Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’dan 2 Proje…
DOĞAKA; Hatay’dan 5 projenin 1’sini onaylayıp destek kararı aldı
Kısa adı DOĞAKA olan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Teknik Destek Programı 2019 Yılı Mayıs-Haziran Dönemi kapsamında kabul edilen başvuruların değerlendirme süreci tamamlandı. Program kapsamında DOĞAKA’ya, Hatay’dan 5 proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 2 tanesi kabul görüp onaylandı.
Kabul edilen Projeler şunlar:
-İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın İhracat Satış Kampı Projesi
-Hassa Faydalı Model Eğitimi Coğrafi İşaretleme Tescili Projesi

Halkla Bayramlaşma
Hatay Valiliği tarafından paylaşılan Kurban Bayramı Bayramlaşma Programı’na göre, ‘halkla bayramlaşma’, 11 Ağustos Pazar günü saat 15.00’da Antakya Atatürk Parkı’nda gerçekleşecek.

MKÜ-GSF’de Resim Bölümüne 60 Öğrenci
Başvuru 26 Ağustos, Sınav 3 Eylül’de…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik, Resim ve Heykel Bölümü’ne TYT Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile toplam 60 öğrenci alınacak. Alınacak öğrencilere ait kontenjan, taban puan, taban puan türü, ön kayıt tarihi, yetenek sınavı tarihleri ve başvuru için gerekli belgeler ile genel koşullar, kurumun internet sitesinde duyuruldu.
Duyuruya göre; kontenjanlar şöyle:
Grafik Bölümü: 30 Öğrenci
Resim Bölümü: 20 Öğrenci
Heykel Bölümü: 10 Öğrenci
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne ön kayıt tarihleri de 26 Ağustos ile 2 Eylül şeklinde belirlendi.
Bu arada Özel Yetenek Sınavı programı da şöyle oluşturuldu:
1. Aşama
-Desen Sınavı: 3 Eylül 2019
Desen sınav sonuçları ilanı: 4 Eylül
2. Aşama (Desen sınavından 50 ve üzeri alarak barajı geçen adaylar için)
-İmgesel Tasarım Sınavı: 5 Eylül 2019
Sınav Sonuçlarının İlanı: 6 Eylül 2019
-Kesin Kayıt Tarihleri:
Asil Kesin Kayıtlar: 9-10 Eylül 2019
I. Yedek Kayıtlar: 12 Eylül 2019
II. Yedek Kayıtlar: 16 Eylül 2019

Sokak hayvanlarına
Kimliklendirme sistemi
Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, “Sokak hayvan-ları için kimliklendirme sistemini hayata geçirme-liyiz. Birlik olarak bu konu-da mikro çip uygulamasın-dan yanayız” dedi.

Ankara Gündemi:
‘Erken Seçim’
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Biz bir erken seçim peşinde değiliz, ama öyle görüyoruz ki, iktidar bir telaş içinde” dedi.

Briç Kulübü Teşekkürü
Antakya Briç Kulübü, iki hafta arayla üst üste iki önemli organizasyon düzenlemesi ve katılımı sonrası bir teşekkür mesajı yayınladı.
İki hafta önce Trakya’ya giden Antakyalı briççiler, 14 maçın 13’ünü kazanırken, 1’inde yenildi ve elendi. Son olarak da Hatay’ın Kurtuluş Bayramı dolayısıyla geleneksel Arsuz Briç Turnuvası gerçekleştirildi. Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen çok sayıda briççi, turnuvaya katıldı ve başarılı bir organizasyon gerçekleşti. Arsuz Kaymakamlığı ile Arsuz Belediyesi’nin destek olduğu turnuva sonrası, Antakya Briç Kulübü adına Başkan Selim Çelenk’in kısa teşekkür mesajı şöyle oldu:
“Hatay’ın Kurtuluş Turnuvası’nın üçüncüsünü yoğun bir katılımla tamamladık. Dereceye giren sporcuları kutlar, bize destek veren briçsever dostlarımıza çok teşekkür ederiz.”

İşi ehline bırakın
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, vatandaşlara, kurbanlarını kendilerinin kesmeye çalışmaları yerine, işin ehli kişilere kestirmeleri uyarısında bulundu.

OSB’lere düzenleme
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu üye sayısının 15’e çıkarılmasıyla OSB’lerin üst kuruluşta temsil sayıları artırıldı.

117 milyon yolcu
Türkiye’de hava yoluyla seyahat edenlerin sayısı, yılın yedi ayında 116 milyon 858 bin 460 oldu. İstanbul Havalimanı’nda bu dönemde, 22 milyon 143 bin 50 yolcuya hizmet verildi.

