınav saatinden en az bir saat önce sınav binasında hazır bulunmaları önerildi.

STK’lara destek
Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, sivil toplum destek programının üçüncü döneminde STK’lere 3 milyon Euro destek verecek.

Ağrılara dikkat
İltihaplı eklem romatizmalarından olan reaktif artrit, vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyona tepki olarak gelişiyor. Reaktif artrit belirtileri çoğunlukla; eklem ağrısı ve eklem şişliği şeklinde ortaya çıkıyor.

15 Temmuz vurgusu
Hatay ve diğer şehirlerdeki camilerde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “15 Temmuz’u Anmak, İhaneti Anlamak” konulu Cuma Hutbesi okundu.

Sınıra sevkiyat
Hatay ve Şanlıurfa!
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere mühimmat ve personel taşıyıcı araç takviyesi yapıldı. Sık sık Hatay adresli yapılan sevkiyatın son adresi Şanlıurfa oldu. Birliklere, mühimmat ve personel taşıyıcı araç takviyesi yapıldı.

Rusya ile ticarette
‘demir yolu’ atağı
Rusya Demir Yolları Lojistik şirketiyle anlaşma yapan Türk firması Pasifik Eurasia Lojistik, Eylül’de Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattında ilk deneme taşımalarını gerçek-leştirmeyi planlıyor.

10 film vizyonda
Türkiye’deki sinema salonlarında bu hafta 2’si yerli 10 film vizyona girdi. Yerli yapımlardan, İlker Tunçay’ın yönettiği; Duran Gebeş, Gülçin Yıldız, Bora Altınışık, Sude Akarsu ve Kenan Balık’ın oynadığı “Cin Deresi: Müsfer” yerli korku filmi meraklılarının ilgisini çekmeye aday.

İYV Ödülü Başvuruları
31 Temmuz Son Gün
İlim Yayma Vakfı tarafından Sağlık, Sosyal, Mühendislik ve Doğa Bilimleri kategorilerinde dağıtılacak ödüller için başvuru 31 Temmuz tarihi olarak duyuruldu. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2019 olan yarışmayı düzenleyen İlim Yayma Vakfı, 1973 yılında 98 hamiyetperver insan tarafından kuruldu ve 31 Aralık 1974’te Bakanlar Kurulu’nun 7/9268 sayılı kararnamesiyle, kamu yararına çalışan vakıflar arasına girdi. İlim Yayma Ödülleri’nin, İlim Yayma Vakfı’nın sürdürdüğü eğitime katkı vizyonuna uygun olarak, ülkemize yüksek fayda sağlayacak çalışmaları keşfetmek ve teşvik etmek amacıyla iki yılda bir verileceği duyuruldu.

Dünyaya örnek…
Sıfır Atık Yönetimi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sıfır Atık Yönetmeliği’ne ilişkin, “Dünyaya örnek olacak bir adımı bugün itibarıyla atmış oluyoruz” dedi.

FETÖ Operasyonu
Hakimler ve Savcılar Kurulu 2. Dairesi’nce, FETÖ ile irtibatı nedeniyle 9 Hakim ve Savcı görevden uzaklaştırıldı.

Şiddete ağır ceza
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, 6 yaşındaki oğlunu şiddet uygulayarak öldüren sanık, ilk duruşmada ağırlaştırılmış müebbet ve 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Mehmet Ali Yılmaz savunmasında, suçsuz olduğunu iddia etti.

Antakya Belediyesinden İngilizce Dil Kursu
Ücretsiz, Son Başvuru 19 Temmuz
Antakya Belediyesi, üniversite ve lise öğrencilerine yönelik, ücretsiz A1 ve A2 seviye İngilizce kursları açıyor. Başvurular, 19 Temmuz tarihine kadar yapılabilecek Antakya Belediyesi’nden, İngilizce kursu ile ilgili şu bilgi verildi.
“Pek çok alanda yürüttüğümüz ücretsiz kurs hizmetlerimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Üniversite ve lise öğrencilerimize yönelik, Antakya Belediyesi ücretsiz A1 ve A2 konuşma kurslarımız da bunlardan sadece bir tanesi. 3 farklı seviye ve 3 farklı yaş grubundan oluşacak olan kurslarımızda, öğrencilerimize konusunda uzman, deneyimli ve güncel bilgilere sahip eğitmenlerimizle birinci sınıf kalitede eğitim hizmeti sunuyoruz.
22 Temmuz tarihinde başlayacak olan kurslarımıza, 19 Temmuz tarihine kadar başvurular devam edecek. İngilizce kursumuzdan öğrencilerimiz kontenjanlar dâhilinde yararlanabilirler.
Kurslar haftanın 4 günü verilecek eğitim dâhilinde toplam 8 hafta sürecektir. Kurslar için başvurular Bağrıyanık Mahallesi Askeri Kışla Karşısı’nda bulunan Antakya Belediyesi Eğitim ve Okuma Salonu’nda alınmaktadır. Detaylı bilgi için 0326 213 03 04 numaralı telefonu arayabilirsiniz.”

