Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.08.2019
  • 2.473 kez okundu

Hassa’da kaza
3 Kardeşten 1’i Öldü…
İlimiz Hassa’da, topladıkları incir ve üzümleri Dörtyol’da satmak için amcalarının kullandığı araç ile yolculuk eden Ayşegül (12), Sevinç (23) ve Ülkü Çil (16) kardeşler, Denizciler’de, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle savrulan araçtan düştü. Kazada, kardeşlerden Ayşegül Çil hayatını kaybederken, Sevinç ile Ülkü Çil yaralandı.

Hatay aracı Uşak’ta kaza yaptı
1’i Ağır, 2 Yaralı…
Hatay plakalı bir araç, Uşak’ın Banaz ilçesinde şarampole devrildi, otomobilde 1’i ağır 2 kişi yaralandı.
Hatay’dan İzmir’e giden Oğuz Reyhanoğlu’nun (29) kullandığı 31 ABM 624 plakalı otomobil, Hamamboğazı mevkiinde, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak şarampole devrildi.
Otomobilde sıkışan Cansu Demirkol (23), itfaiye ekibince çıkarıldı. Yaralanan sürücü Reyhanoğlu ve Demirkol, ambulansla hastaneye götürüldü. Cansu Demirkol’un hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

KYK’dan Zam!
Yurt Ücreti % 22 Arttı
Devlet yurtlarına zam geldi. Zam oranı % 20 ile 25 arasında. Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) yurt başvuruları da 26 Ağustos’ta sona erecek. Geçen yıl 180 lira olan yurtların ücreti 215 lira, 213 lira olanlar 250 lira, 237 lira olanlar 280 lira, 258 lira olanlar 310 lira olarak belirlendi. Devlet yurtların-da en yüksek 285 lira olan yurt modelindeki yatak ücreti de, zamlı tarifede 340 liraya yükseldi. Bu yurtların güvence bedeli 380 liradan 465 liraya yükseltildi. Kıbrıs’taki devlet yurtları için ise zam yüzde 30’un üzerine çıkartılarak, 300 lira olan ücretler 400 lira olarak belirlendi.
KYK Genel Müdürlüğü’ne yurt başvuru süresi ise 26 Ağustos’ta sona erecek. KYK, yeni dönemde kullanılacak 244 bin 743 boş yatak bulunduğunu açıkladı.

Antakya Belediyesi Kültür Hizmeti
Lise Mezunlarına TYT Sınavı…
Antakya Belediyesi, 7 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 09.30’da, Antakya Anadolu Lisesi’nde, lise mezunlarına yönelik ücretsiz TYT Sınavı gerçekleştirecek. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, lise mezunlarına yönelik TYT Sınavı’na başvuru tarihlerinin 19 Ağustos-4 Eylül 2019 arasında olup, başvuruların kontenjanla sınırlı olduğu belirtildi. Açıklamada, sınava katıla-rak başarılı olan 250 öğren-ciye, ücretsiz Üniversiteye Hazırlık Kursu’na katılma şansı verileceği vurgulandı. Seviye Tespit Sınavı’na başvurmak isteyenlerin, Bağrıyanık Mahallesi Askeri Kışla Civarı Eğitim ve Okuma Salonu’nu ziyaret edebilecekleri veya 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

Palmira’ya Cankurtaran Alınacak
Samandağ Palmira Yüzme Havuzu’nda çalışacak, yüzmeyi iyi bilen, bay-bayan 18 yaş üstü 2 cankurtaran alınacak. Konuyla ilgilenenlerin, Yüzme ve Sutopu Antrenörü Murat Şaydak ile 0532-7638192 nolu telefon üzerinden irtibata geçebilecekleri duyuruldu.

Yasal süre doldu
Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyecek 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere süresi sona erdi, Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru aşamasına gelindi.

İhracatın adresleri
Türkiye genelinde sayıları 84’e yükselen teknoloji geliştirme bölgelerinden kuruluşlarından bu yana yapılan toplam ihracat, temmuz ayı itibarıyla 4,1 milyar dolara ulaştı.

1 milyona yaklaştı
İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki göç sürecini izleyen ve verilendiren Suriye Müdahale Koordinatörlüğün’den alınan bilgiye göre, Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan İdlib mutabakatından bu yana bölgede 945 bin 992 sivil yerinden edildi.

