Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Bugün okullar tatil!
İlimiz Antakya ve Defne ilçelerindeki bazı okullar 1 günlüğüne (7 Nisan) tatil edildi. Okul yönetimleri tarafından yapılan bilgilendirmede, bu kapsama giren okulların öğrencilerine ‘okula gelmemeleri’ yönünde bilgi verildiği ifade edildi. Ulaşılan bir başka bilgiye göre ise , İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting yapacağı alana yakın okullar için böyle bir karar aldı. Kararın nedeni olarak da, miting nedeniyle oluşacak ‘trafik’ gösterildi.
Bazı okulların bugün itibariyle ‘1 günlüğüne’ de olsa tatil edilmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Antakya’da gerçekleşecek mitingi noktasında konuşan eğitim çevrelerinin, “Uygulama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Antakya açık hava toplantısına öğretmen ve öğrenci katılımını sağlamaya yönelik” değerlendirmesini bir kez daha gündeme taşıdı.,

7 ASM’ye Doktor Ataması Bugün …
Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, değişik ilçelerdeki 7 Aile Sağlık Merkezi için boş hekim kadrolarına atama yapacak. Atamaların bugün gerçekleştirileceği bildirildi. Atama yapılacak ve boş hekim kadrosu bulunan 7 Aile Sağlık Merkezi şunlar:
Antakya 16 Nolu ASM
Antakya Odabaşı ASM
Dörtyol Çaylı ASM
Dörtyol 1 Nolu ASM
Kırıkhan 1 nolu ASM
Kırıkhan Ceylanlı ASM
Kırıkhan C.Kışlası ASM

2750 Hakim-Savcı alınacak
Adalet Bakanlığı, 2017 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, yazılı yarışma sınavı ve mülakatla, 9-5 dereceli kadrolara 2 bin adli yargı hakim ve savcı adayıyla 750 avukatlık mesleğinden adli yargı hakim ve savcı adayının alınacağını duyurdu.
Yazılı yarışma sınavının, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 3 Haziran 2017 Cumartesi günü Ankara’da yapılacağı ifade edildi. Hem Adli Yargı hem de Adli Yargı-Avukat sınavlarına katılacak adaylarla, sadece Adli Yargı sınavına katılacak adayların saat 10.00’da sınava başlayacakları belirtilirken, sadece Adli Yargı-Avukat Sınavına katılacak adayların ise saat 11.00’de sınava başlayacakları kaydedildi.

AP’de Dörtyol İlçe Başkanı
İLKAY AÇICI
Adalet Partisi Dörtyol İlçe Başkanlığı’na İlkay Açıcı getirildi. Adalet Partisi İl Başkanı Ahmet Gelmen, Dörtyol ilçesine İlkay Açıcı’yı Başkan olarak atadıklarını resmi bir yazı ile bildirdi ve hayırlı olması dileğinde bulundu.

NALBANT VEFAT ETTİ
Antakya Belediye çalışanı Ahmet Nalbant vefat etti. Belediye Destekleme Şubesi personeli olan merhum Ahmet Nalbant’ın cenazesi bugün kaldırılacak ve Altınözü ilçesi Yolağzı Mahallesi’nde toprağa verilecek.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sağlık Konferansı Bugün: Depresyon…
Sağlık İl Müdürlüğü, “7 Nisan Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla bugün ilimizde “Depresyon” konulu bir konferans düzenliyor. Konferansın sunumunu, MKÜ Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Arı üstlenecek. Herkese açık olduğu bildirilen konferans, saat 14.00’te İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenleniyor.
Depresyon nedir?
Depresyon; duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendini gösterir. Depresyonun en dikkat çekici belirtisi depresif ruh halidir. Depresyondaki kişi genellikle mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Kendini hüzünlü ve yalnız hisseder. Düşüncelerde önemli değişiklikler olur. Kişi kendine, çevreye ve geleceğe olumsuz bir gözle bakmaya başlar. Depresyonun davranışlardaki etkisi, enerji azalmasına bağlı olarak hareketlerde yavaşlama şeklinde olabilir. Günlük işler bile altından kalkılamayacak görevler gibi görünür. Bu nedenle işler ya hiç yapılmaz ya da yapılması için çok fazla zaman ve çaba harcanır. Kişi genellikle yalnız kalmak ister. Sosyal ilişkilerden kaçınır. Diğer ilgilerde olduğu gibi cinsel ilgi ve isteğinde de azalma olur. Baş ağrısı veya bedenin değişik yerlerinde ağrılar, iştah azalması ve buna bağlı olarak kilo kaybı ya da aşırı yeme eğilimi ortaya çıkabilir. Mide, bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir. Sık görülen belirtilerden biri de uykuyla ilgili sorunlardır. Uykuya dalamama, gece boyunca uykunun sık sık bölünmesi ya da sabah çok erken saatlerde uyanma şeklinde sorunlar ortaya çıkabilir.

