Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay Valiliği’ne Sözleşmeli Personel alımı…
İsimler Açıklandı
Hatay Valiliği, sözleşmeli personel alımı kapsamında sınavı kazanan toplam 19 adayın isimlerini açıkladı. Hatay Valiliği internet sitesinde, 3 kategorideki 19 isim tek tek sıralandı. Sınavı asil olarak kazanan adayların, belirtilen atama belgelerini en geç 9 Ağustos Cuma gününe kadar Hatay Valiliği İl Yazı İşleri Müdürlüğü’ne teslim etmeleri gerektiği kaydedilirken, belirtilen tarihlerde istenilen evrakları teslim etmeyen adayların herhangi bir hak talebinde bulunamayacakları duyuruldu.
Sözleşmeli olarak alımı hak eden 19 isim şunlar:
Lisans Mezunu: Ayşe Demirkol, M.Emre Hazırlar,Hatice Ceyhan Yaran, Yasin Gümüş, Merve Kılıç,Tuğba Alkan.
Teknisyen: Yunus Aşmer
Ön Lisans: Ömer Ziya Taze, Mihriban Kaplan, Elif Kaçar, Hatice Uğur, Mehmet Turan Bozoğlan, İlhan Edis, Didem Koku, Dilek Uçman, Duygu Pehlivan, Naime Topaloğlu, Ali Pehlivan, Mustafa Sarı.

Temmuz Enflasyonu % 1,36
Geride kalan Temmuz ayında enflasyon % 1,36 oldu. TÜİK verilerine göre, Temmuz ayında; bir önceki aya göre %1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,44, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,65 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti. Aylık en yüksek artış, %4,46 ile ulaştırma grubunda oldu.

Defne Belediyesi etkinliği futbol turnuvası Eylül’de
Defne Belediyesi Geleneksel Dostluk Futbol Turnuvası önümüzdeki ayın başında yapılıyor. Bu sene 5.si gerçekleştirilecek olan turnuva, 2 Eylül Pazartesi günü start alacak. Futbol turnuvasına katılım için son başvuruların 21 Ağustos tarihine kadar yapılabileceği duyuruldu. Defne Belediyesi duyurusunda, “Son başvuru tarihi 21 Ağustos Çarşamba günü olan turnuvamıza katılmak isteyenler, www.defnebel.tr adresinden turnuva yönetmeliğini indirebilecekleri gibi, 444 53 24 numaralı Halk Masamızdan da müracaat ile ilgili bilgi alabilirler” denildi.

Kamu çalışanlarına maaş
Bayram Öncesinde
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamu çalışanlarının bu ay Kurban Bayramı sonrasına denk gelen maaş ödemelerinin 9 Ağustos Cuma günü yapılacağını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, “Kamu çalışanlarımızın bu ay Kurban Bayramı sonrasına denk gelen maaş ödemeleri bayram öncesinde, 9 Ağustos Cuma günü yapılacak. Tüm kamu çalışanlarımıza hayırlı uğurlu olsun. Kurban Bayramımız şimdiden mübarek olsun” ifadelerine yer verdi.

LGS Nakilleri sonuçlandı
2.Etap nakil başvurusu başladı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları açıklandı.
LGS kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına “meb.gov.tr” adresinden ulaşılabiliyor. Bu arada ikinci nakiller de başladı. Dün başlayan yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 8 Ağustos’ta sona erecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları 10 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci de tamamlanacak. Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül’de yerleştirme süreci sona erecek.

İdlib uyarısı
Ankara’da gerçekleşen 1. Büyükelçiler Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdlib’de yaşanacak bir insani dramın 2015 yılını dahi aratacağı konusunda herkesi uyarmak isterim” dedi.

Emniyet önlemi
İçişleri Bakanlığı’nca, 9 Ağustos’ta başlayacak Kurban Bayramı tatili süresince 116 bin 236 trafik personelinin görevlendirildiği bildirildi.

Enflasyon beklentisi
Temmuz’da yıllık bazda yüzde 16,65’e yükselen enflasyonun, üçüncü çeyrekte baz etkisi ile yüzde 10 civarına gerilemesi, son çeyrekte ise tekrar yükselerek yılı yüzde 14 civarında bitirmesi öngörülüyor.

Borsa yatırımcısı
Ağustos’u bekliyor
Borsa yatırımcısı, Temmuz’da alternatif yatırım araçlarına göre ciddi bir getiri sağlarken, Fed ve Trump’ın açıklamaları, Ağustos’un “çok sıcak” geçebileceğinin ilk sinyalini verdi.