Hasta yoğunluğu
Sağlık Bakanlığı’nın 112 acil sağlık hizmetleri kapsamında, bu yılın başından itibaren 3 milyon 295 bin hasta kara ve hava ambulanslarıyla taşındı.

Tarih zamanı!
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti: “2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercihleri alınmaya başlamıştır. Adaylar tercihlerini 21-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında ‘ais.osym.gov.tr’ sayfamızdan yapabilirler. Yapacağınız tercihlerin hayırlı olmasını temenni eder başarılar dilerim.”

Çekmece halkının isteği:
Semt Pazarı…
Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’nin merkezinde oturanlar, semt pazarı istiyor. Mahalledeki semt pazarının Hanna Deresi kenarındaki Uğur Mumcu civarında olduğunu hatırlatan yöre sakinlerinin sosyal medyada yer alan bu yöndeki mesajlarından biri şöyle:
“Çekmece Mahalle sakinleri, semt pazarı istiyor. Kendilerine en yakın semt pazarının çok uzak olduğunu belirten Çekmece Mahallesi sakinleri, ‘Yılmaz Nurlu İlköğretim Okulu karşısı, mezarlık yolunda’ ya da belediyenin uygun göreceği, bölgeye yakın bir yerde, haftanın bir günü de olsa semt pazarının kurulmasını istiyor.
Binlerce kişinin ikamet ettiği ve en fazla nüfusa sahip mahallelerin başında geldiklerini ifade eden mahalle halkı, bulundukları bölgeye en yakın kurulan pazar yerlerine gidip gelmekte büyük sıkıntılar çektiklerini belirterek, sebze ve meyvenin satıldığı, üretici pazarı kurulması için yetkililerden yardım istiyor.”

Antakya Belediyesi Eğitim Hizmeti
Ücretsiz Üniversite Hazırlık Kursu…
Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı Eğitim ve Okuma Salonu’nda, ücretsiz üniversiteye hazırlık kurs kayıtları başlıyor. Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Üniversiteye Hazırlık Kursu’nun, uzman öğretmen kadrosu ve 15 kişilik özel sınıflarda gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamada, kursa başvurmak isteyenlerin, 4 Eylül 2019 tarihine kadar başvuruda bulunabilecekleri vurgulandı. Kurs hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, Bağrıyanık Mahallesi Askeri Kışla Civarı Eğitim ve Okuma Salonu’nu ziyaret edebilecekleri veya 0326 213 03 04 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri bildirildi.

Defne etkinliği bugün Subaşı’nda
İlimiz Defne İlçe Belediyesi kültür hizmeti olarak, bugün Subaşı Mahallesi’nde tiyatral bir gösteri yapılıyor. Animasyon, drama, skeçler, müzikli güldürü ve tiyatro oyununun da içeriğinde yer aldığı etkinlik, bugün Defne ilçesi Turunçlu Ortaokulu bahçesinde yapılıyor. Çocuklara yönelik etkinlikler akşam yapılacak.

Sel’den ölenler
Avrupa genelinde sellerin neden olduğu ölümleri ortaya koymak amacıyla akademisyenlerce ortak yürütülen çalışmaya göre, son 39 yılda Türkiye’de bin 242 kişi sel nedeniyle hayatını kaybetti.

Belgeselin hikayesi
İletişim Başkanlığı’nın desteğiyle, Suriyelilerin Türkiye’de kurdukları yeni hayatlarının anlatıldığı “İkinci Vatan: Türkiye” (Second Home: Turkey) belgeseli hazırlandı.

Turist harcaması
Türkiye’ye gelen turistlerin bu yılın ilk 7 ayında yaptığı alışveriş geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 70 arttı.