Pegasus seferleri başlıyor
DİREK HATAY- ANTALYA
Özel havayolu şirketi Pega-sus, önümüzdeki hafta sonun-dan itibaren direk Hatay-An-talya uçak seferleri başlatıyor. Edinilen bilgiye göre, 18 Nisan Salı gününden itibaren direk Hatay ile Antalya uçak sefer-leri başlatılacak. Rezervasyon ve ön bilgiler için “0-531-828 19 02” nolu telefonla irtibat kurulabileceği belirtildi.

HATUNOĞLU VEFATI
Antakya Belediye Başkan Yardımcısı Hikmet Hatunoğlu’nun yeğeni Emine Hatunoğlu vefat etti. Merhume Emine Hatunoğlu’nun bugün saat 10.00’da cenazesinin kaldırılarak Antakya’ya bağlı Alaettin Mahallesi’nde toprağa verileceği öğrenildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

HATAY”DA 4 KİŞİDEN 1’İ SURiYELİ
İlimizdeki Suriyeli göçmenlerin genel nüfusa oranı % 24…
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye’de bulunan Suriyeli göçmenlerin illere göre dağılımı ve il nüfuslarına göre oranı açıklandı. Verilere göre, Suriyeli göçmenler Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 3,72’sini oluştururken, Suriyeli göçmenlerin nüfusa nazaran en yoğun olduğu iller ise % 95,15 ile Kilis, % 24 ile Hatay ve % 16 ile Şanlıurfa oldu. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) gelişmeyi değerlendirirken, toplumumuzun her kesiminin ortak temennisinin Suriye iç savaşının bitmesi ve bir an önce ülkemizdeki Suriye vatandaşlarının ülkelerine dönmesi olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:
“Açıklanan bu rakamlar, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük kriz olarak nitelendirilen bu olgu çerçevesinde, Suriyeli vatandaşların ülkemizde kaldıkları süre içinde sosyal hayata entegrasyonlarının sağlanması gerekliliğini de tekrar hatırlatmıştır. Türkiye ortalaması % 3,7 iken, yukarıda belirtilen ilk 3 ildeki oranlar bu illerimizdeki durumun ciddiyetini tekrar gözler önüne sermiştir.
Suriyeli göçmenler için illegal, toplum dışı ve topluma aykırı alanlara sapmalarını önleyecek ve entegrasyonlarını sağlayacak ve meslek ve gelir elde edinmelerini sağlayacak dil eğitimleri, sosyal entegrasyon eğitimleri ve meslek kursları sağlanması konusunda Kilis, Hatay ve Şanlıurfa illerine özellikle ağırlık verecek şekilde devletimizin özel teşvik ve yatırım paketler oluşturması gereği bir kez daha önemle vurgulanmalıdır.”

