Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da 26 Doktor, sözleşmeliye geçmek istedi…
Kabul Edilenler, Reddedilenler…
İlimiz 15 ilçesindeki sağlık kurumlarında görevli toplam 26 doktor, sözleşmeli kategorisine geçmek üzere başvururken, bunların büyük bölümü kabul gördü, 6 tanesi ise reddedildi. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nde oluşturulan komisyon kanalıyla sözleşmeliye geçiş başvuruları tek tek değerlendirilirken, sonuçları şöyle oldu:
Uz.Dr.M.Ali Mısırlıoğlu-Erzin Devlet Hast.-Kabul
Dr.Rahime Doğan-Erzin Dev. Hast.-KABUL
Dr.Yiğit Akyol-Erzin Dev. Hast.-KABUL
Dr.Yakut Emre-Erzin Dev. Hast.-KABUL
Dr.M.Ali Ekenel-Hassa Devlet Hast.-KABUL
Dr.Mehmet Demir-Hassa İlçe Sağlık Md.-KABUL
Dr.Tuğba Gökçen Akçıl-İsk. Devlet Hast.-KABUL
Dr.Yusuf Gündüz-İsk. Devlet Hast.-KABUL
Dr.Muhammed E.Batmaz-İsk. Dev. Hast.-KABUL
Dr.Ali İhsan Karakaya-İsk.Devlet Hast.-KABUL
Dr.Alper Alay-İsk.Devlet Hast.-KABUL
Dr.Şeyda Demirci-RED
Dr.Binnaz Beyza Şahin-Kırıkhan Dev.Hast.-KABUL
Dr.Gülşah Demir-Kırıkhan Dev.Hast.-KABUL
Dr.Beyazıt Olgun Gül-Payas’tan Hassa-KABUL
Dr.Alp Kazancıoğlu-Reyhanlı Dev.Hast.-KABUL
Dr.Buğra Doğukan Töre-Reyhanlı Dev.Hast.-KABUL
Dr.Sultan Merve Ünal-Reyh.Dev. Hast.-RED
Dr.Kübra Nur Demirsaban-Reyhanlı Dev.Hast.-KABUL
Dr.Selahattin Onur Akay-S.Dağ Dev.Hast.-RED
Dr.Yusuf Özçelik-Samandağ Dev.Hast.-RED
Dr.Mehtap Yücel-Samandağ Dev.Hast.-RED
Dr.Seçil Bal-Samandağ Dev.Hast.-KABUL
Dr.Dilan Coşgün-Samandağ Dev.Hast.-RED
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü Komisyonu, 7-17 Temmuz ta-rihleri arasında kabul edilen sözleşmeliye geçiş başvurularını 23-24 Temmuz tarihlerindeki toplantılarında değer-lendirdi ve sonuçları da geçtiğimiz hafta sonunda açıkladı.

Antakya-Habib-i Neccar Dağı’nda yangın ve…
Kaya Düşmesi…
Antakya-Habib-i Neccar Dağı’nda, Cuma akşamı bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangın sırasında dağdan büyükçe kaya parçalarının aşağıya düşmesi ise korkuttu.
Antakya’nın İzmir Caddesi bitiminde, Saint Pierre Kilisesi civarında yaşanan yangına müdahale edilirken, kaya düşmesi riski ise bölgedeki konutlar noktasında korkuttu. Cuma akşamı yaşanan olayın ardından, itfaiye AFAD, Polis, sağlık ve şehircilik uzmanları bölgede araştırma yaptı.

Pamuk desteği ödemeleri
Gelecek Hafta…
Tarım ve Orman Bakanlığı, pamuk çiftçisine destekleme alacaklarını önümüzdeki hafta içinde ödeyecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu konudaki açıklamasında, “Çiftçilerimizin pamuk desteklemesinden kalan %30’luk bakiye ödemeleri, Kurban Bayramı öncesinde ödenecektir” müjdesini verdi.

Emniyet’e Personel
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Müdürlüklerindeki güven masalarında görevlendiril-mek üzere 3 bin kadın personel alacaklarını bildirdi.

Okula başlama yaşı
Milli Eğitim Bakanlığınca “e-Okul” üzerinden çocukların okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan “Okula Başlama Yaşı Hesaplama Robotu” kullanıma açıldı. Uygulamayla veliler, çocuklarının doğum tarihi bilgilerini girerek hangi kademe okula kayıt yaptırabileceğini hesaplayabilecek.

Hac kalabalığı
Suudi Arabistan, henüz hac mevsimi gelmeden kutsal topraklara 1 milyona yakın hacı adayının geldiğini açıkladı.

3,5 milyon kişi
Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, “Türkiye, hepatit B virüsü görülme sıklığı açısından orta düzeydeki ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon kişinin virüs ile infekte olduğu tahmin ediliyor” dedi.

İndirim memnuniyeti
Merkez Bankası’nın politika faizinde yaptığı indirimin, uzun süredir durgunluk yaşayan gayrimenkul sektörüne de hareketlilik getirmesi bekleniyor.

Yeni düzenleme
Yerli üretim logosu bulunan etiketlerde ve fiyat listelerinde, üretim yerinin belirtilmesi zorunluluğu kaldırıldı.

TOBB’dan Bankalara
“Faiz indirin” çağrısı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Merkez Bankası’nın faiz indirimi, hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşürecek. Bankaların, bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz” dedi.