Kısa vadeli borç
Kısa vadeli dış borç stoku, Haziran’da geçen yılın sonuna göre yüzde 5 artarak 122,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Hatay MKÜ-Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü’nde Desen Sınavı Sonucu
Kazananlar Açıklandı
İmgesel Tasarım Sınavı ise bugün
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’ne yetenek sınavı ile girmek isteyen adaylarla ilgili Desen Sınavı sonuçlandı. MKÜ Eğitime Fakültesi duyurusunda, sınava 104 kişinin girdiği belirtildi ve kazananların isimleri şöyle sıralandı:
Meryem Bellur, Fatma Kahraman, Dicle Özlü, Özge Gürsoy, Halime Çiftçi, Hatice Demirhan, Buse Özdemir, Esra Baltacı, Gamze Alp, Setenay Karatay, Harun Karakılçık, Melike Sonbaş, Esra Kızılelma, Berfin Nur Bağrıyanık, Özge Öztaş, Cihan Aygören, Songül Boyraz, Gökyüzü Sena Göl, Taner Teltik, Celal Arıkan, Tuğba Yılmaz, Ayşe Karaoğlu, İzzet Ateş, Mehmet Tiryaki, Abdulkadir Oğuz Bozkurt, Ayberk Tutal, Eda Nur Yıldırım, Birgül Bilgiler, Demokan Sahilli, Seray Demirkıran, Dilara Arı, Uğur Toprak, Hacı Yağız, İshak Temiz, Cihan Hişmioğulları, Mehmet Zübeyir Sarıoğlu, Sabahat Akan, Rabia Kaylı, Eylem Yüksek, İnci Kilisli, Elif Güzel, Dilber Bağdad, Emine Nilay Satar, Sedanur Aktay, Melahat Güneş, Ayşegül Sarıbay, Meltem Kaya, Ulaş Can Bağcı, Esra Fırat, İrem Çenteli, Aliye Deniz Alış, Hüseyin Doğru, İpek Avcı, Büşra Karaoğlu, Ahmet Usneker, Nergiz Doğru, Utku Görkem Kandur, Firdevs Mansurgüler, Zehra Bilgin, Abdulhakim Altun, Şeyda Yöntem, Samiye Güç, Zehra Hafızoğlu, Dilan İncak, Betül Kayapınar, Elif Korkmaz, Selman Atış, Gamze Koçhan, Ayşegül Aslan, Muhammet Furkan Büyükköse, Nergiz Sezer, Cihan Tekin, Rozerin Çakır, Emine Yıldız, Ergün Akkurt.
Desen Sınavı’nı kazanan bu isimler, bugün saat 10.00’da İmgesel Tasarım Sınavı’na katılacaklar. Kazanan engellilerin sınavı ise yine bugün, ancak saat 13.00’te yapılıyor.
Bugünkü İmgesil Tasarım Sınavı’nı kazanan toplam 40 adayın isimleri yarın açıklanacak. Kazanan adaylar, kesin kayıtlarını 26 Ağustos ile 28 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekler.
Bu arada yedeklerle ilgili kesin kayıt süreci de 2-3 Eylül şeklinde duyuruldu.

Bekir Atahan Askere gidiyor
Hatay Barosu Avukat-larından, aynı zamanda CHP İl Başkan Yardımcısı olan Bekir Atahan, vatani görevini yerine getirmek üzere hafta sonunda ilimizden ayrılıyor. Av. Bekir Atahan, 26 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında, Elazığ’da kısa dönem askerlik görevini yapacak.

MKÜ’den müzik aletleri alımı
İhale 26 Ağustos’ta
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MkÜ) Antakya Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan müzik aletleri alımı için ihale düzenlendi. Alımı yapılacağı belirtilen müzik aletleri şunlar:
Aküstik Piyano: 2 Adet
Dijital Piyano: 2 Adet
Dijital Bateri: 1 Adet
Yan Flüt: 1 Adet
Elektrogitar: 1 Adet
Bas Gitar:1 Adet
Elektro Akustik Gitar:1 Adet
Elektros Keman: 1 Adet
Alto Saksafon: 1 Adet
Klavye Sehpası: 3 Adet
Klavye Adaptörü: 3 Adet
MKÜ Antakya Devlet Konservatuarı’nın açtığı ihaleye katılmak isteyenlerin, tekliflerini 26 Ağustos tarihine kadar ilgili birime vermeleri gerekiyor.

2.El Araçta TS Geçerliliği sona eriyor
Tarih 1 Eylül…
Trafik Sigortası’nda tarife uygulama esasları 1 Eylül’den itibaren değişiyor. İkinci el araç alacak vatandaşlar, bundan sonra devraldığı araç sahibinin sigortasını kullanamayacak.
Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nda (Trafik Sigortası) Tarife Uygulama Esasları, Eylül ayından itibaren değişiyor. İkinci el araç alacak vatandaşlar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken, bu durum ortadan Eylül ayında kaldırılıyor. Yeni uygulama kapsamında, bundan sonra ikinci el araç alacak olan vatandaşlar, satıcıdan arabayı alır almaz sigorta yaptırması gerekecek.