Antakya Belediyesi Hizmeti
PARKLARA RÖLYEFLİ TABELA
Antakya Belediyesi Park Bahçe Müdürlüğü ekipleri, şehir genelinde bulunan parklarda ‘rölyefli tabela’ ile hem aziz şehitlerimizin adını ölümsüzleştiriyor hem de parklara görsel açıdan güzellik kazandırıyor.
Antakya Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin talimatlarıyla, hem aziz şehitlerimizin adını ölümsüzleştirmek hem de parkların daha güzel görünmesini sağlamak amacıyla şehir genelindeki birçok parkta ‘rölyefli tabela’ yerleştirildiği belirtildi.
Antakya’da rölyefli tabela’ yapılan parklar şunlar:
Şehit Hava Pilot Sabri Aksu Parkı, Şehit Polis Coşkun Akşit Parkı, Şehit Ömer Faruk Adaş Parkı, Şehit Polis Metin Sürer Parkı, Şehit Uğur Ölçer Parkı, Şehit Jandarma Er Sinan Aygün Parkı, Şehit Polis Fatih Kılbey Parkı, Ali Rıza Efendi Çamlığı Parkı, Dr. Edip Kızıldağ Parkı, Şair Arif Coşkun Parkı, Şehit Yaşar Özdil Parkı, Şehit Polis Şener Türksever Parkı, Şehit M. Ali Demirbüken Parkı, Şehit Ahmet Altınöz Parkı, Şehit Ali Yılmaz Parkı, Şehit Jandarma Er Serdar Ölmez Parkı, Şehit Jandarma Er Ahmet Sümer Parkı, Şehit Jandarma Er Mustafa Kocaoğlu Parkı, Şehit Bekir Albaş Parkı, Şehit Hüseyin Şerbetçi Parkı, Ovakent Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Narlıca Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Atatürk Parkı, Hüsamettin Doğan Parkı, Vali Ürgen Parkı.

CHP’LİLER REYHANLI’DA
CHP’lilerin referandum öncesi çalışmaları önceki gün Reyhanlı’da gerçekleşti. CHP Reyhanlı İlçe Yönetimi koordinesindeki toplantı ile ilgili şu değerlendirme yapıldı:
“Anayasa değişikliği bize ne getirecek, bunu bilerek sandığa gidelim. Reyhanlı ilçe örgütünün düzenlediği ve eski Bakanımız Nihat Matkap’ın konuşma yaptığı toplantıya katıldık. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bugün gittiğimiz Reyhanlı’daki en ücra mahallelerdeki kardeşlerimiz, hepinizi seviyoruz. Biz birlikte güçlüyüz, bölünmeyeceğiz.
Referandum çalışmalarına Hatay’ın her yerinde devam ediyoruz. Önceki gün, Reyhanlı ilçe örgütünün düzenlediği panele katıldık. Panele her partiden katılım vardı. Bu, demokrasi adına mutlu ediciydi. Panelin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Her şey aydınlık bir gelecek için.”

Yoğun Bakım Hemşireliği
BAŞVURU UZADI
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma Hastanesi’nde 2 Mayıs ile 13 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı başvuru süresi 23 Mart tarihinde başlayıp 3 Nisan Pazartesi günü sona ermişti. MKÜ, dün bir duyuru ile başvuru süresini uzattığını bildirdi. MKÜ duyurusunda, “Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 02/05/2017-13/06/2017 tarihinde Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı düzenlenecektir. 12 Nisan tarihine kadar başvurular alınacaktır” denildi.

LYS başvuruları başladı

Üniversitelere girişte ikinci basamak olan LYS başvuruları, 4 Nisan Salı günü başladı, 17 Nisan’a kadar devam edecek. YGS, puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar 2017-LYS’ye başvurabilecek. LYS, 81 il merkezi ile Lefkoşa’nın yanı sıra belirlenen 34 ilçe sınav merkezinde birden fazla oturumda yapılacak.
LYS’ye girmek isteyenlerin, 17 Nisan’a kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.
Sınav ücreti ödeme işlemleri bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan’da mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan’da saat 23.59’da sona erecek.
Beş ayrı dalda düzenlenen LYS kapsamında sınav yapılacak alanlar, tarihleri ve saatleri şöyle:
Matematik- (LYS-1)
11 Haziran 2017 (Pazar) saat 10.00
Fen Bilimleri – (LYS-2)
17 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 10.00
Edebiyat-Coğrafya – (LYS-3) 18 Haziran 2017 (Pazar) saat 10.00
Sosyal Bilimler -(LYS-4)
10 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 10.00
Yabancı Dil -(LYS-5) 17 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 14.30

(Visited 1 times, 1 visits today)