Eğitim İş isteklerini bugün açıklıyor
Hükümet ile memur sendikaları temsilcisi Memur Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde, Eğitim İş, isteklerini bugün açıklıyor. Eğitim İş açıklamasında şöyle denildi:
“Eğitim İş Sendikası olarak, 2019 yılı toplu görüşmelerde taleplerimiz ana başlıklar halinde belirlenmiş olup, açıklamalı hali ile taleplerimiz, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş bünyesinde 29 Temmuz’da (bugün) kamuoyuna duyurulacaktır.”

Seçimler yapıldı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenen 10 bölgede, TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanları arasında Bölge Temsilciliği seçimleri gerçekleştirildi.​

Topal’dan mesaj…
Afyon Toplantısından
CHP’nin Afyonkarahisar’daki toplantılarına katılan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal:
“Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Partimizce Afyon’da düzenlenen Yerel Yönetimler Çalıştayı’nda, ‘Ak Parti, Türkiye için artık sorun üreten bir partidir’ demiştir. CHP İktidarında bu sorunları çözerek; eğitimde, bilimde, ekonomide halkımızı hak ettiği seviyeye taşıyacağız.”

Önemli veri
30 Temmuz Salı: 10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Temmuz/Önceki: 83.4

Gözler 1 Ağustos’ta
Yaklaşık 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyon memur emeklisinin
2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşme süreci
1 Ağustos’ta başlayacak.

Irak ve İran!
Türkiye’den konut alımında Irak’tan sonra ikinci sırada, vatandaşlık başvurularında ise ilk sırada olan İranlılar, bu yılın ilk yarısında Türkiye’de 513 şirket açarak doğrudan sermaye yatırımlarında da birinci sıraya yerleşti.

Pazar coşkusu
Arsuz ilçesi Gözcüler Plajı’nda gerçekleşen Milyonfest’in 4. günü olan Pazar günü, müziğin önde gelen isimleri; Duman, Selda Bağcan, Cem Adrian, Pamela, Can Gox, The Away Days, Keşif Sahnesi’nde Ümit Olgun & Paryalar sahne aldı.

Bayanlara yönelik spor kursları …
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından bayanlara yönelik ücretsiz spor kursları için yeni dönem kayıt alınmaya başlandı.
Yapılan açıklamaya göre Antakya ilçesinde ikamet eden bayanlara yönelik düzenlenen ücretsiz spor kursu hizmeti Bağrıyanık Mahallesi’nde bulunan Eğitim ve Okuma Salonu içerisindeki yeni yerinde devam ediyor.
Step, Aerobik ve Pilates dallarında verilecek olan kurslar için son başvuru tarihinin 2 Ağustos Cuma günü olduğu bildirildi.
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Bağrıyanık Mahallesi Askeri Kışla Karşısı Eğitim ve Okuma Salonu içerisinde gerçekleştirilecek olan ücretsiz spor hizmetinden yararlanmak isteyen bayanların, 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri gibi söz konusu adrese şahsen başvurabilecekleri ifade edildi.

Kadın dayanışması
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İhracatta Türk kadın girişimcilerinin aktif olarak yer almasını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, Türk kadın girişimcilerimiz ile İspanyol kadın girişimcileri bir araya getireceğiz” dedi.

2-3 puan düşüş
TEB Yatırım Araş-tırma Müdürü Övünç Gürsoy, ticari kredi faizlerinde önümüzdeki aylarda 2-3 puan düşüş beklediğini bildirdi.

Esnafın eleştirisi
Rakamlar üzerinden
Dünyadaki ekonomik gelişmelerden olumsuz etkilenen piyasaların düzelmesi için en çok inşaat sektörünün elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Asgari ücretin 2 bin TL olduğu bir ülkede 2 milyona ev satmaya çalışmak çok normal değil’ dedi.

Sınır dışı yok!
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden, ülke-sine geri gönderilmesi halinde can güvenliği olmayan, işkence ve insanlık dışı muameleye maruz kalabilecek hiçbir yabancının iade edilmesinin söz konusu olmadığı belirtildi.

Bugün ‘son’
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı’nca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) tercihleriyle ilgili süreç bugün 23.59’da sona erecek. ÖSYM, yerleştirme sonuçlarını “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden duyuracak.

Biletim çalındı!
İstanbul’da, ismi açıklanmayan 8 çocuklu adam, yılbaşında 70 milyon liralık büyük ikramiyenin vurduğu biletinin çalındığı iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Karar’a destek geldi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin, “barış bildirisi” olarak adlandırılan metne imza atan 9 akade-misyen için verdiği hak ihlali kararını doğru bulduğunu söyledi.

Bakanlığın hedefi
‘Nitelikli Turist”
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bundan sonra yaptığımızın karşılığını daha iyi almak için, konaklama harcaması yüksek, nitelikli turiste konsantre olmamız gerekiyor” dedi.

MEB’den güncelleme
Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan güncelleme kapsamında, öğrenciler, lise diploması alma imkanının tanındığı mesleki eğitim merkezlerini, yerleştirmeye esas birinci nakil döneminde de tercih edebilecek.

‘Üni-Veri’ hizmeti
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, tercih dönemindeki üniversite adaylarına rehberlik amacıyla “Yükseköğretim İstihdam Endeksi (Üni-Veri)” çalışması yayımladı.

Yanlışlık oldu!
Kaçak ve kayıt dışı göçmenlerle ilgili çalışmalar kapsamında on gün önce kimliği olmadığı için sığınmacı kampına gönderilen Suriyeli Amjad Tablieh, oturma izni belgelenince İstanbul’daki ailesine kavuştu.

Dövme yaptıranlar
Piercing meraklıları
Türk Karaciğer Vakfı, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu’na göre; dövme, piercing ve benzeri uygulamaları yaptıranlarda, viral hepatit taşıma riski bulunuyor.