Biz Bize Sohbet: Bugün Hatay’da
Göç idaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) işbirliğinde, geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler başta olmak üzere, uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile diğer göçmen grupların yoğun olarak yaşadığı illerde gerçekleştirilecek olan “Biz Bize Sohbetler” etkinliğinin beşincisi bugün ilimiz Hatay’da gerçekleştirilecek.
Toplantı, bugün Ottoman Otel’de yapılıyor.
Bugünkü toplantı ile ilgili şu bilgi verildi:
“Ülkemizde bulunan uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile geçici koruma altındaki bireylerin ve ev sahibi toplumun sosyal uyuma ilişkin yaşadıkları zorlukları ve bakış açılarını anlamak, sosyal uyuma yönelik illerde yürütülen faaliyetleri ve yaşanan sorunları yerinde tespit etmek amacıyla beşincisi Hatay’da gerçekleştirilecek toplantıya; Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, GİGM Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, Hatay İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Cengiz Bilen yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve ilgili vatandaşlar katılacak.
“Biz Bize Sohbetler” etkinliğinde; Sosyal Uyum Alanında Yürütülen Faaliyetler, Birlikte Yaşam Kültürü, STK ve Belediyelerin Sosyal Uyumdaki Rolü ve Sosyal Uyum Alanında Mevcut Yerel Çalışmalar konularında sunum yapılacak. Sohbet şeklinde gerçekleşecek etkinlikte sosyal uyumda yaşanan güçlükler, tavsiyeler ve öneriler de yer alacak.”
Açıklamanın son bölümünde, toplantının bugün sabah 09.30’da Antakya Ottoman Otel’de başlayacağı hatırlatıldı.

İndirim beklentisi
Sezon öncesi kulüplerle ile masaya oturan ve yüzde 10 indirim alan yayıncı kuruluş Digiturk, yeni sezonun ilk haftası ile birlikte şimdi de restoran, kafe ve kıraathanelerle masaya oturmaya hazırlanıyor. Mekan sahipleri de Digiturk’ten indirim istedi.

Tasarruf yapıyoruz!
ING Türkiye’nin hazırladığı “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırma” sonuçlarına göre, Türkiye’de tasarruf sahipliği oranı düştü ancak tasarruf yapanların içinde düzenli tasarruf yapanların oranı arttı. Tasarruflarda Türk Lirası cinsi mevduatların payı ise yükseldi.

Okul telaşı başlıyor
Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Öğrencilerde kırtasiye alışverişi telaşı başladı. Velilere göre bu yıl kırtasiye ürünlerinin maliyeti arttı. İlkokul öğrencilerinin kırtasiye masrafları 300-800 TL arasında değişiyor.

Uzmanlar uyarıyor
Yeni araştırmalar, beş yaşına kadar çoğunlukla makarna veya ekmek gibi gluten ağırlıklı beslenen çocukların çölyak hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yapı izinleri
TÜİK verilerine göre, ülke-mizde, yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü %60,1 azaldı, yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüz-ölçümü %2,8 arttı. 2019 yılı ilk altı ay yapı ruhsatı verilen daire sayısı, Hatay’da ise 2 bin 531 olarak gerçekleşti.

Şeker ve Kanser
Fransa Kanser Enstitüsü, Paris Üniversitesi ve Fransa Halk Sağlığı Ajansı tarafından yapılan bilimsel araştırmayla, günlük şeker tüketiminin 100 mililitre artırılmasının bile kansere yakalanma riskini yüzde 18 artırdığı tespit edildi.

İdlib Politikası
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdlib’in statüsünün korunması ve saldırıların sona ermesi için çalışıyoruz. Suriye’de siyasi çözüme ulaşılması önceliğimizdir” dedi.

Mevduata özel
Halkbank, hesabındaki dövizini satarak tasarruflarını Türk Lirası olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine “Dövizden TL’ye Dönüşüm Mevduat Hesabı” geliştirdiğini duyurdu.

Önemli veri
22 Ağustos Perşembe: 10:00/Tüketici Güveni/Ağustos/Önceki: 56.5

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