Milli projelerde
Staj fırsatı geliyor
TUSAŞ bünyesinde kurulan “Senin Kariyer Yolun” Stajyer Mühendis Programı’nın başvuruları açıldı. Başvurular 13 Ekim’e kadar devam ederken, staj süresi 8 ay olacak.

Deprem hattı
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, “Deprem Bilgi Sistemi” adlı yeni bir mobil uygulamayı kullanıma sundu.

81 İl’de uygulama
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, ülke genelinde alkol ve uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde araç kullanımına yönelik denetim yapıldı. 27 bin 857 araç ve sürücünün denetlendiği uygulamada, 778 sürücünün alkollü araç kullandığı tespit edildi.

75 bin lira ceza
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, bir vatandaşın şikâyeti üzerine, rızası olmadan reklam ve bilgilendirme amacıyla arayan şirkete 75 bin lira idari para cezası verilmesine hükmetti.

Bayram denetimi
İçişleri Bakanlığınca, 9 Ağustos’ta başlayacak Kurban Bayramı tatili süresince 116 bin 236 trafik personelinin görevlendirildiği bildirildi.

CHP’de Değerlendirme
İl Başkanları Toplantısı
31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde 11’i büyükşehir belediyesi olmak üzere 252 belediyede yönetimi kazanan CHP’de, yerel seçim sonuçlarını değerlendirme çalışmaları kapsamında, 16-17-18 Ağustos tarihlerinde Nevşehir’de İl Başkanları toplantısı gerçekleştirilecek.

Memur ve İşçiler
‘Rakam’ bekliyor
Memur ve memur emeklilerini ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesi ile kamu işçisini kapsayan 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesinin müzakereleri devam ediyor. Hükümet, memur ve memur emeklilerine zam teklifini 16 Ağustos’ta sunacak.

Yüzde 90’ı aştı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçlarına göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti, programlardaki doluluk oranı yüzde 90’ı aştı.

Ülke genelinde
81 İl’de 13 bin jandarma personelinin katılımıyla gerçekleştirilen kaçak ve sahte alkol uygulamasında, 182 kişi ve 21 işyerine 5 milyon 72 bin 598 lira para cezası kesildi.

Konut kredisine
2 günde rekor talep
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın geçen hafta konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından, ilk iki günde 13 binden fazla müşteri toplam 2,1 milyar liranın üzerinde kredi başvurusu yaptı.

Sonuçlar açıklandı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Sonuçlara, ÖSYM’nin “sonuc.osym.gov.tr” internet sitesinden ulaşılabilecek.

Vize uyarısı!
Vize ve danışmanlık firması CSS Legal, İngiliz İçişleri Bakanlığı’nın Türk vatandaşlarına özel İngiltere-Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi’nin, Brexit sorunu nedeniyle, 31 Ekim’den sonra sona erebileceğini duyurdu.

Yüzde 15’i çöpe
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, “Kurban etini, işin ehli parçalamalı. Her yıl kurban etinin yüzde 15’i çöpe gidiyor. Bu, binlerce hayvan demek” dedi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Kolcular Mahallesine 14:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Altınçay, Akasya ve Saraycık Mahallelerine 09:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Bohşin Mahallesine 09:00-10:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nergizlik Mahallesi Nergizlik Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Uluçınar, Akçalı, Gökmeydan, Üçgüllük, Beyköyü, Derekuyu, Gülcihan ve Kurtbağı Mahallesine 05:00-09:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 590, Atatürk, 593 ve 581 Sokaklara 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Üçgüllük Ada Sokak ve Derekuyu Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Çerçikaya Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine saatleri arası,
Defne İlçesi Dursunlu İnönü, 23., 23. (Dursunlu), Harbiye Mahallesi Site, Tevfik Fikret, Cumbalı, Esenler (Esenlerbulak) Güngör, Türbeli, 1058 Sokaklar Türunçlu Mahallesi Işık Sokağa 09:30-17:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Numune Evler Mahallesi, Cihangir, Dere, Hastane Üstü, Çay Yatağı, İstasyon, Ş.Akın Uçar sokakları ile Özerli Mahallesi, Değirmen, Değirmenci Sokaklara 01:00-7:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Yeniyurt Mahallesi, Siteler, E-5 Karayolu, Soylular Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı, Vakıflı, Hıdırbey, Yoğunoluk ve Kapısuyu Mahallelerine 07:30-17:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Kurtuluş Mahallesine 09:00-13:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.