Hatay Barosu’ndan, Avukata saldırıya kınama
Hatay Barosu, İstanbul’da bir Avukata yönelik silahlı saldırı olayını kınadığını bildirdi. Hatay Barosu açıklamasında, İstanbul’da, Avukat Hüseyin Yama’nın silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü hatırlatılarak, “Saldırıyı şiddetle lanetliyor, kınıyoruz. Hukukçulara yönelik saldırıların cezasız kalmaması için gerekeni yapacağız” denildi.

40 bin çocuk
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, okul öncesi eğitime katılımı artırmak için geliştirilen alternatif modellerle, yaklaşık 40 bin çocuğun daha eğitime erişimi sağlandı.

Teslimatı başlandı
Adres neresi olacak?
Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı’na intikalinin dünden itibaren başladığını açıkladı. Sistemin adresleri arasında Hatay da yer alıyor.

Yüzbinlerce öğrenci
Pazar’ı bekliyor
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavının Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumuna 644 bin 557 aday katılacak. Sınavda 81 bin 495 kişi görev alacak” dedi.

4 İl’de başlıyor…
100 bin TL destek
Kırsal kalkınma destekleri kapsamında ilk kez, tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunu gençlere 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak. Hibe desteği, pilot uygulama ile Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacak.

Okullara Yönetici Atamaları: Başvuru 11-17 Temmuz’da
Milli Eğitim Bakanlığı “Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği” hüküm-leri çerçevesinde, eğitim kurumu yöneticiliklerine Valiliklerce yapılacak yönetici görevlendirme-lerine ilişkin “2019 yılı Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yeniden ve İlk Defa Yönetici Görevlendirme Takvimleri” doğrultusunda, boş bulunan eğitim kurumlarının ilanı ile ilk defa müdür ve müdür yardımcılığına başvurular 11 Temmuz Perşembe günü başlarken, sürecin 17 Temmuz’a kadar devam edeceği duyuruldu. Bu konuda Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgiye yer verildi:
“Söz konusu başvurulara yönelik Bakanlığımıza ulaşan geri bildirimlerden, adaylardan bazılarının Yönetmelikte belirtilen şartları taşımadıkları yönetim kademesine başvuruda bulundukları, bazılarının sehven hatalı bilgi girdikleri, bazı adayların ise başvuruda bulunamadıkları bilgisi alınmıştır. Bu nedenle, adayların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları bakımından, eğitim kurumlarına ilk defa yönetici görevlendirme başvuru ekranı, takvime uygun olarak 11-17 Temmuz 2019 tarihleri arasında açılacağından, şartları taşımayan adayların Valiliklerce tespit edilerek yeniden başvurularının sağlanması, bilgilerini düzeltmek isteyenler ile başvuruda buluna-mayanların başvurularını yapmaları konu-sunda eğitim kurumları ile adaylara konu hakkında mutlaka gerekli bilgilendirmenin yapılması hususunda gereğini rica ederiz.”

Uyuşturucu uyarısı
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Okullarda koruyucu, önleyici ve iyileştirici tedbirler alınarak, uyuşturucu madde kullanımının zararları konusunda etkili ve nitelikli çalışmalar yapılmadı” dedi.

Uzmanlar uyarıyor
Adana, Mersin ve Niğde’de son bir ayda 12 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan metil alkol, insan sağlığını tehdit ediyor.

Kanser riski
Sonuçları “American Journal of Epidemiology”de yayınlanan araştırma, obez annelerin 5 yaşından küçük çocuklarında kan kanserine yakalanma riskinin yüzde 57 arttığını gösterdi.

Önemli veri
16 Temmuz Salı: 11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Haziran/Önceki:
– 12.1 milyar TL

Kabul edildi
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

15 Temmuz’a özel
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, 15 Temmuz şehitlerinin aziz hatıraları için Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan kısa filmi paylaştı.

Gündem Suriye
Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin Ankara’da Suriye’yi görüştü.

Yasalaştı
AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve bazı AK Parti’li Milletvekillerinin imzasını taşıyan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Yüzde 1,3 arttı
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı.

Barolardan çağrı
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “(Yargı reformu paketi) Dünya kamuoyunu samimiyetimize inandırmanın tek yolu vatandaşlarımıza hukuk güvenliğini eksiksiz vermekten geçer” dedi.

Rezerv arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 851 milyon dolar artarak 97 milyar 248 milyon dolara çıktı.

Tarımda uzmanlığa
Hibe desteği geliyor
Tarımsal faaliyetlerin uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik amacıyla, kırsal alanda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden tarımsal projeleri için 100 bin liraya kadar hibe verilecek.

Mayıs’ta azaldı
Ülke genelinde toplanan inek sütü miktarı, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 gerileyerek 910 bin 757 ton oldu.

Bakanlık verileri
Son 6 ayda; 305 bin 196’sı erkek, 289 bin 485’i kız olmak üzere, toplam 594 bin 681 çocuk doğdu. Son 10 yılda erkek çocuklarına en fazla Yusuf, Berat, Mustafa, Ömer, Ahmet, Mehmet, Muhammed, Eymen, kız çocuklarına ise Zeynep, Elif, Ecrin, Yağmur, Hiranur, Azra ve Zehra adı konuldu.